"E gjeta duke larë dyshemenë", Blendi Fevziu tregon historinë frymëzuese të shqiptarit në Britani: Ishte pronar i disa lokaleve

21 Shtator 2022, 18:26Sociale TEMA

"E gjeta duke larë dyshemenë", Blendi Fevziu tregon

Gazetari Blendi Fevziu së fundmi ndodhet në Belfast të Irlandës së Veriut, dhe ndarë një histori frymëzuese për ndjekësit e tij në rrjetet sociale.

Ai ka takuar një shqiptar në aeroportin e Belfast, i cili ka qenë duke larë dyshemenë dhe e ka ftuar për kafe gazetarin. Gjatë bisedës me të Fevziu ka zbuluar se shqiptari ishte pronar i disa lokaleve.

Fevziu ka mbetur i suprizuar, pasi edhe pse pronar dhe me të ardhura të mira financiare pronari nga Vlora pastronte dyshemenë apo bënte edhe punë të tjera.

Postimi i plotë:

La menjane makinen e vogel mbi te cilen po pastronte dyshemene e aeroportit te Balfastit ne ate ore te vone dhe me ftoi per kafe. U mundova ta refuzoja me xhentilese, duke e falenderuar dhe kur insistimi nuk rreshti i tregova qe zona e kafeneve ishte mbyllur tashme. Mos ki merak me tha, beri perpara, hapi shiritin qe ndalonte hyrjen e kafeneve, ndezi ekspresin nen hutimin tim total.

- I kam une me qira keto ketu me tha, po hajde ulu.

- Ti po laje dyshemene i thashe, c’pune ke me lokalet.

- Jam pronari. Dyshemene e bej si pune shtese. Sot s’kisha punetor dhe po e bej vete. Sapo mbylla lokalet.

U zgjat mbi banak, mori nje cope kek dhe ma afroi ndersa ngrohej ekspresi. Kete e ben nje grua nga Vlora me tha. E ben si qemoti. Une ja marr asaj dhe i shes.

Historia e tij ishte thuajse e pabesueshme. Kishte ikur nga Sevasteri i Vlores si shume shqiptare te tjere ne vitet ‘90 – te. Kishte kaluar malin per ne Greqi ku kishte punuar ca vite. 

Ishim shume vellezer me tha dhe shume te varfer. Prisja qe vellai te hiqte kepucet qe ti vishja une. Pas ca vitesh ne Greqi kishte marre rrugen per Angli. Nen kamion nga Franca ne Britani.

Kishte punuar ne Londer dhe ku djali i vetem po i rritej ishte transferuar ne Irlanden e Veriut. kishte bere cdo lloj pune dhe tani kishte nje stabilitet financiar per tu admiruar. Por punonte serish. Ku te mundete. 

Me pasionin qe mund te punoje vetem nje njeri qe e do punen. Kur kisha prinderit gjalle me tha, shkoja ne Shqiperi me makine. Ishte larg, por e mbushja me dhurata per plakat dhe pleqte e fshatit. Tani vinte me rralle. Djali po i behej grafik dizajner dhe ishte krenar per te.

- Ne nuk beme shkolle, tha, nuk mundem. Por djali po!

Me percolli deri tek avioni. Me mahniti historia e tij. Besimi se me pune mund te rimekembesh. Ishte kaq e ngjashme me historite e plot emigranteve te tjere. Qe iken nga mjerimi i viteve ‘90, qe besuan tek enderra e lirise dhe ajo jua ktheu serish mbrapsht.

20 Komente

 1. L
  Leon

  Bravo ????????????

  1. ?
   ????????????????????????

   pronar tu ;la dyshemet e aeroptit VK pa lidhje

   1. D
    Dakord

    Ja dhe nje hajvan me trurin pikepyetje dhe pa asnje windarke ne xhep. Si e di ti pikepyetje se behesh pronar? Apo pret te vdese babai?? Funderrine dhe shpellar je o koke pikepyetje

    1. k
     kete koment e pelqej

     Mos fol me se e prish.

     1. A
      Akademik Fuga

      Dakort 1005% DAKORT.

      1. A
       Akademik Fuga

       Dakort 1005% DAKORT.

       1. A
        Akademik Fuga

        Dakort 1005% DAKORT.

        1. A
         Akademik Fuga

         Dakort 1005% DAKORT.

         1. A
          Akademik Fuga

          Dakort 1005% DAKORT.

       2. B
        Boss...tre uje dhe nje kos

        Çudia e ketij kokezbathurit perfaqson mentalitetin medioker te ketij populli qe fjala "pronar" kupton te ulesh gjithe diten per kafe, te besh dallavere dhe mashtrime dhe te ngrohesh sumen ne diell. S'kane faj, peshku qelbet nga koka.

        1. D
         Driani.

         Doli dhe spiuni Korani fytyra hajdute e botes...miku i Salihit, pa asnj orgjine i nderruar ne maternitet gjithollogu i botes i dine te gjitha se eshte medoker nuk dine asgje. Ka manovru me pisĺlewe si gjithe Agjentet e Sigurimit te Shtetit. Na ben nje emisjon si u bere spiun dhe sa njerz ke marre ne qafe o ndyrsire.

         1. B
          Berishe nuk je mire por keture sumatriqeve i vjen

          ha ha ha Berisha jua ka tkurrur vrimen e sumes juve. Permendet kudo Berisha. Nuk ka rendesi nese artikulli ben fjal per Berishen apo jo, komentet do behen per te. E keni frike Berishen. Berisha eshte makthji i juaj. Bej te fala vrimes.

         2. D
          Detari

          domth ky tregon se fshatar eshte lindur dhe fshatar do vdesi.

          1. p
           pordhe me rigon

           Ai trgon se u lind fshatar dhe u be pronar. Ti ndoshta ke lind qytetar ( qe nuk eshte e sigurte) por mendon si fashatar.

          2. T
           Tironci

           Si ky Vlonjati ka shume nga Shqiperia neper bote , kam 24 vjet ne Amerike mbas tre ditesh me siguroi nje Shqiptar pune ne nje resorant pjata lares ,nuk me dilte mbasdite gjeta nje lokal tjeter po pjata lares ,e oren 11 ne darke punoja ne nje fabrike ushqimore edhe aty laja makinerite deri ne oren 4 te mengjesit flija gjume deri ne oren 8 se ne oren 9 ne mengjes duhet te filloja punen ,keshtu punoja tre pune ne dite ,kete e jam bere per 19 vjet bera ca para dhe hapa nje lokal vete ku dhe punojme familjarisht me gruan dhe dy djemte ,e zgjata shume per te thene se ne Shqiptaret neper bote i bejme te gjitha punet ,pa patur turp e lodhje ,kurse ne Shqiperi te rinjt e te rejat rine neper rruge e lokale te pa pune ,pyeta nje shok kur isha ne vendlindjen time Tirane ,pse nuk punojne kamariera keta por pretendojne per pune shteti ,si qeshi e me tha ,gocat shker …. per pese leke ,po cunat i thashe ,edhe cunat jane bere si Toria me tha te kujtohet ,po si nuk me kujtohet diheshin kush ishin Toria ,Baçi,nje i vitrinave sme kujtohet emri .si perfundim shoku me tha mos u lodh tu be pyetje per te rinjte ,por nje gje dije se mbas 5a6 viteve me teper do kemi cuna si Toria se goca ku….

           1. p
            petrit

            Me vjen keq te te them por paske humbur vitet me te mira te Tuat, dhe per cfare per PARA. Nuk ka dhe aq shume rendesi paraja ne jeten e nje njeriu sa e mendojne shumica , Puna duhet dhe eshte e domosdoshme, por me kriter cdo gje,E VETMJA QE NUK BLIHET ME PARA ESHTE KOHA.

            1. N
             Niku

             Ato vitet me te bukura qe thua ti, do t'i kalonte ose duke ngrene fara ne Shqiperi, ose duke bere pune edhe ne Shqiperi por sa per te jetuar, ose do mendonte per perspektiven e tij dhe te familjes se tij. Ti mendon se emigrantet duan te jetojne larg shtepise? Qofte edhe ata qe jane ne Amerike e Kanada? Une jam nje nga ata, kam 23 vjet larg shtepise ku me ka rene koka bam, por nuk kam ndermend te kthehem. Kur mendoj qe synimi im ne jete eshte te kem femijet te shendetshem dhe te marrin nje arsim te mire, ardhja ne Shqiperi as qe me shkon nder mend. Po e bej une sakrificen qe te mos e bejne ata per femijet e tyre. Nuk shihet jeta vetem me prizmin tend, sa mire duhet ta kalosh TI jeten tende. Duhen edhe sakrifica ne mos per veten, per brezat qe vijne.

            2. t
             tironci gjasme tironc

             O tironco. Nuk te vjen turp o palo burre. Nese ishe kaq puntor pse nuk rrije ketu por ike nga syte kembet ? Te rrije ketu si te gjithe ne dhe te ipje shembullin tend personal, te na tregoje ne si punohet. Per ty s'kishte pune ketu por per ne ka pune plot he ? Duke permendur Torren ne kontekst e kuptoj se kush ka qene ai. Shoku yt apo jo? Disa emigrant kok loqe kur vijne ketu hapen bythesh sikur kane shpikur rroten. Krahasojne mundesite e Amerikes me te shqiperise dhe mendojne se jane te zgjuar. zgjebsit.

            3. X
             XX

             Histori e kendshme. Njerez qe kane vuajter dhe permes punes ndryshojne neten. Nuk i njohin favoret dhe perkedheljet. Jane puntore dhe njerez te mire. Bravo i qofte. Zoti ja beftebare!

             1. A
              Anna

              Sa i shpifur i ashtuquajturi gazetar,Blendi Fevziu.

              Lini një Përgjigje