Biznesmeni lushnjar - emigrantëve: Hajde punoni, se rrogat i kemi më shumë sesa deklarojmë

5 Nëntor 2022, 10:56Sociale TEMA

Biznesmeni lushnjar - emigrantëve: Hajde punoni, se rrogat i kemi më

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministrja e Bujqësisë Frida Krifca dhe deputeti Taulant Balla, ka takuar mëngjesin e së shtunës fermerët e Lushnjes.

Gjatë bashkëbisedimit, një nga sipërmarrësit e zonës u bëri thirrje emigrantëve që kanë shkuar jashët dhe punojnë në bujqësi që të kthehen pasi pagat nuk janë aq sa thuhet.

“Sot tregu ka një etje, që këto miliona euro që ne po diskutojmë, i realizon shumë shpejt industria përpunuese. Ka shumë për të thënë, po unë u bëj thirrje të gjithëve të kthehen, se rrogat ne i kemi çuar më shumë se ç’deklarojmë”, u shpreh ai.

Kësaj deklarate Rama nuk mund të mos i përgjigje. Sipas tij, kjo është në dëm të shtetit por ata e kanë toleruar fshatin.

“Edhe e thotë ky këtë, dhe e dini pse e thotë, sepse ndërkohë ne kemi sektorin më të pataksuar bujqësor të botës. Të gjithë marrin më shumë se ç’deklarohet. Ky është problem për ne si shtet, por të fshati nuk e kemi gërmuar këtë pjesë”, tha kryeministri.

21 Komente

 1. L
  Lymi

  Ketyre qafederrave ja u jep subvencionet dhe pastaj thua qe ke investuar per fshatin . Po te isha si ty do i merrrja gjitthe ata nenpunsit qe rrine kot ne zyra e ti coja per vlelje ullinjsh e per pune fshati te pakten te benin nje pune, se tallin trapin gjithe diten.

  1. D
   Dakord

   Ky eshte gabimi i vetem i Rames por eshte fatal. Nese nuk minimizon evazionin do ta shfarose kete popull.

   1. V
    Vëzhgusi

    O dakord! Mbahu pak se gjërat nuk rregullohen për një ditë.

    1. O
     O vezhgus hapi syt

     Po per 12 vite rregullohen? Se ditet keshtu nje e nga nje kalojne, por kane kaluar pak si shume. Apo duhet mandati i katert (ide e paimagjinueshme ne gjithe shtetet demokratike perendimore) per vete?

    2. S
     Sefer Daja

     Per mua, ky duhet te ndiqet penalisht! Per mos deklarim te te ardhurave! Mua shteti me gjobit( dhe burgos) po te shes dhe 1 pal brek pa fatur! Ndersa per fshatin e mbyllim jo nji, por te dy sytë!!! Përse??? Shteti i dha TOKËN FALAS!( un qe shkruaj jam trashegimtar i nje ish-pronari tokash e pyjesh, që nuk kemi marr asnjë kompesim), i dha subvecione abuzuese pa fund e tani ai pa ja bër syri tërr, deklaron para kryeministrit se nuk deklaron atë që duhet! Përse??? Për ca vota më shum për Ramën!!!

     1. E
      Eni

      Kryeminister informaliteti...se nga informalitrti fitoni ju jo shteti...dhe ju jeni bajraktare te shpifur...ai vend per mua nuk meriton te jete ne BE por mbase ne Magreb

      1. L
       Lili

       Turpi i botes, ministrja e Bujqësisë Frida Krifca, anetare e rregullt e qeverise se Edwin Arumunit "Goca dhe Gra"

       1. s
        sapa

        Nuk ka rroge qe mund te ktheje emigrantet ne vendin e hajduteve dhe te korruptuarve pa shtet.

        1. g
         ganiu

         Të mbyllësh një sy e gjysëm, atje ku të leverdis, nuk quhet korrupsion, po të bëhet nga kryeministri. Po të bëhet nga dikush tjetër, quhet krim. Në vend që të mbyllet një sy, mund të bëhet një ligj. Por kjo nuk i intereson një diktatori. Ligji nuk reklamon diktatorët, por shtetet.

        2. g
         ganiu

         Sa domethënëse. Në prani të kryeministrit bëhet një deklaratë kriminale, dhe kryeministri me fjalën e tij e "amniston", në kohë reale. Unë do thosha se kryeministri është dhe ligji dhe shteti. Gjithçka vendoset sipas leverdis së momentit, dhe jo në bazë të ligjit. Mua personalisht më duket si një rrugë në ngjitje e një diktatori, dhe jo si formimi i një shteti ligjor. Më duket si rruga e një Enveri, Salihu, Erdogani, Xi e Putini, se sa e një Ruzvelti, Çurçilli, de Gauli o çdo drejtuesi demokratik perëndimor. Diktatorët sjellin rrugë të shpejta "mirëqenieje", që çojnë shumë shpejt në shkatërrimin e shtetit dhe shoqërisë

         1. N
          N tollum

          Kar i madhi kar i vogli. Mjere ne

          1. N
           N'tollum

           Ne lushnje pa ate Erjon Bracen qe shkumbezohet per Lushnjen ...

           1. T
            Tini

            Ska mallakim me te madhe se te kesh punedhenes Shqiptar, harbuter , te pa shpirte, te degjeneruar, injorant. Kur eshte edhe fshatar eshte dyfish me keq. Pastro halete e Botes me mire .

            1. R
             Refugjati

             Alibaba ja kalon edhe enverit komunist,me teper nga enveri eshte mafjoz e hajdut

             1. C
              CUP FRROKU

              biznesmen servil nuk kan nevoje njerzit e dine sa paguhen ktu ti ben mire te deklarosh realitetin ftyre e qelbur servil burre

              1. A
               Abebe Bikila

               Bir Selman i nenes,ke te qaj me pare.Kaq haptas,more Kryeminister i "XHIBUTI"-se!!!???

                1. E
                 Ermali

                 Ky u dashka fut ne burg per shmangje te detyrimeve ndaj shtetit.

                 1. L
                  Lum si na

                  Duhet pak Durim se lartgjatesia ka vetem 12 vjet ne pushtet dhe eshte ende i ri.I duhen edhe rreth 30 vjet te tjere qe ta beje shqiperine xhenet nga e cila t'ia kene mbathur te gjithe e te kendoje kukumjacka .

                  1. L
                   Lum si na

                   Duhet pak Durim se lartgjatesia ka vetem 12 vjet ne pushtet dhe eshte ende i ri.I duhen edhe rreth 30 vjet te tjere qe ta beje shqiperine xhenet nga e cila t'ia kene mbathur te gjithe e te kendoje kukumjacka .

                   Lini një Përgjigje