“Dy kate nëntokë dhe 7 mbi tokë pa asnjë letër”, nis nga Farka operacioni i konfiskimit të ndërtimeve pa leje: Konfiskohet pallati i biznesmenit të njohur

8 Shtator 2022, 15:56Sociale TEMA

“Dy kate nëntokë dhe 7 mbi tokë pa asnjë

Ka nisur nga Farka operacioni i konfiskimit të kateve e të metrave shtesë të ndërtuara në shkelje të ligjit e të lejes së ndërtimit. Bëhet fjalë për një objek me 2 kate nëntokë dhe 7 kate mbi tokë i ndërtuar pa leje.

Gazeta mëson se pallati është në pronësi të biznesmenit të njohur Lul Morina, dhe ndodhet përballë një tjetër biznesi të tij, Hotel Radison Morina.

“Kemi dy kate nëntokë dhe 7 kate mbi tokë pas asnjë letër. Sesi ka ndodhur është mister për ne. Por ky aksion ka të bëjë me hetimin e çdo veprimi që është apo nuk është bërë nga institucionet që kanë për detyrë të mbrojnë territorin”, tha ministrja Balluku.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku, së bashku me kreun e IKMT-së Dallëndyshe Bici dhe drejtorin e Policisë së Tiranës Rebani Jaupi, bëri të ditur edhe mundësitë për investitorët dhe pronarët që kanë kanë shkelur ligjin, ku në çdo rast nuk përjashtohen nga gjoba.

“Ndërtuesit mund t’i parablejnë ato me një çmim të indeksuar mbi çmimin real të tregut dhe paratë e përfituara do të derdhen në Bankën e Shqipërisë në fondin e shpronësimeve të Unazës së Re ose mund t’i dhurojnë, që të përdoren si apartamente për strehim social apo mjedise zyrash për institucionet.

Ndërkohë për të gjitha rastet ka edhe një gjobë për çdo metër katror dhe për rastet kur ndërtuesi nuk pranon opsionet parablerje apo dhuratë që çojnë në ligjërimin e shtesave për arsye sociale, ai ndiqet edhe penalisht sipas ligjit. Në të dy rastet ndërtuesi do të jetë i detyruar të paguajë gjobën po do ketë të drejtën e lejes dhe nuk do ndiqet penalisht. Nëse nuk do të pranojë atëherë kjo ndërtesë do të konfiskohet dhe do të ndiqet penalisht përveç gjobës që paguhet në të gjitha rastet”.

Në këtë aksion, sqaroi Balluku, nuk bëjnë pjesë ndërtesat e paligjshme që janë ngritur nga ata qytetarë për të strehuar familjen, por synimi është zbatimi i ligjit.

“Synimi është të vendosim ligjin dhe të dekurajojmë investitorët dhe pronarët e këtyre veprave, është e pamundur që të marrësh leje për 7 kate dhe ta bësh 12 katëshe apo të ndërtosh në mes të qytetit pa marrë leje fare pa pyetur për ligjin dhe askënd. Pasi të përfundojmë do të ulemi të negociojmë me investitorët për ndjekjen e procedurave”.

43 Komente

 1. B
  Bëllinda Njëshi

  O ju marrtë shurra shalët! Nuk latë më njerëz pa futur në burgje e ndaluar pse suvatojnë dhe lyejnë dhe ballkonet. Dhe ja ku ju ndertohet 9 kat-sh (7 2) pa asnjë leje e dokument. Kështu do të bënit shtet ju ??? Rilindje e kalbur ! Rilindje e lodhur ! Rilindje e korruptuar ! Rilindje e pjerdhur !

  1. B
   Ballukja Krefme

   Shou i Rames!!! Rama ishte para 5 muajsh tek Lul Morina inaguroi hotelin e tij qe eshte ngjitur fare me kete pallatin. Nxjerr kete trapen qe ska diplome te „bllokoje“ pallatin e mikut. Nderkoh burgjet jane plot me fakira qe kan suvatuar ballkonin ose skane paguar dritat.

   1. E
    ERTV

    Si e inaguroi?? A nuk ka mbushur edhe ai liqenin e thatë komplet njëlloj si Irfani plazhin?? Dhe ka ndërtuar direkt poshtë tensionit të lartë ?? (I bie qe çdo gjë bëhet me bekimin e tij) Kryeministër që promovon paligjshmërinë dhe tokën e xanun njëlloj si Saleh-u. Atëherë qenka shumë legen kryeministër..

    1. r
     ripjellja

     Edhe çunit te tij Gregit ky i ka dhuruar nje kat te nje apartamenti,ky biznesmeni

     1. V
      Vranakonti

      Ky pronari qe ka bere kete pallat eshte fajtor se e ka bere pa leje,po bashkia ku ka qene qe nuk e ka ndalur qe ne hedhjen e themeleve? Kaq qorra jane keta te bashkis? Pezullimi i sotem nuk ka vlere.Te ishte bere qe ne filim te punimeve.

     2. k
      k

      Une nuk besoj se në shqiperinë Evropiane mund të ketë fenomene të këtij lloji. Duhet të jenë marre vesh përpara për të bërë bujë dhe pastaj ky merr 50% kurse tjetrën e ndajnë me ato të hipotekës duke e pair me dokumenta të "pastra". Shtet i degjeneruar ku pas ado veprimi fshihet një vjedhje e kamufluar.

     3. G
      Gimi

      Po mire mor kurva po ata te unazes se Re nuk i kishin ndertime pa leje

      1. L
       Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

       Po me pallatet e ndertuara te Klubi Partizani...!???? Kur do filloni te merreni me to...!!!???

       1. S
        Semi

        Pse nuk merresh...te gjitha pushtetet I ke....qilizem beji.....

      2. T
       Tersi

       Pse nuk fillon nga kullat në qëndër ( që po bërtasin vetë s.p. kryeministrit)?!.

       1. T
        ToniTR

        Mbas 9 vitesh “rilindje” te shtetit arritem ketu: “Kemi dy kate nëntokë dhe 7 kate mbi tokë pas asnjë letër. Sesi ka ndodhur është mister për ne.

        1. X
         XX

         Ka 30 vjet qe rera, fushat dhe qytetet u mbushen me ndertime pa leje. Ata qe ende se kane marre vesh, ta mbajne brenda.

         1. Z
          Zyko

          Shtet ku ligji zbatohet me operacione e aksione vetem Shqiperia eshte. 2 7 Kate !!!??? kur u bene? Brenda bates? Shtet bastard.

          1. X
           Xha Gajduri

           Konfiskimet behen me vendim gjykate jo me vendim KKT-je

           1. E
            Eni

            Cke o xhaxha....nese eshte pa leje mire ti behet...sekuester e burg bile

            1. X
             Xha Gajduri

             Lexo nje cicke o çupke. Ta tregon xhaxhi po nuk lexove ku ndryshon sekuestrimi nga konfiskimi.

           2. R
            Rilindja e Lenka Cukove

            Moj ti Bella e Ram mavrise, c'na nxorre mallin e femijerise / ate kohe Tallonash ne na kujton, se Lenka Cukos fort po i ngjason /

            1. Q
             Qytetari i Thjeshtë

             Se pari duhet te vini para pergjegjesise ligjore gjithe strukturat qe merren me kontrollin dhe ruajtjen e territorit, se dyti shkerdhehuni me njeri tjetrin e na lini kopilat ne dere neve qe respektojme ligjet e rregullat e shtetit. Turp e faqja e zeze, del Ministrja e thote eshte mister si ka ndodhur. Po cfare dreqin ben ti ne kry te dikasterit nese nuk e di cfare behet 400 metra nga qendra e Tiranes! O ju do varur te gjithe ne Sheshin Skenderbej thuaaaaajjjj, po mjere ky mender popull nga kush drejtohet.

             1. B
              Benet Beci- miliarderi i PD-PS-PL

              Theater I peshtire. Lul Morina e perdor Ramen per te fshire bythen. Bashke me Olsin. Olsi ja fshi me bute. Mero I di shume mire keto marredhenie dashurore.

              1. V
               Vito i Orneles se Varuzhanit

               Ju kam thene me kohe , policia e Tiranes eshte e kalbur sepse ne krye te saj eshte nje sharlatan.

               1. E
                ERTV

                Atë citatin tjetër per kryeministrin e ke më të goditur dhe tamam për kësi rastesh.

               2. D
                Drin

                Si i bie tani? Eshte faji i qeverise apo i zdomsit te bashkise???????????????????????? Apo thjesht show mediatik????? Sepse pallati nuk eshte bo nkohen e 97! Tirana osht mush plot me keto lloj ndertimesh apo ky se ka pagu % tek lartmadhnia???

                1. R
                 RROÇKOPANI

                 1-krye/qimistri 2-ministri(balluku)3-kryetari bashkise.4-drejtori policise bashkiake.5-drejtori rendit 6-shefi rendit(që mbulon territorin)7-inspektori i policise....KETA DUHEN QIRE NE BITHE!!

                 1. Q
                  Qeveri nuk menaxhon dot buxhetin, por masakron qyt

                  Hahaa mos u lodhni, po ta mendoni mire komentues, bejne kot per konfiskim apo gjoba. Por lejen ia kane dhene pra 7 Kate, por oreksi I madh me para te pista u shtuan 2 Kate siper tokes e nentokes. Dhe gjoja per te genjyer popullin do tia prishin Kate plus, genjeshter qe ti ligjerojne katet eja te shteti parableje, se ju qytetare do ti merrni vesh gjobat, cmimet e sip. te kateve shtese qe do blejne te shteti. Asnjehere sdo kuptoni asgje, show mediatik per zhurme se ne 30 vite e ca democraci, kane masakruar ligjin e drejtesine. Rama mendova se kishe staf per te ngritur nivelin e intiligjences dhe te mireqenies ne ekonomi, kulture, art, por stafi jot me ushtaret e administrates qenka kush te pasùrohet ne karrigen e shtetit dhe te pispillosen kur dalin ne media (femra e meshkuj) sikur te jene blogere dhe jo perfaqesues administrate e ligjin nga pas. ????????????

                  1. M
                   Mucho

                   Mister per ne??? Mos ruan gje lopet ti znj. Ministre?

                   1. R
                    Rajan

                    Shtet leshi, aq sa bëhet Stani me lepuj, bëhet Shteti me Peleshi e Balluke. Thjesht është Shtet prej Leshi.

                    1. B
                     Bir Selmani nenes ke te qaj me pare.

                     Turp i madh, s'ka ngelur hallexhi pa u futur ne burg pse ka hapur nje penxhere, ka ndrruar suvan e apartamentit, ka bere nje gardh apo ka ndrruar pllakat e Ap, qe te lihej ne gjendje te lire ti shpetonte arrestit, gjoba qe kekonte Shefit i Komisarjatit ishte nga 2 miljone ne 10 miljon te vjetra, ne vartesi te demit qe kishte bere i varfri qytetar, pluse lek inspetorjati i ndretimit ne Bashki. Po si nuk ju vjen turp, ju keni instucine te ngritura enkas dhe Policine e Shtetit qe vete kryeministri ne takim me Drejtuesit e Policise jo njehere po disa here; ka urdheruar se kush nuk kontrolln teritorin dhe lejon ndertime pa leje do shkoje para drejtesuse per shperdorim detyre ne rastin me te pare., pse si arrestoni menjeher keto persona qe nuk kane bere detyren. Keta maskarenj kane lejuar te ndertohen pallate, e po ketyre strukturve te ketij shteti maskarenjsh nuk i ka shpetuar nje gardh pa leje. Pse se arrestoni menjeher kete ndertuesin siç keni arrestuar çdo qytetar qe ka ber nje gardh pa leje, ka hapur nje penxhere, ju arrestyat B.Lakon per nje dritare, apo ligji eshte per riparime gardhe e jo pallate shumkatshe. Kryeministri jone ka pellitur per dit ne media se kush nd pa leje do shkoje ne burg, ka ndryshuar edhe kodin penal duke ashpersuar denimin per kete VP. Turp turp turp te keni, kjo eshte Qeveri e krimit qe favorizon kriminelet, hajdutet te fortet qe kane leke e paguajne gjoba pushtetit qendror e lokal, e kjo qeveri s'ka lene qytetar hallexhi pa ndeshkuar apo arrestur per nje gardh, nje dritare 1 mur, e nuk shikon nje pallat me 2 kate nentoke e 7 mbi toke e sa te tjere si ky.

                     1. M
                      Myslimani.

                      Hotel Black Diamond te Selvia. Ka dale me shtese nga toka deri lart nja 7 kat. Ne pjesen anesore. Ka zene pjesen e trotuarit qe duhet te kalonin njerezit. Edhe nga para ka bllokuar trotuarin. He ministre do e bllokoni? Flitet se eshte njeriu i fatmir xhafes.

                      1. J
                       Jari

                       Po mirë ai që e ndërtoi, po cili Shef Komisarjati e lejoi, a është në detyrë Ai, se medja nxorri edhe 6 Shefa komisarjatesh me bordero mernin 2 mijë Euro në muaj rrogë te E Martinaj, qoftë për Ne e qoftë për Ju si medja e pa varur nxirreni me emër Shefin e Komisarjatit që e mbulon këtë zonë dhe në se është marrë ndonjë masë për të ta dijnë lexuesit.

                       1. L
                        Lejoni të postojnë njerëz të ndryshëm dhe jo vetëm

                        Si është e mundur o administrator i faqes që nga 22 përgjigje 21 janë në të njëjtën linjë( vetëm sharje dhe mallkime) dhe 1 është konstatim dhe raportim. A është e mundur që në rast se të gjitha përgjigjet që shkruan. Ga e njëjta IP dhe kanë të njëjtën logjikë të mos botohen dy herë sepse ky haleja që shkruan 21 herë, e bën që ti tregojë popullit se janë shumë njerëz që shkruajnë, ndërkohë që është vetëm haleja i shkërdhenit dhe salehut

                        1. I
                         Igor

                         Oj zonje e koruptuar pse nuk reagove para se te niste ndertimi por nuk kontrolloni perpara pra tju vjen turp dhe sot te konfiskoni.Barbaret e Evropes.

                         1. B
                          Beni

                          Ortak I Edit dhe Olsit ky Morina!

                          1. N
                           Ndertuesi pa leje

                           Mos beni budadalleqe, ku ishte shteti kur filloi punimet ky pallat. Ne jemi banore te nje Pallati egzistues dhe kemi 7 muaj qe nuk na jepet leja per te ndertuar nje anshensor, se po e ndertove pa leje direkt vjen policia bashkiake. Keshtu qe per kete pallat ku ka qene bashkia, IKMT, Ministria e linjes e shume institucione te tjera, apo e kane lene dhe kur nuk kane dhene gjoben duan ta prishin.

                           1. L
                            Llesh Nue Frrrok Preng Doda

                            E mbani mend ate pallatin te shkembi i Kavajes ;)

                            1. F
                             Futja kot.

                             Ose plakun mere o metaj? Ortak. Kush e din?

                             1. K
                              Kanina e ismailit

                              Rrofte Be-qire Ballmuti se e gjeti at-mikun e popullit ,por rruges doli miku lali mutit.Mos nashi do ti hedhin prangat me urdher te kryemutit.Rrofte Be-qirja pjese e trapezes se kusareve dhe haremit te kryemutit.

                              1. P
                               Populli i shkrete

                               Pasardhesi e paraardhesi i Bicit, zagaŕi Ajet, sponsor i fushates se Ballukut ne Kombinat dhe kelysh i B.Q. per ndertim shtepie ne qytet te demtuar nga termeti, me te gjithe dokumentacionin e miratur, dergon çdo 2 jave kontroll nga Tirane kurse me keta bosat e ka gjetur gjuhen si duket. A duhet cuar per ndjekje penale Zyber zagari zonja Ministre.!? Tregoja vendin po e ke seriozisht..

                               1. U
                                Une

                                Per te gjithe komentuesit: O sa mire me kene shqyptar, o heeeeej.........! Hyxhym asqeret e luftes kunder paligjshmerise se kesaj çeverie, rrnofshin zabitat drejtues te ktyne asqerve qe sot jane ne opozite. Rnofte lexhernda e gjall Sali.

                                1. A
                                 Agron Shehaj

                                 Moje z Balluku, ky ndertim dihet se kure ka filluare e mbaruar nderimi, ne kete kohe dihet se kushe kane qene punonjesit e shtetit qe nuk kane kryere detyren, Qe te pretendoshe qe ky qenka nje mister i bije qe mister te jeni Ju ne ate detyre.

                                 1. k
                                  kunder.

                                  shtet i mbaruar. peruron hotelin e Lul

                                  1. S
                                   Salih

                                   Fol no ni fjale, o kryetar I bashkise, harrova, kjo nuk eshte kompetence e bashkise...piece of shit....!

                                   1. a
                                    arqile

                                    Mero mos boto komentues injorante qe akoma perkrahin paligjeshmerine ne kete vend se keshtu i mesoi krimineli dhe shkateruesi i shqiperise krimineli sali keta bashke me kriminelin e vdekur sali te mos kete asnje ligj.Jo mbaroi boll duan apo jo do merren pasurite e vjedhura sidomos parate ne gjitha bangat e botes te sales.

                                    1. a
                                     arqile

                                     Mero komentues qe nuk vene emrin e tyre mos i boto pasi nuk jane njerez te rregullt jane mazhtrusa.kushdo qe nuk vendos emrin nuk ka vend se mqshtron.Naten.

                                     Lini një Përgjigje