"Duhen dy jetë për ta blerë prapë shtëpinë", rrëfimet prekëse të banorëve të pallatit që u përfshi nga flakët në Tiranë

15 Shtator 2023, 14:37Sociale TEMA

"Duhen dy jetë për ta blerë prapë

Banorët e pallatit të djegur këtë të enjte në Tiranë, kanë rrëfyer për kamerën e Euronews situatën e banesave të tyre.

Gjatë një prononcimi nga ambientet e pallatit, banorët shpehen tepër të prekur pasi dëmet financiare që u janë shkaktuar janë tepër të larta.

Një prej banorëve tha se ka djalin që banon në pallat dhe apartamenti është blerë me kredi. I demoralizuar ai tha se duhen dhe dy jetë të tjera që të blesh sërish të njëjtën shtëpi.

“Kam punën këtu afër, sapo pashë tymin erdha me shpejtësi se thash është patjetër pallati ku banon djali im. Sapo erdha këtu, akoma nuk kishin ardhur zjarrfikëset. Zjarri dha shenja në katin e dytë dhe dogji me shpejtësi pjesën sipër.

Nuk ka moment më prekës, shtëpia me kredi, me këto të ardhura duhen dy jetë punë që të blej sërishtë njëjtën shtëpi”, tha banori.

Ndërkohë një banor tjetër tha se flakët e zjarrit i kishin djegur një dhomë dhe 70% orendive janë të papërdorshme më. Ai theksoi se se fillimisht flakët e zjarrit u panë në katin e dytë dhe për shkak të veshjes së pallatit u përhapën me shpejtësi deri në katin e fundit.

“70% është dëmtuar, jetonim tre veta që jetojmë në atë banesë. Mesa kam parë flaka doli nga kati i dytë e pastaj shpërtheu dogji pjesën lart. Më është djegur dhoma me të gjitha orenditë. 70%  janë të pa rikuperueshme.

Deri tani nuk na kanë thënë se ku të qëndrojmë, të shohim se çfarë do të na premtojnë. Në katin e fundit që u dogj plotësisht banonte një doktor por nuk ia mbaj mend emrin”, tha ai.

20 Komente

 1. p
  pirdhpirdh

  nese e ke me kredi e ke te siguruar nga banka, dhe do ti paguaj te gjitha. Nese jo atehere do i duhen djalit dhe nja dy vjet pune te tjera ne shpi bari ne London. Boll u qurravitet: kur blini shpi bejni inspektimet e duhura ndertimit se nuk po blini patate. Popull i trashe

  1. K
   Kështu o posi!

   O pirdh pirdh! Ti qenke jo vetëm i pjerdhur nga mend,por edhe shpirt katran! Për cilësinë dhe standardet e ndërtimit,përfshi sigurinë nga zjarri,përgjegjës është shteti me strukturat e tij,për të cilën qytetarët paguajnë taksa! Nuk mund qytetarët të kontrollojnë me ekspertë standardet dhe cilësinë e banesës që blejnë aq më tepër përmes bankës. Prandaj mos shaj e ofendo njerzit në fatkeqësi,o dava bythë qiri!

   1. R
    Raimond Vlonjati

    Kryetari i Bashkise Erjon bajga te mos i japi Firmes fantazme te Inceneratoreve 6 milione dollare, nje firme qe i ka pronaret e saj ne ndjekje penale nga Prokuroria , por me ato para te ndertoje shtepite e ketyre hallexhinjve qe ua dogji zjarri . Se ketu tregohet nese jeni Parti Socialiste e vertete, apo jeni nje bande hajdutesh qe vidhni parate e taksapaguesve Shqiptare

    1. J
     John

     Ne kete rast sigurisht shteti, qe lejon dhe nuk kontrollon meterjalin e veshjes se pallatit qe qenka i djegshem. Per shtepine ku ka rene zjarri pergjegjes eshte pronari i apartamentit dhe duhet te shkoje me asiguracionin e shtepise, nqs ka. Po nuk pati, fatkeqsisht nderlikohet probllllemi.

     1. P
      P. Hajdini

      Nevoja e hetimit dhe e venies para pergjegjesise te KryeInspektorit prane Kryeministrise, z. Shkelqim Hajdari (ish KryeProkuror i Prokurorise Tirane) dhe te gjithe Ispektorateve dhe Inspektoreve te linjes se ndertimeve dhe materialeve qe perdoren aty eshte e domosdoshme dhe duhet bere paralelisht me shkaqet e lindjes dhe perhapjes se zjarrit. Inspektoriatet perkatese qe kane bere te mundur futjen ne territor, dogana, licencimin e perdorimit dhe aplikimit te materialeve te ndertimit qe perforcojne zjarrin ne vend qe ta frenojne e vetebllokojne kane pergjegjesine baze ne kete tragjedi. Te gjithe tekniket specialiste te cdo hallke ne porocesin e ndertimit po ashtu. Ndaj Kryeinspektori prane Krymenistrit, ne vend qe te merret me qoka varrimesh e rivarrimesh, pikesepari te beje detyren e tij dhe me efikasitet te plote. Ai dhe te gjithe Inspektoret e linjes se kontrollit te ndertimeve, te materialeve te ndertimeve dhe ata te doganave duhen thirrur dhe vene para pergjegjesise te paret, SEPSE ATA JANE DHE DUHET TE JENE PERGJEGJESIT PER GARANTIMIN E SIGURISE PUBLIKE NE FUSHEN E NDERTIMEVE DHE TE BANESAVE! N.q.s do ta kishin bere punen e tyre minimalisht te gjitha keto hallka te zinxhirit kontrollues shteteror (si ne pjesen e pushtetit qendror, ashtu edhe ne pjesen e pushtetit lokal bashkiak) katastrofa nuk do te kishte ndodhur dhe do te mund te kishim vetem nje aksident te vogel shtepiak zjarri, qe gjithmone i padesheruar mbetet. KryeInspektori dhe Inspektoratet e Inspektoret jane aty te paguar nga taksat tona per te parandaluar pikerisht keto lloj problemesh dhe per te garantuar Sigurine Publike edhe ne fushen e ndertimeve per te gjithe, vendas e turiste (dhe nuk jane te paguar nga XHEPI PERSONAL e/o nga "BAMIRESIA" e FONDACIONIT EDVIN e LINDA RAMA QE NUK PO LE GJE PA GRABITUR SI NDER PASURITE DHE SHERBIMET PUBLIKE ASHTU EDHE NDER PASURITE PRIVATE).

     2. M
      Mirmroma

      Rrotë kari, ajo është private. Ose bëj sigurim privat ose pyet ndërtuesit për materialet e përdorura dhe garancitë që ofron. Shteti ndërhyn nëse ka shkelje ligjore, por jo gjithmonë.

     3. S
      Shqiptar

      O debil, Cladding qe eshte jashte standartave ku ta shofi ky? Firma qe nderton jashte standarteve dhe bashkia qe firmos kane faj. Ke te drejte, popull i trashe por Aty je ti ne pasqyre.

     4. A
      Ari

      Keshtu eshte kur ne, shqipot, nuk Sigurojmr shtepiteee...ose, me mire, shteti duhet te na detyroje me ligj sigurimin e banesave nga Zjarri, Uji dhe termetet..

      1. A
       Aldrin

       Po mo Ari, ziguroi shtepite, po te zigurosh dhe Bashkite qe japin leje per ndertime shkel e shko. Pse nuk siguron Bashkia Cilesine e ndertimit? Taksat qe merr, pse i merr? Qe te haje prape nga siguracionet?

      2. S
       Shkërdheni

       Unë them që duhen tre jetë, për ta blerë dhe njëherë nga e para. Po siguracion kishit ju? Ku shkoni me investimin e një jete, pa e siguruar?!

       1. c
        ceceni

        prandaj nuk blihen apartamente pa mbaruar ndertimi. Prisni te mbaroje dhe beni kontrollet e duhura me inxhinier te besuar, apo si te gjithe cecenet hajde kapim okazionin. shqiptari nuk behet njeri.Ik tani futja emigrimit dhe hap ndonje shpi bari

        1. O
         O refugjat!

         Po ti o pederast cecen,që dukesh që je një refugjat muti që ke bërë ndonjë kacidhe duke i lënë bythën kujtdo që ka patur pare,çfar do na tregosh që je bërë qytetar evropian. Copë muti je prap dhe ashtu do mbetesh!E tregon me këto që shkruan qëai ke qënë e ai je prap!

         1. M
          Maçupiçu

          Refugjati I satëme, kurvë djalë dhe parazit kafeneshë. Rri aty dhe jep mend nga ato që s'ti hanë as derrat, kokloqe.

        2. …..

         Po pse jeni kaq te ligj o njerez me keto komente?? E kush nga ne apo nga ju qe komentoni e ka te siguruar banesen? Edhe sikur ta kishin, te gjithe e dime si funksionojne kompanite e sigurimit te ne, do nxirrnin njeqind yçkla dhe do paguanin ndonje gje te vogel sa per te lare gojen. Eshte fatkeqesi e madhe, paraja sot eshte një më një me gjakun mezi nxirret, e kam fjalen per parane me punen e ndershme….

         1. S
          Si gjithë të tjerët

          Ik në emigracion dhe bli shtëpi ku të jetë më mirë

          1. I
           Illo

           Thoni faleminderit o Zot qe nuk vdiq njeri, se zjarr i te tilla permasave mund te merrte shume njerez. Zjarret bien kudo e asnje shtet e asnje njeri nuk mund t’i parandaloje. Njerez qe keni mendjen vetem tek leku. Shtepia kthehet, jeta e shendeti jo.

           1. I
            Intelektuali

            Faleminderit qe nuk vdiq njeri...., KJO ESHTE E PARA. Njerezve qe e fitojne lekun me sakrifica, i dhimset edhe leku, se i dhimset jeta me vuajtje... Njerezit nuk jane specialiste te kontrollojne tekniken, nese jane respektuar normat dhe standartet.... Marketingu i barabarte me mashtrimin ja kane kaluar cdo bleresi sa do i kujdesshem te jete ai, cdo specialisti, cdo banke qe jep kredi dhe cdo shoqerie sikurimesh... Shoqerite e sikuracionit nuk siguron nje shtepi pa kushtet e ndertimit - pamvaresisht deshires se njerezve per ta siguruar ate.... Problemet e projektimit, te zbatimit sipas standarteve, te mungesave te kontrollit te tyre, eshte pergjegjesi e shtetit.... DHE KJO ESHTE E FUNDIT. Te gjitha te tjerat jane te luash volejboll me fatin tone, me fatin tuaj dhe me fatin e atyre fatkeqeve qe i ndodhi kjo fatkeqesi.

            1. B
             Beni

             Ne cdo vend te botes paguhet suguracioni i detyruar nga shteti per zjarre dhe fatkeqesi te tjera !

             1. n
              nardi

              Bashkia ka faj, bashkia duhet te pergjigjet!

              1. N
               Ndërtuesi

               Njerez nuk jemi në socializëm, po në kapitalizëm. Ju ngeli goja shteti shteti. Zotëri kur merrni kredi nuk pyesni shtetin. Thoni jemi popull, edhe unë këtu njësoj si ju jam, që nuk thellohemi boll që marrim kredi dhe gjejmë një shtëpi kaq dimë. Në vend ti bëjmë këto punë nëpërmjet profesionistëve, i bëjmë me trurin tonë. Duhet të mësohemi si punon bota, shkon tek kompania që merret me shitje blerje pronash, merr informacion qoftë për pronën që do të blejë qoftë për firmën që po e ndërton. Dhe kur ngelemi keq themi pse nuk e kontrollon shteti.

               Lini një Përgjigje