Veliaj: Tirana nuk ka qenë kurrë më mirë se sot! Vetëm çështje kohe për të mbërritur çdo lagje

11 Nëntor 2022, 15:04Sociale TEMA

 

Veliaj: Tirana nuk ka qenë kurrë më mirë se sot! Vetëm

 

Kantieret e rrugëve të reja që po asfaltohen në Bashkinë e Tiranës janë shtrirë edhe më në periferi të kryeqytetit, në zonën e Freskut, ku nevoja për infrastructure është rritur. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zhvilloi gjatë orëve të natës një inspektim në rrugën “Kastriot Gjini”, ku po punohet me shtrimin e asfaltit dhe ndërhyrje të tjera infrastrukturore.

“Është një punë e jashtëzakonshme, duket sikur jemi në fund të Tiranës, por këtu jeton një komunitet i tërë. Një qytet nuk dallohet nga ajo që bën në qendër, por në periferi. Sigurisht, nuk i bëjmë dot të gjitha gjërat përnjëherë, por ama, siç publiku e sheh, çdo natë jemi në një komunitet, në një bllok ose lagje, sidomos në këtë zonë kufitare mes Njësisë 3, Njësisë 4, Njësisë 12 dhe Freskut. Fakti që po ndërhyjmë në të gjitha këto njësi, është një garanci e madhe për atë që na sheh, për të kuptuar se është vetëm çështje kohe për të mbërritur në çdo lagje”, siguroi Veliaj.

“Javën tjetër, – tha kreu i Bashkisë, – “do të shpallim fituesit për të gjitha ndërhyrjet me asfalt, ndriçim, kanalizime, për të gjitha njësitë. Çdo kompanie do i caktohet një njësi dhe do kemi mundësi që, çdo natë, të kemi punë në të gjitha njësitë,” shtoi ai.

Veliaj vuri në dukje edhe faktin se Tirana po kurorëzohet vit pas viti si qytet evropian, njëherë i Rinisë dhe tashmë i Sportit, e kjo është një stimul për të ecur edhe më shumë për të përmirësuar infrastrukturën. “Tani që jemi Kryeqyteti Europian i Rinisë, vitin tjetër Qyteti Europian i Sportit, janë tituj që na stimulojnë të punojmë, jo se ka qytete perfekte – qyteti perfekt nuk ekziston – por ekzistojnë qytetet ku dashuria, vëllazëria, janë mënyra si mund të ecim më përpara. Tirana nuk ka qenë kurrë më mirë se sot”, theksoi Veliaj.

“Pyetja është: Do vazhdojmë të punojmë apo do të merremi me llafe e llogje, duke sharë njëri-tjetrin, për të mbjellë helm dhe përçarje? Besoj se po të punojmë dhe po të shohim përpara, ditët më të mira i kemi vetë në dorë. Nëse kthehemi te sherret, shamatat dhe përçarja nuk bëjmë dot asnjë punë,” argumentoi kryetari i Bashkisë së Tiranës.

Në këtë bllok banimi, ndërhyrja e Bashkisë së Tiranës synon shtrimin e mbi 2000 metër katrorë infrastrukturë rrugore, por dhe ndriçim, kanalizime dhe sistemime të tjera nëntokësore që do të transformojnë zonën.

2 Komente

 1. T
  Tallavaja

  Kellici, oh harrova kerrici E rregullon Tiranen. Njeri qe nuk ka punuar kurre ne jeten e tij. Por ama ka te drejte te kandidoje brenda partive te tij. Se jane shume.

  1. O
   Opinjonisti

   Per fushat ,jo per popullin demogog i peshtire 1

   Lini një Përgjigje