Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen për gjuhën dhe historinë

21 Shtator 2023, 17:41Sociale TEMA
Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka propozuar që qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të cilët kanë gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare të mos i nënshtrohen një testi për gjuhën dhe historinë shqiptare për të përfituar nënshtetësinë.

“Ne kërkojmë që qytetarët e Kosovës që kanë gjuhë zyrtare, e flasin gjuhën aq bukur sa ne dhe e njohin historinë tonë sa ne, nuk kanë pse t’i nënshtrohen një testi për gjuhën apo dijet mbi historinë. Në këtë këndvështrim do bëhet një përjashtim për shtetet ku gjuha shqipe është gjuhë zyrtare”, tha Balla.

Ai shtoi se në Maqedoninë e Veriut “gjuha shqipe është gjuhë zyrtare, ndaj edhe gjithë vëllezërit dhe motrat që do kërkojnë shtetësinë shqiptare, kjo do mundësohet”.

“Këtë vendimmarrje do e quaja historike, për të çuar përpara një përgjegjësi që ka vendi amë për ata që aplikojnë për pasaportat me natyralizim”, u shpreh Balla.

10 Komente

 1. X
  Xha

  Përse të mos testohen? Nëse e dinë gjuhën dhe historinë e Shqipërisë, ath nuk kanë përse të tremben nga këto teste.

  1. K
   Kunder kosovareve

   Ketu ia ka futur kot Balla, sepse ashtu ia do politika, por nuk eshte e vertete qe Kosovaret flasish shqip dhe aq me keq, flasin aq mire sa edhe ne. Ka degjuar ndonje kosovar ai se çfare gjuhe flet? Ne na duhen perkthyes per te marre vesh ate qe thone ata. Po eshte e drejte qe shqiptaret e Maqedonise se Veriut e flasin shume mire gjuhen dhe me ata merr vesh shume mire. Per te marre shtetesine e nje vendi ka me shume kritere se sa te dish gjuhen apo edhe historine e Shqiperise. Duhet nje jetese e së paktu 6 muaj ne vit e atij personit qe te beje kerkese te neshtetesise dhe te kete te ardhura te mjaftueshme, si edhe te paguaje rregullisht taksat ne Shqiperi. Kjo eshte per ata qe duan qe te marrin nenshtetesine, sepse per shqiptaret qe jetojne jashte vendit nuk mund t'iu hiqet nenshtetesia shqiptare, pa arsye madhore edhe pse ata nuk paguajne taksa ne Shqiperi. Mos e rrisni numrin e shqiptareve me neandertale nga Kosova dhe ata te kene te drejte votimi, sepse i kemi pare dhe perjetuar problemet qe sjellin ata. Mjaft me Kosoven sepse e keni shkaterruar Shqiperine me praninim e kosovareve. Nuk bashkejetohet me neandertalin!

   1. A
    Arnautçe? Pis arnaut

    Bëje këtë dhe do e kthesh shqipërinë në kohën e perandorisë osmane. Këta jo vetëm gjuhën shqipe që nuk e dinë mirë, por edhe historinë e tjetërsojnë në favor të pushtuesit turk. Nuk ka nevojë shqipëria që të bëhet çerdhe islamikësh.

    1. _
     _______________

     Anautce ? _ po mer ta shkedheftsha janullen ne goje , por carin ja merrni ne goje Arrnautit ju pederastet filogrek bashke me grate tuaja dhe ju shijon shume

     1. A
      Arnautçe? Pis arnaut

      Siç ke emrin ke dhe reagimin, se ja ke futur një vizë të mirë. Edhe gabel pro-türkiye edhe drogaxhi. Ke harruar të shpërthesh veten në 2013n o njëthundrak.

    2. U
     Ujku Plak

     Nqs pranoni ato qe mbuloin Koken dhe ngren Bythen, e keni fut me thell Shqiperin ne Halen ku e la Berisha. Europen ta harroni , por hidhini syte nga Azia dhe Afrika. Se mos u rritet mendja atyre qe bein Orgji neper Manastire, prej komentit tim. Nuk jam me Ripjlljen qe i ka marre Muti Shalet prej Korrupsionit, as me dyshen e Rekordeve Kriminale Korruptive Berisha-Mutaj.

     1. A
      Allahut i perulemi dhe askujt tjeter ,,,

      Shqiperia shtet me shumic popullsie islame ,,ben mir tu japi nenshtetesin vellezerve islam te kosoves dhe v. maqedonise ,,, ,

      1. b
       bashkimi për drejtësi

       Të gjithë ata që bëjnë dallime midis kombit nuk janë shqiptar dhe nuk duhet lejuar vend në gazetën tuaj. Dallime ka nga fshati në fshat nga krahina në krahinë dhe këto quhen lokalizoma dhe krahinizma por janë një kombe dhe një gjak prandaj hasmit gjithnjë kanë synuar të na ndajnë; në Shqiptaret në Veri Jug kurse në Kosovë shqiptari dhe albanci, e në Maqedoni arnuat dhe myslimani etj dhe në baza fetare por; “sa herë ta pyesësh ish se çfarë feja kanë gjithnjë një përgjigjeje kanë me ua dhënë - Shqiptar isha dhe shqiptar jam”. Turp për ata që kritikojnë një komb apo jeni të NON GRTA të S. Berishës apo N. Spahiut përkatsisht armiqtë e kombin në Shqiptar - Kosovar. Kjo e dyta është termin gjeografik e jo kombëtar. Në rregull kërkesa për një gjuhë të pastër shqipe dhe në Kosovë dhe kudo dhe kjo duhet sanksionuar me ligje për aplikime gjuhës standarde shqipe por barbarizma dhe dallime tjera sepse kjo ndasi po behet nga kundër shqiptarët apo bastardët shqipfolës. Në gjithë botën ka dallime në të folur të së njëjtës gjuhë por nuk ka armiqësi si nga disa shpellorët në trojet tona. Rroftë Shqipëria e bashkuar dhe poshtë të gjithë armiqtë që ndajnë e na hasmojnë midis tyre.

       1. D
        Detari

        ashtu eh? domth keta turkit nga FYROMi qe nuk njohin symbolin e flamurit cbehet?

        1. a
         aleks

         edhe keta na duheshin dhe e meritojme vertet emrin albanistan, per faj te ketyre qe ngrejne bythen perpjete 5-6 here ne dite, na duket vetja sikur jemi te ardhur ne kete vend, politikanet shqiptare ,mbasi boshatisen shqiperine nga shqiptaret ,tani mundohen ta popullojne me islamiket e kosoves ,maqedonise dhe te bangladeshit.

         Lini një Përgjigje