Censusi: Ja sa gjobitesh nëse jep informacion të pasaktë

18 Shtator 2023, 21:50Sociale TEMA

Censusi: Ja sa gjobitesh nëse jep informacion të pasaktë

Në mënyrë digjitale përmes një tableti të tillë po mblidhen të dhënat për popullsinë dhe banesat në Shqipëri. Nga ky 18 Shtator, mbi 5000 anketues kanë nisur punën në terren. Pyetësori digjital përmban 100 pyetje.

Olta Kacorri, anketuese: Ky është tableti ku ne regjistrojmë dhe hedhim të gjitha informacionet që mbledhim. Për plotësimin e formularit, për një person duhen 5-7 minuta kohë.

Tv Klan ndoqi nga afër sesi po bëhet mbledhja e të dhënave derë më derë.

Olta Kacorri, anketuese: Trokasim në çdo shtëpi për të mbledhur informacione përsa i përket ndërtesës, banesës dhe Njësive Ekonomike Familjare që ndodhen në këtë banesë.

Mund të ndodhë që në banesë anketuesi të mos gjejë asnjë familjar.

Olta Kacorri: Në këtë moment, ne vendosim poshtë derës këtë letërnjoftim me numrin tonë të telefonit. Ne lëmë një orar që të rikthehemi përsëri.

Kur të gjitha përpjekjet shterohen, për qytetarin që nuk e ka plotësuar pyetësorin parashikohet gjobë nga 50 mijë deri në 100 mijë Lekë.

Elsa Dhuli: Është i detyrueshëm përgjigjia e pyetësorit, për pyetje, të cilat janë konsideruar të detyrueshme.

Në ditën e parë të nisjes së Censit, Drejtoresha e INSTAT thotë se janë plotësuar mbi 800 pyetësorë.

Elsa Dhuli: Intervistat do të vazhdojnë edhe pasdite për të mundësuar kontaktimin me qytetarët, të cilët gjatë paradites kanë qenë të angazhuar me punë. 

Mbledhja e të dhënave të popullsisë dhe banesave do të zgjasë për 6 javë për të përfunduar më 28 Tetor. Rezultatet e para të Censit pritet të publikohen në Qershor të vitit 2024.

12 Komente

 1. O
  Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

  Ti cqihet verra cdo qafiri turkoshqipfoles qe mohon DNA, fene,identitetin e tij turk...

  1. T
   T

   E ke.pare veten NE pasqire,o pasardhes I Akilit NGA Armenia e libani?

   1. .
    .

    Kushdo qe e ndien veten nje patriot te vetdijshem doja ta pyesja hapur ... $$$$$$$ Si do te donte te njihej Shqiperia ne te ardhmen neper Bot ... si vend i KRISHTER (si gjithe Europa), si vend ATEIST (si gjih blloku komunist), apo si Komb ISLAMIK (si Turky, Pakistan, Arabi, Yjamen...) ? $$$$$$$ Ne te gjithe Evroen, (Gjermani, France, Danimark, Itali ...) eshte I detyrueshem deklarimi i perkatesia Fetare. $$$$$$ Eshte ne doren tuaj ti jepni orientimin e duhur Kulturor vendit.

    1. U
     Ujku Plak

     Si Shqipetare pa fe, nuk flas per te gjithe Eu se nuk e di, jetoi prej shume vitesh ne Gjermani, nuk flas per gjithe Gjermanin por ketu ku jetoi une e kan braktis ne mase Kishat, se njerezit e kane kuptuar qe te gjitha fete jane mashtrim, manipulim dhe abuzim mi besimtaret

   2. K
    Kapo kapllani

    Thuaje pra formularin. Per cfar shqiptaret j’u duhet te mos japin informacion te sakte!? Pse eshte ky dyshim,nga ka dale? A ,vetem nese ju qe beni censusin nuk jeni korrekt me qytetarin shqiptar,por kerkoni t’i devijoni te dhenat e tyre per te realizuar po themi ‘një ëndërr greke’..!? Jo zoterinj e zonjusha,asnje shqiptar besoj nuk ka frike te tregoje se ç’iidentetet ka dhe çfar beson e çfar nuk beson. Kjo,frike ,ky dyshim ,kur del nga zyrat e shtetit ēshtē megjithmend e frikshme.

    1. *
     *****

     Shqiptaria eshte fe! Nje nga themelet kryesore te BE sot eshte rrespekti ndaj cdo besimi.

     1. I
      Inferioret qe duan te jene xaxiki helene

      Hajde gjithe xaxikit te shprehen qe jane helene ,shifi surratin si gypsi

      1. P
       Phoenix

       Mos jepni asnje lloj informacioni personal, sepse do ta pedorin kunder jush ne te ardhmen. Rrefuzoni censusin, ne baze te ligjit te mbrojtjes se te dhenave personale. Gjoben e perdorin per tu frikesuar, sepse gjoba eshte e paligjshme. Cdo person ka te drejten ligjore qe te rrefuzoj te jape informacion personal.

       1. L
        Leberia

        Co kjo gjobe ??? Kno esht antikushtetuese.

        1. L
         Leonidha

         Nje pyetje : per etnine nga do e kuptoni eshte e sakte apo e pasakte?

         1. E
          Elsa

          Po ato qe jane jashte me vize 2 vjecare(Kanada. SHBA gjobiten?

          1. T
           Thjeshte......

           Beleri rri ne burg......Greqia merr Detin dhe dygjuhesine ne nje pjese te mire te jugut shqiptare......kjo eshte marreveshje nen ombrellen e BE dhe SHBA per c'tensionimin e marredhenieve Greqi-Shqiperi........prandaj edhe censuesi me pyetje etnike dhe fetare...nje dicka qe nuk duhet tteishte patjeter....por eshte ne saj te presionit grek te miratuar nga BE dhe SHBA....tani shqiptaret duhet te mendojn qe te bejn pazare dhe me Mosken e Peking...ku i dihet...ndoshta ato kane oferta me te mira....kjo oferte e BE dhe SHBA eshte thjeshte nje "libanizim" i Shqiperise.....ku shume shpejt mund te te coj edhe ne lufte civile ate qe ka kohe qe e deshiron Athina....

           Lini një Përgjigje