Nuk ka vetëm në Shqipëri pamje të tilla

16 Nëntor 2023, 17:39Sociale TEMA
Nuk ka vetëm në Shqipëri pamje të tilla

Parisi i shkelqimit, kultures, dijes, fantzise se letersise, modes, luksit, urbanizmit, ka dhe qoshe te tilla te ndyra, mes mjerimit dhe pisllekut, qe e shemtojne aq shume. 

E pra, varferia, mjerimi, pamundesia nuk qenkan vetem ne qytetet tona, por edhe ketu, ne lagjen e tim biri, nga ato kryesoret dhe te urbanizuarat. 

Ma prishi qejfin e kafese sot ne kete dite shiu... 

He pra, si i behet! I mjeri ka qene dhe mbetet perhere i mjere. 

Dhe neveria te shprish shijen, parizien a shqiptar qofsh, te ben te mendosh se shyqyr ti e paske nje strehe. 

Dhe merzia padashje te mbulon... (Josif Papagjoni)

49 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Kjo eshte levizja e lire globale, evgjiteria bashke me emigrimin sjellin dhe kulturen e tyre te jeteses.

  1. E
   Emrin e ke gjetur tamam per vete

   Ashtu siç e ke çuar ti atje ku ke vajtur

   1. N
    Niku

    Po sikur ky qe ka ngritur kete barrikade/kasolle te jete parizien safi? I lindur e rritur aty, por qe per arsye te ndryshme qe ti dhe une mund te mos i konceptojme dot, u be i pastrehe? Dhe tani po i shemton pamjen Josifit? Keto lloj pamjesh mund t'i shikosh kudo, Nju Jorku eshte i mbushur me te pastrehe, San Francisko, Boston, Los Anxheles, ka pamje varferie kudo. Dhe shumica jane vendas, s'ka te beje emigrimi apo evgjiteria. Ka te beje halli qe te bie dhe a e perballon dot apo jo.

    1. L
     Labi

     Keni të drejtë..I kam parë edhe unë..

    2. R
     Rama e ka fajin, per të gjitha.

     O Josif Papagjoni. Nga vjen ti vella? Nga Momli? Apo e ke bere shkrimin gjoja se po të vjen keq per të varferit e botes, por ne fakt deshe të tregosh qe demek djali banon ne Paris, dhe ti e ke pire kafen e mengjesit ne Paris keto dte shiu? Sot ne mëngjes unë e piva kafen ne Louvre, para visites, por nuk ka asgje per t'u mburrur ketu, sepse edhe fshatari me i humbur kacqenevne kater shtete. Shqipetaret kane bredhur ne gjithë botën, dhe nuk u plasi se ku e pime kafen unë e ti. Është taktike e vjeter kjo o Josif.

    3. A
     Ai qe te *in tet ame.

     O ti mut duket qe evgjiteria te ka shkerdhyer cte permban praku i shtepise prandaj dhe i uren.

     1. A
      Arberor

      U preke o jevgjit? Nuk eshte urrejtje eshte neveri per nje rrace muti.

     2. T
      Teo

      Ska te beje me evgjiterine,por me wokizmin qe e katandisi Europen NE nje hale. Ndoqen ameriken e keshtu do behet e gjithe Europa SE shpejti. Rritje cmimesh ushqimesh,energies etj etj,njerezia smban dot nje shtepi Ku te fusion koken. Ah po e Ka fajin putini e ai kinezi...

      1. N
       Niku

       Tani na mbushe mendjen. Degjon Fox News me veshe dhe pa tru dhe na shet dengla per wokizmin. Ne gjithe historine e njerezimit, kur ke pare ndonjehere qe cmimet nga viti ne vit te ulen? Qofshin keto ushqime, kosto jetese, apo ndonje gje tjeter. Eshte parim ekonomik ky, s'ka te beje Amerika apo Evropa. E dyta: Te varfrit me te shume ne bote jane ne Afrike dhe Azi. Edhe ata ndjekin Ameriken dhe kete wokizmin tend?

       1. A
        Artan

        Ndersa ty duket qe te ka hedhur trute e gomarit CNN

      2. Roberto

       Shkoni ne Amerike se do i gjeni ne qindra te tille neper rruge. E gjithe bota eshte e mbushur me endacake. Dikur ne Shqiperi bente pershtypje dhe shteti nuk lejonte njerez te tille neper rruge sepse prishej imazhi i vendit ndersa tani askush nuk pjerdh per njeri dhe aq me shume per imazhin por tani shohin xhepin e tyre.

       1. N
        Nje nga shenjat e permbysjes se botes

        O shoku ngateron kulturen etj etj, te Parisit me parizene franceze me lloj lloj sorollopi qe e kane mbushur sot, ku kane ndertuar xhami me minare me te larta se katedralet e fameshme te Parisit dhe te Frances, moda eshte zevendesuar me perce, hixhap, etj etj dhe ka hyre masivisht ushqim per qen aziaitk, meksikan e arab.

        1. P
         Paranoje

         Gabim. Parisi si nje qender historike boterore, gjithmone ka pasur e ka terhequr tipa varfanjake te huaj, qe endeshin rrugeve, qe nga ciganet e romet qe nuk integroheshin dot me popullsine vendase qe i perbuzte. Normal qe nje person me dy fije tru ne koke, qe kuptohet nuk eshte shkruesi i ketij palo artikulli qesharak, nuk ngaterron shtresen e ulet qe gjendet jo vetem ne Paris, po ne cdo qytet te botes, me parizienet franceze dhe kulturen dhe nivelin e larte vendas, qe nuk e mohon njeri.

        2. X
         XXXL

         Shkrimi gaterron Parisin e Revolucionit me ato qe lexohet ne libra, tjeter gje e shkuara dhe tjeter gje e sotmja, Parsi nuk eshte me i francezeve dy ne tre vete jane te zinj.

         1. W
          WWW

          Budallalleqe katundaresh injorante. Kam jetuar ne Paris per dy vjet master. Parisi eshte i francezeve, shumica jane pariziene te bardhe te mbajtur, dhe si qytetet e tjera globale me fame boterore, si Nju Jorku dhe Londra, ka njerez qe vershojne nga kater anet e botes. Te gjitha qytetet globale kane te pastrehe e te huaj. Edhe ne kohen e aristokracise europiane, kishte dallime te thella te shtresave sociale midis ajkes pariziene franceze dhe te huajve SDF (sans domicile, te pastrehe). Keto jane artikuj te shkruar nga idiotet e Temes qe i lepijne bythen Rames qe e ka kthyer Tiranen ne shesh mafiozesh dhe na i qajne hallin Parisit se pane nje strehe ne rruge.

         2. C
          Cobani

          Ah OK, tani do flem rehat. Rrofshi.

          1. T
           Tironsi ZZ NYC

           Kudo ekzistojnë të pastrehët. Provo një herë NYC subway dhe rrugët e Manhattan, pastaj bëj një status mbi këtë temë.

           1. S
            Shaqo

            Edhe pa "evgjiterine" si Parisi apo Londra kishin keto pamje. Ne Paris u shkrua Komedia Njerzore apo Te Mjeret, ne Londer David Koperfildi apo Dhe yjet rrijne e veshtrojne. Por vetem ne shajme e ankohemi pse bije shi. Flm prof. Josif Papagjoni per cfare shkruani.

            1. L
             Lala i Myzeqesë, pa Myzeqe

             Po mo Shaqo po, por jemi ne nuk kemi mbaruar abetaren që i japim mënt profesorit. Edhe burdellot nuk egzistonin në Paris, ato i çoi "evgjitëria,,.

            2. J
             Julian Laci

             Nuk pate vend tjeter me pi Kafen ne Paris?

             1. F
              Filip Fitim Pulo

              Mos u merci me tipa koti mburr.akvecë,qe nuk shikojne brenda kasolles se tyre,por qajne hallet e Parisit seeshte 3000 vjet perpara katundeve te tyre. Duket qe jane lepiresa te bajraktarece oligarke

             2. T
              Torontonian

              Ka edhe me keq Toronto qyteti me I madh ne Kanada por me ivogel se Parisi ka mbi 10000 te pastrehe qe ngrene cadra poshte urave ose neper parqe Ne habitemi dhe kujtojme se demokracia I zgjidh hallet e njerzeve

              1. P
               Parizien

               E megjithate, te gjithe dynden ne France e Kanada, kurse nga Shqiperia duan te ikin nga syte kembet edhe afganet, bashke me shqiptaret.

               1. D
                Detari

                Një trushplarë si ky që ka shkruar këto, më thoni, ja vlen?...

                1. K
                 Katnari

                 E ke qe te shaqo të tjerat janë pallavra koti . Në shikojmë ca europianë që vinë këtu me ca çanta zgjyrrsa, të paparë dhe duket sikur kanë dy muaj pa u lare. @ ti rama e ka fajin. kuptohesh qe je elbasanlli

                 1. B
                  Ben

                  Dmth ti po na tregon qe je ne Paris? Duket qe je i ri ne keto pune. Ne i kemi pare keto gjera prej dekadash. Shqiperia o Shok partie vetem fasaden ka se eshte e gjithe e kalbur. Mos krahaso Shqiperine me vendet e zhvilluara.

                  1. K
                   Koha

                   Hajde shkrim alla surreli hajde. Ca nuk shkruajne per te lehtesuar pak ndyresine dhe varferine qe ka prodhuar ne Shqiperi rilindja e rames, veliajt, spiropeles, etj etj. Ne cdo dite qe ka ekzistuar Parisi, qe kur e njeh historia, ka pasur situata te tilla. Dhe jo vetem parisi, por cdo qytet ne bote, ne cdo kohe.

                   1. P
                    Pet.

                    Jam ne dileme se kujt te j'a "qaj hallin" , artikullshkruesit qe ju prish terezia e mengjesit? Apo atij fakirit pa shtepi?

                    1. R
                     Rin

                     Qaja hallin Shqiperise qe i ka gjithe gazetat bythlepireset e Rames se jane shitur me kohe, prandaj merren me vende qe jane mijera vjet perpara, ndersa katunarlleku shqiptar refuzohet edhe nga bajgat e afganeve dhe sirianeve.

                    2. G
                     Geri NYC

                     Parisi, Londra dhe New York-u jane kthyer ne nevojetore. Ne New York ke frike te dalesh ne park eshte plot me te droguar dhe endacake. Edhe ne Time Square te ecesh duhet te kthesh koken per siguri. Mos degjoni liberalet qe po shkaterrojne perendimin me emigracionin nga bota e trete. Ruajeni vendin. Po i hapet dyert per kedo, nuk ka me kthim prapa pervec luftes.

                     1. w
                      www.travelas.com

                      Perse nuk e ndihmove? Te pakten ti kishe dhene nje kafe?

                      1. M
                       Malo

                       Vecse ti gazetar ngaterron qejfin me hallin,aty jetohet jashte nga deshira ashtu,ketu te ne jetohet jashte se ske ku fute koken.

                       1. G
                        Gazete e ndyre propagande

                        Cfare propagande idiote enverlleku nga shkerdhatet e Temes. Paska gjetur nje kioske ne nje qoshe ne Paris dhe e hedh ne gazete. Keto pamje ne ndonje periferi te humbur mund t'i gjesh ne cdo metropol boteror, Paris, Nju Jork, Londer. Nju Jorku eshte me geto ku nuk kalon policia ne disa vende. E cfare do te thuash me kete? Jane qytete globale ku vershojne njerez nga cdo cep i botes. Parisi eshte qyteti me i vizituar ne glob. Ne Shqiperi, pamje shume me te keqija jane normalitete qe nuk tregohen ne gazeten tende sumlepirese te Rames. Trego pak ate Lanen e qelbur, ato koshat e ndyre te lali Erit qe qelben 50 metra larg, ato ndertimet pa leje vend e pa vend, ato plehrat qe kane mbushur rruget, ato mungesat e kanalizimeve qe mbushin rruget e Tiranes sa here qe bien dy pika shi. Ndryshe nga metropolet e botes qe te pelqen te permendesh zotrote, ne Tirane keto probleme nuk jane shkaktuar nga te huajt, por nga llumrat e Shqiperise qe ti i mbron cdo dite me propagande ne faqet e gazetes tende. Mos u merrni me qoshet e Parisit. Jeni bere si gazeta e popullit e Enverit qe tregonte vetem gjera te keqija nga bota qe shqiptaret te kujtonin se po jetonin ne flori. Po shyqyr qe na the qe paske qene ne Paris. Kjo ka rendesi.

                        1. U
                         Ushtari i Rames

                         Cfare artikulli qesharak pa kuptim. Paska gjetur nje vend te varfer ne Paris dhe e hedh menjehere ne gazete. Gjera te tilla gjenden ne cdo cep te botes. E cfare doje te tregoje me kete? Qe ke pire kafe ne Paris? Cfare ka ketu per t'u hedhur ne gazete? Kam qene ne Paris dhe jam mahnitur nga bukuria, arkitektura, ndertesat e gdhendura nje nga nje me dore, urat, katedralet, historia, kultura, muzeumet e klasit boteror, bulevardet elegante, kopshtet, restorantet, hotelet, rruget e ngushta me kafene, bukuri qe nuk i ka asnje qytet ne bote. Po shyqyr qe na paske gjetur nje pamje te pakendshme dhe na paske shkrepur menjehere foton per Mjeron.

                         1. T
                          T

                          Lere Parisin o matuf, se je nje mije vjet larg, po shih Tiranen se kemi akoma ujin dhe dritat me orar.

                          1. A
                           Artikulli i nje debili

                           Artikull me dy fjali, pa asnje vlere, sa per te treguar nje foto kot qe ne te vertete nuk tregon asgje prej gjeje, vec faktit qe ky askushi paska qene ne Paris per nje kafe dhe duhej te na i tregonte ne gazete me njefare tangerlliku. Ik o debil. Ne duhet te harrojme problemet deri ne fyt ne Shqiperi, sepse na gjete ti nje kioske te varfer ne Paris? Lere Parisin se e njeh gjithe bota po trego problemet e Tiranes ku qarkullohet akoma me autobuzat e skaduar te Italise se viteve 70, qe vijne nje here ne cerek ore.

                           1. r
                            ronny

                            Se pari as e njoh kete Josifin as besoj se do ta njoh ndonjehere ....por Ky Josifi me pak fjale dhe nje foto eshte munduar te thote ate qe kush ka Tru e kupton: " Ska me diku parajse e diku ferr....sepse kete bote e kane cuar ne ate pike ku njeriu I thjeshte ngelet me goje hapur I hutuar si nje trumcak I lagur qull ne stuhi e sdi ku te fus koken. Kaq tha KY Josifi...por kur ja nisin komentet me faqe per 10 rreshtat e Josifit .shumica as ka kuptur cfare do te thote Josifi ..te tjere fari leshte...flasin per vete se ku e pine kafen e behet muhabeti terkuze......qetesohuni o populli se nuk e ka fajin Josifi hehehe

                            1. B
                             Bravo Tema

                             Kjo gazete qesharake ka arritur kulmin. Tani na eshte bere tamam si mediat komuniste qe jepnin vetem filma te huaj me vrasje per te treguar sa keq qe eshte jashte. Vetem se tani nuk e kane me kontrollin e informacionit se shqiptaret po shpopullojne vendin e tyre ne nivele alarmante dhe te vetmit qe kane mbetur per t'u genjyer jane pensionistet.

                             1. E
                              Erin

                              Parisi eshte nje kryeqender boterore e kultures, letersise, historise, artit, shijes, modes dhe sofistikimit, qe dyndet gjithe bota per ta vizituar. Nje qoshe qe gjasme fotografove ti dhe na e hodhe me vrap ne gazete sikur bere zbulimin e shekullit, nuk do ta ndryshoje kete fakt. Do na ndihmoje me teper po te na ndergjegjesoje per pamjet skandaloze te Tiranes se shkrete akoma pa kanalizime funksionale, qe e ka kthyer Ramuti dhe lali Eri ne nje shesh ndertimesh mafioze pa leje. Po te befte mire ajo kafja se vetem kjo u mor vesh.

                              1. G
                               Gazetare teveqele

                               Mos u merrni me qoshet dhe skutat e Parisit se eshte nje qytet boteror qe e njeh dhe e vlereson gjithe bota prej shekujsh, po merruni me qytetet e mjera te Shqiperise qe i ka marre lumi nga shpopullimi dhe qeverisja e mafiozeve. Na del lali Eri ne televizion dhe merr meritat se gazetarja qe i ben intervisten ka pasur uje te lahet para se te vinte ne emision. Mjaft me keto artikuj qesharake enveriste "nuk ndodh vetem ne Shqiperi, po edhe ne Paris e Nju Jork" se jeni komplet qesharake. Nuk i hidhni dot hi syve njerezve duke fotografuar skutat e erreta te Parisit, Nju Jorkut e Londres, nga haleja e Shqiperise.

                               1. G
                                Gazete per leter higjenike

                                Nuk pasket pasur cipe fare o budallenj gazetare. Jeni bere lolot e Rames. A paguheni mire te pakten qe vendosni cdo dite ne surrat masken e palacos e shkruani pacavure te tilla? I vetmi ndryshim me kohen e Enverit eshte qe mund te largohen njerezit nga vendi.

                                1. $
                                 $$$

                                 O Mero, nuk e paska perfunduar bursen djali?

                                 1. I
                                  Isa

                                  O zot cfare artikulli qesharak. Na gjeti nje varfanjak ne Paris dhe e fotografon, e ben artikull gazete.

                                  1. S
                                   S

                                   Pyes veten a e di ai arabi a zezaku i shkrete ne tende, qe po sheh punen e vet, qe eshte bere VIP te gazeta e dhjere e Meros ne Shqiperi.

                                  2. M
                                   Mjerushka

                                   O Mero tullaci, deri kur do t'ja lepish Rames bythen e piset me mut, bashke me gazetaret analfabete te gazetes se dhjere qe i paguan me dy pare?

                                   1. H
                                    Hipokriti tullac

                                    O Mero, po kur qenka kaq keq jashte shtetit, ate djalin me katra qe ta ka financuar me dhjetera mijera euro burse shteterore Ramush hajduti me leket e shqiptareve per te te mbyllur gojen me mut, merre nga Parisi, Londra a Vjena nga e ke qe po livadhit, dhe sille ketu ne Tirane, o burre.

                                    1. ?
                                     ???

                                     Dikur ishim të izoluar dhe na dukej bota parajs.Në kapitalizëm po nuk punove fortë nuk e blen dot një apartamaent.Njerëzit kudo pothuajse jan njëlloj.

                                     1. K
                                      Key

                                      Kur propaganda arrin ne nivelin "Nuk ndodh vetem ne.....", ndjekur nga emri i ndonje vendi qe eshte nje mije vjet perpara teje, eshte e qarte se Shqiperia eshte bere aq e dhjere ne drejtimin e Ramushit, sa po fotografohen strukat e vendeve me te zhvilluara te botes qe shqiptaret te ndihen me mire.

                                      Lini një Përgjigje