Sazan Guri këshillon qytetarët: Kafshët e ndiejnë tërmetin, ndaj duhen mbajtur qen, peshq ose minj në shtëpi

9 Shkurt 2023, 10:19Sociale TEMA

Sazan Guri këshillon qytetarët: Kafshët e ndiejnë

Ambientalisti Sazan Guri ka folur në lidhje me reagimet e çuditshme të kafshëve disa sekonda përpara rënies së tërmetit.

Guri tha se të gjitha kafshët e ndiejnë tërmetin disa sekonda para për shkak se ata kanë 4 milion receptorë që i bën të kapin valët nga shpërthimi i tërmetit në vatër deri në ardhjen e tij në sipërfaqe të tokës.


“Më ka ardhur keq që para shumë vitesh kur e kam transmetuar këtë koncept ka patur në rang inxhinierash që nuk e besonin. Kafshët ndiejnë disa sekonda para dhe disa sekonda para janë shpëtim të jetëve njerëzore.

Se aq duhet, një tërmet zgjat 100 sekonda dhe vjen nga thellësia 10 km dhe në momentin që ka rënë ka dhënë shenja vale dhe rëshqitje.

Prandaj nuk është fatkeqësi tipikisht natyrore është njerëzore, pasi nuk të falet të mos marrësh parasysh lëvizjen e trubulluar të zogjëve”, tha Sazan Guri në Euronews. 

Sipas tij është e rëndësishme që të mbahen kafsh shtëpiake në shptëpi, si qen, peshq, madje dhe minj.

“Ndaj duhet në qen në shtëpi, ndaj duhet një qen në lagje. Qeni, kali, miu, urithi kanë 4 milionë receptorë. Duhet të kesh kafshë shtëpiake.

Duhet të kesh edhe minj, në kuptimin e mirë ata që mund të mbahen. Duhet të kesh një akuarium me shpejt, duhet të kesh një qen shtëpie”, tha Guri.

6 Komente

 1. h
  heu bre !

  s'me kujtohet me saktesi ,por qe dicka te tille e kemi mesuar besoj ne shkolle dikur ne 8-vjecare se Minjt vecanarishte jane me te ndjeshem ndaj Termeteve dhe fenomeve te tilla Natyrore qe rrezikojn jeten e njeriut . Por ja , sazani nuk ben keq qe sensibilizon .Me mir te degjosh Sazanin se ngelesh idiot pas BB

  1. R
   Raimond vlonjati

   ketu ka te drejte Sazan pordha Peshqit e ndjejne te paret termetin. Eshte mire te mbani nje akurium per peshq

   1. s
    spata

    Cfare budadalleku me bri . Ambjentalisti kerkon te shtohen kafshet neper banesat e qytetarve sepse parashikojne termetin . Me nje fjaleskeminevoje per aparatura moderrnedhe specjaliste sizmologe por te fusim kafshet ne shtepi . Bravo Sazan Guri .Ne shitsit e qenve ,minjve ,maceve ,rosakve dhe milingonave te pergezojme e te shperblejme me nje dhurate te vecante .......... !

    1. s
     shqip

     Ky palo "ambientalist", ben filologun dhe specialistin ne cdo fushe. Ne fakt eshte nje idjot i kalibrit me te madh.

     1. e
      ee,

      O profesor sazan gomari! Duhen mbajtur kuaj ne shtepi, ke dhe mut profesor ti!

      1. ¿?

       O Saze, o Saze mire e ke ti, e leshove edhe pordhen e rradhes. Ajo qe thua ti eshte e vertete kafshet e ndiejne termetin disa sekonda para se te demtohen kulla e pallate. Puna eshte se nuk ka asnje perfitim praktik nga kjo, dmth peshku fillon te dridhet ne akuarium, nuk po them po te jete nate, po edhe dite sikur te jete duhet ti kesh syte te peshku se perndryshe nuk e merr vesh. apo ti e ke fjalen per peshkun-buri, dmth qe i bie fort burise para se te filloje termeti e ti e kthen koken dhe e shef qe po bertet : "Termet, termet, termet". Po edhe sikur ta kuptosh menjehere sinjalin e peshkut, a te miut, a te qenit, a te kalit, e ke apartamentin ne katin e trete, se nuk po them ne te trembedhjetin, a te mjaftojne ty me gjithe roça poçat qe ke ne shtepi ato sekondat per te dale shendoshe e mire perjashta. Po rri o Saze, perse e ekspozon veten si budalle?

       Lini një Përgjigje