VIDEO/ Shkencëtarja shqiptare në Harvard iu përgjigjet anglezëve për ’emigrantët kriminelë’

7 Nëntor 2022, 10:09Sociale TEMA

VIDEO/ Shkencëtarja shqiptare në Harvard iu përgjigjet

Detina Zalli, profesoreshë shqiptare në Universitetin e Harvardit për shkencë, ka reaguar pas lajmeve të bujshme në Britani për emigrantët shqiptarë.

Ajo shprehet se është ndjerë keq me etiketimet që iu janë vënë shqiptarëve duke i cilësuar si kriminelë. Zalli tregon rrugëtimin e saj për të mbërritur aty ku është dhe thotë me krenari se është shqiptare.

Postimi

Gjatë ditëve të fundit, jam ndjerë e trishtuar nga mënyra se si media në Mbretërinë e Bashkuar u është referuar shqiptarëve me kaq negativitet, duke i etiketuar ata “kriminelë. "Kjo më solli kujtimet kur isha 13 vjeç dhe fëmijët e tjerë në shkollën time në mënyrë rutinore më referuan si "një kriminel" për arratisje në Mbretërinë e Bashkuar për t’i shpëtuar luftës civile. Kjo vazhdoi për tre vjet rresht. Çdo ditë. Isha e shkatërruar, më mungonte vetëvlerësimi dhe jeta ime nuk kishte kuptim. Kanë kaluar njëzet vjet, dhe gjatë kësaj kohe kam pasur bekimin të punoj në disa nga universitetet më prestigjioze në botë, përfshirë Universitetin e Harvardit, Universitetin e Oksfordit dhe Universitetin e Kembrixhit.

Unë kam qenë shkencëtarja më e re post-doktoral në Harvard, kam drejtuar kurse për studentë universitarë dhe pasuniversitarë, kam fituar shumë bursa dhe kam bashkëpunuar me laureatët e çmimit Nobel. Por më e rëndësishmja, unë kam ndikuar në jetën e më shumë se 10,000 studentëve nga prejardhje të ulët socio-ekonomike në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Indi, Kinë dhe Evropën Lindore. Kam ndihmuar refugjatët, emigrantët dhe pacientët me kancer (dhe do të vazhdoj ta bëj këtë).

Po. Dhe unë jam shqiptar. Si fëmijë, nuk mund të mbrohesha. Ndjej se është e rëndësishme të ngre zërin për të shpëtuar fëmijët e tjerë shqiptarë që shkojnë në shkollat e Mbretërisë së Bashkuar dhe që mund të përjetojnë bullizëm Shpresoj që media në Mbretërinë e Bashkuar të reflektojë për këtë. Siç them shpesh: "Pavarësisht se nga je. Të gjithë flasim të njëjtën gjuhë. Gjuha e ADN-së! "

‘Emri im është Detina. Unë jam shqiptar ashtu siç ishte nënë Tereza. Kam punuar në disa nga universitetet më prestigjioze në botë. Por për mua promovimi më i madh është të qenit "NJERI". Barack Obama dikur tha: "Bëhu ndryshimi që kërkojmë". Le të jemi ky Ndryshim duke përqafuar Gjithëpërfshirjen dhe Diversitetin të cilat na japin Bukuri dhe Forcë! Dhe gjithmonë kujto: "Pavarësisht se nga jeni, ne flasim të njëjtën gjuhë. Gjuha e ADN-së! "‘- shkruan ajo në rrjetin social Facebook.

Emigrantët shqiptarë janë tema kryesore e mediave britanike ditët e fundit, gjë që ka sjellë dhe një përplasje të ashpër mes kryeministrit Edi Rama dhe Sekretares së Brendshme Britanike, Suella Braverman. Suella Braverman tha vetëm pak ditë më parë se shqiptarët po sillnin kriminalitet në Britani dhe se duheshin larguar sa më shpejt nga vendi. Ndërsa Rama theksoi se nuk mund ta toleronte reagimin e Braverman, të cilin e konsideroi ‘të çmendur’ dhe një sjellje që ushqen ksenofobinë. Ai i bëri thirrje që të ndalojë ‘diskriminimin’ ndaj shqiptarëve në përpjekje për të justifikuar dështimet e politikave në Britani.

57 Komente

 1. J
  John Qelbashi

  ete dhjere, por krenare

   1. .
    .

    Vetem ne arnautistan konceptohen epitetet Historjan Patriot, Doktor Patriot, Shkencetsr Patriot ... $$$$$ Kurse Bota Historin e ben Histori, Shkencen Shkenc, Mjeksin betohen tek citati i Hipokratit dhe jo mbi flamur. $$$$$ Jooòoo ore joooo nuk behemi njerez ... te dhjefsha shkencen mu ne goj me mut Arabi.

    1. s
     shqip

     Po andej nga pidhistani jot si vleresohen kokeloqet si puna jote?

     1. A
      Ando

      Super e dhjere dhe krenare per dhjerjen e saj. Cdo fjali e nis me fjalen“Une’ debilja. Une keshtu e une ashtu. Srri dot shqiptari pa thene Une jooooo. E ka ves jo ne harvard por edhe me hene ta cosh

      1. s
       shqip

       Ando-po zotrote si ndjehesh si super i dhjere? Kur njeriu flet per veten e tij e nis me fjalen "une". Mbase zotrote e nis me fjalen "i dhjeri"

     2. s
      shqip

      Po andej nga pidhistani jot si vleresohen kokeloqet si puna jote?

    2. a
     armand

     Zonja flet per dinjitet , nder qe jane te panjohura per ju qelbash anonim.

     1. .
      .

      O Pler muti ... Anglia nuk te shkeli dinjitetin, por tha disa te verteta te hidhura, dinjitetin e shkelin vet Shqipot me pislleqet qe bejn dhe me keto qe thone. $$$$$ Nuk mund te vihet ne dyshim raportet e qeveris Britanike.

      1. .
       .

       Nji gje ne filogrkete duhet ta pranojme e themi se, gjithe motrat e grate e Minoritareve filofgrek pallohet me grek qe kan bile por edhe me Pederastet keshtu fitojne sufllaqin e dites . ndryshe si do te jetojne kur greket si zorraxhinjt e europes qe jane ,i mban BE-ja me buke !

     2. T
      Taqi

      Emri qe ke zgjedhur tregon menyren si mendon ore byrazer i majmunit.

      1. .
       . Ja Zhulsat e Katundit Minoritaret e Sufllaqit

       ne foligreket mundet te qihemi nga shqiptaret ose turqit por ata s'na paguajne asgje . prandaj per te fituar Sufllaqin e dites , jemi punesuar ne nji Zyre ne Athine e cila financon mediet Allvanos , qe te bejme komente kunder Shqiptareve dhe Shqiperise . Gojoret tona jane ne nivelet e kerkuara nga shqiptaret . Nganjiher i kafshojme leht bolet ,por jo me mendimin e keq ,por qe t'i irritojm Te Gjatin qe te na ngopi gurrmazin . Efkaristo Poli ,po Turku kur do vij ?

      2. M
       Mal Cori

       Ju Qelbashët që flisni keq për vajzën që prononcohet në mbrojtje të shqiptarëve, dijeni se ajo është një shkencëtare e vlerësuar në Angli dhe ShBA................... . Ajo bashkë me motrën e saj binjake, shkuan me sakrifica në Angli, dhe me sakrifica studiuan duke pasur shumë talent por mbi të gjitha shumë vullnet e këmbëngulje dhe sot mbahen si uji i pakët nga autoritetet shkencore në SHBA dhe Angli.................................... Dhe këto vajza janë nga Myzeqeja, atje ku mbi gjithçka fëmijëve ju fusin në gen arsimin për të çarë e për tu bërë dikush në jetë....................................... Ndërsa ju që i ofendoni ato, jeni ca vemje që jeni çiftëzuar si lopa me demin dhe keni pjellë fëmijë budallenj dhe kujtoni se e gjithë bota duhet të jetë si ju dhe pjellat tuaja...................... E pra milioner nuk bëhesh vetëm me drogë e prostitucion, por edhe me arsim e shkencë, siç janë bërë motrat Zalli nga Libofsha, apo dhjetëra fëmijë të familjeve të thjeshta, por arsimdashëse shqiptare.

       1. b
        ben

        Mal Cori-keta qe flasin keq per zonjen ne fjale, jane humbesa dhe xheloze per arritjen e suksesit prej saj dhe te tjereve si ajo. Keta tipa nuk ua ka fajin askush qe jane te mbaruar. Me nje fjale, kur Zoti thirri me u dhene mend, keta ishin shume larg. Derisa erdhen tek Zoti, te tjeret i kishin marre te tera mendte dhe nuk lane gje per keta mjerane.

       2. M
        Momqirsi grekofoneve

        E po diarre si ju grekofonet, nuk jemi. Juve ju kane lene ne trenin plot me emigrante greke ne Gjermani. Ju lane 1 jave pa zbritur, aty hanit, aty dhisnit, aty shqyenit sumen e njeri tjetrit dhe aty flinit. Kete ja u kane bere gjermanet si demshperblim per LIIBoterore. Lexo pak e do qeshesh sa shume keni hapur bythen juve mongolo-arabet- zijoshe-bloze grekofone. Mos flasim per ne Shqiperi qe keni 200 vjet qe jeni mesimore seksi per hamshoret shqiptare. He malaka, beji derman vehtes e gjej ndonje megalo koloqithi te shkerdhesh vehten tende.

       3. t
        tata luigji

        Dhe ty te kishim mangu te sqaroje problemet e anglis, nuk ka ngel refugjat pa pjerdh se si duhet ta organizoj punen mbreteria e bashkuar per problemet e emigracionit, sa qesharake eshte kjo historia e ketyre njerezeve qe nuk i njeh njeri po nuk u paraqiten ne televizionet e shqiperis, shume e cuditeshme, beni punen tuaj se anglia ka 700 vjet qe i ka bere punet pa ndihmen e ketyre pordhaceve qe na paraqiten si te zgjuar

        1. V
         Vlora.Vlora

         Po kete kush e pyeti,sa ka si puna e kesaj shqiptare ne Harvard qe japin mesim ,doli kjo dhe te na japi mend ,apo po pergatit cv per Rama 4

         1. V
          V.k

          A e meriton mbrojten dhe msdiskriminimin raca e "Vlora. Vlora!???" Races suaj duhet tju dhjesesh ne koke. Kjo nuk po tregon vlerat e saj por po thote qe shqiptaret arijne dhe te tilla shkalle dhe nuk jane kriminele o hajvan

          1. V
           Vlora.Vlora

           Races tone ,,kujt race mor te shkerdhefsha rrobt ku ti kesh bashke me kete Afrimin , skam ngele ne dore te saj te mbroje dinjitetin tim ,,thashe si puna e kesaj ne harvard jane shume dhe me te mire se kjo ,po pse behet lajm tani ,kur dinjiteti shqiptareve eshte shkele me kembe prej kohesh ,,kete se mora vesh

           1. M
            Mamin ne gop o vlonjat

            O Vlora, ajo nuk po mbron dinjitetin tend mor cjap. Ti je pa dinjitet dhe si i tille, nuk ka cfare te te mbroje. Ty te qine motren, ti u paguan edhe hotelin. Ky je ti mor sumqire.

            1. j
             jam grekqiri gabel

             Vlora vlora E mori provimin motra oreeee..

            2. N
             Niku

             Kjo laraska po hapet bythesh pa e pyetur kush. Tregon qe perbrenda ka mbetur po ajo provincialja e kompleksuar qe srri dot pa e zbuluar dot ate zhguallin e saj fshataresk sapo ndjen sikur po i preket namuzi idiotes. Ska te bej shkolla jooo, eshte geni.

             1. s
              shqip

              Niku-po geni jot nga eshte? Apo zotrote shkon andej nga te paguajne me shume? Thone se po te rrish shume kohe tek semafori behesh idjot dhe flet gomarlleqe; njesoj si ato qe shkruan zotrote.

            3. A
             Afrimi

             O Vlora Vlora, Te hengert mortja o tartabiq.

            4. L
             Luani

             Qe te dy komentuesit e lartëpërmëndur , as qe e kanë idenë se për çfare flete kjo zonjë e nderuar , .. më bëni një nder , mbyllni gojën , heshtni , kur sdini se çflisni .. kaq .. do tu thoshs 1000-here faleminderit..!! Kurse për Ju zonjë , përulem me respekt për arritjet e tua dhe reagimin shumë fisnik, dinjitoze , , ju keni dhënë një ndihmë të madhe Shqiptareve qe jetojnë dhe janë të integruar në britani .., njëri nga ata jamë vete.., qe punojë për mëse 20-vite , me mundd dhd sakrifica.., faleminderit, zonjë..!!,

             1. P
              Petrit

              Respekte per ata qe punojne ndershmerisht ne Britani, por jane ne minorance. Megjithse e hidhur, ky eshte fakt dhe nuk ka nevoje per interpretime.

             2. T
              Tropoja

              Shyqyr qe kemi shkenctar po si nuk na mesojne asgje neve si te behemi te mire si ta heqim njollen? Keni studiuar ne universitete me te njohura te botes keni zgjidhur shpikur formula etj por nuk na thoni si ta heqim kete imazh apo ku eshte difekti? Por prap na mbroni e ju flm e ju paçim,ata kot ja fusin anglezet shqipot me kanabis me droge per azil genjejn po dhe neper burgje nuk besoj se ka aq shume sa thone angezet por na kan inat neve te plasin nga inati sa te duan.

              1. G
               Gogoli

               Tropoja, është e thjeshtë: mos u merrni me kriminelet që ju joshin me punë droge. Pse nuk I ndihet emri Kinezëve, Polakëve, Italianëve, Francezëve etj etj që janë më shumë se ne në Angli? Apo karderra ne, rraca më e mirë në botë. Ikni mor qihuni se latë nam, ua paskan fajin gjithmonë të tjerët, ndaj bëtë prokopi në Shqipëri.

              2. L
               Luani

               Qe te dy komentuesit e lartëpërmëndur , as qe e kanë idenë se për çfare flete kjo zonjë e nderuar , .. më bëni një nder , mbyllni gojën , heshtni , kur sdini se çflisni .. kaq .. do tu thoshs 1000-here faleminderit..!! Kurse për Ju zonjë , përulem me respekt për arritjet e tua dhe reagimin shumë fisnik, dinjitoze , , ju keni dhënë një ndihmë të madhe Shqiptareve qe jetojnë dhe janë të integruar në britani .., njëri nga ata jamë vete.., qe punojë për mëse 20-vite , me mundd dhd sakrifica.., faleminderit, zonjë..!!,

               1. Vajza ka vene emrin, mbiemrin dhe fytyren e saj ne mbrojtje te nje kauze te çmuar, mbrojtjen e dinjitetit te njerezve tane, ndersa disa skutha te fshehur neper vrima dixhitale, shajne, fyejne dhe bejne ironi. Per tu bere gjithperfshires vetquhen Vlora, Tropoja e tj. Ju nuk mund te jeni as Vlora dhe as Tropoja, por thjesht antishqiptare. Çfare ju tha Detina qe ju u ndiet te fyer? Qortoi fobite e mbjella nga antishqiptaret, tregoi jeten dhe bullizmin me te cilin eshte ndeshur dhe ka fituar. Ç'hyne Rama ketu? Detina e ka gjetur me shume mundim e pune vendin e saj, eshte krenare per ate qe ka bere, nuk ka nevoje per njeri. Te tjeret kane nevoje per te. Lum Shqiperia per Vajzat si Detina!

                1. a
                 arqile

                 Te lumte te kesh sukses gjithe jeten.Tutp i botes dy komentuesit e pare.

                 1. V
                  Virusi

                  Kjo zonja, qe eshte kunder qendrimit te qeveritarve angleze per shqiptaret, eshte dikushi. Dhe natyrisht, bene mire qe shprehet. Zeri saj vlen shume dhe degjohet shume me teper se disa mjeran qe e ironizojne.

                  1. K
                   Klimax

                   Më duket se autorja e shkrimit nuk e kupton ose i shmanget me vetëdije problemit në rritje të emigracionit ilegal drejt Britanisë dhe mbi të gjitha për organizimin dhe trafikimin e qënieve njerëzore nga bandat kriminale shqiptare. I shmanget problemit dhe harron se Shqipëria është një vend demokratik, i sigurt si dhe një kandidat për në BE dhe si i tillë qytetarët e këtij vendi nuk përfitojnë të drejtën e azilantit politik. Si njohëse e ligjeve të BE-së, Britanisë dhe të SHBA-së harron se emigracioni ilegal është i paligjshëm. Sigurisht këto vende kanë nevojë për punonjës të kualifikuar në shumë sektorë të ekonomisë duke kërkuar edhe jashtë BE-së, por të gjitha këto bëhen nëpërmjet marveshjeve shtetërore, nëpërmjet kërkesave dhe nevojave si dhe plotësimit të kushteve dhe nivelit të kualifikimit të të interesuarve si dhe konkurencës dhe jo nga bandat e trafikimit ilegal. Nuk është racizëm apo antishqiptarizëm të shprehesh se do ndalosh apo minimizosh kriminalitetin shqiptar, grupet e trafikantëve të qënieve njerëzore, drogës e prostitucionit. Të njëjtën gjë duhet të bëjë edhe shteti shqiptar. Kriminaliteti është një gangrenë e shoqërisë shqiptare që duhet luftuar dhe jo të përkrahet me shabllone patriotike, nacionaliste e banalitete raciste e shoviniste. Nga ana tjetër shqiptarët duhet të kuptojnë se në Britani nuk u bë deti kos. Deti është i kripur kudo. Kudo do përpjekje e sakrifika të mëdha, do shkollim, kualifikim e integrim. Këto të bëjnë të respektuar kudo që të ndodhesh. Në të kundërt do të ndjesh racizmin, izolimin, inferioritetin.

                   1. S
                    S'mungojne asnjiher Pederastet Sufllaqias

                    ju krimbat e janullatos , me gojoret tuaja ktu ,ne halen e ymerpederit , dal nga dal , po shndroheni ne profesioniste . shteti pederasteve te botes greqia duhet te jet krenar per krimba te tille .

                    1. b
                     ben

                     Klimax-shume nga ato qe keni shkruar jane me se te verteta. Ne fakt gjate gjithe ketyre viteve qe lexoj komentet tuaja, ky i fundit ka me shume te verteta se te tera ato qe keni shkruar me pare sebashku. E vetmja gje qe juve e anashkaloni eshte fakti se vendosni shenjen a barazimit midis shqiptareve qe kalojne kufirin ilegalisht per ne UK me kriminelet. Po keshtu, kur thoni se "Kriminaliteti është një gangrenë e shoqërisë shqiptare ..." perseri gaboni, pasi krimi ne Shqiperi nuk eshte aspak nje "gangrenë". Ne fakt krimi ne vendin tone eshte shume me i paket se ne vendet me te zhvilluara te botes, duke filluar nga Greqia jote. Kanadaja eshte nga shtetet me sociale ne bote dhe perseri nuk ka dite qe ne televizor nuk flitet per krime qe ndodhin cdo dite ne Toronto apo qytete te tjera kanadeze. Sigurisht nuk dua aspak te them se jeta ne qytetet kanadeze eshte nje ferr dhe njerezit jetojne nen friken e krimineleve, por dua te theksoj se jane mediat ato qe u japin jehone rasteve ekstreme, pasi keto lloj rastesh terheqin publikun. Askush nuk i hedh syte televizorit apo ti terheqe vemendjen nje njoftim ne radio per gjera normale te jetes se perditshme. Ama behemi me veshet kater kur degjojme per vrasjet, vjedhjet e te tjera ngjarje ekstreme si keto. Mbase kjo eshte natyra e njeriut, qe e terheqin ngjarjet e renda. Kete nuk di ta them, por jeta ne Shqiperi nuk eshte aspak ndryshe se sa jeta ne cdo vend tjeter normal. Sa i perket tipave si puna juaj, juve jeni te prirur per ti meshuar sa me shume lajmeve negative, pasi me kete doni te shprehni urrejtjen tuaj per cdo gje shqiptare. A nuk ishit juve qe u hodhet ne sulm me sharje ndaj shqiptareve per vrasjen e gruas se pilotit Babis ne shtepine e saj ne Greqi? Paragjykuat shqiptaret, para se sa te shprehej policia greke. Kur doli se vrasjen e kishte kryer i shoqi i saj grek, nuk patet ndershmerine qe te dilnit me nje koment tjeter per ti kerkuar falje shqiptareve qe i akuzuat pa baze. Po ta kishit bere kete gje, do isha i pari qe do tu duartrokisja, por juve preferuat heshtjen duke u terhequr dhe pritur nje rast tjeter per te hedhur helmin tuaj te rradhes ne forumet e shqiptareve. Nuk e di se perse na urren aq shume, pasi nisur nga menyra se si e shkruan gjuhen tone, dukesh person i shkolluar. Sidoqofte, ne shqipot jemi njerez me zemer te madhe dhe falim shume. A nuk ishin shqipot qe falen dhe mbrojten ushtaret italiane pas kapitullimit te Italise fashiste? Mbase kete e bene se shqiponjat nuk hane mishin e ngordhur. Kushedi se cfare motivesh kane patur. Kurre nuk arrita ti pyes gjysherit e mij se perse shpetuan nga vdekja 13 ushtare e oficere italiane ne ate kohe. Ne historine tone mijera vjecare ne kurre nuk kemi sulmuar kerkend. Vec jemi mbrojtur nga te tjeret qe kane kerkuar te vjedhin pasurite tona, duke filluar nga trojet tona. Une dhe shumica e shqiptareve jemi krenare per popullin dhe historine tone, per traditat e vyera qe na kane lene te paret tane, te cilet ja kemi transmetuar brezit me te ri. Juve do mbeteni nje zvarranik i perjetshem qe keni zgjedhur te mbani urrejtjen ne zemer. Nga ana tjeter ne nuk ju urrujme; thjesht ndjejme meshire per ju dhe te tjere si puna juaj.

                    2. D
                     Detari

                     non-grata dhe te bej shkencetaren ne atdhe ku i rreh dhe zemra cfare lloi kafshe jane skiptaret, dhe te dhjere dhe krenare duke jetuar me jashte vendit. vk popull mos mirenjohes

                     1. A
                      A.Boci

                      Detari, meso te shkruash pastaj komento.

                      1. A
                       Arbërori

                       A.Boci Detari është grekqir dhe po mëson shqip. Ka bërë përparime deri tani.

                     2. P
                      Per inat te sime vjerre

                      RESPEKT moj vajze dhe si puna jote shqiptare te sukseshem jane me mijera ne bote .......pavaresisht nga bataku i mutit qe kemi mes nesh si puna e filogrekqenit "Detari" , klizmaxi, apo vlora vlora .....neveri ndjej vetem ......nuk ja vlen te fillosh te aresyetosh apo sqarosh kete klizmen e bythes per ato qe nxjerr nga haleja e tij,

                      1. L
                       Ledina

                       Ke te drejte moj Detina, por ne ikem nga tmerret e Perbindeshit te Vicidolit, Doktor Sali Mortjes, por ne Shqiperi po Sali agjenti ruso-serb po ligjeron dhe brezat e tjere po i tmerron.

                       1. F
                        Fred

                        Te bekofte Zoti e paç veç te mira moj shqiptare adhetare, qe ngrihesh ne mbrojtje te dinjitetit dhe integritetit te shqiptareve qe perveshin menget dhe fitojne me ndershmeri mireqenien e tyre! Ju lumte, dhe sa me shume si ju, e nderuara Zonje!

                        1. T
                         Ta gezoni baftjarin

                         O SHQIPE ...SE VETEM ME JU NDODHIN KETO GJERA,,,TE JESH DOKTOR ESHT NORMALE,TE JESH SHKENCATARE ESHT NORMALE,PROFESOR NORMALE,KIRURG NORMALE ,SHKRIMTATERE NORMALE,E SHUM E SHUM TE TJERA QE NE VENDET E TJERA NUK PERBEJNE AS CUDI DHE AS MBURRJE,JAN PROFESIONE SI GJITH TE TJERET,JO NORMALE ESHT TE MBUSHESH SHPIAT LONDRES ME JONXHE,TE ZIHESH SI CAKEJT NE ME TE LONDRES PER DROGEN,TE KRIJOSH GRUPE KRIMINALE ETJ,TE MBUSHESH BURGJET E ANGLISE ME BASHKEKOMBAS,,,LAJMI I KEQ BEN LAJM,SE TE MBURRESH SE DIKUSH KA PROFESION SHKENCETARIN E DIKUSH DOKTORIN KJO ESHT NORMALE NE JETEN CIVILE,..

                         1. E
                          Eri....from Vlora city

                          Fakeminderit e dashur! Kenaqesi qe degjova fjalet e Tua. Kenaqesi ndiej per arritjet e Tua ne vend te huaj.Sepse te arrish aq lart ne dhe te huaj nuk eshte kollaj. SHyqyr qe lexova dicka te hajrit se na mbytii Luana, Kejvina...Marinaaa botoxi....

                          1. Z
                           Zana

                           Po mire more derdimene po me kete zonjen ç'patet ??? Per ju mender edhe m..t tu jape Anglia e hani ,po foli nje shqiptar qefte kjo zonja qe ja ka dale me sukses vete ju nuk dini çtë nxirrni nga goja. Një pyetje po ju bej ju qe flisni me kete gjuhe ku e futni vehten ne kriminela siç thote ministerja Angleze ??

                           1. A
                            A.Boci

                            Bravo Detina.

                            1. G
                             Greket i ndjek gjithe BE-ja si mashtrues ordinere

                             edhe greket kane nji problem te madhe me Europen mbare me Mashtruesit nga Elllada ,qe pasi mbushin Dokumenta Fallso nga Bankat e Athines ose vishen si Arabe me pasaporta Fallso si gjasme Sheike ,hahahahah ( nuk ka me bythqima si gjen ne Bote ) hapin noj restorant apo sufllaqis ambulant ose imagjino te hapi Greku Firm ne Europe hahahahahah nejse pa e zgjate dhe sapo i kuptojn Policia Fiunanciare qe operojne me Mahstrimne Dokumentash i arrestojne ,i rrasin ne burg ose i ndjekin si qen te rrahur nga Europa . Grekez jane kombi me i neveritur e mashtrues per Europianet ,me genjeshtare e me zhuls e me dembel

                             1. T
                              Tirons

                              Ja debilja radhes qe srri dot pa bere zakonin a shemtuar shqiptar te se renit te gjoksit me grusht. Ska harvard e princeton qe e ndryshon dot genin e keq te provincialit joooo

                              1. P
                               Po

                               Ik or ti RK.. kujton se e ka problem ajo qe ka arritur majat e intiligjences botrore ? Ca ke ber ti o RK ne jete dhe per kombin tend? Apo mos je nga keta drogaxhinjte me gishtat shqiponje maje gomoneve apo neper burgje? Vendos emrin tend ketu e te shohim sa i zot je ndryshe mos ha mut kot per te tjeret.

                              2. A
                               Anglezi

                               Te lumte bravo. Te kane sulmuar nga xhelozia. 99% e femijve shqiptare jane te shkelqyher me mesime jo vetem ne Angli por kudo ne Evrope. Prandaj kafshet nxijne nga xhelozia. Mos degjo keta dobicat e Putinit, nuk eshte hera e pare e kesaj propagande kunder shqiptare. Kesaj rradhe ndryshimi eshte qe Rama nderhyri dhe beri shume mire. Me kryeministrin Hollandez u kapen me duar dhe sot ai e respekton e nuk degjon me pordhe nga Hollanda si para 2 vjetesh. Kshu e duan fashistet te kuptojne se ndryshe nuk marrin veshe.

                               1. p
                                philly

                                Kjo qenka kokrra kares. Krenari prej katunari. As na plasi kari ta dim ca shkolle ben e ku e ben, si kerkoi njeri te dale e te flase ne emer tone shmetires 15 kilshe. Ne emer tim jo iher

                                1. s
                                 shqip

                                 philly-mos u bej merak se zonja ne fjale nuk ka folur aspak ne emerin tuaj. Zakonisht, persona si ajo flasin ne emer te individeve qe kane karakter dhe edukate qytetare. Me hajvanet e kategorise tende, nuk ka ngene kush qe te merret, prandaj rri i qete.

                               2. P
                                Patrioti ne vend te vet.

                                Po dil nga bodrumi ku je futur ku tregon fshehtazi flamurin shqiptar. Dil po ta mbajti tregoje ne auditorin ku jep mesim ta shohesh ate te mizes. Na trego pse ja ke mbathur edhe ti nga vendi " qe e do aq shume" Na jep edhe leksione patriotizmi nga haleja

                                1. P
                                 Patrioti i vertete

                                 Te ben cudi, sulmohet kjo Detina qe eshte dikushi ne boten akademike fale punes se saj, per shembull pozitiv per vedin tone, dhe nuk thuhet aagje per femijet e Metes dhe mbesen e Sales ose supermbesen qe jane askushi. Mos duan keta qe shqiptaret te perfaqesohen me supermbesen dhe femijet e Metes. Ka plot shqiptare qe kane mbaruar ne Harvard, Kembrixh, Oxford e punojne atje, japin mesim ose disa jane kthyer ne vendin e tyre. Qe jane ndeshur me racizmin dhe xhelozine, as qe e diskutoj, eshte real. Mjafton qe nxenesit numer nje te shkolles ne Greqi nuk i lene te ngrejne flamurin, eshte superracizem. Kultura e te vjedhurit dhe te pasuruarit me ritme marramendese u fut nga SRB dhe Ilir Metaj. Edhe leje pune te japi Anglia, keta nuk do punojne, por nje pjese e vogel do shkojne ne shtepite e barit. Por nga 140 mije shqiptare, me siguri mbi 98% e tyre punojne dhe shume biles, 12 ore ne dite.. Ju kujtohet ajo vajza qe punonte ne Wall Street dhe tani drejton nja kompani ne AI dhe u be deputete me PS. Edhe ajo kish mbaruar ne Harvard dhe u kthye ne vendin e saj. Genc Ruli i thoshte ne Parlament moj xhane ti nuk i kupton keto gjera, nje njeri pa nje minute eksperience ne boten e huaj te punes. Plot jane kthyer, dhe jane rikthyer, se toka eshte e xanun dhe nuk i duan. Nuk mund te jesh patriot ne vend te vet, kur toka eshte e xanun, dhe per ty shpifin.

                                 1. t
                                  tironsi

                                  Edhe ti e di i gjo qe flet sic ke fol, nuk ha mut kot zotnija jote.

                                 2. I
                                  Interist

                                  O zot ca robi patetik. Familja ime heroike, sakrificat e mija heroike, arritjet e mia, universitetet e mia, une une uneeeee Ik mi hajdare se rob si ty na marrin ne qaf

                                  1. l
                                   latif gjiza

                                   i dha urdher Ramazan patrioti moth qe te dali e te flasi, na myten patriotet .

                                   1. D
                                    DENI

                                    Keta qe shajne e anatemojne Detinen jane perfaqesuesit e vertete te shqiptareve qe na turperojne si shtet dhe shqetesojne britaniket. Fatmiresisht jane pak, por fatkeqesisht behen shume per te llapur e baltosur cdo gje te mire shqiptare. ne vend qe te heshtin e te turperohen per cka jane, gumezhijne si mizat mbi m.../ po perdor edhe une nje fjale pise sic e meritojne/, sic duket kane qejf te ekspozohen se c jane.

                                    Lini një Përgjigje