Aktorja e njohur rrëfen pse u largua nga Shqipëria: Më vranë mamanë dhe askush nuk u ndëshkua

9 Nëntor 2022, 10:10Sociale TEMA

Aktorja e njohur rrëfen pse u largua nga Shqipëria: Më vranë

Ervina Kotolloshi, e njohur për rolin e "Ponjës" në Portokalli, u largua nga Shqipëria në kulmin e karrierës së saj dhe jeton prej vitesh në Paris.

Atje kreu masterin dhe doktoraturën, ndërsa aktualisht jep mësim në një universitet në kryeqytetin francez.

Ervina ka qëndruar larg intervistave dhe vëmendjes publike për kaq shumë kohë por sot ajo dha një intervistë për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ku tregoi arsyen e largimit nga Shqipëria.

Aktorja e humorit tregoi se vendimi për t’u larguar erdhi kur humbi mamanë e saj pas një aksidenti tragjik që pësoi.

“Ishte një vendim që më është dashur kohë ta marr. E kam lënë për një ngjarje shumë personale në 2006. Nuk kam folur asnjëherë për këtë. Humba mamin në një aksident rrugor dhe personi që e aksidentoi nuk kishte patentë dhe kishte pirë alkool. Mamaja ka vuajtur dy muaj në spital para se të ndërronte jetë.

Në atë moment, kam kuptuar se ka pasur shumë institucione që në rastin tim, nuk kanë funksionuar siç duhet. Në radhë të parë ka qenë personi në fjalë që i ka dhënë makinës pa patentë dhe që nxitonte të kapte pjesën e dytë te ndeshjes sepse ishte Kampionati Botëror. E dyta, nuk ka funksionuar mjekësia.

A duhej shpëtuar mamaja pas këtij aksidenti? Në Kodin Rrugor thuhet se nuk duhet ta lëvizësh kur është pa ndjenja. A duhej operuar disa herë? Nuk e di. Por ajo që më ka lënduar më shumë është gjykatësi. Kur e pyeta pse u dënua kaq pak, mu përgjigj se ‘mamaja juaj s’ka vdekur nga aksidenti’.

Ishte e tmerrshme sepse mami kishte shëndet të plotë deri në ditën e aksidentit”, tha ajo. Më tej, Ervina theksoi se personi që shkaktoi aksidentin nuk ka bërë burg dhe se i vinte keq që s’e ka mediatizuar ngjarjen pasi siç tha ajo, ishte një ngjarje për të reaguar fort pasi institucionet nuk funksionuan. 

28 Komente

 1. T
  Tata luigji

  Po sa aktoret i paska pas shqiperia mor zot!!!!!! I bie ne cdo falije te kemi dy vipa dhe nje aktor Bull shit

  1. A
   Alb

   Ckarin po thua o shok a e kap problematiken e shkrimit pse e kan mbyt budallenjt ket vend

   1. S
    Shqipe

    Aktore ose jo,VIP ose jo…,problemi qendron.

    1. I
     Ilir

     Shqiptare ju kam DHJERE... dhe me vjen keq qe kam ndotur mutin.

     1. B
      Bravo

      Per ate mut tata do dhjesesh shqiptaret ? Bravo. Inteligjent qenke.

      1. D
       Dardani

       HAJE QIRJE ILIAQIS ME QE E PASKE DHJE.

       1. b
        ben

        Ilir-ben mire te nderrosh edhe emrin, se e perdhos kete emer fisnik me te cilin paraqitesh ne kete forum. C'lidhje ka nje aksident tragjik me largimin nga Shqiperia te kesaj zonje? Ky eshte vetem justifikim per nje vendim tejet personal. Eshte e turpshme qe te gjesh justifikime te tilla qe nuk kane asgje te perbashket me aresyen e vertete. Nese kjo zonja ka shkuar ne France per nje jete me te mire, nuk ka se perse te fajesoje nje aksident dhe rrjedhimet prej ketij aksidenti per vendimin qe ka marre. Une u largova nga Shqiperia pasi femijet ishin ne gjimnaz dhe niveli i shkolles ra shume ne ato vite. Duke menduar se do tu duhej qe te mbaronin shkolla mediokre ne Shqiperi, ose te shkonin jasht pa kontrollin e prinderve per te mbaruar ndonje shkolle me te mire, zgjodhem emigrimin qe tu qendronim prane femijeve ne hapat e metejshme te jetes se tyre. Kjo zgjedhje qe beme sebashku me time shoqe ishte thjesht personale dhe nuk ka aspak te beje me gjendjen e atehershme ne Shqiperi. Per ne Shqiperia eshte dhe do mbetet atdheu yne. Ne kemi qene, jemi e do te mbesim shqiptare deri ne fund te jetes dhe ne kete fryme kemi rritur edhe femijet tane qe te ndihen krenare per origjinen e tyre shqiptare. Mjaft akuzuat Shqiperine dhe shoqerine shqiptare per vendimet qe merrni ne jeten tuaj private. Eshte totalisht e padrejte dhe e turpshme per kedo te shaje vendin e tij, qe te justifikoje vendimet e veta.

        1. N
         Naim Frashëri

         Emiri Olir ,eshte perdhosur me kohe. Ilir Spiun, Kurva dhe Bastarda

         1. E
          Eni

          O trap ajo kuptoi qe duhet te ikte nese donte te rronte ne nje vend ku njeriu vleresohet e ka ligj...kshu ikem dhe ne e nuk jemi bere pishman...kam 5 vjet qe kam ikur e shpejt Marr dhe prinderit...kaq...sa üer dijeni kam 6 vjet me ceshtje ne gjykaten adm te apelit e Ende nuk eshte zhvilluar nje seance e thjeshte...ska gjyqtare thone...imagjino ku jemi.

          1. I
           Illo

           Ben, shume e drejte! Ajo nuk iku direkt sapo pa kete padrejtesi, por pas me shume se 5 vjetesh pas kesaj, gje qe tregon ne arsye personale, dhe jo ne ato parimore. Jam shume dakord me komentin tend! Pastaj kur nuk foli kjo qe pati nje mundesi me shume se nje njeri i thjesht, por dhe 5 vjet te tjera beri gallate ne tv, kush duhet te flase!? Pseudo aktore jane, e jo intelektuale! Une as emrin e personazhit sja mbaja mend, kurse rolet e Margarita Xhepes, apo Roza Anagnostit do i mbaj gjithmone, se e kane lene emrin me vepra. Kjo me kete intelekt qe ka, te mesoje francezet e i shkofte per mbare, po vetem pordhet ti leshoje andej, se ketej kemi sa te duash tonat!

         2. W
          Whitesnake

          Koment kot! Aktore e mire, rast per te vene duart ne koke. Dhe per me teper qenka e urta e mjera me ç'i ka ndodhur. Respekt per te; i dhente zoti miresi!

          1. A
           Ana

           Ana Ty zotri te shqetesoni pse ate e quaj actore por nuk shqeteson fakti qe nje njeri u vra dhe te gjitha strukturat shteterore nuk fuksionuan. Uroj mos te ndodhi qe ty dhe njerzve te tu mor zotri, po vere pak vetem tende ne vendin e saj dhe mendo pastaj komento ketu.

          2. P
           Pse ikun????

           Pes ikun Shqiptaret????

           1. i
            ikin se jane te lire

            une iki ti iken ai iken ne ikim ju ikni ata ikin

            1. D
             Dakord

             "Ikin se jane te lire" më ke mek fare me kete koment te papame hahahahahaha

           2. n
            nje nga gjygjtarët e pashpirt dhe pedofile

            O Ponja, yll, po ai gjygjtar pedofili e ka një emër, mbiemër, nxirre të lutem. Përndryshe ç’vlerë ka që na tregove një histori tjetër të dhimbshme.

            1. S
             Spak

             2006? Ishte viti me i "sukseshem" i doktor mortjes! Ketij vrasesi, qe sot thote kam qene kryeminister dhe qeveria ime ka qene keshtu e ashtu! Shkojini prapa ketij spiuni ,bravo ju qofte!

             1. b
              bajate

              Si ka mundesi! Po ne vitin 2006 ne kishim nje drejtesi qe nuk e kemi as sot. Bile ndaj shume shqiptar jane ngjitur pas brekeve te dobiçit te Sheqeres qe ta veme ate ne krye qe te na ktheje drejtesine e plepave qe ishin kavake. Kemi, bile edhe avokat Gjokutaj qafederri qe eshte politikan kalibri i asaj drejtesie. Kjo ishte sa per ironi te asaj dhe kesaj jete, por te dal pak. Jo te gjithe qesharaket jane artista, jo te gjithe karagjozet jane artista, jo te gjithe humoristet jane artista; ka nje diference te jashtezakoneshme qe injoranca dhe idiotesia ose megallomania sot i ben nje. Artistet e vertete jane ndryshe. Jo te gjithe ata qe shkruajne jane shkrimtare, jo te gjithe ata qe lidhin vargje jane poete, jo te gjithe rapsodet popullore jane poete te medhenj e te vegjel se i bie qe poeti vertete te jete rrugeve sot. Te mbyt mediokriteti! Na jane bere "artistet" dhe "poetet" qe ti mbledhim me lopate! Jo çdo njeri qe godit tastjeren eshte muzikante apo qe i bie klarinetes apo defit e daulles; jo, qe te jeshe muzikante duhet te zbatosh perkufizimin e 5 vijave dhe 4 fushave te pentagramit. Dreqi e mori, thone: i madhi filani, gjigandi filani, mund te jete dhe gjysem metro ai, ......per te mos u zgjatur: mos valle e beme vete jeten kaq bajate kur ajo eshte shume e bukur dhe ka hapsire dhe kohe per te rrojtur qe percaktohen me MASEN ?!

              1. H
               Hasoni

               Ponja ka bere doktorature dhe eshte profesore ne Paris?! Cfare shkruani mor te marre! E barazoni Francen me Bercullen dhe Bamatatin e Delvines?!

               1. P
                Plasi syte

                Hacono, shife nji ktu: https://in2p3.academia.edu/ErvinaKotolloshi/CurriculumVitae

               2. S
                Sovrani

                Hani mut hani e komentues! Sot po vdesin me dhjetra ne dite ne aksidente e larje hesapesh, gazetari i Merobajges paska kapur nje aksident te pa ndeshkuar ne 2006. E fitove nje sufllaqe per sot gazetar, per medalje rremo edhe ca. Aktoren e ngushellij sinqerisht per humbjen e mamase ne menyre aq tragjike e te dhimbshme

                1. M
                 Moisi Golemi

                 Respekt për "Ponjën". Ishte fantastike, me lojë e batuta të goditura dhe e thante fare dialektin e Jugut. Sa keq që kur u rikthye para ca kohësh vetëm për një skeç te Portokallia, brezi i ri i shikuesve aty nuk e mbanin mend dhe nuk reaguan. Ponja i përkiste brezit të parë të Pprtokallisë, me SHBLSH, polici, Nini e Vini, etj, të cilët i rimësuan shqiptarët si të qeshnin, se kishin 10 vjetë pa qeshur. Ose zgërdhiheshin me idiotizmat e Behar Merës e ca llum "humoristësh" katunarë.

                 1. a
                  aqifi

                  Keta jane njerez banale dhe te vegjel, nuk duhet te merren seriozisht. Jane si puna e Grida Dumes, e cila ne vend qe te fliste kur ishte Deputete se cafre nuk shkonte, foli kur dorezoi mandatin. Edhe puna e kesaj aktoreje, nuk reagojne kur eshte per te reaguar, por reagojne kur nuk ka me vlere . . . . Nejse, u dorezua, keshtu quhet, pavaresisht ku ka shkuar, cfare ben dhe sa e kenaqur eshte . . .

                  1. m
                   mesuesja

                   Te jete Ponja pedagoge ne Sorbone, zor ta besoj. Po paska mbete Sorbona per Ponjen pastaj e mori lumi......Mund te ishte vajze e mire e me humor, po te jesh ne Sorbone d.m.th te ulesh 12 ore mbi libra jo te besh aktrim. Jane fusha fare te ndryshme.

                   1. a
                    ana

                    Sa e pa cipe qe je o mesuese. Ponja nuk foli per shkollimin e saj, kete e ben gazetari, ajo foli per nje ngjarje te dhimshme, shume te dhimshme ku fare mire edhe ti o baxhelle e shkolluar mund te prononcoheshe. Te te vdesi nena nga nje i alkolizuar pa patente dhe ai te mos denohet sepse gjyqtari vendos qe nena vdiq jo nga aksidenti eshte skandaloze. Po ty mi shushushke nuk te beri fare pershtypje kjo gje, por vetem shkollimi i Ponjes? Pika qe ste bie, idiote e lindur!

                   2. E
                    Era

                    Shqiptarët, kur ikin jashtë “ shkëlqejn” ktu nuk qullosin gjë,i marin sysh.

                    1. t
                     taso kume

                     Po ne kemi SPAKUN o ,qe u ruajti menderen 2 krimineleve ,spiuneve ,qelbesirave te kombit ,si SHPELLARIN ,ate koktopen nga SKRAPARI qe vinte ne SAN MARINO per te ulur bythet,po ma do mendja se profesoresha me mij perqinde ka pare shtepine e KRAJES ne gjirin e lalzit qe ka dale ne shitje me vlere 2 milion euro , mga ky pezimisem ka mare inisjativen te shkruaj artikullin, dhe ma do mendja qe e kupton zonja se SPAKU po meret me CIRONKA dhe jo me peshkaqenet.Hajt per hajer na dalte do te duhen edhe 30 vjet te tjera te harijme KROACINE.

                     1. L
                      Leksi

                      Ka ikur per nje jete me te mire.I ka dale per hajer historia e aksidentit mund te jete e vertete por eshte absurde te mendosh qe iku prej saj qesharake.Njesoj se po banalizoj pak per humor qe ti te pjerdhesh ne shtepine tende dhe komshiu te nderroj banim prej zhurmes.

                      Lini një Përgjigje