"Enveri u digjte shtëpitë, Rama po u djeg kishat", kush është autorja turke që shkruan në median greke kundër shqiptarëve

3 Tetor 2023, 10:50Sociale TEMA
"Enveri u digjte shtëpitë, Rama po u djeg kishat", kush

Gazetarja me origjinë turke Uzay Bulut kishte botuar një shkrim tek portali i sigurimit të Greqisë «Greeekcytitimes.com» në gjuhën angleze dhe ngre pretendime të pavërteta se minoriteti grek në Shqipëri ka dhjetëra vite që po përndiqet, vritet e grabitet.

Shkrimi i saj skandaloz nis me avokatinë ndaj Fredi Belerit, dhe kalon më pas duke përmendur disa raste të pavërteta të “përndjekjes dhe persekutimit të grekëve në Shqipëri”.

Gazetarja Uzay Bulut thotë se grekët në Shqipëri janë përndjekur që nga koha e Enver Hoxhës, i cili u digjte shtëpitë, u merrte tokat dhe i dëbonte në Greqi. Megjithatë faktet janë krejtësisht ndryshe, të shumtë janë ata që dëshmojnë se minoriteti grek gjatë diktaturës ka qenë ndër më të “privilegjuarit” në vend. Por kush është gazetarja e “famshme turke”!?

Bulut është një “gazetare” turkofobe që shkruan artikuj ‘të pabesueshëm’ kryesisht e çuditërisht në media të huaja (jo-turke), në mesin e të cilave bën pjesë edhe portali «greekcitytimes».

Një detaj që e bën edhe më të neveritshme pseudo-gazetaren është se ajo i gjen vetes një burim të ardhurash me motivacionin “..shiko se çfarë thonë turqit për…”, sidomos në shkrimet që ajo shkruan në veçanti për gazetat/portalet e vendeve me të cilat Turqia ‘nuk i ka edhe aq mirë punët’. Më shumë të lë përshtypjen e një karakteri të shitur që tradhton atdheun e vet për të përfituar nga fondet e huaja.

Me punën dezinformuese që bën ajo nuk është gazetare, por është një atentatore politike. Ajo shkruan për të gjitha mediat antiturke jashtë Turqisë, madje edhe ato që kanë lidhje me FETO-n. Është nga të parat gazetare që komenton poshtë një artikulli të shpërndarë në internet nga një racist grek (P.sh. nga një kontroll i shpejtë që bëra në internet disa nga temat që janë trajtuar nga grekët dhe kjo gazetare ka komentuar janë: “Ataturku dhe ushtria e tij bënë gjenocid ndaj grekëve”, “Pushtimi turk në Qipro”, “Krimet e kryera nga Turqia”, etj. Të gjitha këto komente e analiza të saj të mbështetura në një urrejtje të pakuptimtë dhe jo në fakte shkencore historike. Artikujt duken krejtësisht të njëanshëm, sikur të jenë shkruar nga një grek racist që është anëtar i «Agimit të Artë» dhe një simpatizant i nazizmit.

Ajo që më ra në sy është se në shkrimet e saj Uzay Bulut në përgjithësi është kundër turqve e Turqisë dhe ndaj aleatëve strategjikë të kësaj siç është Shqipëria dhe shqiptarët.

Këtë qëndrim të saj e shikon edhe në artikujt e saj në versionin në anglisht të gazetës egjiptiane “Al-Ahram”. Ka shkruar gjithashtu artikuj pa asnjë argument dhe studim të mirëfilltë historik që mbështesin diskurset e pabaza, të paprovuara dhe madje të palogjikshme të Armenisë.

Me qëndrimin armiqësor kundër Turqisë dhe turqve ajo ka arritur të gjejë vend në gazetat dhe institutet e huaja. Ajo është shumë e njohur në llogaritë e armenëve të Kalifornisë (ShBA) në Twitter (X). Ka një numër të madh ndjekësish simpatizantë nga Greqia dhe Qiproja greke nga i vijnë edhe të ardhura të majme për broçkullat që shkruan.
Nga kërkimet e shpejta në internet mëson se Uzay Bulut është antiturke, që mbron greket, armenet, kurdët. Është dezinformatore siç duket edhe nga shkrimi për Belerin, ku nuk e ka idenë ku bie Shqipëria me disa të dhëna të ofruara nga grekët, pasi duket se shkrimi i saj nuk ka koherencë, pa burime serioze historike.

Pra në fillim lexuesi duket se ka të bëjë me një gazetare anarkiste, kinse mbrojtëse e të drejtave të njeriut, por është një atentatore politike, histerike dhe në përfundim duhet thënë që lexuesi të mos e barazojë shkrimin e saj me qëndrimin e Turqisë dhe të turqve ndaj shqiptarëve. (Arben Llalla)

56 Komente

 1. E
  Europiani

  Ky Arben Llalla eshte eshte turk dhe ekstremist 24 karat.

  1. T
   Taulant, Katana 138

   Nga e more vesh kokloqe ? Eshte SHQIPTAR qe shkruan artikuj kunder shovinisteve .

   1. R
    Ramut bolja

    Te hyft katana ne bere te sumes o pederast

    1. T
     Taulant, Katana 138

     Produkt incesti mos u fut me 200 emra

     1. R
      Ramut bolja

      O Taulant gojorja te qifsha gruan

      1. A
       AC/DC

       arben llalla haber!V.k.Dhe turqit vete nuk jane kaq proturq. Behet keq se i shajne turqin. Rrace muti!

       1. S
        Suma Perpjet

        Sa e duan tyrkine turkoshqiptaret pellazg?

       2. E
        E verteta dhemb....

        Po mire mo file kaq poshte paske rene ti sa te shkosh te mouni e hanemes se Taullahut!? Te me thoshe ke kolotripida ,hajde po e bej hallall... hahahaha

        1. G
         Genti

         Pederast grek qire qe rrin me kar fallco ne çante zhduku nga ktu se te çpoj nuse, vajze e cte kesh more zhabzi gre qie. U shofshi mer pisa qe mbani era mut

         1. A
          Adi

          Ik shiko nusen se ka vajtur te ngrej sumen te hoxha o gent fallo.

          1. G
           Genti

           Jam beqar o pederast grek qire me emer fallco. Shkruaj me emra te ndryshem te qifsha rracen po kujdes nishanim nuses se ja pickova pak

           1. A
            Adi

            Ti je ai pederasti qe del te kthesa e kamzes me emrin gent gojorja?

           2. B
            Bollano

            Ne meshat e dhespot kakes i mesoni keto more Spiridone nofken Adi. Ptu te shkerdhefsha familjen more pis evgjito grek qe qihesh burre me burre, yt karakurve

          2. J
           Junanistan

           Ka nje te vertete ketu,,,qe te gjithe “greket “ jane pontiomoggolouturq,,,gjaku nuk behet uje,,,prandaj dhe turqit i therrasin,, greqise ,,,Motra Junanistan,,sunit kaurr ose Karam xaxiqi,,,pty gojore e dale nga haremet e Ali Tepelenes,,,

           1. S
            Stefani

            Ahahahaha je i papam *Junanistan*

         2. G
          Glauk

          O karakurve evgjito greke zhduku nga ktu mor te shkerdhefsha gruan e motren e crmte mban fisi, bythpiste qe qihesh me burra. Ptu grek qirat e mutit qe qelbeni ere me km larg

          1. .
           .

           Ramuuut ju doli boja, ky Lalluci tend ka thene margaritarin me te bukur .... emri Krisu-gjena nuk eshte Greqisht, por vjen nga Shqipja Kristu gjena (gjeta), sepse Krishtin e gjeten nuk lindi. $$$$$$$ Keta jane historianet Shqipo dhe shkenca Skipetare. Ju dhjefte Kina mu ne goje, majmuna Kaukazi.

           1. P
            Pikaloshi

            Po kari po

          2. .
           .

           Uuuuuhhhh sa kam qeshur .... e cudidshme kushdo qe shan Shqiperin dhe mbron Greqin automatikisht diskretitojn dhe Turqin. $$$$$$$ Kjo thot shume, gjith te verteten pas hipokrizive, sigurisht me te besueshme e bene pena e nje Turkale.

           1. F
            Fred Beljelri nga Burgu

            Mos e shanis mor dhjauli sepse eshte gica e tezez time nga Kurdistani kjo .por me nenshtetsi Turke . Pse se dini ju qe Rama ka prishur Kishat ? Yyyyyyyyy sa Kisha ka prisur ai por Europa se di . Prandaj erdhe Janulla ne Skiperia te mbroj Kisat nga Buldozeri Rama . Sikoni zjarret ne Darzeze ? Kush i vuri zjarret ne Tetor ? Kus ju pies juve more malaga ? Raaaaaaaama ja vuri .

           2. p
            pjeter

            Le qe kali ngordhi, po as mizat nuk te lene rehat!!

            1. K
             Kjo Gazetare "Turke" qihet shume ne Bith

             bashkjeton me nji femer greke jane cift lesbike dhe kjo qysh e vogel thone eshte qir ne bith nga kushurinjt e saj . por meqe kjo eshte nji Hale pederastesh te bithqirave te jamulles dhe y.bozit i hedhin gojoret faketurkes ktu . Te pakten kjo lesbikja fale turke qe jeton ne gerrqi ,paska sens Humori ! Ha ha ha ha a . S'e kuptoj perse mungojne fotot e saja Nudo duke u palluar nga femra leshatore greeke me te cilen bashkjeton

             1. T
              Tornitori

              Ahahahaha e madhe

             2. I
              Iliri

              Gremisu paliKari se po te qihet gruaja e lere forumin se eshte per burra e jo per bythqira si puna jote ore jevg greqie

              1. N
               Na paska zëne halli

               Me sa duket gazetari ka më hallin se pse kjo shane Turqine se sa Shqiprine. E çfare na ka gjet neve me këta njerze që nuke e dine se çfare jane Turq, Arab a po (Shqiptar)

              2. D
               Dhadha

               FETO e pidhit te satom

               1. A
                Anti nesh

                Pra, nuk qenka gazetare "turke" por greke. Prostitutë hesapi.

                1. T
                 Turku i Shqiperise

                 Nuk este Turke por KURDE me pasaporte Turkye ,Greqia financon prej dekadash ,ne bashkpunim me Kurven Plake qe mes Miljardave qe i dhuron Shtetit Shkerdhate Grek ka Fonde te caktuara per te financuar Grupet Terroriste Kurde ne Turqi edhe ne Europe si ka edhe Fonde per Bandat e saja ne Shqiperi me Janullatosin ,qe flasin Medieve Kunder Shqiptareve dhe gjthe KOmbit tone ,qe nxisin Percarjen jovetem ate Fetare , dhe i sherbejne Politikave Greke dhe destabilizimit te vendit ,nderkohe qe Shteti Muterve te PS dhe Prostitutave Esadiste te Bandes Opozitare , hane Mut ne Halene Parlament

                2. E
                 Emigranti

                 Uzay Bulut eshte thjesht nje plehre e paguar, qe i pelqen thjesht paraja dhe te shker...het. As nje se ka ne refene .

                 1. n
                  nga Enveri tek Edveri

                  Per Enver paska shkruar, ka shkruar dhe Ed Rama / nuk ka shkruar gje kunder Shqiptareve, or ju rente Flama / Enveri e Edveri nuk jane mbare Shqiperia, kete e kundershton vetem Marrezia /

                  1. d
                   durim

                   E paska lene gjalle Erdogan kete moster te ndyre qe nuk di historine e saj e jo te Shqiperise.

                   1. L
                    L R

                    Ore po i qan hallin Shqipërisë apo Turqisë?

                    1. A
                     Ana

                     Ne shqiptareve nuk na ka ardhur e keqja nga turq qe e tradhetojne Turqine per Greqine por nga shqiptaret qe e kane tradhetuar Shqiperine, per Greqine, Turqine, Serbine etj etj. Nga pseudo intelektualet dhe pseudoakademiket qe per ca monedha me shume kane shitur pasuri te medha arkeologjike, historike dhe kulturore. Po ashtu edhe nga shqiptaret qe jane te informuar por nuk e hapin gojen per te mbrojtur vendin e tyre. Nga pseudodiplomate qe ne vend te ndertojne imazhin e kombit te tyre e kane rrenuar fare, nga pseudomedia qe ne vend qe te ndertojne media te verteta merren me video erotike dhe nga te gjithe ata qe na hapin namin e keq kudo qe shkojne. Te thuash qe minoriteti grek eshte i persekutuar eshte shakaja me idiote, as ne komunizem as tani nuk ka ndodhur ndonjehere por ama edhe ne duhet ti pergjigjemi me fakte kesaj idiotes ne artikujt qe shkruajme dhe mundesisht artikujt te jene ne anglisht qe ata qe lexojne genjeshtrat e saj dashakeqe te kene mundesi te ballafaqohen edhe me te verteten. Sa per ceshtjet e Armeneve dhe Kurdeve ceshtja mendoj qe eshte e komplikuar dhe nuk mendoj qe Turqia eshte aq e paster ngaj tyre por kjo nuk eshte ceshtje qe duhet trajtuar ketu

                     1. N
                      Noi

                      Bravo ana, pikerisht shqiptaret si rama kane shitur shqiperine. Sic po i sherben sot vucicit ne dem te kosoves.

                     2. G
                      Grek

                      Ç'fare Kishash ka djegur Rama? Ke ngaterruar adres ! Moj vajz ti qenke e mir per gojore jo per gazetare.

                      1. A
                       Andoni

                       Kesaj gazeKares do ja kete qendisur artikullin Karjan Çani ose Dule dhjaku. Ptu zhabzinjte grek qire ju befsha mutin ne koke o vemje

                      2. k
                       koreshi nuk e permend preshin

                       kete shkrim kjo e ka shkruar me porosi te sali komunist kriminelit qe merte pjese ne shembjen e kishave dhe xhamijave me tritan preshin

                       1. Q
                        Qazim Mulleti

                        Se c pune kemi ne shqipot me hallet e tyrqise mer..i kemi byrazera?hallet e Gylen Erdog prape ne ti qajme?Yyyt...shihni ku na lane,e ne i qajme hallin

                        1. s
                         starfullah !

                         po nuk e ka te gjate more jo. Ato para te qelbura nuk do ti shijoje gjate. Erdogu nuk fle gjume

                         1. ej monako kjo duhet qi fort ne B!

                          kjo Gazetare ka palluar ne Dildo grekun micotaqis .Sa te pacipe jane kta Pederastet e Gerrqise ! Sa Trup te qihen greket edhe nga femrat Turke . E pabesuhme . Ky shkrim duhet te behet Estrade duke qeit kte PseudoTurket rrasut carin / dildon pas Micitaqis dhe duke i thirrur BE-se ,se merret me Ramen se po shkaterron Kishat -haaaaaaaahahahahaaaaaaaaaaaaa do ishte nji skec mjaft interesante dedhe vet Janulla do dhitej /mbytej ne mute _ne penevreke

                         2. S
                          Spiuni

                          Sa te gatshem grekafucet....

                          1. S
                           Shqiptari

                           Esht thjesht salop kaq.

                           1. D
                            Donadoni

                            Kjo lloj prostitute esht prostitut greke , thjesht ka nderruar emrin dhe origjinen , kerkon rrota kurves te bej perçarsen o zhulce qelbur , ske faj ti fain e kan gazrtaret tan qe jan pa pun dhe i bejn jehon shkrimit tend qe te bejn realitet planin e ksaj karakurve.

                            1. t
                             tornitori

                             a ka shkelur ndonjehere ne himare kjo gazetare? se del ne ca konkluzione .......

                             1. M
                              Maks

                              Pse merakoseni se cfar shkruan nje turke pro greke Ju duhet te shihni nje grup gazetaresh pseudo opinionista qe slen gje pa then kundra shqiperis duke fillu nga cani.nipi hysniut e cim peke lista eshte e gjate Por beni mir te shpallni lista pagen e atyre qe paguhen nga greqia dhe sduan vendin e tyre

                              1. D
                               Daorsi

                               Artikull teper i parendesishem e pa piken e vleres. Tallje Karjani quhet kjo me zhabzinjte greko turko mongolet. Na e rruaçi Dulen o evgjiter grek qira e te fala Janulle kancerozit

                               1. P
                                Perg

                                Pa merak se rama nuk djeg kisha. Nuk ka interes se mund a bente dhe kete. Po “djeg” mjaftueshem gjithe shoqerine shqiptare duke vjedhur dhe zhvatur cdo mundesi.

                                1. A
                                 Alban

                                 kjo lezbikja eshte kurde jo turke

                                 1. Q
                                  Qiforti

                                  DNA= elinida Thjesht dna juaj=mongol

                                  1. T
                                   Taratata

                                   Bravo gazetarja Buluti ,,,me pelqeu ,,,,shan patriotet e saj ,,turqit ,,shan dhe vellezrit e turqve ,,myslymshqipfolsit ,,,mbron grekorthodhoksin ,,mbron Belerin ,,,

                                   1. K
                                    Kujtim

                                    Ç'na duhet ne kjo?

                                    1. N
                                     Nik Nika

                                     Duhet or lum miku qe te dalin nga pusetat e mutit kto zhabzinj grek qire qe ahkruajne me emra te ndryshem... Grate ju pallohen ne kar shqiptari me gunga e keta bejne diversjone ketej per te ndersyer shqiptaret... Te na hajne te gjatin e na rruaçin

                                    2. k
                                     kirurg

                                     Kjo qenka motra e Kimete Berishës... ????

                                     1. A
                                      Arbeni

                                      Është një buçe që sponsorizohet nga Gërqia.Sigurisht që banon në Gërqi,sepse po të ishte në Turqi do ta kishin shqyer këtë kurvë muti.

                                      1. H
                                       Henks

                                       Sa e bukur qenka kjo turkesha. Qenka edhe borë e bardhë, jo si greket, sterrë të zeza..

                                       1. H
                                        Henks

                                        Sa e bukur qenka kjo turkesha. Qenka edhe borë e bardhë, jo si greket, sterrë të zeza..

                                        Lini një Përgjigje