Rama publikon foton: Pista e Aeroportit Ndërkombëtar të Vlorës ka marrë formën e saj

31 Korrik 2022, 10:36Sociale TEMA

Rama publikon foton: Pista e Aeroportit Ndërkombëtar të

Në Akërni të Vlorës po vijojnë punimet prej disa muajsh për ndërtimin e Aeroportit të ri Ndërkombëtar të Vlorës.

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka publikuar një foto nga pista e ndërtuar e cila tashmë ka marrë formën e saj.

‘Pista e Aeroportit Ndërkombëtar të Vlorës ka marrë formën e saj’- shkruan Rama.

 

107 Komente

 1. P
  Pensionisti

  E megjithate pensioni im nuk po arrin te paguajë dot ujin dhe dritat. Per te tjerat mbeta me doren nderur te femijet ne emigracion. Trishtim!

  1. D
   Detari

   e po voten ja dhe, gezuar ramazonin! Fajin e kane femijet qe te mbajne me lek.

   1. L
    Llogjika

    Pensionist nqs te quajne Thanas shtrengo rripin

    1. I
     Ilirjan

     Thanas quajne kete... Detarin, qe fajeson femijet qe mbajne me buke babane. Si te fajesosh janullen, qe mban me buke(300 evro) Detarin... Thanasin????

    2. P
     Pensionisti

     E megjithatë unë votën prapë do t'ja jap. Derisa nuk po gjej një më të mirë. Ç'tu bëj fëmijëve. Nëse voton tjetër, më thonë, t'i premë financimet...... Asmon, gëzuar ramazonin dhe ditën e hashures. Trishtim.

     1. D
      Dakord

      Hahahahahahahahahahahaha o pensionist tu shtofte pensioni se me shkrive o shejtan haha

      1. P
       Pensionisti qe ha e pi bar

       He mer @Pensionist, e qetesove Dakord-in. S’ka faj Kimetja: ne edhe bar do hame por idealet nuk i tradhetojme

      2. N
       Non Grata

       Na hengesh mutin or ti Detari ,po per dite nje avaz ke ,sic ha mute per dite ashtu dhe nga gaja nxjere po mutin qe ha

      3. X
       Xha Sulo

       Zotrote ke qene pa punë tërë jetën, ke marr lek nga shteti dhe nuk ke dhënë asgjë.. Çfarë pret? Të të mbajë shteti në krah?

       1. k
        kot

        Xha Sulo, informohu me mire se do vdesesh injorante. Ka njerez me mbi 30 vite pune qe marrin 150 mije leke te vjetra ne muaj, qe nuk dine ca te paguajne me pare.

       2. B
        Barrelmbajtesi mantelbardhe

        Nuk merret kryeministri me pensionet. Nuk te del, shko ha bar te aeroporti i Kuksit, se ka mbire bar mbi piste.

        1. Z
         Zorraxhii

         Ik mo zorraxhi i ndyre Prandaj jemi kaq te prapambetur nga tipa si puna jote

        2. P
         Proletari

         Njéri i pa kenaqur, harron qe po te ndertohet areodromi , femijet do ti bien leket aty dhe do ti takosh. Me kete mendje s'ke per te pase kurre.

         1. P
          Po

          Ne fakt dritat nuk ju jane rritur pensionisteve ne Shqiperi dhe uji qe paguajne eshte qesharak 400 lek ne muaj. Pensionistet ne Evrope po paguajne te plote cmimin e energjise 200 - 300 euro ne muaj. Uji 100 euro, taksat e bashkise 100 euro e te tjera e me rradhe. Me ato qe ju ngelen sa mbajne frymen gjalle. Kuptohet flasim per pensionin shteterore, kush ka edhe pensionin privat eshte tjeter gje. Ne shqiperi pensioni eshte skandaloz 150 euro ne muaj , duhet te jete te pakten 300 euro ne muaj minimumi. Por ne nje vende qe punon ne te zeze dhe kur futbollistet e ardhur mga Brazili deklarojne rroge 300 min lek ne muaj nuk ka shance te rriten pensionet.

          1. k
           kthhh

           Vazhdo puno Z.Rama se ja u hoqe trurin shpellareve te Berishes e Metes.

           1. K
            Kthhh

            Shoku komandant ju lutem mos harroni parkimet e nendeteseve tek aeroporti dhe pallatet. Pallat apartamentesh me aeroport je I pari ne bote. Po ti ne te gjitha je I pari. O fanar I gruas time. Ka stampuar tek breket nje foton tende nudo. Edhe kur even I fishkellen vegla si frena lokomotive. O koka e revolucionit te puth bythen e palare. Kthhhhhhhhh

           2. B
            Bela

            Piste e vecante.....inshalla me shina...unikene bote.....

           3. E
            Emir

            Dicka shume e mire dhe mese e nevojshme do te thoja do te jet nje lehtesim i madh per te gjithe emigrantet shqiptar qe jetojn ne juge te vendit

            1. K
             Ku fle Lepuri

             Pista dhe prona ka pas egzistuar. Ka qenë rreth 6 km pronë dhe rreth 3000m pistë (përfshi brezin për emergjenca). E aviacionit ushtarak. Mbas studimeve të terrenit (tokë ranore e pershtatshme) përdorej për uljen e avionëve reaktiv MIG-15 gjatë kalimit të kursantëve nga helika në reaktiv. Jo pa qellim e linin rërë pasi uljet beheshim më butë se në beton... Por ama nga Marsi deri tetor disa rrula ngjeshes nuk ndalonin poshtë e lartë...(kjo pune për gati 30 vjet). Keshtu që pista si fizibilitet ishte gati, rreth 3km (me e gjata në AL) madje ajo dhe me shirrat më të dendur nuk mbante fare ujë. Behgjeti e gjeti gati....! Thjesht i futi nja 20-30cm çakull dhe mbushje... Do ti fusi dhe nja dy godina tipike e aeroporteve tretesore low cost. Dhe duke qenë se nuk do të funksionoje (min për një 10-vjeçar). Fatura i shkon shtetit Shqiptar. Prite kur ta faturoj baca Behgjet sikur ka hedh nja 2miliardë Euro aty... Dhe siç do gropë është edhe kjo. (Pak a shume si ajo e Hajdinit në TR). Por ndryshe nga ajo kjo me Bekimin e Ramsesit-e-të. (Mos më keqkuptoni se nuk e kam se ose po bëhet VL me aeroport se për mua duhej rregulluar dhe zgjstur dhe ai i qytetit për (avionë sportiv të lehtë ), apo se kush po e bën. Por e kam se si po bëhet, sa po ma kushton, dhe se si po shitet, sikur çfarë po bëhet...

            2. T
             Teo

             Pune fantastike shpresoj qe aeroprti te jet gati der ne sezonin e ardheshem veror

             1. T
              Taulant

              Cfare pune shikon koqe ? 2 pista nga 2mije metra dy eskavator i shtrojn per 3 muaj...

             2. t
              tosi

              qe te kthehesh mbrapa 2 vite dhe te thuash qe po ndertohet airoporti i 3 te nuk do e besonte njeri bravo per punen e palodhurz.rama me vjen mir qe kemi nje njeri ne kryje si ju

              1. T
               Taulant

               Ku eshte aeroporti i trete debil. Mos ha me mut se e more shperblimin per sot is patronazhist .

               1. m
                mateo

                O Taulant, me mirë kerko nje moter, sesa te merresh me komente. Ty nuk te mbajnë frenat e gjuhes dhe flet si vulg, dmth me fjalë qe nuk duhet te thuhen ne publik. Nuk po them qe te mos shprehesh pakenaqesi, irritim...po vetem te tregosh qe je dikushi, qe tregon etikë. Te uroj nje dite te mire.

                1. D
                 Dakord

                 Po ty taulant shpellari gojendyri kush te shfrytezon kaq shume??? Sa dreqin duhet llapesh ti o parazit qe te paguhesh??? Ti nuk e merr rrogen me nje koment dmth si ne te tjeret??? Ti mire se injorant por dhe lavir nga goja. Mbeturine

                 1. D
                  Dakord Mateo

                  O Dakord dhe Mateo!! Po ç’keni o te ngrate? Perse ju djeg bytha kaq shume? Po ç’gje te ndyre ka thene Tau qe i je versulur sikur te ka share nga nena? me fal nga babi! Epo dakord vetem me te madherishmin s’mund te jene te tere, pervec jush qe hani nga sahani i ripjelljes

                  1. P
                   Populli

                   Po ti, me sa duket , hamut përditë dhe stë bën përshtypje kur thonë të tkerët sepse të duket normale. 3 Aeroporte pastaj 4 pastaj 5 e 6 . Çti bësh si bëri Sali Sërbi!!!

               2. B
                Bobi

                Ti pensjonist mos harro ti japesh voten. Ju pensjonistet jeni shtresa me e diskriminuare e rilindjes ne 2013 me ato qe merrnit munde te blinit me shum mallra se sa munde te blini tani ne 2022. Fondi i pensjoneve cdo vit dhe me i ulet, dhe e dini pse ju ben Edi kete ju sepse i ka te sigurta votat tuaja.

                1. A
                 Arber

                 Ah or (bobi)Sa te vije Berishka ne pushtet do shpetojne pensionistet..Sa te regulloje punet me familjen ne giunge e lalsit.

                 1. A
                  Arber

                  Ah or (bobi)Sa te vije Berishka ne pushtet do shpetojne pensionistet..Sa te regulloje punet me familjen ne giunge e lalsit.

                 2. B
                  Beni

                  Nje super investim do jet qe do u sherbeje shume te gjithe qytetareve qe banojne ne ate zone

                  1. A
                   Andja

                   Shpresojme qe te ndertohet sa me shpejt si cdo veper e ndertuar deri me tani

                   1. T
                    Taulant

                    Cilat vepra ???? Dy bypase te lodhura ne 9 vjet pushtet....

                    1. N
                     Nik

                     O Taulant, nuk janë vetëm dy byi pase, po përse janë të lodhura? I lodhur është vetëm truri yt që mendon si bythë.

                     1. N
                      Nik

                      O Taulant, nuk janë vetëm dy byi pase, po përse janë të lodhura? I lodhur është vetëm truri yt që mendon si bythë.

                      1. N
                       Nik

                       O Taulant, nuk janë vetëm dy byi pase, po përse janë të lodhura? I lodhur është vetëm truri yt që mendon si bythë.

                     2. m
                      mustafa

                      Hajdut me cizme...i papare dole o sulltan..i vure ne maj te k.rit zogun, enverin, saliun.. por fundi nuk i dihet...zoti i shef te gjitha..

                      1. v
                       vlora.vlora

                       Ke te drejte " Pensionist" gjithcka qe po ben ,po e ben per sarajet e veta ,qe nga pallati i sulo shehut qe deri dje thoshte "ca eshte ajo fantazma ,shkojme te marina vlore qe ka futur hundet i vellai ,qe nga shkolla e marines ,e deri ne pyll te sodes karaburun etj ,,qe do te thote qe jeta e pensionistit ,ose ae atyre me te ardhura te pakta do behet e pa perballueshme

                       1. T
                        Taulant

                        Sakte. Cdo gje behet me nje plan paraprak per te vjedhur.

                        1. P
                         Proletari

                         Amn dhe ne Vlore i kane rene breket Saliut

                        2. V
                         Vito mashtruesi, shoku i Nikos

                         Linda ku po i ben pushimet o LEGEN ?

                         1. S
                          Serxho

                          Investim i domosdoshem e sidomos ne Vlore ku tashme turistet do e kene me te thjesht per te vizituar vendet e jugut…Faleminderit Edo!

                          1. S
                           Soni

                           Respekte Edo per tere keto vepra te mira qe keni bere per Shqiperine! Fjalen qe jepni e mbani!!!

                           1. B
                            Berti

                            Kemi nje kryeminister qe fjalet i kthen ne vepra dhe ja ku jemi sot me premtimin e mbajtur per aeroportin e vlores,keshu vazhdoni jeni ne rrugen e duhur z.rama

                            1. T
                             Taulant

                             Fjalet i kthen ne vepra hajduterie . Ik se e more shperblimin per sot si patronazhist nuk te heq njeri nga puna.

                            2. C
                             Colja

                             Ne vendin tone jane bere shum investime te rendesishme dhe sidomos me kete te fundit qe eshte ndertimi i nje aeroporti ne qytetin e vlores,shum suksese ky aeroport do te beje qe te sjelli akoma dhe me shume turiste ne vlore

                             1. P
                              Pilurioti

                              Bravo Rama! Shpellari Sala ham dhe, Rama bam.

                              1. T
                               Tani

                               Besoj se per shum pak kohe do perfundoje si projekt.

                               1. R
                                Rronaldoo siuuu

                                Vlora u kompletu me rruget edhe aeroportin

                                1. T
                                 Taulant

                                 E jashtezakonshme prandaj Vlora mbeti vetem me pleqt se rinia iku....

                                 1. N
                                  Nga Sadik Dinci

                                  Gjithe diten po te kerkojme,ketu qenke ti

                                2. E
                                 Elsa

                                 Nje super investim ne vlore qe do e zhvilloj shum si vend

                                 1. O
                                  Oli

                                  Nje pune fantastike e ber shpresoj qe te mbaroje sa me shpejt

                                  1. K
                                   Kritiku

                                   Foto e rradhes do jete, vendosen dy tullat e para te haleja aeroportit. Po ca I ka ky kote cdo 2 muaj nga nje foto te punimeve qe zgjasin sa nje jete dhe inaugurohen te pambaruara. E ke jashteqit muhabetin O Rame.

                                   1. R
                                    Rildi

                                    Investime sa nje zon tvendit ne zone tjeter kjo esht qeveria qe duam ajo e cila investon per te pasur ndikime pozitive ne vend

                                    1. Y
                                     Ylber

                                     Ky aeroport esht nje aeroport qe do te hape shume vende pune dhe do te jete nje lehtesim per cdo person qe mdodhet ne zonen jugore tashme do e kete me afer aeroportin oer te shkuar me destinacionin perkates

                                     1. B
                                      Burri me koqe te varura pere vape

                                      Hehehee ku jemi... Unë e dua Vlorën tha Rama i vogël gjatë fushatës, ju kujtohet?! Aeroporti po bëhet dhe pensionisti nuk ka nevojë per pension sepse do punësohet ne Aeroport. Te rinjët kanë ikur dhe po punojnë per te tjeret tashmë, keshtu qe mos u merzit pensionist se do kete vende pune boll, lum si ty, ditet ma te "mira" po vjnë.... O zot mos e ler më gjatë se Shqiperia mori fund

                                      1. F
                                       Free mind

                                       Se sa revolucjonare ishte qeverisja jote, mjafton te shohesh se pas 12 vjet qeverisje, po zgjohesh me te njetat bagla 30 vjecare opozitare, halabake, tribale dhe hajdute, si alternative e vetme qeverisese. Mbizoteroi gjithmone megallomania dhe deliri yt i madheshtise, mungesa totale e kompetences dhe kultures shteterore, qe solli trajtimin e taksave te shqiptareve, shtetit dhe partise, si nje vrimbythe per lapsat e tu me ngjyra. 12 vjet qeverisje, per te lene pas te njejten varferi ekstreme, nje humnere akoma edhe me te madhe borxhi, mafjen qe ben padronin, sigurine jashte cdo kontrolli, hemoragjine e eger te spastrimit etnik dhe nje shtet medioker dhe mesjetar pa ushtri, pa drejtesi dhe pa asnje lloj kompetence shteterore. Servilizmi histerik i ofrimit te vrimbythes Bashkepenmpajtese, mendjelehtesia e tmerrshme e Open Ballkan ne kurriz te Kosoves dhe stabilitetit ballkanik, estetika infantile hajvane dhe e papergjegjshme, ne kontekstin e politikes se jashtme, denigrojne akoma edhe me teper nje qeverisje te perlyer ne mutin e te njejtave aferave korruptive te tmerrshme, si qeverisja tribale dhe halabake e Sali Berishes dhe Ilir Metes. Fatkeqsisht pervec servilizmit, nenshtrimit dhe venerimit, asnje minister i qeverise nuk ka asnje lloj personaliteti politik apo intelektual. Ka ardhur momenti qe tu lirosh karrigen pasardhesve te tu ne parti dhe qeveri, gjithmone nese je i lire dhe nuk je peng.

                                       1. T
                                        Taulant

                                        Fatkeqesisht ne vitin 2013 Ramen dhe Partin e tij e votuam sepse beri disa premtime. Por sidomos premtoi edhe ilacin per te luftuar korrupsionin. Teorikisht ilaci ishte i sakte sipas Rames nuk eshte problem individi por sistemi ai qe e korrupton edhe individin. Pra Rama u betua qe do shkallmonte sistemin e korruptuar dhe do te ndertonte nje sistem administrate e qeverisje si ne Gjermani. Koha tregoi qe Rama e perfeksionoi me shume sistemin e korrupsionit ne Shqiperi. Nje deshtim total dhe shume shkaterrues per vendin. Shpopullimi eshte rezultat i kesaj gjendje.

                                        1. X
                                         XHi BU

                                         Kur kërkojmë të bëjmë diçka të re në familje , të ndërtojmë një banes,blejmë një televizor apo blejme ndonjë veshje të shtrejtë ne jemi mësuar të kursejme,të shterngojmë rrupin e të marrim atë të re të domosdoshme që na duhet duke e konsideruar si të nevojshme apo të domosdoshëm në familje kështu që pjestaret e familjesi pranojme shtërngimin e rrypit nga i pari i familjes ,keshtu ndodh edhe në shtet kur duhen gjera të domosdoshem ,të dobishme duhet të shtërngohemi për të ndryshuar pamjen e qytetit të një rruge ,shkollë e kopësht .Në rastëse nuk bëne këtë qeveritë vendi do rrij vend numuro pa infrastukturë ,pa shkolla e spitale e ajroporte.Njerzit mendojnë se këto lekë po nuk u investuan do shpërndahen për njerzit në nevoje ,por nuk ndodh kështu se çdo kush kërkon ndryshimin ,të bukurën ,rritjen e vleresë dhe pamjen e qyteteve për të berë vendin më të vizitushëm për të rritur mirëqenien e rritur bisneset. Prandaj aeroporti duhet ,përfitimet shtohen kështu hapen vende pune .Shqipteri i shkretë gjithë jetën eshtë mësuar të qahet edhe kur si mungon gjë.

                                         1. p
                                          pensionisti

                                          ti me siguri qe ushqehesh me bar ose me hajdut tenderash.ndryshe nuk mund te jetosh

                                       2. M
                                        Meri

                                        Ky projekt shpresoj qe te finalizohet sa me shpejt sepse ne kete menyre do te ndikoje dhe pozitivisht ne turizem

                                        1. V
                                         Vanesa

                                         Do tu sherbeje turisteve qe duan t vizitojne vloren ska me nevoje te ndalojne ne tirane me

                                         1. S
                                          Sonila

                                          Me vjen mire qe Z.Rama e ka mbajtur premtimin e dhene per kete aeroport fantastik qe do te behet ne vlore

                                          1. M
                                           Marina

                                           Jam shum e sigurt qe do te beni nje aeroport te mrekullueshem, vlora ka marr nje super zhvillim vetem fal Z.Rama.

                                           1. O
                                            Olti

                                            Investim fantastik mezi pres te behet

                                            1. O
                                             Olti

                                             Meritat i ka Edi Rama

                                             1. g
                                              goni

                                              shoh shqipo qe zihen me njeri tjetrin ,e beri ky ,e beri ai .....???????????? populli me dele i planetit ,edhe ne afrike kane me shume dinjitet dhe karakter njerezit .....vend bananesh

                                              1. 1
                                               19

                                               Edo te plasin maloket nga marazi se ata nuk te dun por shqiperia te do ok boss .le te han mut maloket e poshter dhe te pa bese le te shkojne me kosoven te bejne shtet ne vete .

                                               1. Çuka

                                                Ti - free mind - e paske midenë në - lingua-franca - kupto këtu ; shumë të zhdërviellët e aromën e Yllirishtes lë pas të lirë .Gjen më të lirshme por të shtrenjtë nuk e shesin . Era Jon kundërmon e shtëllunga kondesohet mbi Prespë .

                                                1. a
                                                 arben

                                                 keni folur me vepra duke thene se do e zhvilloni vendin tone dhe kete gje e deshmojne me se miri keto aeroporte qe do ndikojne ne zhvillimin ekonomik ne vend

                                                 1. E
                                                  Ergi

                                                  Eshte shume i nevojshem nje aeroport ne vlore pasi do lehtesoje levizjen e qytetareve ne gjithe zonen e jugut.

                                                  1. b
                                                   blerta

                                                   vlora eshte ber si kryeqytet me keto investime. keni ber nje pune shume te mire se ia keni rritur shume vlerat vlores shume duke e ber nje vend shume te pelqyer dhe nga turiste

                                                   1. A
                                                    Ani

                                                    Me kete aeroport vlora do marri edhe me shume zhvillim ashtu sic e meriton

                                                    1. a
                                                     altin

                                                     ja dhe nje tjeter aeroport qe do te ndikoj drejtperdrejt ne zhvillimin ekonomik jo vetem te vlores por te gjithe shqiperise. duke qene se vlora eshte destinacion shume i pelqyer nga turiste, ky aeroport do ndikoj ne rritjen dhe zhvillimin e turizmit

                                                     1. b
                                                      bujar

                                                      eshte me te vertet per tu vleresuar fakti qe rama po punon kaq shume qe shqiperia te zhvillohet me hapa galopant. tashme vendi yne do te kete 3 aeroporte

                                                      1. k
                                                       kleo

                                                       ndertimi i aeroporteve me standarte te tilla dhe shume pune te tjera qe rama po realizon do te bejne te mundur qe shume shpejte te jemi pjese e BE

                                                       1. D
                                                        DREJTESIA

                                                        Paskan shperthyer keq te majtet. Aeroporti behet per te rregulluar turizmin thoni ju komentues? E sigurt, duke u zhvilluar turizmi dhe mileti i Vlores dhe i gjithe Shqiperise do kenaqen dhe nuk kane nevoje per tu ushqyer. Do ju marrin frymen cmimet e larta. Qeveria spo pyet per gjendjen ekonomike te popullit cdo gje e bejne per ti sherbyer vetes. Ne vendin tone nuk realizohet asgje pa patur nje interes. Detyra e qeverise se majte eshte te shtojne pasurite per veten e tyre. Premtimet per te rregulluar ekonomine e qytetarit prej 12 vitesh nuk u mbajten. E cte themi me pare fjala jone bie ne vesh te shurther. Kane arsye te forte qe largimet nga vendi nuk kane limit. Te na rroje ripjellja.

                                                        1. K
                                                         KÇK

                                                         Qeverise i interesojne vetem cmimet e larta!! Sa me te larta cmimet aq me te larta te ardhurat ne buxhet aq me te shtrenjta rruget dhe aq me e madhe vjedhja! Rama nuk i sheh dot me sy pensionistet e njerezit e varfer ka frike prej varferise se i kujton kohen kur s’kish te hante rrugeve te Parisit

                                                        2. t
                                                         taulant

                                                         ky eshte nje tjeter investim ne infrastrukture qe do ndikoje ne zhvillimin ekonomik te vendit, eshte ber nje pune shume e mire dhe cilesore nga ana e kryeminstrit. per tu vleresuar me te vertet

                                                         1. m
                                                          matilda

                                                          jo vetem vlora por gjith shqiperia ka ndryshuar ne kaq pak kohe fal punes se Rames duke bere te mundur qe te vleresohemi maksimalisht. ky aeroport do ndikoj ne zhvillim ekonomik

                                                          1. B
                                                           Beni

                                                           E keni qar vloren me ter keto investime esht ber te ikim te jetojm aty

                                                           1. E
                                                            Egi

                                                            Shun mir bet se me ate aeroport te gjith turistet do ndalojm drejt ne jug e do vazhdojne vizitat e tyre neper keto vende

                                                            1. M
                                                             Marjusi

                                                             Ka per te dale vertet nje investim fantastik. Me vjen mire qe u qendroni ne koke ketyre investimeve te rendesishme per vendin

                                                             1. M
                                                              Marjo

                                                              Jam i sigurt qe ka per te dal nje projekt i shkelqyer vetem fal vemendjes se qeverise.

                                                              1. B
                                                               Berti

                                                               Dakord o naltmadhnia ynë. Po të lutem a ka ndonjë feasibility study për këtë project, sa do të jete ROI, sa pasagjerë planifikohet të plotësojë nevojat, a ka ndonjë feedback për ne shqiptarët për projektin e mëparshëm, aeroportin e Kukesit, sa udhëtarë u plotësohen sherbimet, sa kompani të huaja ofrojnë shërbimet e tyre ajrore, sa janë të ardhurat në buxhetin e shtetit, si është infrastruktura e aeroportit dhe koston e mirembajtjes, etj. Po me jep pershtypjen se këto fonde nuk gjenerojnë income, dhe vetëm varrosen thjesht për tu bere tenderi dhe të venë paratë në personat e caktuar. Ju lutem naltmadhnise suaj, a ka ndonjë mekanizëm ky shtet shqiptar që të kontrolloj çfarë bëhet me financat shqiptare, kush e mban përgjegjësine për të tilla projekte që hapur janë abuzive? A nuk do të ishte më mirë që gjithë këto fonde të investoheshin për të zgjeruar dhe përmirësuar infrakstructuren në aeroportin "Nënë Tereza", duke shtuar pistat, përmirësuar sherbimin që është për faqe te zeze, duke ndërtuar shuttle trains, si e gjithë bota, duke zgjeruar kapacitetin e të vetmit aeroport nderkombetar. Nqse të tilla gjëra të duken projekte madhore, se helbete për ju mbase janë long term investments, të paktën vendos dhe index-o minimumin jetik të popullit, rrit dhe vazhdimisht indexo pagat në raport me inflacionin, stimulo investimet që sjellin të ardhura në buxhetin e shtetit dhe përmirësojnë jetën e përditshme të qytetarëve shqiptarë. Mesa shoh me je bere si shoku Rita që priste vetëm shirita. Nuk do t'ia dish për vuajtjen dhe hallet e popullit, por të pëlqen të jesh në "election mode", shikon vetëm të jesh i dukshëm në publik dhe të krijosh imazhin e rremë që punon për popullin. Kujt i duhen aeroportet rajonale në një kohë lufte, kur ti nuk ke infrastrukturën më minimale? Ku do ti gjesh kompanitë cilësorë ajrore? Me jep pershtypjen se këto pista or zotëri i do për vete dhe oborrin tend, se vetëm ju vini vërdallë me aviona, dhe jo për popullin e thjeshte. E kuptoj se pas fjalëve të mia do të ngrihen patronazhistet e tu (deri dje mbase edhe të adashit tënd Saliut) dhe të thurrin lavde e të thonë një mijë e një të zeza kundër fjalëve të mia. Po e mbyll duke të kujtuar se je kryeministër i një vendi të varfër por që lufton dhe aspiron të trajtohet properly. Në standardin tënd te qeverisjes mos merr si pika referimi periudhen qeverisëse të bastardit Sali, të birit të Sheqeres, por ngrije me lart piken referuese e krahasohu me standardet e demokracive perëndimore, se për ato po synon edhe ky popull.

                                                               1. N
                                                                Nje i studiuar

                                                                E ke prish nga fundi Berto, do kishe bere mire te mbaje profilin profesional si pjesa me e madhe e komentit qe e vleresoj maksimalisht

                                                               2. K
                                                                Kalec Dega

                                                                Imagjinata e Piktorit nuk ka kufi..si komentet e Marjusit....lol...ene Marjos....lol(edhe kur paguhen)

                                                                1. S
                                                                 Sokrati

                                                                 Ky eshte nje investim serioz i qeverise Rama3, po shume nga komentuesit e ketueshem e kane hallin me saliun dhe liken, qe si te vijne sa me pare me sharje, shpifje, denigrime, akuza, të bertitura, sjellje keto qe jane ne natyren e rrugeçërisë ose llumit te nje shoqrie. Pensionet nuk mund te rriten aq shume, kur shoqeria nuk nuk prodhon dhe te ardhurat jane te pamjaftueshme per rrogat, sherbimet dhe planin e ndertimeve te domosdoshme te projektuara nga administrata shteterore... Pensionet do te ngrihen, kur te ardhurat per fryme te siguruhen ne rruge ligjore dhe jo me pune informale, kur bizneset te likujdojne detyrimet fiskale dhe jo te fshehin te ardhurat si irfan metajhysenbelliu e kompani...

                                                                 1. O
                                                                  Orikumi

                                                                  Vlora sot ka nje ndryshim teresisht rrenjesor dhe kjo eshte merite e punes se qeverise Rama dhe e punes se pushtetit lokal. Vlores i ka ndryshuar pamja ne menyre te mrekullueshme, pa harruar se ende ka probleme, te shkaktuara nga keq-qeverisja e bandave te saliqenit-antishqiptar i ndimuar edhe nga spiuni i lsi, ilirskllavi i vetvetes, qe kerkon skllaverimin e shqiptareve, ndersa eshte kampion i abuzimeve ne keurriz te ketij populli me bandat e lsi, qe sefundi ia ndryshoi emrin pl, qe perkthehet poshtersite e likes me emer te ri. Rruga e Lumit te Vlores, Lungomare, Bypass-i Vlores per ne Orikum, Sheshi i Flamurit, Tuneli i Llogarasë dhe ky aeroport i ri jane vepra funksionale strategjike te perhereshme te Vlores dhe te Shqiperise... Nje qeveri me vizion mund te beje mrekullira, jo si qeverite e saliveremit, qe benin vetem perurime per nisje punesh dhe te gjitha perfundonin per fushate elektorale. Gerdalla sali e nisi ''punen'' dhe shkaterroi qindra fabrika, uzina, punishte, ferma, ndermarrje, hodhi vendin ne lufte, kur ishte rreth 40 vjet, ndersa tani, qe eshte ne te ikur (80 vjet), kerkon te na hedhe hi syve dhe te na behet kryeminister! Si nuk ka turp dhe si nuk kane tru ata, qe e ndjekin nga pas, kur ky bandit dhe non grata meriton fundin e Causheskut.

                                                                  1. #
                                                                   #@#

                                                                   Nese qeverisjen e Enver Hoxhes e perfaqson arti i regjimit te tij; Kadareja, Agolli, Vace Zela, Kadri Roshi dhe kenge te tipit, Rrjedh ne kenge e ligjerime, Qeverisja Rama eshte e njejten me artin qe prodhon koha e saj dhe na perfaqson ne bote, si Sekret e Ronela Hajatit

                                                                   1. A
                                                                    Anja

                                                                    Investim qe pervecse do te ndihmoje qytetaret do te sjelle edhe nje zhvillim te madh per qytetin e Vlores ne fushen e turizmit

                                                                    1. A
                                                                     Altin

                                                                     Projektet po perfundohen shume shpejt jeni nje qeveri qe vertete nuk njihni pushim. Projekti i ketij aeroporti eshte shume i menduar mire

                                                                     1. K
                                                                      Klodiana

                                                                      Ju lumte per kete aeroport, qyteti i Vlores eshte vendi i duhur per ta sjelle ne jete nje projekt te tille

                                                                      1. A
                                                                       Alban

                                                                       Nuk po shihet pushim per sa i perket investimeve qe po behen ne vend

                                                                       1. B
                                                                        Berti

                                                                        Për zëdhënësin e qeverisë Rama 3, zotni Sokrat. Nuk është shoqëria që prodhon të mirat materiale por është ekonomia (përdor termat e duhur) ku patjetër faktori kryesor janë bizneset me punëmarrësit e tyre. Por para për të varrosur në vrimat e zeza të korrupsionit paska.... Siç shihet kjo kaste qeverisëse vazhdoka me abuzime me të njejtin ritëm si ato të meparshmet, ate te Salokut kanibal dhe Ilir fuksit. Asnjë ndryshim. Një administrator i afte për atë vend pune nuk ben zhgarravina dhe flet si llaxore tërë ditën por merr timonin që e harruar. Se pari inventarizohet çdo pasuri publike dhe private. Me publiken fillohet me nëntokën, mbitoken, detin ajrin. Me pasuritë nëntokësore kontrollohen dhe bëhen publike koncesionet e naftës dhe minerare. Kush janë pronaret, sa taksa paguajne, sa deklarojnë për efekt taksash dhe realen vërtet duke krahasuar të dhënat doganore brenda dhe jashtë vendit. Kush është pronari i vërtetë bandustanit Shqipëri? Kush i ka dhënë koncensionet dhe sa kanë vjedhur zyrtaret? Të bëhet transparenca e ekonomisë shqiptare dhe ata që abuzojnë të pergjigjen. Te vihet rregull në pasuritë kombetare, rregullo të ardhurat edhe për efekt tatimesh dhe taksash. Hiq koncensionet e dyshimta (që janë rreth 99.99%) dhe të atyre që deklarojnë humbje, vendos kontroll mbi territorin e vendiit në çdo drejtim, dhe do ta shohësh që ka të ardhura që populli shqiptar të arrijë progresin. Me vjen keq për realitetin që i shitet qytetarëve nga politikanët shqiptarë të të gjitha ngjyrave, pa përjashtim. Përshëndetje te gjithë patronazhisteve të gjithë spektrit politike.

                                                                        1. A
                                                                         Ajka

                                                                         Pune dhe vetem pune pafund per vendin tone

                                                                         1. E
                                                                          Eri

                                                                          Po beni me te vertete nje pune kryeveper

                                                                          1. s
                                                                           silva

                                                                           rama ka ber pune shume te mira ne vendin tone

                                                                           1. i
                                                                            ina

                                                                            jemi zhvilluar shume kohet e fundit fale puneve te mira qe jane ber nga qeveria

                                                                            1. B
                                                                             Berati

                                                                             Pune po behet ne infrastrukture, por nuk po ndiqet nje politike sociale, kjo ne perputhje me emrin Partia Socialiste

                                                                             1. t
                                                                              tolka

                                                                              ja dole o kampion , qente lehin karvani ecen perpara

                                                                              1. D
                                                                               DETI

                                                                               LUMJA TI MOJ TOSKERI TE BERI BACE ME LULE PIKTORI ME QEVERI GEGERISE JA FUT NE TULE

                                                                               1. L
                                                                                Luan

                                                                                Ishalla sa me mbare dhe ky projekt te perfundoje me sukses sepse do jete nje bonus per gjithe vendin

                                                                                1. A
                                                                                 Alban

                                                                                 Puna e mire ska te share bravo

                                                                                 1. L
                                                                                  Ledio

                                                                                  Vlora me port, me aeroport me det me mal asigjo nuk i mungon

                                                                                  1. S
                                                                                   Sokrati

                                                                                   Po, more zotni @Berti, po! Pensionet nuk ngrihen nga qeveria, atje ku me te drejte kerkohet nga pensionistet dhe shtresa te tjera ne nevoje, per aresye se te ardhurat per fryme ne shoqerine tone nuk jane te mjaftueshme... Eshte shoqeria, pa jane industria, mekanika, minierat, bujqesia, frutikultura, peshkimi, energjitika, transporti dhe nuk po numeroj me tej, per mos tu zgjatur. Inventarizimi i ekonomise eshte nje proces shume jetesor dhe ky eshte shkaterruar ne menyre galopante nga salikrimi dhe lili spiuni (qe iu shofte emri, pse jo edhe raca). Ky problem ngrihet me te drejte nga ana juaj. Inventarizimi i çdo pasurie ekonomike private, publike dhe shteterore eshte proces, qe lidhet direkt me kontabilitetin, qe eshte nje shkence ekonomike me vete, sipas se ciles mendimtaret kane zbuluar ligje dhe percaktuar formula strikt, me ane te se cilave kontrollohet edhe qindarka e fundit, ku lind, ku shkon per tu investuar, ne cilen banke kreditohet, kush eshte kreditori, ku behet transferta dhe per cfare aresye, dhe kur teardhurat futen nga banka ne arke, mbahet dokument zyrtar per shumen dhe nga arka monedhat levizin me destinacion te caktuar fiks! Per pagesa, blerje, shlyerje borxhi etj dhe ne te gjithe rastetarka mban faturat-Faturat jane para! Pagesa per rroga - borderote, per blerje mjetesh -fatura e mallit/objektit me vleren ne leke apo valute dhe çdo mjet ka destinacionin e perdorimit, deri ne shkaterrimin perfundimtar te tij. Dokumenti per mjetet, fabrikat, traktoret, anijet, ekskavatoret, etj etj asgjesohen me komision, kur mjeti shkon per skrap! Keshtu ka qene ne kohen e kaluar te ''diktatures'' inventari ekonomik, qe perfshinte industrine, bujqesine, pyjet, token, infrastrukturen, fabrikat, kombinatet, uzinat, hekurudhat, rruget, ujerat, malet, lumenjte, hidrovoret, ushtrine, transportin detar e tokesor, magazinat, spitalet, shkollat, universitetet etj, sipas te cilit kishim nje shtet te pasur dhe nje popull te varfer... Ky inventar iu dorezua salikermes dhe ai e shkaterroi ne ate fare feje, saqe eshte e pamundur te ribehet, sic ka qene, (duhet bere me patjeter)... Ne 10 vitet e pare te demokracise rrumpalle te salihorrit i kam vizituar minierat e kromit nga Kami i Tropojes, ne Has, Bulqize, Mat, Shkoder dhe kam pare nje permbysje totale, te pariparueshme, te paimagjinuar. Minierat e siperfaqes ne male (karriere quhen) ishin zaptuar nga fshatare dhe e kishin mbledhur kromin siperfaqesor pirgje-pirgje. Kjo ishte zone e ''privatizuar'' pa dokumenta! Nuk ishte e lire te levizje ne keto zona. Ishin territore te zene... Galerite ishin gjithe uje dhe punohej me nje koeficient te ulet sigurie. Fabrika e pasurimit te kromit ne koder te Bulqizes, nje vend i posaçem, qe lehteson ngarkimin e mjeteve me krom, ishte zhdukur pa nam e nishan, veç dyshemeja e betonuar e fabrikes tregonte se aty diçka e rendesishme ka qene dikur... Minatoret e merrnin ushqimin me vete ne traste dhe ishte trishtim te shihje, se si ishte ai ushqim, ndersa ish apartamentet e punetoreve minatore dhe mencat ishin jashte funksionit. Mbisiperfaqja e minierave dhe galerive ishte me ''pronar mali'', qe te kerkonte para, nqs do te kaloja neper ''malin e tij''! A mundet te gjendet inventari i nje kombinati te vetem te asaj kohe sot? Kush eshte pergjegjesi per abuzimin? -Saliu jo! -eshte ironia. -Po kush? Vetem saliu perjashtohet (se nuk ka DREJTESI). Ai kishte probleme me dosjen e tij ne arkivat e Sigurimit te Shtetit dhe nuk kishte kohe, te merrej me ekonomine e Kombit. Ai kishte problem me komunistet, si tu shpallte lufte dhe t'i hiqte nga puna... Ai kishte probleme me denimin e Nexhmije Hoxhes per ca kafe me shume per vizitoret nga jashte dhe brenda vendi, kur e ngushellonin per vdekjen e te shoqit... Ai kishte problemin me burgosjen e kundershtarit politik... Ai kishte problem te rehabilitonte ish te perndjekurit e regjimit, qe nga hajdutet, pedofilet, vrasesit dhe ata te ndergjegjes (pa asnje dallim)... Ai kishte problem, si te merrte pushtetin me shkopinjte e hunjte e gazidedes dhe agim shehut ne vitin 1996, duke rrahur komisioneret ne qendrat e votimit dhe lidere te opozites... Ai mbeti si qyq-president, i vetem dhe nen kujdesin e rojes personale, Izet Haxhia, mbasi shteti u shkaterrua totalisht me hapjen e depove te armeve dhe luftes midis bandave, ndersa femijet dhe gruan i largoi ne Itali. E gjitha kjo ndodhi se ai ''kishte punuar mire'' per Shqiperine... Faleminderit OKB dhe operacionit ''Pelikan'' te qeverise italiane etj, qe na u ndodhen ne kohen me kritike per stabilizimin e jetes se vendit. Me pas ai ishte i okupuar me baxhanakun, qe ishte kthyer nga emigrimi dhe ishte i papune, derisa e rregulloi ne ''Fabriken'' e vdekjes nen kujdesin e fatmir mehdiut, ku gjeti vdekjen sebashku me 25 viktima (midis te cileve edhe femije) te Gerdecit dhe mbi 300 te plagosur... Mbasi i vodhi zgjedhjet ne vitin 2009, ne protesten e 21 janarit 2011 ai kishte nje problemin te madh se po i futen nga dera e kryeministrise protestues dhe i zene karrigen... U mendua gjate per kete situate dhe veshi jelekun antiplumb, ndersa dha urdher per vrasjen e 4 protestuesve te pafajshem, urdher te cilin e ekzekutori lylximi i nxire me boje, ish ministri i brendshem...dhe vet saliu ne nje emision tv deklaroi se ishte bere gati te vriste edhe liderin e opozites se atehereshme, Edi Ramen e te tjere... Ka patur edhe shume probleme te tjere si ate te privatizimit korruptiv te ish Klubit Partizani ne favor te cucës Argita dhe burrit te saj, s'eshte arber malltezi, te privatizimit te ish Hidrocentralit ''Lenin'' ne favor te nipit sahi-seit dollapi nga Tropoja, te pervehtesimit te SHQUP-it ne favor te partise se tij private, kur ishte ne fushate zgjedhore...etj. etj. Me gjithe keto halle te medhenj per veten, per femijet dhe per klanin, me thuaj, i nderuar Berti, a kishte kohe ky malukat, te merrej me inventarin e ekonomise kombetare?! Ne shume shpresonim tek Rama, qe eshte perpjekur, por le te kemi parasysh eksperiencen e te moshuareve , qe na meson se eshte shume e lehte per te shkaterruar një keshtjelle, se sa per ta ndertuar ate!... Aktualisht vendi nuk ka kundershtar politik te denje. Opozite nuk ka. Medie serioze me vizion nuk ekziston. Shoqeria civile eshte e manipuluar dhe sindikatat jane inekzistente. Edi Rama mund ta kete te lehte edhe mandatin e katert, nese krahas luftes kunder korrupsionit me ane te drejtesise se reformuar, vazhdimin e investimeve strategjike, permiresimin e rendit dhe sigurise ne vend, te fusë ne program edhe inventarizimin e ekonomise kombetare, rregullimin e problemeve mbi pronesine ndaj tokes, e cila ka probleme kudo dhe paraqet rreziqe per jete njerezish. Nje ekonomi e zhvilluar ligjerisht, private apo shteterore, biznes i madh apo i vogel, bujqesor apo industrial e mbeshtetur financiarisht nga qeveria rrit te ardhurat kombetare, rrit edhe mireqenien e popullit, rrit edhe pensionet. Le te shpresojme dhe njekohesisht te ngreme zerin per gjera te mundeshme...

                                                                                   Lini një Përgjigje