STUDIMI: Burrat janë më të stresuar sesa gratë kur martohen

15 Gusht 2022, 15:29Sociale TEMA
STUDIMI: Burrat janë më të stresuar sesa gratë kur martohen

Edhe pse femrat janë përgjithësisht euforike dhe nervoze para dasmës, hulumtimet e reja shkencore kanë treguar se meshkujt janë akoma më të shqetësuar. Një ekip shkencëtarësh nga Amerika zbuluan se për meshkujt, vetëm planifikimi i dasmës, dhe më pas vetë dita, është shumë më stresuese se sa gratë.

Në anketë morën pjesë 160 persona. Problemi më i madh për ta është shqetësimi për ftesën e të afërmve dhe miqve, pastaj pjesa financiare dhe deri te muzika, ushqimi dhe pijet. Rreth një e treta e meshkujve, pak ditë para dasmës, kanë probleme serioze me pagjumësinë dhe më shpesh nervozizmi çon në debate mes partnerëve.

Në të njëjtën kohë, një në katër burra pranoi se planifikimi i dasmës është më i vështirë për të sesa për partneren e tij ndërsa disa madje theksuan se është momenti më stresues në jetën e tyre. Nga ana tjetër, mendimi për të lindur është shumë më stresues për gratë, për faktin se trupi i tyre po ndryshon.

3 Komente

 1. o
  o_______ .....

  sot ka nji shperthim Trendy ,te qejfit seksual nga brezat e rinje e padyshim qe dhendrrat jane ne merak se deshtojne ne krevat me Nusen sidomos Nate e par eshte vendimtarja .Ose boja gkiuth naten deri ne mengjez ose aha e hongre tollumin . femrat sodir dun ta ndjejne fort seksin ..nuk eshte e thejshte ,se shkon e pallohet me te tjere dhe pastaj si ndodh shpesh vitet e funit qi jetojm ,, hop divorci

  1. o
   olio pidhari

   Burat jan me te shtresuar se mendojne : po sikur te mos me ngrihet llari ?? Dhe te ma punoj aren dikush tjeter ?? Dhe behem rezil , e kam pallen vetem per te bere shuren ??? Pastaj cbehet ?? Kalojne ne mendje te tilla ide qe te bejne te shtresohesh , nuk e nxjerin dhe tua rasin ne goje dhe tua derdhin ne surat , meren me mendime dhe idera vari lesht vere poshte partneren dhe tundja fikun beje te ulurase ,prish krevate ....be dem ne seks leri stresat ..... Sot , nuk do kete gje me argetuese se te uluri partnerja me pallen brenda dhe ti te shijosh ulurimat .te degjosh e te shikosh se si partnerja ulurin ....nuk do kete gje me te kenaqshme ne jeten e njeriut ....

   1. S
    Stelio i ndershmi

    Olio haaaaaahahahahahahahahahahaha edhe pse moralisht boie ndesh me parimet e mia si burr i Ndershem ,jam dhi tu qesh me komentin .Si more t'ja futesh aty ku s'ban ?

   Lini një Përgjigje