“Na vjen turp të themi se jemi shqiptarë”- Sonila Meço: Kërkojini llogari shtetit tuaj, jo Britanisë

7 Nëntor 2022, 19:44Sociale TEMA

“Na vjen turp të themi se jemi shqiptarë”- Sonila

Sonila Meço ka komentuar situatën e emigrantëve shqiptarë, nisur nga një udhëtim i saj në Londër

Shkrimi i Sonilës

Avioni i linjës Tiranë-Londër qe plot.

Një vëzhgim i përciptë të thosh se qenë shitur bileta më shumë se vende. Gugatje të porsalindurish, parfume të shtrenjta vajzash, tringëllima zinxhirësh hallkamëdhenj në qafa djemsh me T-shirt-e firmato, aromë domatesh e djathi nga ulëset ngjitur ku një zonjë e moshuar me shami të bardhë borë në krye i thosh me gjasë burrit thatim se nuk bëhej gjithë ajo rrugë me barkun bosh…

Dhe një grua e pashme ngjitur meje, me lëkurë të pastër, të shndritshme, që paloste e ripaloste një shami të kaltër qëndisur për merak me trëndafila e tulipanë.

“Na vjen turp të themi se jemi shqiptarë. Katër fëmijët e mi flasin italisht mes vedi në shkollë, që mos kuptohen se janë shqiptarë. Se kemi edhe frikë, frikë prej paragjykimit, frikë nga shqiptarët e krimit nëpër gazeta, frikë nga zyrat shtetërore se mos na gjejnë arsye për të na kthyer”.

E dëgjoj ndërsa nisin të përfshihen në rrëfim edhe dy burra e një vajzë në ulësen pas nesh.

“Po s’janë moj burrneshë shqiptarët problemi, po thuj jemi ma të varfrit e të pambrojturit dhe na e rrasin ne çdo faj”, ia pret ai më i riu.

“Jo mor bir se kena faj, gjithë lindja e Londrës nga kriminela që flasin shqip kontrollohet. A u largu Marku prej lagjes se iu nxi jeta nga bandat? Pse mor bir e kërkoni fajin tek ai që ju ka hap derën?”, u kthye më i moshuari.

Vajza e re mbante kokën ulur, dukej e bezdisur nga diskutimi që po përhapej në ulëset e tjera.

Bisedat ndërpriten nga stjuardesa britanike, që njofton për gazetat në bord. Mes tyre “The Sun” me titullin tronditës në ballinë: “Piranhas from Tirana: Britain’s cocaine epidemic is fuelled by Albanian mafia thugs who sneak in to run drug trade”.

Në foto shihen fotografi armësh, parash me thasë dhe makinash të shtrenjta.

“Ja pse kemi frikë të themi se jemi shqiptarë”, më kthehet gruaja e pashme, rreth të 60-ave ngjitur meje. “Ama Zoti m’ka shpëtu fmijët me mos mu ngatrru me shpit e barit”…dhe e ul zërin teksa kthen shikimin nga qafë stolisurit kapardisur me verë të shtrenjtë.

“Të plas shpirti kur disa të paudhë marrin në qafë një komunitet të tërë”, i përgjigjem duke i vënë pikën një bisede që mund të ndizte gjakrat në bord.

Kjo ndodhte dy vjet më parë, kur në çdo stendë gazetash e revistash, zezona e titujve shpallte zezonën e një situate ku shqiptarët ishin kryelajm për keq. Fotot i kam ende në celular, tituj të tmerrshëm: “Dealing in death: The inside story of how brutal Albanian gangs rose from the UK’s premier sex traffickers to kingpin cocaine dealers”, “Albanian Mafia: Albanian drug lords are trafficking kids into Britain where they’re forced into slavery in UK’s £ 5 billion cocaine market”, e shumë të tjera.

E frikshme, e kobshme, ndërsa raportet ndërkombëtare na kishin sigluar si vend origjine e tranziti i lëndëve narkotike, në listën gri të pastrimit të parave.

Në Angli, mediat shkruanin se bandat shqiptare të drogës që drejtonin fermat e kanabisit në të gjithë Britaninë po paraqiteshin si viktima të “skllavërisë moderne” dhe trafikimit njerëzor për të shmangur ndjekjen penale.

Në dy vjet, arrestimet e goditjet e bandave, shtëpive të barit dhe keqbërësve shqiptarë nuk kishin ngjallur indinjatë në Shqipëri, por një amnisti fiskale e lajmëruar iu adresua më së pari “çunave të Londrës”. E quajtën “lëvizje të lirë” ikjen e mjekëve dhe infermierëve, e cilësuan “liri lëvizjeje” ikjen e juristëve, ekonomistëve, shtresës së mesme e profesionistëve të lirë.

E relativizuan si problem ballkanik ikjen e 400,000 shqiptarëve në 10 vjet. E neglizhuan mbylljen e shkollave e zbrazjen e fshatrave e qyteteve. E tallën kryesimin e listës së azilkërkuesve nga Shqipëria, që tejkaluan ikjen e afganëve, sirianëve, sudanezëve, iranianëve e të tjerëve nga vende lufte.

Për këto e kusure të tjera që u duhet të përballojnë shqiptarëve nën kamionë a mbi gomone për të ikur me çdo kusht ende në vitin 2022, nuk i kërkojmë dot llogari Anglisë e Ministrisë së Brendshme angleze. Ashtu sikurse e dimë fare mirë se krimi nuk ka kombësi, se po të ishin në kriza të thella e varfëri si jona edhe fqinjët tanë do ishin dyndjet e qytetarëve të tyre problemi.  

E se stigmatizimi i shqiptarëve është sport i lehtë për justifikimin e dështimeve të qeverisë britanike. Por ja që 80% e atyre, që kalojnë La Manch-in janë shqiptarë e jo sirianë, afganë, iranianë a rumunë dhe në dy vjet nga 50, kanë arritur në 12,000 në vit.

Avioni kish nisur uljen kur dy të moshuarit përbri nisën të ndihen keq.

“Mos na marrtë Zoti knej”, tha gruaja me shaminë e bardhë borë në kokë, ndërsa i shoqi mbylli sytë me duar e tha me zë të mpakur: “S’kalon jeta pa njerzit e tu, mos qoftë ky kurbet!”

Kujt t’ia zbrazin marazin? Stelës, konservatorëve britanikë, shtetit të vet a fatit?

 

61 Komente

 1. J
  Ja dhe Putana surrat ngrir nga Botoxi

  shko moj putane e boj npj gojore Te Gjatit me rrit elasticitetin e surratit qe te osht bo si bytha mero bozit

  1. T
   Tan_Tironci

   Çudia me e modhe, zgjat 3 dite. Kjo granate e vonume, ja plas mbas nje jave. Toçkuklle.

  2. T
   Tata luigji

   Sonila tani qe picka e saj eshte vyshkur dhe nuk po i afrohet njeri mundohet te duket se akoma jeton O kurve e pist ik se je bere per te qare hallin, kur ben dhe ti gazetari pse grida mos te bej kurveri

   1. M
    Martin

    O Sonila kurva e Beketit, une dhe 1 milion shqiptare kemi ikur familjarisht nga perndjeket e Perbindeshit te Vicidolit Doktor Sali Mortjes.

   2. S
    Shqiptar

    Shko pirdhu Bajg

    1. @
     @@@@

     Na rrofsh topet o bucja e Saliut......ti dhe gjithe llumi qe ju vjen turp ta quani veten "shqiptare"...

     1. V
      Vlora

      Ik moj xhore. Kam 25 vjet ne Angli sme ka then njeri plac me goje. Vetem ketu qe shqiptaret Jan me plot gojen krenar qe Jan shqiptar

      1. k
       kanadezi

       Bravo Vlora. Jete te gjate dhe suksese aty ku jeton. Une jetoj ne Kanada dhe e shpreh me shume krenari qe jam shqiptar. Ne jemi mbase komuniteti me i vogel ne kete vend me rreth 30-35 mije shqiptare anembane Kanadase, por kemi midis nesh njerez teper te suksesshem. Femijet tane studjojne neper shkollat ketu dhe jane nga me te dalluarit. Me e rendesishmja, ata te gjithe ndjehen krenare per origjinen e tyre shqiptare. Vetem maskarenjte dhe injorantet e kane per turp te quhen shqiptare.

      2. j
       john

       Pisllek. Keto lloj femrash qe se kane per gjete shesin dinjitetin ne politike, se kane gje te caplehen para e mbrapa.

       1. M
        Muzaka i Ri

        Nuk me vjen turp te them se jam shqiptar, po hic fare ama, ketu ku jam me vleresojne per ate kush jam, jo nga jam. Ti zonje ke mbetur keqe qe se ka ikur Agon Chanell, dhe ja tani Ylli Ndroqi, si ka mundesi qe lidhesh gjimon me kesilloj mostrash.

        1. K
         Kjo Kerme perfaqson Putanat e Medies jo shqiptare

         kjo nuk mundet te flasi asnjiher ne emer te Shqiptareve ,sepse nuk ka as Moralin por edhe as te Drejten te flasi ne emer te Shqiptareve . Natryishte qe Putanave si kjo mediatike ,mundet te vij turp ,si putana mediatike para nonji Ambasadori te Huaj qe mundet ti ket ber noj sherbim sexual e lepir bolet ne noj Motel ,porse tingellon pak e pabesushme qe Putana si kjo te turperohen . Ptu Kerma te pafytyra ,qe per para ja thithni edhe qenit te Padronit

         1. f
          fukaraji20

          Keto jane sharlatenet shqipetare te medias dhe politikes per perflasin bashkeatdhetaret e tyre per rrugen e veshtire te kurbetit… Nuk po analizoj perse njereIt shkojne ne kurbet por te gjithe sakrifikojne sh dhe problemi nr1 eshte gjendja ekonomike, Berisha, Meta, Rama e kompani kane vjedhur dhe vjedhin ne kurriz te popullit por te pakten mos gjykoni ata te cilet shkaku eshte i juaji, por tipa sidomos Berisha jane shtazarak pa bese she imam…

          1. B
           Bujari 250

           Sa shum e do saliun klo Vdes fare

           1. S
            Shqiptari USA

            Vertet na vjen turp te themi jemi shqipetare kur ka baxhella gazetare e gjera te peshtira si ti SONILA. Duhe ta dish ti moj idiote se sa keq i beni Shqiperise se gjore ti dhe shoqet e shoket e tua tru laraska. Jeni mbledhur nje tufe hajvanesh qe e quani vehten gazetare e analiste. Nuk jeni gje tjeter vec injorante te paskrupullt.

            1. G
             Green Park

             Kriminelet e londres jane 90% maloke e votojne saliun o GOP shqyer. Ti mos u mundo te hiqesh gazetare se je e punesuar e familjes se Sllobodankes. Pse nuk shkruan sa paguajne ne vit femijet e Metes per shkollat ne angli dhe per vilat e tyre. Je nje Femer e ndyre

             1. p
              pesimisti

              Sonila,kur te kane thene se je e bukur thjeshte kane dasht me u shkarku! Nese ke degju ndonje fjale te mire per intelegjen tende jane tallur me ty! Per mua je thjeshte nje femer e keqperdorur!

              1. E
               Eni

               Ti je turpi iShqipetareve

               1. M
                Mara emigrante ne Itali

                Moj sony po ti je gazetarrrre sales ,llogari kerkoi saliut jp qeverise se mua me kujtohet mire kur iknin shqiptaret ju gjerat qe keni bere vete mundoheni tja hidhni partis socialiste si puna e droges saliu ngriti perandori ne lazarat dhe kur ishte kryrminister bente tregetin e kokaines me te birin dhe shpuren e tij sa vete te ambasadave u kapen nga nderkombetaret qe benon tregetin e droges?a po nuk te kujtohet .por populli nuk ha bar ,per çfar shkove ne angli per ti bere ndonje sherbim ilirit dhe sales ,femer e peshtire me shprehjen je nje pocaqi .fajin e kane stacionet qe ju nxjerin per te komentuar ju plerat e shqiperise

                1. a
                 am

                 ai bajraktari i kesaj bukuroshes e filloi qe ne krye te heres te na fuste koken atje ku futet bitha. Njehere me dhune e ku me dredhi qe nga 91 qe u shfaq ne publim, nuk ngeli me cudi pa ndodhur ne shqiperi. Nuk ngeli me shejtan me brire e pa brire pa xhvatur aty parate , ku pronat, ku qetesine e paqen socjale. Ai nxorri gjeneratat e te degjenruarve ne publik dhe i ka ambasdore ne parti , ne familje e neper gazeta e televizjone. Prandaj dhe ne kemi turp se qe prej atehere nuk i veme dot atje ke e kane vendin.

                 1. B
                  Beni

                  Nuk eshte turp te largohesh nga vendi jot pse disa politikane dhe gazetare vjedhin shtetin,bejne korrupsion,dhe bashkpunojne me kriminelet duke e lene kete popull fukara mos te kete buke te haje

                  1. ?
                   ????????????????????????

                   PUTANA TE KEQEN NANA

                   1. L
                    Lala

                    Thjeshte nje karakurve plake qe se qi me njeri dhe tani bene si e ndershme. PALAVI

                    1. A
                     Aleksander

                     31 vjet e 8 muaj ne Itali. Ndihem shume krenar qe jam Shqiptar. Ne gjithe kto vite nuk kam njofte nje Shqiptar/e qe te meshehet nga origjina e tije/saje Sonila Meço kushe eshte?????

                     1. T
                      Tfala sandrit

                      Normal qe fshihen nga prejardhja ne angli sepse aty eshte llumi shqiptar i droges, per arsye sepse UK ka ligje shume te lehta, nuk ke detyrim te mbash ID (ligj ne europe), nuk duhet shume ID per te hapur banke, per te marre shtepi me qera etj. Prandaj aty ka plot drogaxhinj dhe jo ne gjermani apo france. E nqs je i ndershem, britaniku prape per droge paramendon, dhe me te drejte. E di ti sa kontroll ka shqiperia mbi tregun anglez te droges? Vetem 1 apo 2 qytete jane jashte kontrollit kuq e zi.

                     2. M
                      Miri

                      Po mirë, po të gjithë ata britanikë apo europjanë të tjerë që e pijnë atë dreq droge çfarë janë, burra të mirë?

                      1. D
                       Degelisi

                       Ai ose ajo qe ju vjen turp te thone jame shqipetar ndihen inferior kudo qe shkojne apo edhe kur hypin je avjon

                       1. T
                        Tropoja

                        Shyqyr moj Sonila dole ti bere nje shkrim tamam rreth kesaj teme se gjithe i hedhin fajin Britanise pse ajo nuk mban shqiptaret aty si azilant kur ne nuk na takon azili se nuk kemi lufte ne Shqiperi dhe gjithe merren me droge e pune ilegale se nuk kane mundesi tjetrr e shaipot shajne e fajesojne Britanin per hallet toma dhe krimet qe bejme ne.Mire qe diole ti Sonila se na lodhen ca me demek pedagoge ne hsrvard e oxford thone qe kane punuar dhe paguajn taksa nuk kane qene kurre ne burg dhe u dalin zot shqipove qe kane te drejte azili dhe Britania t'i pajise me dokumente direkt ashtu kot hajde mendje pedagogesh bohhh

                        1. i
                         inxhinjeri

                         Tropoja-shko e meso shqipen para se te marresh guximin e te shkruash komente idjote. 5 kriminele nuk perfaqesojne ato mijera shqiptare qe punojne me nder. Te pergjithesosh te tere shqiptaret se perse disa shqipfoles bejne krime eshte dashakeqesi dhe injorance. Kriminele ka nga cdo komb dhe shqiptaret nuk bejne perjashtim nga ky rregull. Nga 1993-1999 kam punuar per nje kompani nderkombetare me qender ne Stresa, Itali. Ne ate kohe nuk kishte avjone qe shkonin direkt per ne Milano, por kishte nje linje Tirane-Rome nga ku merrja avjonin e linjes se brendshme per ne Milano. Me ka qelluar njehere qe te humbas avjonin Rome-Milano dhe agjenti Alitalia-s me futi ne nje avjon te linjes Rodezi-Rome-Milano-Munih. Kur zbrita ne Milano, m.q.s. po vija me avjonin e nje linje te jashtme, kalova perseri nga dogana italiane. Isha i vetmi pasagjer ne nje salle te madhe te aeroportit te Linate-s (Malpensa nuk ishte akoma operative ne ate kohe) qe ju afrova njeres prej kabinave te doganes ku ishin grumbulluar te gjithe oficeret italiane te cilet u cuditen kur me pane. Agjenti qe ishte ne kabine, pasi pa pasaporten time shqiptare me pyeti se perse po kaloja perseri nga dogana kur kisha vulen e kufirit qe nga Roma. I spjegova aresyen, nderkohe qe ai po kontrollonte fletet e pasaportes time ku kishte shume viza te vendeve te ndryshme te botes ku kisha qene per pune. "Paske udhetuar shume"-me tha agjenti, nderkohe qe koleget e tij qendronin perreth pa folur. Po-i pergjigjem-kam udhetuar per pune. Cfare pune ben-me pyeti perseri. Jam inxhinjer- i pergjigjem Vertet- me tha me ironi-paska inxhinjere Shqiperia. Pse si ju duket Shqiperia juve?-ja ktheva me pyetje Mesa dime ne italianet, shqiptaret jane hajdute, pronare prostitutash e drogazhinj-ma kthey me ironi. Te tere agjentet e tjere shperthyen ne te qeshura. I prita derisa mbaruan se argetuari dhe me buzen ne gaz e pyeta agjentin me te cilin po komunikoja nese ai kishte qene ndonjehere ne SHBA. Te tere pushuan se qeshuri dhe po prisnin se cfare do ndodhte. Jo-mu pergjegj agjenti-pse me pyet? Sepse- ju pergjigja-kur te shohe pasaporten tuaj italiane, ai kolegu juaj amerikan do ty pyes nese jeni edhe juve mafioz. Agjenti shakaxhi-mbeti me gojen hapur dhe keshtu mbeten edhe te tjeret. Shiko-u perpoq qe ta qetesonte situaten- ne po bejme vetem shaka. Patjeter-ju pergjigja-edhe une shaka po bej. Mora pasaporten dhe u largova qete drejt daljes duke e lene grupin e italianeve te heshtur. Morali i kesaj historie eshte se cdo njeri prezanton veten ne cdo shoqeri ku shkon. Une nuk besoj se kam aq kapacitete qe te perfaqesoj shqiptaret dhe Shqiperine, pasi do te isha vertet teper i nderuar po te isha perfaqesues i popullit tim, por bej ate qe duhet bere per te qene nje njeri i respektuar nga shoqeria ku jetoj. Cdo njeri prej nesh ka nje detyrim te tille para gjithe shqiptareve dhe te gjithe bashke perfaqesojme denjesisht vendin dhe kombin tone shekullor. Ne jemi shumica dhe jo 5 maskarenj qe kryejne krime, prandaj jemi ne qe e perfaqesojme vendin dhe jo ata.

                         1. K
                          Komentuese

                          Respekt per ju! Dhe krenar te jem bashkekombas me ju!

                          1. s
                           shqip

                           Sakte e keni thene. Kemi shume shembuj pozitive te shqiptareve te talentuar kudo ne bote qe na bejne krenare per bashkekombasit tane. Inxhinjeri ketu me siper ka treguar nje histori nga eksperienca e vet dhe per kete e falenderoj per pergjigjen fantastike qe ju paska dhene ca italianeve koketrashe. Jane pikerisht njerez si ai qe na perfaqesojne neper bote dhe jo ata 5 banditet qe ai permend.

                        2. A
                         Alma

                         Ik moj shemtire ku ke goje te flasesh timoj baxhelle. Ku e ke Bexhetin Oh Buchetin moj e peshtire. Te vrafte zoti kur per leket e qelbura leke krimi qe mbushe chepat moj mos i hengersh hidheshe perpjete se fitoi ai, Ku e ke Baxhatin tani o botox i shemtuar. Shan vendin tend moj zuske. Zer nje Baxhet tjeter tani …… goje hale, qe qelb sa te shikosh.

                         1. X
                          Xhelal Mziu

                          Me plot gojen je Baxhelle oj Sonila

                          1. b
                           bajate

                           Ne vend te themi ne na vjen turp qe Sonila Meço thote jam shqitare se e ka shkerdhyer Bexheti mbare e prape, thot Sonile kurva; keshtu u be tani kurvat dhe kurvaret gazetare dhe deputete ne parlament si Grida hunjemadhja.....Jepini se u ka ardhe ne dore dhe futeni ne p....., sonila!

                           1. U
                            USA

                            PO TI JE NJE KURVE MOI SONILA E BALLSAMOSUR . JU TJU VIJE TURP PER KURVERINE QE BENI DHE JO SE JENI SHQIPTARE , TNA VIJE TURP NE QE PERFAQESOHEMI NGA GAZETARE SI TY MOI RROSPI E BEKETIT QE NUK TE NUMEROHEN SA DASNORE QE KE YYYYYYY KARAKURVE. USA

                            1. S
                             Shqiponja

                             Si duket edhe ty Sonila Sala ju ka futur. trute. e gomarit qe te ureni vendin tuaj Sonila Shqiperis. duhet ti vi turp qe mbane. mbi toke njeres si ty Ju femra pa din e iman e turperuat kete. vend. Ne qofte se. ke bere. ndonje turpe. mbaje. per. vete dhe jo per Shqiperin Duhet te jemi. krenar. per kete vend te bukur. qe ja kallen. natyra. Mos u turproni kur qe jeni Shqipetar gjithmon ta duani vendin tuaj

                             1. f
                              folgorja

                              Paske lënë takim me Bechetin në Londër ti moj shkërdhatë?

                              1. D
                               Doctori

                               Mua nuk me vjen turp Sonila.

                               1. s
                                stjuardesa

                                Ju k........ e lini nderin moteleve dhe kerkoni ta gjeni ne avion!

                                1. K
                                 Km

                                 Keto kurvat, a bejne kthese per tu permirsuar? Apo... kurva po kur e mbetet

                                 1. N
                                  Nje qytetar i ndershem

                                  Po nuk tevjen turp moj as emrin nuk dua te ta them moj baxhelle aq e peshtire je ,sa nxin jeten e atyre qe punojne ne menyre te ndershme dhe gezojne respekt te atij vendi me punen e tyre qe bejne dhe e kane fituar me shume mund ti poshtron nje popull te tere me ate shkrimin tend te ndyre? Qenke vene keq ne sherbim Te Sali mortjes Ilir hajdutit ,po ke te drejte se ata te ushqejne me paret e droges dhe per ata duhet te flasesh jo per njerzit e ndershem qe gezojne respekt atje ku punojne.Shkrimi eshte per ty ne radhe te pare se te njof mire qe jeton me paret e droges dhe ja faturon te tjereve pastaj kete pune e ka nisur Saliu me Ilir Meten pse nuk flet per ta por per fakirat.Eh moj pleher ti nuk je gazetare po nje femer e perdale per ty mund te besh nje liber.

                                  1. T
                                   Tironci

                                   Vertet kur shikojm karaputana si puna jote qe per para nuk njofin nder fe e atdhe , vertet te vjen turp me qen shqiptar.kjo esht e vertet .

                                   1. I
                                    Inglizi

                                    C'lidhje ka kjo me Shqiptaret. Kjo nuk eshte Shqiptare, por nje cope kurve. Kurvat nuk kane atdhe.

                                    1. T
                                     TiGi

                                     Ti nuk ke turp, nuk njeh sensin e baltosjes. Baltosja ka nje limit e ajo nuk duhet te arrij deri aty ku edhe te jesh shqiptar eshte turp. Kemi sakrifiku jeten tone e te femijve tane te arrijme te respesktohemi ketu ku jemi. Llumin e keni krijuar ju, e mbroni ju. Nuk mundesh ti e soji jot te hedhesh poshte, e te baltosesh kete mund te shqiptareve ne bote. Kemi shume per te folur mire, por juve jeni pa karakter, pa dinjitet. Po une ( ne ) kemi turp nga ju gojeqelburit qe flisni me kete gjuhe. Sot ndjehem akoma me krenar sepse gojqelburit nuk kane me force. Jeni balte por e piste e rroni ne te dhe e krijuar vehte.Shih si jeni katandisur. Botoxi , e LIFTING nuk ju'a heq balten qe keni ne koke. Jeni te turpshem nga jashte e nga brenda, nuk keni kategori qe te krahasoheni, nuk keni asnje vlere. Turpi eshte per njerzit, po ju nuk keni. Ju balten e beni pis.

                                     1. t
                                      timo

                                      Sonila moj çupë, të kemi ty mashalla, sa për njëqind si ne, që i kërkon shtetit llogari. Kur shteti s'të dëgjon ty që të kemi të pashme, me shkollë të madhe, që na vete e vjen me avjone në Londër dhe me origjinë andej nga agon, ç'do n'a dëgjojë ne!!! Hë se desh harova... Na i bëj të fala Saliut më datë 12 Nëndor. I thuaj: paç fat në protestë e suksese në jetë se përpara e ke...

                                      1. E
                                       Era

                                       Ik moj, më vjen turp ta përdor ktë fjal,po ty po ta them;KURV.

                                       1. E
                                        Erdogan

                                        Ty thua se "Je Skiptare" . Emrat Sonila,Eduart (Edi),Salehu (Sali "shqip"),Enver,Mah-Mut (Mehmet "shqip"),Abdullah (Abdyl "shqip") etj nuk jane Emra Epirote sic jane te Atyre qe consideroheshin Kaurre te Derrit d.m th Greke nga you moj Sonila. You jini bij te Vezireve, Pashallareve, Bejlereve, Agallareve, Hoxhallareve, Muhipeve, Dervisheve etj ndryshe do ishit Epirote me Kombesi Greke. You nuk kini Identitet. Skiptare do te thote Greke dhe Genitsaros te Turqizuar ne Ndergjegje dhe Identitet.

                                        1. s
                                         shqip

                                         Se pari-emrat nuk tregojne kombesine. Se dyti, fjala "kaur" eshte fjale arabe me te cilet percaktohen jo myslimanet, perfshi ketu edhe te krishteret orthodokse dhe ata katolike. Se treti, nuk ka "epirote me kombesi greke", pasi epirotet jane 100 % shqiptare. Keta qe zotrote i quan "turq", jane pas-ardhesit e atyre qe u konvertuan ne islam pas viteve 1830 per aresye ekonomike; njesoj si puna juaj qe ben politiken greke te percarjes per aresye "ekonomike". Vetem se ndryshimi midis atyre qe u konvertuan ne islam dhe ca tipave si puna jote, eshte se ata e bene kete per te patur mundesine qe te trashegonin pasurite e prinderve, ndersa tipat si puna jote e shiten prapanicen per vetem 300 evro. E kupton diferencen?

                                         1. L
                                          Lomi pri Baldushku

                                          Tina qi ke vu emrin Erdogon, qeke bole dashi, zotnija jote po, ene i çik spajun grek. Nigjo, veni men shënetit se ka fillu me u ftof moti. Nejse. Bole, bole po i 300 euroshe e mer zotnija jote ka greku. Ho mo t'lumt ty... Megjithate veni men shënetit kur bo spajunlliqe se osht hala napër kom kovidi. Hajt tyrqeta pri Lomit m'Baldushk.

                                         2. S
                                          Sita

                                          Dhe thone pastaj qe nuk ka media te lire. . . Gazetaret po shkruajne ca tu kete qejfi po ama vec gazetari nuk quhet. Keto jane vetem opinione personale. Ja top chanel, jam shume ok qe media te kritikoje qeverine, po deri dje i thurnin lavde qeverise. Cfare ndodhi qe e ndryshoi pllaken menjehere per 24 ore????!!! A nuk ishte e njejta qeveri dhe dje… po jeni media kazan

                                          1. K
                                           Klaus

                                           Do ma marresh pak ne goje?

                                           1. T
                                            Tirana

                                            xhorre, pele e keputur

                                            1. B
                                             Bardha

                                             Ne na vjen turp qe ne Shqiperi ka te ashtuquajtra gazetare kurva si puna e jote, ti punon vetem me bythe

                                             1. N
                                              NDERSHMERIA

                                              Eshte krenari te jesh shqiptar. Turpi eshte se disa gazetare si kjo tru laraska ja nxjerrin bojen Shqiperise. Jeni ju te ndyre qe e flliqni vendin. Shqiptaret kudo qe jane punojne me ndershmeri, pa perjashtuar disa kokra si kudo ne bote. Nuk jemi vetem ne shqiptaret qetesiprishes. Edhe ne Shqiperi te huajt bejne krime, kalojne deri ne spiunazh. Faji eshte se ne vete ja nxjerrimin namin e keq vendit tone. Ka politikane qe nuk duan qe ne te ecim bashke me europen, vetem e vetem se kerkojne pushtet. Keto lloj gazetaresh si kjo Meca behen loqe te politikes se mbrapshte, kundra vendit te vet. Nje dite te bukur, koha do ti sfidoje.

                                              1. b
                                               ben

                                               Duke thene "ne" ja nxjerrim bojen vendit, ke thene dicka te gabuar. Nuk jemi "ne", qe ja nxjerrim bojen vendit dhe kombit tone, pasi njerez normale si ne jane shumica e shqiptareve qe punojne me ndershmeri kudo ku jetojne dhe per kete nderohen nga fqinjet e tyre vendas. Ketu kemi te bejme me disa individe, qe per hir te xhepave te tyre bejne propogande kunder vendit. Kam punuar shume me serbe e maqedonas te cilet, ashtu si edhe ne jane te ndare ne kampe politike kundershtare te njeri tjetrit, por kur vjen puna e ceshtjes shqiptare, jane te gjithe me nje goje. Te gjithe, pa perjashtim kane te njejtat pretendime si territoriale, apo edhe historike karshi shqiptareve dhe vendit tone. E kunderta ndodh me disa individe te politikes dhe mediave tona, qe per hir te inatit me kundershtarin, nuk ngurrojne qe te hedhin balte mbi shqiptaret. Ajo qe me cudit me shume eshte se si ka mundesi qe disa individe akoma i shkojne mbrapa ketyre maskarenjve, pasi qendrimi ndaj kombit dhe atdheut duhet te jete vije e kuqe ndarese midis shqiptareve te vertete dhe antishqiptareve. Per veten time, do kundershtoj me aq sa kam mundesi cdo individ qe hedh balte mbi kombin dhe vendin tim.

                                              2. S
                                               Sula

                                               O zonja baxhellë, bej hartime e fantazira sa te duash, por nuk te degjon njeri ty. Shqiperia ben dhe pa ty por dhe pa Bechetti-n.

                                               1. B
                                                Bora

                                                Ti moj femer e neveritur. mos fol ne emer te Shqipetareve Ne qofte se ty te vjen turp qe je Shqipetare dicka te piset ke bere dhe mbaje turpin per vete Se ne populli Shqipetar jemi krenar per kete vend. Te tidha. femra e degjenerojne Shqiperin Moj baxell ku do qe te shkosh si vendi jot nuk ka Po deshe te vish ketu ku jam une ta shikosh se c far racizmi kemi kaluar Prandaj ule koken dhe kerko falje ndaj Shqiperis

                                                1. S
                                                 Shkodrani-Belgkike

                                                 Shko mor gazetare kot, te gjith ju qe keni marr diploma gezetarie shumica jan kot e keni marr diplomen me pare. Pedagog qe marre me nigju kush ne tv, petagoget e mir kan emigrua ne vitet 91. Rrumpalle shtet e media e gjithçka ne Shqiperi.

                                                 1. S
                                                  Statha Stena

                                                  Kujt , shkruan , eh kujt .S"pyt si kajn anës k'Evi t'ona vallëzë . Ku i ranë lotët si ranë të sërës ç'pe e ç'panë atyre nga ti sodite e të shpunë , mbase ti vet për tu harruar e mbledhur ëndën lodhjes . Sodit , soditu krah kah Evit e sorrallasu me yjkën tëme , sod ka han , qiella , si dje , ke dhe sot ydha plot , a n'ka ca re ! Sodite me të .Vjen kah lindja . E , shijoeni hënën , edhe ne'o e shoimë të , shin'K * ie...vV

                                                  1. A
                                                   Alban

                                                   O soni, o o koqe femer.. Albanian till I die....

                                                   1. N
                                                    NDERSHMERIA

                                                    Per komentues Ben, kur them ne ja nxjerrim namin vetes, kam parasysh gazetaret, politikanet, qe nuk duan qe Shqiperia te ece perpara dhe hedhin balte per cdo pune qe behet ne te mire te vendit. Ne njerezit e ndershem qe e duam vendin tone, perbejme shumicen dhe gjithe jeten na ka karakterizuar jeta e ndershme, dashuria ndaj vendit tone. Pakica, hajdute e kriminele qe nuk po ndeshkohet, gjen mbeshtetje pikerisht tek keto gazetare qe ju vjen turp qe jane shqiptare. Une personalish jam shume krenar qe jam shqiptar dhe punoj per te miren e vendit tim, Shqiperine.

                                                    1. b
                                                     ben

                                                     fjale me vend. Pershendetje nga "ben"

                                                    Lini një Përgjigje