Rama: Ikja e të rinjve është impakt i globalizmit, vendet e Perëndimit rrezikojnë falimentimin

25 Maj 2023, 11:59Sociale TEMA

Rama: Ikja e të rinjve është impakt i globalizmit, vendet e

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Kuvend u ndal edhe tek fenomeni i emigrimit të rinjve. Kreu i qeverisë tha se të gjitha vendet e perëndimit po vuajnë nevojnë për fuqi punëtore.

Sipas Ramës vendet e përëndimit janë në fazën që ose duhet të rrëmbejnë fuqi punëtore nga të gjitha anët, ose duhet të shpallin falimentimin. Për kreun e qeverisë largimi i të rinjve nuk ëhstë një luftë e brendshme politike, por është imakt i globalizmit.

Më shumë se fitorja jonë ajo është disafat e politikës e të gjithë juve që vini këtu. Po e morët vesh merreni po se morët vesh herën tjetër do të jetë edhe më ke, për ju, jo për Shqipërinë jo për shqiptarë. Ne jemi në kushtet sot se Europa ka filluar një luftë e cila do të bëhet çdo ditë me e pamëshirshme që të kujton atë shprehjen peshku i madh do të haj të voglin me çdo çmim dhe robi do të jetë ujk për robin.

Rënia e lindjeve ka ardhur sot në pikën ku po reflektohet në tregun e punës ku vendet më të zhvilluara janë në situatën ku ose duhet të rrëmbejnë nga të katërt anët krahë punë, ose duhet të pranojnë perëndimin e suksesit dhe fillimin e falimentimit të tyre që nga Gjermania lokomotiva e Evropës e cila deri në 2030 ka nevojë për 7 mln punëtorë jashtë sistemit të demografisë gjermane.

Ligji që ka kaluar Gjermania para pak javësh duhet të ngulitet në kokën e atyre që merren me ligjvënien në Shqipëri. Kurrë më parë një shtet nuk ka bërë një ligj për punonjës të pakualifikuar. Sot është hapur totalish dhe kjo do të jetë tendenca e përditshme në Europën ku jetojmë. Përpjekja jonë është një përpjekje titanike për ta përballuar këtë situatë. Kënga po ikin po ikin është një këngë e turpit më të madh të kujtdo që e këndon nga politik bërësit. Kjo nuk është një arsye fare për luftëra të brendshme. Është impakti dramatik i produkteve të globalizmit. Qasja duhet të jetë krejt tjetër!’- tha Rama.

11 Komente

 1. K
  KM jone thot Hapur se i sherben Perendimit

  Prandaj Politikat ne Shqiperi varferojne gjithmone e mes hume familjet shqiptare se ky Birbo paska bo Marreveshjke me Perdenimin me i dhuru Skllever shqiptaret qe te mos Falimentoje Perendimi lol ! Nuk eshte aspak e vertete se eshte shkak i Globalizimit ikja e shqiptaeve por nji Produkt i Politikave te qeverrive Shqiptare ,te cilat aplikojne ne Shqiperi Politikat qe i dikton Bota ,ne interes te Botes se Huaj kunder shqiptareve . _Boll me ! Maskaenje . Ju duket vetja juve se po mashtroni shqiptaret .Maskarenje te ndyre qe e jeni Tradhetuar dhe vazhdoni te tradhetoni interesat e ktij populli dhe Shqiptareve ne pegjithsi

  1. N
   Neutrino

   Bravo xhaxhi Enveri! I doli profecia komunistit të Enverit SMB-së se do ja kalojmë edhe Gjermanisë. Fanar ndriçues jemi. Gjermania do kalojë një ligj që Shqipërinë ta bëjë Bundeslandin e 17-të.

   1. L
    Loni

    Dhe ti po i shpeton duke perzen shqiptaret ajde me je ajde,po ti me do per vendi tend po lere europe se ata e kan ne terezi,nuk do behesh ti shpetimtari i kurva e europjane,budall

    1. M
     Maskara . Tradhetare . Funderine .Antishqiptare

     E nxore me ne fund Koken o Tradhetare i ndyre . Heshte per Pergjigjen qe i detyroheshe Sulmeve te Greqise per Kriminelin Bejleri dhe sot e Certifikove dukje Ligjeruar Vulosur keshtu perfundimisht Tradhetine o maskara ,qe te kemi dhene Voten gjate gjithe ktyre Viteve ,na hudhe ne Gremine o pis I Pabese .Je duke u barazuar me shoket e Tu , Kryekurven e Kombio salih berisha e ilyer mutaj qe te Tre paskeni qen Muti i se njejets Hale AntiShqiptare . - Je duke i provokuar rend kte Popull o i pafytyre . Po e con Shqiperine drejt shperberjes duke zbatuar Politikan e Gjaprit Helmues ne Shqiperi . Rritja skandaloze e Rrogave te Drejtesise me Shkerdhata ne Bote e Spak -qe jane Metoda Piramidale e aspak ashtu si intepretohet cfar shkruhet ne Fasade o Maskarenje ,sepse po e shofim mire punen e tyre , nderkohe qe populli paguan per te ber Drejtesi e shtet Ligjore dhe gjithcka eshte nj Tallje e demorilizim i shqiptareve ,nepermjet Politikes qe ndiqni ,qe shqiptaret te largohen nga Shqipoeria . Sekur mos te mjaftonte ajo Maskarade pagimi te Bordellos Dreqesi ,sot na cirresh ne Parlamente se paske Te Drejteti Dyfishoni Rrogen Deputeteve duke r provokuar aty ku s'mab me kte popull dhe Poshteruar ne menyren me Kriminale . ____ Keni 33 -vjet qe beni c'ju do bytha me Shqiperine e pretendoni si Prone tuajen dhe me jeten e ktij Populli .Himaren ja dhurove Grekut , shqiptaret duhet te lene Shqiperine dhe te ikin ? Kjo eshte Politika e Tradhetise o I pabese . Shqiperia do Destabilizohet nqs Krimineli Bejlöeri nuk denohet e i hiqen Mandati dhe Ligji i Vjedhjes se Deputetit nuk anullaohet . Shkofshi andej nga keni dal te gjithe . Dikush do i paguaj te gjitha farkeqesine e ktij populli nga ju bijt e kurvave Politikane Muti

     1. S
      Shkodrani

      Po, po...impakti i globalizimit. Prandaj te rinjte nga Gjermania rrine ne Gjermani, sepse i ben te qendroje globalizimi. Me pak fjale, pas pak muajsh politiken kombetare te Shqiperise, ruajtjen e vlerave, kombetare, patriotike, historike, kulturore, kulinarike do te na i mbroje populli .... i Bangladeshit !!! URIME!!!

      1. D
       Demagogu

       Ehhh ç'të ka kapur deliri i madhështisë !!! Je bo si gjeli, majë plehut....

       1. B
        Berti

        Pse mos tallet ky kur ka njerez qe e votojne akoma kete Bir dhe Burre kurve.Po kaq sa kemi ngelur peseqind mire Shqiptare po I zevendesove me Bagladeshas nuk ka me komb Shqiptar mbas njezet vjetesh o plehre qe shet vendind tend per pushtet e para.Nuk ke asnje ndryshim nga Saliu.Nuk e di pse Merua spo e kupton akoma.

        1. T
         Toni

         Po ikin or plehre se nuk jetojne dot ne Shqiperi te papune, ose te punesuar me rroga qesharake. Kosto e jetes ketu eshte me e larta ne Ballkan.

         1. M
          Mueller I paster per ramutin

          Po o zoti ramut po Jan politikat shkatrruse te tujat e berishes nanos o kurvat e kombit Rama pasta ren ne mall te paster

          1. s
           sabrima_ehhhh

           E thjeshte: Po te mos ishin shqiptaret jashte Shqiperia do ishte lesh ekonomikisht dhe Edi Rama nuk do mbreteronte kaq gjate. Se shpejti dhe ai do iki dhe vendin do t ja zere xhaxhi Eri. Sala dhe Likja sa te vazhdojne me ruset dhe Beogradin, ne bythe e kane

           1. a
            anti25642654censurë

            o copa e idiotit,përse nuk dëgjon këshilltarët kur të thonë "mos ha mut,se vjen erë e keqe"?? o erdoqëni i shqipërisë,o hajvan i lindur,mbyll gojën se vetëm mut nxjerr prej saj!!

            Lini një Përgjigje