Protestë në Athinë kundër arrestimit të Fredi Belerit - Vëllai: U përballëm me regjimin dhe fituam. Kemi 15 vite që persekutohemi nga shteti shqiptar

24 Maj 2023, 09:23Sociale TEMA

Protestë në Athinë kundër arrestimit të Fredi Belerit -

Një i ashtuquajtur "Unioni i Himariotëve" ka zhvilluar një protestë përballë Ambasadës shqiptare në Athinë kundër arrestimit të Fredi Belerit.

“Në protestën jashtë Ambasadës shqiptare janë mbledhur dhjetëra persona, mes të cilëve vëllai i Fredi Belerit, si dhe kryetari i Unionit të Himariotëve, Theodoris Goumas, të cilët kërkojnë lirimin e menjëhershëm të tij”, shkruajnë mediat greke.

“Demokracia nuk burgoset”, ishte një nga parullat e tyre.

Vëllai i kryebashkiakut të zgjedhur, Leonard Beleri, tha për mediat greke se ata u përballën me një regjim dhe fituan.

"Ne luftuam me shtetin, me një regjim dhe fituam. Vëllai im është persekutuar për 15 vite nga shteti shqiptar dhe ai është mësuar tashmë. 

Por ai do vazhdojë të luftojë që padrejtësitë të dalin në dritë," tha Beleri. 

Protesta u zhvillua një ditë pasi Gjykata e Posaçme la në fuqi masën e arrestit me burg për Fredi Belerin, i arrestuar 1 javë më parë nën akuzën e shit-blerjes së votave.

5 Komente

 1. u
  unioni i Shkershatave paAtdhe

  si nuk ju vjen Turp mor funderinat e njerzimit ,qe jeni shndruar ne kafshe per nji kafshate buke dhe pellisni para Ambasades se Vendit tuaj ! Kaq te ndyre paskeni qen ? Harram e paci gjithcka ju ka dhene Shqiperia o rrace Kurvash ,se e treguat vehten se cfar jeni . Shkofsdhi ne Djall bashke me Padronet e tuaj . Greku do na lepij Karin ne Shqiptareve , Harrojeni Himaren tradhetare te peshtire e shkofshi nga keni dale

  1. S
   Shqiperise do ti hani pallen siç ja keni ngrene

   Gjakprishurit jane muter ne vend te tyre dhe kak ne vend te huaj. Çoç i duket vetja se duke ditur greqisht ndihet grek. Edhe un di anglisht por sjam anglez. Por kur rracen e ke te ndyre lodhu sa te duash. Rrugice per te fshire kembet e grekut do mbeten deri kur te ngordhin.

  2. C
   C'me tregonte nji shoku im qi vjet ishte ne Himare

   Isha ne gusht ne himare vjet per pushime me tha . Ishte bukur . Me 91 isha ne Greqi tregon . Nuk qendrova me shume se nji muaj sepse shkova ne Kanada . Mesova disa fjale greqisht ,nder te cilat edhe ato qe kan te bejne me pamjen e femres ,me format e saj .Natyroshte jo me ide negative por anen pozitive te tyre si psh .Komplimentet . Ditet e para te pushimit ne Himare me partneren time Franceze Kanadeze ,(tregonte shoku) nuk me kapi veshi ndonbji fjale greqishte . Por kjo nuk zgjati . Po hyja per ne Restorant ne Mengjez per te marre dy Ekspreso si beja cdo Mengjes sepse si cift i shijonim Kafete e Mengjezit buze detit . Kalova pran nji cifti , ulur me kurrize ne hyrje te Restorantit , te cilet flisnin nji gjuhe te perzier edhe shqip e dhe fjale greqisht . Me zgjoj kureshtjen . Kalova me te dy filxhanet e Kafese ne duar para tyre dhe papritur ndeshem ne shikimin e femres . I pershendeta .Kalimera . Kalimera ma kthyen te dy ne nji goje . Vazhdova rrugen time ne breg te detit ku me priste Partnerja ime . Ne drek kur te gjthe shijonin detin ne ate diell pervelues u ndesha peseri me ciftin ,Burri se kishte mendjen .Gruaja perkundrasi tregoj nji interes e duke notuar ,s'mi ndante syt . Mbasi partnerja ime doli ne nga deti ,gjeta momentin dhe ju afrova me lezet . Ajo me buzeqeshi duke miratuar afruimin tim . Kur femra do dicka ne Plazhe ,ajo kuptohet menjiher . E komplimentova me ate greqishetn time te mesuar dikur . I ndricuar syte . Me falenderoj dhe me tha se . nuk e paske mesuar si duhet Greqishten .Theksin e ke te mire ,por se fut gjuhen aty ku duhet ! Me goditi me ate shprehje qe nenkuptonte ate ; " E dua dhe ne thellesi " . E preka mes shaleve fshehur syve te tjerve dhe i thash hec ne dhome lart ,mbas meje . Erdhi menjiher e ndezur flake . Sapo hyri brenda mu hodh ne krah. Ma thithi gjuhen e s'ma leshonte me ,sa un fillova te ndjej veshtrisi ne frymarrje . U shkeput per nji cast .Nga je me pyeti ? Un vet jame Himarjote por jetoj qysh e re ne Greqi . Jam e martuar me nji Vorio Epiriot dmth Himarjote . Un jam nga Vlora i thot shoku e bashkjeton me nji Franceze ne Kanada. Kaq mjaftoj per pezantimin dhe ajo u zhvesh me nxitim dhe u ul ne gjunje duke ma thithur me epsh. O zot tha .Ku do e fusesh gjith kte ? Ne vrymen e duhur i thot shoku dhe ja ngreti kembet . Ajo nuk duroj gjate dhe ja mori me dor dhe e spostoj hurin ke vryma e B. Jam Himarjote un tha dhe e duan ne B edhe pse do me dhembi . Do te lendohet i thot shoku . S'ka gje i thot ajo dhe e rras . Burri im i thot gjithe jetes ne B ma ben mua . E kam bibilushin per B thot . Qeshe ! PO femijet me ke i ke ber e pyet shoku. Me miqte e burrit thot ajo . Njerin e kam me nji grek e tjetrin me nji Hollandez . Uau habitet ai. Brravo . S'ka si ne Himarjotet Vorio Epidhjote i thot gjith krenari ajo . Ne kemi lindur per tu shkerdhyer ne kte jete . Greket cmenden pas nesh sa degjojne qe je nga Himara . Qimarra i thon , qihen marrezishte himarjotet .

   1. C
    Cfar te eshte persekutuar more Zhuls sufllaqesh

    Gjithe Shqiptaret ne kohen e komunizmit jetonin njelloj . Natyrishte s'hanin sufllaqe Greqie por ate qe kishin dhe njelloj te gjithe . Tani per cfar persekutimi pellet ky Kazan Sufllaqesh te qelbura ? Ne Shqiperi te gjithe punonin , shkolloheshin , dhe e jetonin jeten e familjes me ta ardhurat qe fitonin ne baze te profesionit qe kishin. Ju qe qendruat ne HImare ishit me zhulsat e Himarjoteve ,sepse as shkolloheshit e as punonit .Himara ne ate kohe ishte nga cdo kenveshtrim nji Zhul Plehrash ,asgje qe tregonte nji popullsi e cila kishte njifar Kulture ,pastrimi ,ndertimi ,rregullimi e deshire per pune . Kur hyje ne Himare ne ate epoke , te dukej sikur hyje ne nji geto Zhulsash e jo komunitet . _ Pra nuk ju a ka pasur fajin per jeten tuaj si zhulsa ne ate kohe Rregjimi Enverit ,por paaftesia juaj si fshatare e njerez pa asnji deshire per te punuar . Cfar Karin kerkonit ju nga Rregjimi Komuniste t'ju shkerdhente edhe juve meshkujt ne bythe ? Yt plehra te pafytye . Po aty ne Greqi me cfar merreni ju Vorio Epiriotet ? Mesiguri nuk punoni ,por i jeni ngitur pas bythe Profterinjve Greke e Organizatave Terroriste Greke , mbasi ju pallojne c'keni -keshtu e financoni jeten ne Shtetin e Shkerdhatave te Njerzimit ju pederaste te peshtire . Maskarenje

    1. H
     Himarjoti

     @@Goumas "Vellai" i Bejlerit???Nga Nena..Babai..apo..Gjitoni??Mbase ka ndihmuar edhe " O Kumbaros"?? eshte shume e Peshtire kur Degjon Deklarat te tilla sikur se i shprehin me siper Goumat dhe sumat...ASKUSH ne Himare apo edhe Dropull nuk eshte Persekutuar dhe Persekutohet ne Shqiperi. 1-Himaren Greket kerkojne ta bejne me Zore "Greke" se ka Detin..Ne Himare nuk ka Greke te Paster...ata jane ne Dropull...dhe cuditerishte nuk u degjohet zeri fare sepse DUKET Greqia nuk ka asnje Interes per Shkurret dhe Guret e Dropullit...

     Lini një Përgjigje