Iu "shpalli luftë" shqiptarëve, ministrja e "urryer" britanike, vizitë urgjente në Shqipëri pas përplasjeve me Ramën?

9 Nëntor 2022, 19:30Sociale TEMA

Iu "shpalli luftë" shqiptarëve, ministrja e

Sekretarja e Brendshme e Britanisë së Madhe, Suella Braverman do të vizitojë Shqipërinë këtë javë. Lajmi është bërë me dije nga gazetari Paul Keynon gjatë një reportazhi radiofonik të BBC.

Kjo vizitë e sekretares britanike Suella Braverman, do të ketë në fokus të diskutimeve pikërisht numrin e madhe të emigrantëve shqiptarë që hyjnë ilegalisht në Shqipëri.

Gazetari teksa jep lajmin thotë se pritet që sekretarja të vizitojë Shqipëri për të parë se çfarë po ndodh dhe përse kaq shumë shqiptarë po ikin, dhe përse zgjedhin Britaninë.

Emri i Suella Braverman, është lakuar shumë në Shqipëri gjatë javë të fundit për shkak të deklaratave të ashpra që bëri për emigrantët shqiptarë që po shkojnë në Angli, teksa nuk kanë munguar përplasjet dhe me kryeministrin Edi Rama.

Kryeministri shqiptar u shpreh se ishte e papranueshme terminologjinë dhe gjuha politike e përdorur nga Braverman dhe se çështja e emigrantëve është një problem i Britanisë dhe jo i Shqipërisë.

36 Komente

 1. V
  Vasil

  Mos e prisni, o qeveri, injorojeni!

  1. S
   Sara

   pse o vase? fakti qe pranon te vije dmth qe eshte mendjehapur, tek e fundit s'eshte serbe... dhe sido qe te jete nuk ka mundesi Piktori mos prse perfaqesuesit e Mbreterise, prandaj leri budallalliqet

   1. J
    Juli

    Hë se po erdhi ja rregullon Piktori fytyrën kësaj. Më e shumtuar se cfarë është do kthehet në Angli.

    1. p
     pilo lala

     Edi Rama do e beje Ministren Britanike, ti dergoje Policise Shqiperise ndihma, paisje, ... Po te uli Edi ne tavoline, nuk te leshon pa te marre kemishen.

     1. G
      Gjikandi te merr kemishen nga trupi

      Me pelqen komenti yt. Sidomos ajo fraza e kemishes. ME sa duket, mbaroi me neve. Na la te gjithve lakuriq. Te pakten nuk na mori breket... Nashti u erdhi rradha inglizeve te ikin pa kemishe. Jepi "gjikand". Uje te zi nxirr...

     2. A
      Ardiani

      Ka aplikuar per vize kjo?

     3. x
      xhiku

      Vasil , e kuptoj revolten tende ,por kto jane gjona qe i takojne Diplomacise ndershteterore . Aaaaaa un do thoshja qe Shtetaret tone te refuzojne cdo lloj maredhenje seksuale me Jevgen Britanike ,sepse do ishte vertete dicka injoruese .

      1. E
       Emigranti

       Po po, e injoroi qeverria e degjeneruar shqiptare, ku jane punesuar familjare e dashnore te politikaneve........dhe ksaj i plasi p. Shqiperia me qeverrine me te nzdyre ne bote, me kryeministrin me te papergjegjshem ne bote, po i ben "rezistence" kokes se Commonwelthit me 56 shtete antare!!!! Hajde pordh me rigon alla shqiptare hajde!!!! Anglia.....po ta merzisim shume.....na e perdredh koken e na zhben si vend....e mbase do ishte me mire

       1. D
        Dakord

        Emigranti nga cila shpelle e shqiperise ke emigruar ti qe nuk qenke bere njeri as ne emigracion???

       2. N
        Naim Frashëri

        Ti Fusin nj te Q.me, dhe ta Shikoj si jane Shqiptaret. Rama eshte Expert per kto Sorrat.

        1. E
         Elabela

         e urryer nga Bolsheviket e Britanise Madhe dhe majmunt e Albanistanit = Ajo thjesht po mbron interesat e vendit te saj....nuk i shiti detin Grekut apo Durresin Vucic-it e lepiu bithen e Kimetes.

         1. O
          Olti Hipopotam Curri

          Ajo eshte vete majmune si ty pasi eshte e vajtur ne Angli nga Afrika.

         2. I
          I urti

          Te kishe ardhur para se te flisje o torollaçkë!

         3. L
          Like Metaj

          Kjo vjen tek ne, mbasi ka degjuar që një djalë GABEL shqiptar tek BREGU LUMIT, kokoroç, i pashëm, thur kanistra, nget kalin dhe mbledh kanoçe me shumicë, qënka HAMSHOR i mirë,

          1. .
           .

           Greqi dhe Evrop Ju thone nuk ju duam, kurse Arnautet pretendojn se jane rac Arjane dhe rindertuan Greqin dhe Europ, pas biteve 90-te. $$$$$ Ku qendron e verteta .... , mos Shqipot me shume prishin apo ndreqin shoqerit Europiane. $$$$$ Te gjithe vallë te jen racista me Shqipot ??

           1. .
            .

            gjall qeke ti idiot . shko kurou psikopat s'di cfar derdellit . ta dhjefsha gerrqine .Europa eshte Europe jo gabelStan ngrens Sufllaqesh

            1. D
             Drini

             Po ti mut ca rrace je?

           2. T
            Tropoja

            Ramiç nuk do te kthehen shqiptaret nga anglia jo se u do te miren te ishte ashtu do kujdesej te kishin pune e prosperitet,por nuk do sepse ata jane te gjithe me pd-ne nuk kane njerez ne banden qeverisese qe te punesohen as vrasje nuk kane bere te marrin ndonje tender e keshtu ramiç vellai i vuçiç ben avokatin e djallit gjasme i do shqipot aq shume sa i do larg vendit te tyre haha ky eshte koqe fare

            1. P
             Poku

             E vertete. Anal-fabetet si ti eshte mire te degdisen jashte Shqiperise dhe t'ju shkerdhehet nena sa me larg.

             1. F
              Fetullah Kuliçaj

              O TROPOJA, në veri, Krimineli nga Vuqidoli, kopili i Shiqeres, kryekrimineli i Tropojës dhe Shqipërisë, e,ka vëndin në burg, por edhe pak, sa të shkarkohet Arben Kraja, dhe do të shkojë në qelinë VIP nr.1 në burgun e Reçit.

             2. U
              USA

              Shoqatat e te drejtave te njeriut te dalin ta presin me pankarta dhe me protesta...Te pakten tregoni pak dinjitet. Nuk thote njeri per dhune por te pakten ta marre vesh qe eshte nje shoqeri qe e urren.....

              1. L
               Loku

               Lejeni majmunin jashte. Sa te mberrije ne aeroport, futeni ne kafaz dhe deportojeni ne Indi.

               1. M
                Mara emigrante ne Itali

                O tropoja Edi Rama nuk ka vrare ,nuk ka thyer hembargon e nafte si saliu jot nga tropoja .kuptohesh se sa tru gomari ke

                1. E
                 E verteta

                 E vertete qe nuk vret dhe nuk ka bere kontrabande nafte me Miloshin. Por ama.... per te vjedhur....., uje te zi ka nxjerre, ...bashke me ato "bibat" qe mban nga mbrapa dhe i thone "O Skenderbe..."

                2. t
                 taras bulba

                 O dybeker gazetare te Ymer Bazes .......jo numri i madh i emigranteve shqiptere qe hyne ne Shqiperi , por ne Britani .....a ju pjerdhsha trute e kokes .....Ore ..apo jemi bere shtet potent dhe ne si mbare Europa e civilizuat dhe skam mare vesh une dhe duam te futemi ilegalisht ne shtepite tona ??? Thua .......?? Cdo gje ben vaki ketu ...... Gjthsesi duhet ta presim zonjen ministre ashtu sic i takon , te trgojme se jemi bujare , mikprites dhe te vecante ....dhe mos te harojme qe Britania e madhe eshte shtet mik yni pamvaresisht nga perplasjet , qe jane pjese e politikes dhe mardhenive ....ktheheni nje here nga vetja jone ...sikur te ishim ne vend te tyre , sikur te dyndeshin pakistanezet , bangladeshe indianet ...cmund te benim ne ???? Vetem keshtu e kupton tjetrin .....

                 1. S
                  S'diskutohet qe do pritet por i duhet qit pasqyra

                  tararras bu, ngadal mor burr ,jo kaq me "pathos" . 90 % e koemntueseve tallin rrapin ktu ,zotrote na i merrke seriozishte edhe pse je duke shkruajtur gabim sa i takon asaj qe Britania qeka Shtet Mik ! -Mesa njoh un prej Historise dhe Politikave mbas LllB e deri me sot ka qen dhe mbetet ajo qe ka qen ne [ Portretin e Famshem 1913 Londer ] ku Teritorit Shqiptare ,me Propozimin e saj ,,,ju zhvat me Forcen e Fuqive te Medha 3/4 e HARTES SE SHQIPTARE NATYRALE . _Problemi i jopak shqiptareve si ty , eshte se nuk kan aspak nji Memorie Historike ose kan nji ndjenje Kombetare te paperfilleshme ,ose then tjeter ,kan nji ndjenje Atdhetare mjaft te dobet ,per mos te then te paperfilleshme , prandaj edhe gabimet e perseritura Historike ,prandaj edhe ekzistenca e Esadisteve ne Politiken Shqiptare ala sot . Histroria perseritet kur populli nuk meson nga Historia

                 2. T
                  Taulant

                  cfare do benit ju o Pellazge/shpellare nese do te dyndeshin ilegalisht ne Shqiperi marokene, siriane, afrikane te uritur etj, do ti prisnit krahehapur? Nese po, atehere ju jap te drejte kur fajesoni minstren angleze. Por nuk e besoj te jeni kaq tolerant, perkundrazi jeni me mentalitet shpellar, dmth toke e xanum!

                  1. D
                   Dashnori i mamit te Taulantit.

                   Ajo eshte angleze aq sa je edhe ti Rembrandi. Ik or loqe, ha ndonje petull.

                   1. E
                    E verteta

                    Ne i kemi shqyer dyert komplet. Do siriane, do afgane, do Iraniane, do Bangladesh, ...ca te dush ti gjen tek neve,,, Pastaj..."Shtepia eshte e Zotit dhe e mikut" ...ka thon "I modhi"

                   2. P
                    POLI

                    TAULANT : NE NUK KEMI KERKUAR HAPJEN E NDONJE VENDI NE EUROPE NE AFRIKE DHE NE AZI .EUROPA QAHEJ SE SHQIPERIA ISHTE E MBYLLUR SE ISHTE NDALUAR LEVIZJA E LIRE . JA TANI U HAPEM SHALESH PO KU TE VEMI PSE NA NDALOJNE LEVIZJEN LIRE?

                    1. Çfarë do të diskutojnë?!

                     Çfarë do të diskutojnë? -Problemin e numrit të madh të emigrantëve, që hyjnë në Shqipëri?! Çere je tue thonë, o gazi-tar, se na gajase edhe ne pleqve! He, u marrtë dreqi gjuhën shqipe, që ua ka mësuar "profesor" Edmond Tope!

                     1. T
                      Teute e Modhe

                      Do vij goca xhait Sude Kadenes;) ose me sakte ndajne te njejtin kod gjenetik:)

                      1. C
                       Ceco

                       Kete pune me mire eshte ta beje no nje gazetare si ajo qe bente berbat edi ramen dhe ky i nderpriste fjalen ambrozia asi e kishte ose gazetare tjeter ta beni helaq.

                       1. n
                        niko

                        O re nuk e kuptuat se si i beri RAMA britaniket te hidhen perpiet......u dha nje shembull qe britaniket nuk e prisnit.....u tha edhe gjermanet kishin te njejten problem ne 2015 me shqiptaret qe shkonin ne gjermani asaj kohe.......por gjermanet nuk dolen as nje here te flisnin ne kete menyre sic folen politikanet britanik.......dhe me kete te folur.....Rama i beri te preken shume ......edhe politikanet por edhe opinioni britanik.......qe ne te vertet nuk duan ta pranojn qe gjermania di ti zgjidh problemet ose situatat e ndryshme me mire se sa ata dmth britaniket........ka dhe nje far xhelozie ketu ne mes.....britaniket i urrejne gjermanet.....

                        1. E
                         Emiljano

                         Leni bisedimet rame po futi kollodokun ksaj ene i hap vizat per shqiptaret kudo qe jane????

                         1. t
                          ti behet nji masazhe special nga i Gjati

                          vetem keshtu ,me omelsi tuj ja bo si duhet ate qi ajo te ndihet seksi ,rregullohet cdo gjo .jo me lufte bre

                          Lini një Përgjigje