“Në vetmi dhe skamje”, historia e muzikantit 74-vjeçar që jeton pa asnjë të ardhur

8 Shkurt 2023, 19:50Sociale TEMA

“Në vetmi dhe skamje”, historia e muzikantit 74-vjeçar

Rasim Maksuti është 74 vjeç dhe jeton në periferi të Vlorës. 7 vite më parë ai humbi bashkëshorten dhe sot jeton i vetëm, pa asnjë përkrahje.

Shtëpia ku banon, vetëm e tillë s’mund të quhet. Pa asnjë të ardhur dhe në pamundësi për të përballuar jetën, duket sikur i moshuari është dorëzuar përballë fatit që I ka rezervuar jeta.

“Kam batanijen, pa zjarr, pa drita, m’i prenë, se s’i paguaj dot . Ndihmë nga shteti, po më ndihmuan mirë po s’më ndihmuan të vdes”, thotë i moshuari.

Në rininë e tij ishte i apasionuar pas muzikës, madje ishte disa herë pjesëmarrës në festivalin e këngës në qytetin e lindjes.

“Punëtor në fermë kooperativë, tani mbaroi filmi. Muzikant kam qenë, 7 herë në festival në Gjirokastër”,  tregon 74-vjeçari.

Pa pension e pa familje, Maksuti nuk ka shpresë se do të shohë ditë të bardha në jetën e tij.

Në qarkun e Vlorës jetojnë një numër i madh i komuniteti rom. Shumica e tyre janë të papunësuar dhe jetojnë në varfri të plotë.

2 Komente

 1. P
  Pordhe me rigon....

  Corapekuqi: kom nji menim per keta "fukarenjte"....tani o momenti. Ti dergoj m'Turkye a Syria,aty te perzier me hallexhinjte birazere te termetit mund te perfitojne 531 euro ???? ndihme dhe shtepi gratis/baydava nga baba Erdogan .....

  1. J
   JJ

   Ik tallu me kurven e qelbet qe Ke ne shtepi o Qynef pse tallesh me fukarane .kodosh bythqire,do vij dhe dita jote dy metra toke Ke edhe ti .krimbat do te hane

  Lini një Përgjigje