“Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë”, Luljeta Bozdo: Ekonomia jonë e pafuqishme, për tërmetin u siguruan fonde nga jashtë

26 Nëntor 2022, 16:57Sociale TEMA

“Fshatarët hynë në vila që s’i kanë

Sot shënohet 3 vjetori i tërmetit të nëntorit

Luljeta Bozdo në një intervistë në Ora News me gazetaren Siklajda Shorja u kthye pas në kohë ku kujtoi ato momente dhe i cilësoi si një gjë e frikshme.

Luljeta Bozdo: Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte të shpëtonin ato që ishin nën rrënoja. 

Aty ishin dy faktorë kryesor ndërtimi në vende ku nuk duhej ndërtuar pa studim gjeologji dhe e dyta pa pasur asnjë profesionist. Që të llogarisë qëndrueshmërinë  e objektit. Njerëzit nuk e kuptojnë ë ti n ë apartament nuk mund të ndërhysh në kolona sidomos në katet e poshtme. Faktori i tretë është se njerëzit janë indiferent, shikojnë që po bëhet një gjë dhe nuk ndërhyjnë.

Sipas saj “në Shqipëri gjatë këtyre 3 vjetëve janë strehuar me mijëra familje, 85 për qind e familjeve”.

Luljeta Bozdo: Në Shqipëri gjatë këtyre 3 vjetëve janë strehuar me mijëra familje. Ka ende familje të pastabilizuara por 85 për qind e familjeve janë futur në shtëpi të reja që nuk i kishin imagjinuar asnjëherë. Në apartamente dhe vila fantastike. 

Po të shkosh në Baldushk në shtëpitë e rrënuara që kishin fshatarët që ato dhe pa tërmet do të binin kanë hyrë në ca vila që nuk i kanë ëndërruar kurrë në jetën e tyre. Janë shtëpi dhuratë se nuk paguan asnjë lekë për atë punë. Është një 10 për qindësh që ende nuk janë sistemuar por dhe atyre do t’ju  vijë radha.

Bozdo thotë se u bë një punë e jashtëzakonshme se u siguruan shumë fonde nga jashtë, pasi me ekonominë tonë që kemi nuk mund ti bëjmë të gjitha.

Luljeta Bozdo: U bë një punë e jashtëzakonshme se u siguruan shumë fonde nga jashtë. Me këtë ekonomi që kemi nuk mund ti bëjmë të gjitha. Ne e dimë ekonominë e shtetit, një ekonomi jo shumë e fuqishme. Por kush do ta dinte se 1 vit më vonë do të binte Covid. Fondet e BE shkuan për shkolla, kopshte dhe një pjesë u mbulua nga buxheti i shtetit. Nëse nuk do të kishte rënë pandemia sot nuk do të kishim asnjë njeri pa shtëpi.  

Pse nuk ka një transparencë të qeverisë kur flasim për fondet e donatorëve?

Luljeta Bozdo: Unë e di që fondet janë transparente. Kanë marrë fonde dhe duke i riparuar vetë personat shtëpitë por nuk mund ti riparojnë vetë. Firma e ndërtimit do ti tërheqë lekët. Deri në një farë shume i jepej vetë personit. Dhe sot e kësaj ditë ka banor ku është akorduar fondi por nuk ka vijuar puna pasi mungon projekti dhe asgjë nuk mund të  bëhet pa projekt. Janë disa procedura që njerëzit nuk mund ti shkelin sepse së pari shkelet ligji si dhe nëse shkelen rregullat pasojat janë mbrapa do të vijë tërmete të tjera.

Ajo dha dhe një këshillë për të gjithë ata që duan të blejnë një shtëpi të re.

Luljeta Bozdo: Për ata që kanë siguruar një kredi dhe duan të blejnë një shtëpi këshilla ime ëhstë që, lekët  mos i çoni kot. Domethënë për të hyrë në një shtëpi kudo apo në një apartament do të kërkoni kontrollin nëse ajo është apo jo e qëndrueshme  dhe ka shumë instanca që bëjnë kontroll. Dhe kontroll fizik dhe me llogaritje. Në një shtëpi të re në asnjë mënyrë nuk duhet të futesh nëse nuk është kolauduar dhe nuk është marrë në dorëzim.

12 Komente

 1. s
  sapa

  Po mire moj shoqja deputete per korrupsjonin dhe shtetin e se drejtes ne vendin e hajduteve nuk do na thuash dicka?

  1. L
   Lajmi fundit

   Po shoqja luljeta! Shqiperia eshte shkemb graniti buze oqeanit indian! Kete qe ka ber qeveria jone per kete popull as nje galaksi e tere ado e bente dot! Shqiperia eshte vendi me transparent shoqja luljeta! Ska ternet e korrupsion qe na can e na bllokon! Pas pasaportave te arta qe do sjellin milirderet qe jane vene ne rradhe, do fillojn ato te argjenda e te bakerrta se gjith bota vo vij ketu ahoqja luljeta

   1. N
    Nje pensionist

    Po nje fjale e mire duhet thene se termeti ishte nje shkterim atje ku goditi rende njerzit e kane perjetuar keq dhe qeveria u ndodh prane nuk duhet mohuar api te flasesh me ironi mjer ate qe e kapi . Duhet te jene mirenjohes Edi Rames qe ju gjend prane nepermjet ndihmave ,nuk eshte kollai ta kalosh te keqen vetem .

    1. D
     Dakord

     Ç’merreni menkete currufjepse qe i ka ngel sahati ke termeti dhe ke partia e punes

     1. Z
      Zani Burimi

      Ore, cfare lloj shqiposh jeni? Si mundesh, mor "Dakord" te flasesh per kete zonje, mor i mjere nga trute? Zonja eshte vertet shume e duruar dhe prape se pse e shajne nuk e marr vesh. Ju lutem te tjereve te ma sqarojne pak kete hall!

      1. U
       Urrejtesi profesionist

       "Zani....shqipot jane dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete

      2. I
       Ish student

       Bravo profesore, je aktive sic ke qene pedagoge, qe te gjithe ish studentet kane respekt per kete person me intrgritet

       1. A
        Ardian

        PO KU MARIN VESH INJORANTET NGA SHKOLLA KAN ARDH NE TIRON ME 4 KLAS SHKOLL DHEE HAPWN BYTHESH , NE DAC TJU VI MUR NE DAC KEQ DIKUR NUK KISHIN SHANS TE VININ NE TIRAN I HAPI SHPELLARI DHE I SOLLI INJORANTET NE TIRON DHE TE JAPIN DHE MEND , KETA LLOJ TE BEHEN DHE ME LEK PRAP DRU ME PRE JAN , ZONJA E NDERUAR FLET TE VERTETEN PO JU VJEN INAT INJORANTEVE.

       2. E
        Elisa-beth Spiropalikari von de Prrenjas

        Kjo pallohet me Ramazonin cdo te enjte pas kuvendit. Perdor stilin kanotazh. Rama poshte dhe kjo ben kanotazh siper. Do patjeter te beje nje këlysh me Rama-zonin. Eshte e turpshme dhe nuk I heq benevreket. Pervesh njerin krah dhe e fut shtrember penis-ulin e Edvinit tek gropa e gelqeres. Ka problem me dhembet se I bien kur ofshan nga qejfi. Eh ...

        1. K
         Komshija

         Mero, nje vrejtje per ju mos i nxirni keto komente te pista te ketyre njerezve te semure se normal nuk jane dhe per me teper ku aty flet nje zonje e nderuar qe se ka per fis ti afrohet dhe jo me ta begenis , por fatkeqesi na bashkon kenga popullore dhe duhet ta durosh .Une qe po shkruaj e njof Luljeten ketu e 50 vjet nje zonje e nderuar ne te gjitha kohrat me nje bagazh te madh profesional dhe shume e ekujlibruar pse duhet te degjoi fjalet e ketyre njerzeve te semure prandaj mos i nxirni keto komente .

         1. J
          Juli

          Ky është REALITETI i kulturës së shqiptarëve. Duket nga komentet që bëjnë shumica(shajnë cdo njeri). TURP INJORANTË KAAATUUUUNAAARËËË

         2. I
          I demtuar nga termeti

          Kisha respekt per zonjen se vinte nga baza, ku i njihte me mire se cdo deputet hallet e popullit.Fillimisht foli per respekt ndaj pensionisteve dhe te semureve, duke dhene mendime per rritje te pensionit dhe te ndihmes sociale. Ka folur edhe per termetin. Shikoj qe tani ne vend qe te flase sic eshte realiteti, po i ben elozhe qeverise. Ju zonje pretendoni qe 85 % te te demtuarve te termetit jane stabilizuar. E keni gabim pervecse jane bere disa ndertesa ne fshatra 1 kateshe dhe pervecse ndertimeve qe beri turku e Pacolli, nga shteti jane bere shume pak. Mere realitetin e Kombinatit dhe te pallateve qe jane demtuar ne Tirane, as 10 % pune nuk eshte bere. Keta as nuk te sqarojne se cdo behet, nuk te pret ne zyre kryetari i bashkise apo zevendesat, te lene as mish as peshk. I varen Tigrit ne qafe fondet e Termetit, ky ja gjeti vendin. Per fondet e termetit nuk ka patur as nje here transparence.Banoret e pallateve te demtuara vecanarisht ne Durres dhe Tirane jane lene ne hamell. As i prishin, as i riparojne sepse i kane harxhuar leket. Une qe shkruaj jam bashkevuajtes me 24 familje te tjerra te pallatit tim. Zonje, nuk ve ne dyshim se ju keni deshire dhe vullnet qe problemi i demtimeve te termetit te mbyllet, por faktikisht situata eshte kjo qe pershkrova me siper.Nuk kemi besim qe keta do bejne gje. Mundesite jane, por mungon vullneti.

          Lini një Përgjigje