Të moshuarit marrin 3000 euro pension në Itali dhe jetojnë në Shqipëri

11 Nëntor 2022, 17:16Sociale TEMA

Të moshuarit marrin 3000 euro pension në Itali dhe jetojnë

Nuk janë turistë, por qytetarë të Durrësit, për gati një viti. Alfio dhe Pinuccia kanë vendosur që të shijojnë vitet e pensionit në Shqipëri.

“Rastësisht pamë në youtube video të Shqipërisë, erdhëm e vizituam dhe na pëlqeu dhe vendosëm të blejmë një shtëpi në Durrës, duke u kthyer në shtëpinë tonë”- shprehen ata.

Në Itali nuk ndiheshin të sigurt, pasi janë shtuar emigrantët. Kjo ishte dhe arsyeja kryesore që morën këtë vendim.

“Ashtu si në çdo vend të botës dhe këtu ka krime, por më pak se në Itali. Në Itali një vajzë nuk ecën dot në rrugë vetëm, sidomos në orët e vona.  Ndërsa këtu shohim të reja që lëvizin dhe4 nuk i shqetëson askush”, tregojnë ata.

Çifti italian, marrin pension në Itali. Por nëse e krahasojmë në çmimet këtu, për ta çdo gjë është 60% më lirë se në vendin e tyre:

“Unë marr rreth 3600 euro pension në Itali, pa përfshirë taksat. Ndërsa unë marrë rreth 1500 euro në “muaj. Këtu vetëm me pensionin tim mund të bëjmë një jetesë shumë të mirë, pasi më këtë shumë çdo gjë është më e lire”.

Alfio dhe Pinuccia, nuk janë italianet e vetëm në Durrës. Na tregojnë se kanë shumë miq nga vendi i tyre.

“Në Durrës ka më shumë italianë sesa shqiptarë. Jemi vërtetë shumë. Kemi dëgjuar që dhe në tiranë ka shumë Italinë. Është një vend i qetë për të jetuar këtu, prandaj pensionistët si ne e preferojnë” deklarojnë ata.

Rikthimi në Itali, nuk është pjesë e planeve.

“Në Itali do të kthehemi, por si turistë. Ne jemi shqiptarë tani”- theksojnë ata

Janë më shumë se 300 italianë, që kanë zgjedhur të jetojnë në Durrës.30 Komente

 1. a
  aaaaaa

  Pension 3500 euro ne muaj ne Itali per nje person....He duket pak si shume e pavertet.Shifeni edhe njehere perkthimin.

  1. p
   pilo lala

   Ne Itali nuk ka rroga 3,500 Euro. Nje mesues ne Itali e ka rrogen 1,200 Euro. Vete Italianet e rinj kane ikur ne Gjermani, Angli, Amerike. Pensionet jane mesatarisht 800-1,100 Euro. Le te vijne, shpenzojne leket ketu ne Shqiperi, punesojne grate shqiptare per te mbajtur shtepine, pastrojne, gatuajne. E gjithe Bota keshtu funksionon.

   1. T
    Torino

    3000 1500=4500.Dhe nuk jeton dot ne Itali?

    1. C
     Ceni

     Ne itali ka rroga te ulta po dhe te larta. Pension 3500 € eshte e pranushme. Ne evrope ka vende ku pensionet jane me te larta se rroga qe merrnin kur punonin.

     1. K
      Kolombi

      Nuk ka ne SHBA pension 3500 dollare e jo ne Itali! Jane shifra te rreme keto!

      1. A
       Asime

       Ka. Bile edhe më të lartë. Bëhet fjalë për pensione të asaj kategorie ku kontributet ndër vite kanë qenë të larta dhe që duke u transferuar jasht Italisë pensionisti e merr atë të plotë ( nuk paguan taksa.) Pra e gëzon lordo dhe jo netto siç do t'i ndodhte po të mos ikte nga Italia)

     2. J
      Janullistan

      Esh ber Shqiperia nje llum I pipino leshkove greke pensionist, ne vend te tyre me mir do ishin holandezet, gjermaniket, skandinavet sesa bajgat si greke leshe edhe talona pipino.

      1. S
       Sh caka

       3 mij euro as ne enderr nuk i sheh italiani Me marr 3 000 euro rrin atie Cfar esht me lir ketu se atie

      2. A
       Aqif Kopertoni

       Kur do ju duhet te shkoni ne spital do shikoni sa mire eshte ne Shqiperi, do ikni me vrap te merni kurim ne Itali!

       1. A
        Aron

        Ata kane nje vit qe jetojne ne Shqiperi, qe do te thote kane shkuar per te bere vizitat edhe ne qendra shendetesore.

        1. P
         Po

         Ka spitale private shqiperi por edhe ato shteterore jane permisuar.. para te kesh se brenda 24 ore ti bejne te gjitha analaizat e ca te duash. Vetem shqipot nglen loqe shajne vendin e tyre.

        2. s
         sapa

         Gjithe bota po pregatitet te vije te jetoje ne parajsen shqiperi!Aty perjetohet shteti i vertete!

         1. P
          Pensionisti

          Shume e pa vertete ,nuk ka pension 3500 euro ne Itali e as ne asnje shtet te botes .

          1. k
           krap lumi

           Ne Itali Pensionet jane 1,000 Euro. Ne shteete e tjera si Amerika ka pensione shume te larta, mbi 3,500 Euro ne muaj

           1. L
            Llaqi

            Po ka ,ka dhe me shume se4000 €.Varet gjithmone nga puna qe ke bere, une kame miqe italiane qe marrin 3960 € ,derri 5-6000€.Por taksohen me 34 per qind ,prandaj ikin nga italia se vetem me perqindjen qe i mban shteti jetoin ketu.

           2. a
            arrifi

            Mos eshte 350 euro o Noku.

            1. X
             Xhaxhi

             Po eshte e vertet, shqiperia pergjithsi eshte qetesi. Ka probleme me llumin qe rrine kafeneve dhe ankohen per cdo gje por pleqve nuk ju bie kush ne qafe.

             1. X
              XHH

              PO PERSE E SHKRUANI NE GAZETE APO QE TUA HEQI NGA GOJA KM E RE DHE NDOSHTA KA PER TE NDODHUR. LERENI TE QETE TI GEZOJNE SE NGA KRAHET E FEMIJEVE TE TYRE JANE NXJERR

              1. M
               Mara emigrante ne Itali

               O gazetaruç pyete italianin se cfar pune ka bere mos ka qene gjeneral ?se pension 3500euro nuk ka vetem deputetet ketu marin kaq pension .ne qe jetojme ne itali e dime shume mire ,vetem te shikoni sa paguajme per ngrohken dritat ,ujin dhe per kondominion (pagesa per pastrim mirembajtjen etj ) mos genjeni me keto ßhkrime se eshte turp per shqiptaret to shikosh pensionisyet ne supermarket marin 1 spec nje qep nga nje per zarzavatet eshye gati 1 e50 gjysem kile makarona mos u habisni po ju qe shkruani jeni antishqiptar per te ulur vendin tuaj .turp

               1. m
                mos genjeni kaq hapur

                mos ka qene deputet se shumica e pensioneve jane nga 600 deri 800 euro.

                1. J
                 Jugu

                 Si e ka bere Shqiperine ky Rama jone, jo Italone por edhe Gjermane do vijne te jetojne. Vetem popullin shqiptar nuk e rregulloj dot Rama dhe po ikin nga syte kembet. A mjer ky vend qe do mbetet per Sirianet, Pakistanezed, dhe pensionistet Italian brek grisur (ne kuptimin e mire).

                 1. b
                  bekim

                  Te lumte Mara per te verteta qe tregon per gjendjen e te ardhuravete italianeve.RRenacaket vete dine te shajne vendin tone..Por do ti ze buka e ketij vendi.

                  1. T
                   Toni M.

                   Statistica e Osservatorio per pencionet eshte (media) 1. 280 € ne Jug te Italise dhe 90€ me shume ne Veri (1370) Pencionet varet nga taksat qe i pagua shtetit psh. Nqse paga mujore netto ne prag pencioni eshte 3000€ dhe fillimish ta zeme 1200€ (kuptohet qe ate qe permenda me larte per 42 e 10 muaj kontribute mosha qe dilet ne pencion merret mesatarja e taksave qe paguan per gjithe keta vite ka dhe sektore pune me 40 vite puna etjetj) perfundimisht nga 3 mije€ netto arrin 1700-1800€ ne muaj.. Klikoni dhe do shikoni gjithcka mbi pensione ne Itali... e theksoje edhe nje here qe pencionet paguhen me ata taksa qe te merr Shteti (INPS) DMTH ka bossa ne Itali qe marrin 50 -40-30-20 -10-5 € pencion ne muaj.. por ka dhe nga ata qe marrin 600 apo 700 € ne muaj.

                   1. E
                    Ervis

                    Per ata qe jetojne jashte italise pensioni paghetta bruto dhe jo nato. Keshtu qe nuk aspak habi qe merr 3500 €. Do merrte reth 1500/1700€ neto po te jetonte ne itali. Per kete ikin pesionistet jashte, per te marr pensioni bruto!

                   2. T
                    Tifoz i Lokomotives, tani i Milanit

                    Ore , keta te dy marrin mbi 5000 Euro pension ne muaj. Me kaq para mund te jetosh mire dhe ne Gjermani si pensionist. Qe ta kesh pensionin 3600 Euro duhet ta kesh pas rrogen 10 000 Euro. Dhe ata qe kane fituar 10 000 Euro ne muaj ne itali ,nuk kane jetuar ne lagjet e pasigurta te milanos apo Romes. Cazzate. Shqiperia jo se nuk eshte e mire per italianet, por per ata qe kane pensione relativisht te vogla. Se i bie qe nga frika e emigranteve ne Itali te na vije ndonje dite dhe Berlusconi ketu. Gjithsesi ju uroj ketyre dy pepinove, kalofshin sa me mire ne Durres. E kane zakon italiant te shesin pak pordhe.

                    1. Y
                     Ylli

                     O gazetar per ta bere me te besushem nga lexuesit beja dhe gruas 3600€ pensionin se nuk humbet gje

                     1. B
                      Bobi

                      Po si spaska pensjone ne Itali 3500 euro, ka dhe 5 mije dhe 7 mije. Te gjithe inxhinjeret,drejtora bange,drejtora spitali, menaxhera dhe shum profesjone te tjera qe i kan rrogat e larta kan pensjone te larta. Italija eshte 60 miljon banore o njerez,

                      1. C
                       Cecua

                       Ketu ne kanada kam biseduar me nje italjane qe punon si agjente ne ishurenca qe kam makinen ne nentor te 2021 dhe tha isha ne itali dhe erdhen te gjithe farefisi te me takonin dhe shkurt shtrenjt shume dhe pensione te un’età po italia eshte ne g 7ithashe po nga 400euro ne muaj merrnin e kundershtova por eshte cuar ne kembe dhe aedi si tha pyet dhe ja ku jam hajde me bra.

                       1. G
                        Goma

                        Patjeter qe eshte gabim nga gazetari . Ata te dy bashke mund te marrin edhe 3500€.( E ka nenvizuar qarte @Toni M.

                        1. T
                         Teut

                         Pepino mashtrusa..

                         Lini një Përgjigje