“Hakmarrje” e Londrës? Nën hetim për protestën, shqiptarit iu hetua marrja e shtetësisë angleze

28 Janar 2023, 17:50Sociale TEMA

“Hakmarrje” e Londrës? Nën hetim për protestën,

Një shqiptar në Angli u vendos nën hetim, nga Ministria e Punëve të brendshme angleze Home Office, për mënyrën e marrjes të shtetësisë britanike. Taulant Omi ngre pretendimin, se hetimi nisi në formë hakmarrje, pasi ai ishte njëri prej organizatorëve të protestës të komunitetin shqiptar në Britani përpara parlamentit fund-vitin e shkuar.

Ky është Taulant Omi një prej organizatorëve të protestës të komunitetit shqiptarë përpara parlamentit anglez fund-vitin e shkuar.

Omi i tha Top Channel se u vu nën hetim nga ministria e punëve të brendshme Home Office, për mënyrën se si kishte marrë nënshtetësinë britanike.

“Kjo ishte një hakmarrje për rrolin tim në organizimin e protestës. Nuk kam asnjë idicie që ky hetim të ketë nisur përpara protestës pasi unë me pasaportën britanike kam udhëtuar lirshëm jashtë Anglisë, deri në Nëntor” deklaroi Taulant Omi në një bisedë telefonike me Top Channel.

Kjo është letra dërguar Taulant Omit më 26 Janar 2023 nga departamenti hetimeve të nënshtetësisë, në ministrinë angleze e punëve të brendshme Home Office ku thuhet se Sekretari për Punët e Brendshme, ka marrë në konsideratë heqjen e nënshtetësisë britanike.

Në këtë letër theksohet se Ambasada Britanike në Tiranë ka bërë verifikime për këtë rast dhe rezulton se Taulant Omi ka lindur në Shkodër.

“Megjithatë Sekretari Britanik i Shtetit ka vendosur të mos heq shtetësisë britanike për ju dhe se duhet të ndryshoni të dhënat në certifikatën e shtetësisë”.

Përmes një statusi në Facebook Taulant Omi ka publikuar këtë letër duke e komentuar se Home Office, u vu në lëvizje për këtë hetim nga disa shqiptarë, në Britaninë e Madhe, të cilët donin të merrnin meritat e pamerituara të organizimit të protestës.

Një avokat për çështjet e emigracionit në Angli i cili ka përfaqësuar në gjykatë shumë raste të shqiptarëve të cilëve i është hequr nënshtetësia britanike, i tha Top Channel se Ministria e Punëve të Brendshme Home Office, po rishikon politikën e heqjes të shtetësisë britanike, dhe se në ditët në vijim pritet të bëhen publike politikat e reja./TCH

35 Komente

 1. E
  Emigranti Londër

  O mjeranë, nuk është Greqi apo Shqipëri Mbretëria e Bashkuar, hetimi i shqiptarëve për nënshtetësinë ka filluar prej kohësh dhe u është hequr nënshtetësia britanike shumë shqiptarëve, për arsyen se kanë mashtruar institucionet shterore britanike për identitetin e tyre. Nuk ka lidhje fare me protestën vendimi në lidhje me zotërinë.

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Hurin ne bithe ketij plehre arabe e piso ne Albanistan.......

   1. k
    k

    Shqiptaret që kanë përfituar nënshtetësi britake,kanë mashtruar dhe gënjyer të gjithë pasi janë deklaruar si kosovarë.Nëse ja heqin është e drejta e tyre.Shqiptarët vetëm maskaralliqe bëjnë kudo që shkojnë.

    1. C
     Cudia

     Taulant o bir! Ti duhet te shikosh prapë nëse nuk e ke parë teatrin Pallati 176. Është pjesa kur Jovan Bregu thotë: Kjo është që t'ja bësh vetes bam!! Ti edhe mashtrues por edhe kërkon të drejta, biles organizator, jo llafe. Injorancë që nuk ka të vlerësuar...

     1. T
      TANI

      JENI SHUME I SAKTE.

     2. t
      tata luigji

      Taulant ta qifsha fisin, kujtove se je ne burrel mor fisqire, tani hajde ne shqiperi dhe ciu Hapeni bythesh ngado qe shkoni, u qifsha racen

      1. S
       Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

       Amin......

       1. M
        Mahmutis nga Greçia

        Si Jorgot e tu ketu ne Amerike. Po the Jorgo eshte hajdut. Jorgot e tu deri te sufllaqja e kane arrtijen me te madhe. Te qifsha faren o sunit muti se ju plehrat edhe greket e Greqise nuk ju shohin dot me sy. I eshte mbushur mendja Mahmutit Mehmetit qe eshte rrace e larte. Apo ke ndryshuar emrin ne Mehmetis Mahmutzidis. Ik mor kurve gjakprishur

      2. O
       O

       Nga ana tjeter, shume nga ne po paguajme fajet e cunave te lagjes qe s’duan te punojne si njerez normal. Drejt pa drejt, vendi eshte i anglezeve. Asnje ne shqiperi nuk denon baristat e “shtepive te barit”

       1. H
        Hupsss super mire ja u bejne .

        Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

        1. H
         Hupsss super mire ja u bejne .

         Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

         1. H
          Hupsss super mire ja u bejne .

          Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

          1. H
           Hupsss super mire ja u bejne .

           Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

           1. H
            Hupsss super mire ja u bejne .

            Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

            1. H
             Hupsss super mire ja u bejne .

             Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

             1. H
              Hupsss super mire ja u bejne .

              Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

              1. H
               Hupsss super mire ja u bejne .

               Eshte mese normale ,qe ta heqin dhe ta japin kure tju cohet k.....atyre punonjesve....Dhe me te drejte ...se edhe pranojne te Adoptohen nga Shteti ku jetojne ,,por duhan te ngrejne edhe dy gishtat Si Saliu Spiuni Ose duhan te bejne shqiponjen Si Spiuni Florriri Iliri .. Shume mire jua bejne .... Se kure kemi vete nje shtet te degjeneruar koke e kembe,,,cfare duhesh te presesh , je i detyruar te pajtohesh te maresh nje nenshtetesine tjeter ...

               1. h
                huuups ta hipshin

                huups more gomar tropoje nje koment e ke derguar 30 here dhe ky lesh moderatori i mer leket kot nga mero,dhe nuk lejon komente me vlere.

                1. C
                 Cudia

                 Ku uuppsii I mendon komentet sikur po gjuan me top në kosh. Një top do futet patjetër në kosh.... shqiptarët janë vërtet specie ilirike në gjithçka, edhe kur shkruajnë.

               2. T
                Taulant

                5 Shqiptar prishen Londren ???? Aty duhet ta gjesh Anglezin me qiri eshte dyndur gjithe bota nga Xhamaika ne Bangladesh. Jashte qendres ne Londer,Liverpul,Manchester etj te duket vetja sikur je ne shume vende te botes se trete. Por ndryshimi eshte qe ato vende nuk i pranojn shtetasit e tyre qe ju eshte refuzuar e drejta e qendrimit. Gjermani pranon 500-1milion emigrant cdo vite e nuk po ben namin si keta kokkuqte e Britanias.

                1. P
                 Para Laci

                 Britania po behet pothuajse me keq se Hungaria. Fal zotit nuk kane nje lider si Orban qe eshte me shume koherent sesa Johnson apo Sunak. Le me Truss… Duan te terhiqen nga konventa Evropiane e te drejtave te njeriut. Vetem Rusia dhe Bjellorusia jane jashte. Dmth, duan te kene kontroll te pergjitheshem mbi njerzit. Duan ti quajne protestat te paligjshme. Me nje fjale Britania po shkon drejt faszhizmit te bute.

                 1. M
                  Mos more.......shko digju para zyrave te H-office

                  O Tavulant, protesta nisi pasi u shpreh ajo indiano-britanikja per shqipot. Ajo ne thelb deklaroi nje lidhje te drejtpërdrejtë midis mafjozllekut dhe shqipove, qe eshte mese e vertete, dhe anglia nuk eshte shtet rracist, se te ishte rracist shteti anglez sta jepte nënshtetësinë kurre o Tavulant mjerani. Trego tani o Tavulant, lidhjet dhe fondet qe ke marre nga dyshja PL-PD, per te orientuar vëmendjen publike te shqipove kunder Rames ne ate moment specifik. Ta studjojne ceshtjen tende ata te H-Officit dhe te ta heqin direkt nënshtetësinë me pretendimin akt-tradhetie ne situate cenimi te rendit publik, kjo pika e ligjit mbi heqjen e nenshtetive ta mbledh ty o Tvlanti

                  1. A
                   Ana

                   na pla bytha se po te heqin ty nenshtetesine!

                   1. M
                    Mondi Vlore

                    Po shoh shume gjakprishur ne komente qe i kane dale kunder keti djali! Duken ae nga ç'mut rrace jane ! Si mund te mbrosh rracizmin e atyre qe kane shfrytezuar 3 kontinwnte dhe vazhdojne akoma dhe ti dilni kundra nje bashkatdhetari.. ptuuuu rrace muti, turpi ju mbulofte!

                    1. D
                     David

                     O Mondi, ke të drejtë. Por problemi nuk është thjesht racizëm, se ke shtetas të tjerë të huaj sa të duash, por nuk dalin në media për këto gjëra. Pastaj, nëse ke marrë nënshtetësinë duke gënjyer, rreziku nuk ikën asnjëherë, ndaj shiko punën tënde.

                     1. T
                      Taulant

                      Ore ky shqitaro anglizi shet pordhe kot per se koti. Ka fituar nenshtetesine duke genjyer autoritetet atje se ishte nga kosova ( ish Jugosllavia). Ne fakt eshte shtetas shqipetar, lindur dhe banues ne Shkoder. Pra, ligjerisht nuk i takonte dhenia e nenshtetesise angleze. Ne keto raste, personi ne fjale ekstradohet ne vendin e origjines dhe i hiqet nenshtetesia angleze e fituar me mashtrim.

                     2. B
                      Besniku

                      Taulantin nuk e njoh. Ne vend qe te konsiderohet hero per shqiptaret fillojne e kendojne iso per ta share se ka faj se mbrojti dinjitetin shqiptar. Turp dhe per Mb e Bashkuar qe mundohet te merret gabimet ortografike te marjes se letrave. Respekt Taulant!

                      1. A
                       Ali Pasha

                       Hupsss të qifsha motren Ty dhe Emigrantit ne Londer

                       1. V
                        Vlora.Vlora

                        Ore djema, krime ka kudo kontrabande droge gjithashtu ,prostitucion po ,ndryshe nuk do funksiononte zinxhiri shtetror ,qe nga avokati prokurori gjykatat dhe deri te burgjet ,,ceshtja eshte se shqiptaret po behen te fuqishem dhe po sjellin doren e pare ,gje qe atyre su pelqen ,se u moren biznesin ,dhe leket ikin ne shqiperi ,keshtu qe mos i paragjykoni te tjeret ,,dikush do beje pune te ndershme dikush jo.

                        1. C
                         Camden Town

                         Shteti eshte i Anglezeve,kur ankohet ky Mazllumi me azil te rreme Mos te ankohet anglia….ktheji ne Shqiperi te gjithe dhe per nje muaj do bien me kembe ne toke…kujtojne se mund te abuzojne me ligjin ne nje Shtet te huaj edhe te demonstrojne edhe Force Keta qe jane te gjithe me azil te rreme…Te shijojne Dhierkoracine e Rames e te Saliut ne Shqiperi…..nuk punoni te ulni koken Po merreni me piselliqe dhe kur ankohen anglezet ne vendin e tyre ju beni dhe pordhe..Maloket e bajges

                         1. T
                          Tirona

                          Kur e di se si i ke saju letrat mos e kruj sumen me anglezet. Edhe Stalini nuk donte te ngaterrohej me ta.

                          1. S
                           Si me shal si me samar maloku ngelet gomar.

                           Plehrat e Sali Qenit qe organizuan protesten ne nje dite me protesten e saliht dhe ndyrsinave te tij ne Tirane. Moret ne qafe mijera shqiptar ketu ne angli me poshtersit e paftyra. Krejt me letra kosovarsh jan shqiptaret ktu po ti ngrihet trapi angleze ua sekuestron pasurit kush ka dhe i fut edhe burg e gjobe per vjedhje dhe mashtrim idenititeti.Fare e keqe berishiste.

                           1. M
                            Mesjetaret

                            Hajde bole, hajde, ky duhet sjell pako postale. Si perhere fajin e kane te hujt, jo shqiptari. Nuk thote se ka deklaruar te dhena te pasakta, por se institucionet angleze bejne hakmarrje me kete idiot. Keta jane shqiptaret, te zgjebosur dhe bishtin perpjete.

                            1. P
                             Popo

                             "Protestuesi" shqiptar ne me shall te kuq, kerkon te luaj me zjarrin me ujin dhe me shtetin britanik, a thua kujton se eshte ne Tirane " ke sheshi ke sheshi" me Sali Berishen dhe Flamur Noken! Kruhet kot si qeorrrosi dhe luan rolin e fodullit!

                             1. E
                              Erdogan

                              Meqenese ne Angli,France,Itali,Gjermani etj ka popullsi te ndryshme perse atehere gjeten rastin e Milloshevicit te shkaterrojne Jugosllavine? Sllavet vertet kane ardhur ne shekullin e 6-te ne Ilyrine e Perandorit Greke Megas Kostantinos me qender Kostantinopolis,e Maqedhonine e Megas Aleksandros,ne Vorio Epirin e Kaurrit te Derrit Kastriotit. Po Anglosaksonet cfare pid....n e semes donin qe mbeshteten nje popullsi te degjeneruar si Kosovaret te vetequajture "Dhardhanos"? Qe Sllavet dhe Turqit jane pushtues kjo dihet. Por Arnautet e vetequajture Skiptare perse jane "pro amerikane"? A nuk e krijuan kete Pashallek turk te quajture Albania ne dem te Kombit Greko-Ilyre qe per fat te keq jane pakice? A kishte te drejte nje Epirote d.m.th Greke ne periudhen Osmane te kushte funksione? Po nuk ndryshonte Fene d.m.th Kombesine ne Turk ishte thjesht skllav dhe i perbuzur. Te ashtuquajturit "Skiptare" te Morese dhe Magna Grecias ne Itali tregojne fare mire se nga kush u detyruan te marrin rruget e Mergimit. Anglosaksonet,Italianet,Turqit dhe Sllavet ne pergjithesi jane Armiqte e ish Kombit Greko-Ilyre. My vend i quajture Albania urren Greqine qe ka ndertuar Theatro ne gjithe Mesdheun, Politizmo (Culture "shqip"),Polis qe nga Persia (Persopolis),Kostantinopolis,Adhriano-polis,Tripolis (Tropoje),Moskopolis (Voskopoje),Aleksandro-Polis etj. Po nuk mesuan bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj qe ndryshimi i Kombesise (Emrat,Mbiemrat,Feja,Ndergjegja,Tradita) Epirote ne shumice Arabe eshte faji i tyre ky vend (land angl) nuk ben prokopi. Anglia si colonizatore ne te gjithe boten eshte Afer. Arnautet te shkojne me larg ne Canada,SH.B.A Alaske etj. Bile me larg ne Pol te Veriut (Vora greq) per nje Jete "Me te mire ". Personale e kam Llafin duke braktisur "Memedheun".

                              Lini një Përgjigje