Paralajmërimi i "The Telegraph" për emigrantët shqiptarë pas postimit të videove

10 Nëntor 2022, 12:16Sociale TEMA

Paralajmërimi i "The Telegraph" për emigrantët

Një fluks emigrantësh shqiptarë pritet të mbërrijnë të premten në Britani të Madhe, shkruan “The Telegraph”.

Ndërkohë kontrabandistët reklamojnë varkat “100,000% të sigurta” që do të mundësojnë udhëtimin e tyre.

Trafikantët kanë publikuar video në TikTok, duke ofruar udhëtime të sigurta, teksa do shfrytëzojnë detin e qetë dhe motin e favorshëm.

Njëri, me një foto në sfond të shqiptarëve në një varkë të vogël në Channel , tha: “Udhëtim në Angli me një varkë. Fillimi i udhëtimit nga Calais. Arritja Dover. Super i sigurt. Siguria 100,000%. Fillimi i udhëtimit 11 i këtij muaj.”

Kjo media shkruan se ministrat kanë frikë se deri në 10,000 emigrantë të tjerë mund të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar deri në fund të vitit.

“Shumë njerëz që kanë udhëtuar nëpër Evropë për të mbledhur të mbjella, lëvizin në veri në nëntor dhe dhjetor në plazhet franceze. Ndërsa ne kemi bërë përparim me Manston [qendrën e përpunimit të azilit], ekziston një perspektivë reale që të marrim 10,000 njerëz më shumë deri në fund të vitit, “tha një burim.

Ministrat po planifikojnë një rrugë deportimi të shpejtë me porosi për shqiptarët, e cila mund t’i shohë ata të kthehen në vendin e tyre brenda disa javësh.

Të mërkurën, Home Office njoftoi se 22 shqiptarë ishin larguar drejtpërdrejt nga Manston në shtetin ballkanik. Ata ishin mes 350 kriminelëve të huaj dhe emigrantëve të paligjshëm të deportuar muajin e kaluar në më shumë se 40 vende.

Lini një Përgjigje