Media britanike: Ngritën shtëpinë e ëndrrave me paratë që u çoi djali nga Anglia, por tani ka emigruar edhe ndërtuesi

8 Nëntor 2022, 09:14Sociale TEMA

Media britanike: Ngritën shtëpinë e ëndrrave me paratë

Mediat britanike vijojnë të rrëfejnë historitë e shqiptarëve që kanë emigruar ilegalisht drejt Britanisë së Madhe.

The Sun shkruan për një çift të moshuarish, Saiti dhe Xhedria të cilët kanë ndërtuar një vilë dy-katëshe me paratë që u ka dërguar djali i tyre Nimet, i cili hyri ilegalisht në Britani dhe tashmë jeton e punon në Londër.

Por sipas The Sun çifti i të moshuarve shqiptarë, të cilët kanë ngritur vilën e tyre në një luginë buzë lumit në Shqipëri, nuk kanë arritur të përfundojnë punimet.

Kjo, pasi edhe vetë punëtori që merrej me ndërtimin e shtëpisë së tyre është larguar për në Britani.

"Sait, 70, dhe 53-vjeçarja Xheride shpresonin se djemtë e tyre, që punojnë jashtë vendit,do të ktheheshin në shtëpi sapo të ndërtohej shtëpia.

Por të tre e kanë bërë të qartë se nuk kanë ndërmend të kthehen kurrë.

Më i riu i tyre, Nimeti, 30 vjeç, mbërriti në Britani në pjesën e pasme të një kamioni dhe tani jeton në Londër.

Ndërkohë, prindërit e tij jetojnë në një nga qytetet thuajse të braktisur të Shqipërisë veriore.

Zona të mëdha të vendit po braktisen nga të rinjtë që shkojnë jashtë vendit për paga më të larta se sa mund të shpresojnë të marrin në shtëpi - ku Britania e Madhe deri tani, është destinacionin më popullor", shkruan The Sun.

34 Komente

 1. j
  ju shkerdhefshim Greket ne bith

  fake news prodhuar ne Athine

  1. L
   Le communisme, le parti de la paix et de l'amour

   Lol = Pse ikin nga parajsa e Rambos, nuk e kuptoj!

   1. L
    Lexoje e shpresoj te mjaftoje sqarimi

    Le Kriminal , Shqiperine e shkaterroj Shpellari me banden e tij sipas Udhezimeve te Tutorve qe e karikonin nga pas ne cdo Veper dhe mabsi e shkretuan Shqiperine dhe e lane Toke te Djegur ,ku shqiptarit ju zhduke Industria ,Fabrikat ,Bujqesia madje edhe Kanalet Vadites ja shkaterroj Kafsha e Shpelles me shpellaret Politikane ne Pushtet ,i sheshoj edhe pemet rrugeve e pyjeve imagjono bre burre i dheit La Kriminale Parti , ____________ i vodhen gjithe buxhetet e Shtetit te destinuara per Zhvillimin e vendit duke ngritur Vilat Hotelet Pallatet Bisnezet Bankat e tyre (banda e Stacionuar sot ne Gjirin e Lalzit ) e mbajten Shqiperine ne cdo kohe ne Zjarrin e Konfliktit ,i vrane shqiptaret bulevardit e ne Prita ,i Vrane Shpresen Shqiptareve ,duke ja ber Jeten te pajetushme ne Shqiperi , degjenruan gjithcka ku vetem Mediet funksionojne dduke bombarduar nga mengjezi ne mbremje te njeten Maskarenje Politikane si saleh hamuti ilyer mutaj etj karlliqe shkerdhatash e gjutha kjo beri qe Shqiptaret te kerkojne e jetojne diku tjeter duke len Shqiperine .

    1. L
     Lexoje .....................

     perse e pergjysmon Komentin dhe nuk e le Repliken e Plote o Pederasti Greqireve ? ptuuuuuuuuuu hale krimbash grek

     1. a
      accidentally_genius

      te qifsha te vdekur e te gjalle,.,,,kur u katandise kshu ,,, tani apo kshu ishe,,,apo je bere me mire pasi erdhen bythqiret ne pushtet ,, kane 12 vite ne pushtet ,,, akoma atje e kerkon fajin te berisha ,, phu te qifsha rracen , su bete njeher njerez ,, shko votoje prap kryerilindasin ,, e me keq do te qihet motra ne pidh...12 vite ,, as nje rruge , as nje shkolle , as gje prej gjeje ,, vetem tendera ineceratoresh,, te qifsha te vdekurit qe akoma je i verber

      1. E
       E po kur vendos edhe bytha e shpellarit kte Nofke

       accidentally_genius _ shpellar Kokkar . Ti shume -shume mundet te qish ato qe ke ne shtepin tate .Ju duhet te vareni ne Litare pas Kryekurves se Kombit salih brrisha . Kryeshkerdhata Kombetare berisha ta shkerdhen ty etj si ty Motren me noj Dildo sepse e dijme te gjithe se eshte Frocio si ty . Ne Shqiperi gjithcka eshte duke shkuar ne Rrugen e duhur pasi Shqiptaret Putanen serbo greke -salih berisha nga Pushteti por tipa si Ty ,s'kan sy te shikojne Zhvillimin e Shqiperise ,se rri tan kohes duke thith Llullen si pederast qe je . Hani mut dite e nate e pellisni e shpifni , por lodheni me kot ,se juve shqiptaret ju Kermave te Shqiperise ju duan ne Litar ose Rec . Nji shpellar si ty sigurishte kte gjuhe do ket dhe kto Tru Muti qe i ka dhjer Shpellari mrena kafkes -kjo nuk cudit asnji . Tani shko e shkerdhej te vdekurit e tu dhe cte permban pragu me radhe ,pastaj shko lepija edhe pak bolet e fushkura Kryekurves se Kombit o Kerme Njerezore .

       1. a
        accidentally_genius

        ua , ky biri xhevrijes ,,,qeka rritur me komentu ,,, po ti u nise te lulishjta ku u mbars jot em mor kelysh i ripjerdhjes...vazhdon jot em ,, e merr ne goje akoma apo i kane rene dhembet... coje te mejhania e ripjerdhjes ti vene nje pal dhemb te rinj ,,,

       2. g
        greqirbythqiris shpellaris hacccaris

        accidentally_pederast _genius - qeke i pist shume .me gojen plot sperm qensh shpelle nuk flitet .

    2. E
     Erdogan

     Saiti,Xhedria dhe Nimeti "Skiptare"? Ah moj turqi cna ke bere. Populli (popola ital) thote Tu shofte Emri. Albanistani eshte Shuar dhe nuk pranon qe para Turqise kane qene njesoj si Kaurret e Derrit d.m.th Greke.

     1. B
      Beni

      o komentues bole po dhe ktu Greqia ta ka fajin te qift erdogani ne goj.

      1. A
       Agroni

       Nuk shuhet populli shqiptar per sa kohe qe nuk shuhet gjuha shqipe, o zombie bizantin. Emrat fetare i kane ndryshuar shqiptaret neper shekuj po gjuhen shqipe e kane ruajtur dhe do ta ruajne.

       1. B
        Ben

        Ku jane Greket, Karaxhaferis, Karamanlis, Toska, Kaccurri etc apo futja kot, te falsim. Pse shkruani ne kete menyre, pa fakte me thuaj ku jane Greket. Lexo pak me shume, dil nga urrejtja fetare, sepse feja ndryshon, gjaku jo, Gabel anadolli, apo Arumun(sllav) sepse Grek nuk je.

        1. E
         E

         Ate doja ta thosha dhe une. Po ku i gjejne keta emra? Kame pershtypjen qe behen qellimisht keto skena me emra arabe dhe me pamje arabe qe te na shkundin fare nga indentiteti. Sa me vije inat ky prezentim nga te huajt. Ne te semes!

        2. D
         Detari

         cfare ndryshimi kane keta nga afganet? skiptar kafshe mos mirnjohes

         1. T
          Taulant

          Akoma tek emri mbete ti produkt incesti.

          1. N
           Niko

           Taulant o djale nuk jane te krishteret ata qe martohen me kushrirat e para.ja shiko se mos eshte bere ndonje ngaterrese andej nga ty

         2. D
          Detari

          edhe modeli shtepise duket qe ka qene arkitekt sunit dhe shtet sunit qe lejon keto lloj arkitekture gabelesh

          1. D
           Detari apo Dekari

           Ne kohen e komunizmit merje 80 leke si spiun. Tani ne Gerqiu me 300 evro si bastard. Nuk ka njeri me te poshter se ai qe mohon atdheun.

          2. M
           MeSiguri qe do kthehen

           Te dy keta te moshuar jane kushurinjte e Saliut i jane mbaruar parate dhe kane ikur te bejne para qewte pefundojne shtepine dhe do kthejen bashke me femijet me siguri .

           1. .
            .

            eshte e vertete ,qe ne si greke e qelbem fare me kto karlliqe qe shpikim per shqiptaret . nganjiher me vjen turp nga vetja qe tregohemi kaq pedera para shqiptareve .ne djall me sufllaqet e athines ,do kthehem ne shqiperi ne dervican dhe aty ndertohet jeta .na ka ardhur ne maje te hundes kjo politike e qe vjen era e athines kunder shqiptareve . shpesh her mendoj se :cfar te keqe i paska ardhur greqise nga shqiperia ? perse nuk jetojne me bashkpunim e miqesi por na nxisin ne minoritareve te perplasemi me vllezrit tane shqiptare qe dikur kemi jetuar ne paqe ,na perdor si mish per top ? si ben edhe me karaficis qe i ben shplarje truri e veshen si ushtare gjoja te shkretin i dhane edhe nji arme dhe i than ,nisu ne Shqiperia dhe vriti allvanosat . Kjo nuk eshte ajo qe ne enderonim dikur me greine ,kaq te piste ne shpirt si kishim menduar . ne mendonim se ishim grek si minoritare edhe pse gjuha qe flisnin prinderit tane ishte komplet ndryshe nga ajo qe flitet sot ne greqi .kjo na bente te dyshonim qysh atehere se cfar jemi ne grek ? por varferia te ben te pranoshe gjithcka .dhe me ardhjen e janullatos u greqizuan te gjithe monoritaret madje edhe vllehet i shpallen grek ,sa ne shtepi ne qeshnim me te madhe cfar gallate behej me te qenit grek . kulmi por ja njeriu duhet te jetoj dhe shqiperia s'na i plotesonte dot mireqenjen ,jeten e mire ,dhe ne ju bashkuam grekut .jemi ber pishman si derri por tani skemi rruge tjeter e kemi shitur bythen ke greku si minoritare sepse shqiperia sna mban dot .

            1. T
             Titi

             Me pelqeu komenti yt. Bravo.

            2. S
             Shqiptari

             Shtet shkerdhat 60 perqind jan indjan e te huaj bejn rracistin kjo rrac e shemtuar , nuk thon shyqyr qe vin shqiptaret te zbukurojn rracen se nuk shikohen me sy jan si mushka , shtet legen .

             1. K
              Klimax

              Preblemi me këta Nimet-ët është se jetojnë në kushte skandaloze, shumë më keq se sa jetonin në Shqipëri, mes minjsh e tartabiqeve dhe paguajnë krevatin sa frëngu pulën në një dhomë me shumë të tjerë. Çudia është se krahasojnë të ardhurat e tyre mujore me pagën e një ministri në Shqipëri dhe ndihen "superior" që fitojnë më "shumë"!!!! Dërgojnë gjithë kursimet e tyre për një vilë tre katëshe në vendlindje për të treguar se janë të parët e fshatit, por që nuk mendojnë të kthehen kurrë atje!!! Mjaftohen të fusin në xhepin e tyre paratë e zeza dhe të jetojnë ilegalisht në Perëndim në shoqërinë e ......... minjve!

              1. P
               Pa Fjale

               O ...,O Klimax,pse genjen?! Shumica e shqiptareve ne UK jane me letra dhe ...dhe ata qe vijne,nuk jetojne si thua ti,por ne shtepi normale dhe...mbi 2/3 e njerezeve shqiptare kane blere shtepi ne UK dhe jetojne te barabarte me anglezet.Sa per kete gazete baxhelle,kjo eshte gazeta me kurve dhe raciste bashke me Daily Mail.Keta e kishin dikur me irlandezet,kur ishte problemi me Irlanden e Veriut,me pas me polaket,me pas me rumunet,me pas me bullgaret,me pas....na erdhi edhe ne radha.E di kush e lexon kete gazete?Vetem ata qe jane nivel kari nga intiligjenca...PO keta njihen qe jane gazete baxhelle dhe ji i drejte e mos bej te zgjuarin.Nuk e di ca je,por emigrimi njihet historikisht dhe nuk shahen emigrantet...

              2. K
               Kacurreli Fevziu

               Po cila medie shkruan apo shkruajne mediet e salih kopilit,a nuk keni tema tjera per te trajtuar se normal ne tv ne Shqiperi nuk shikon tjera tjera vetem kurva qe kane kryer stazhin ne Dubai dhe qe servisin genjeshtra per te mashtrua njerzit

               1. D
                Dha c'ka ktu per ta ber Lajm ?!

                Kjo dihet Boterishte .Te gjithe popujt kan kaluar nga e njejta Histori Emigrimi . Kan punuar greket ne Gjermani etj dhe kan ndertuar Shtepite e tyre ne Gerrqi etj popuj . Perse per shqiptaret duhet te jet ndryshe kjo rruge ? Apo keshtu i pelqen Greqireve ,te bejne lajm me emrin shqiptare ne cdo rast . Ptu gabelat te peshtire . Na rrufshi bolet plehra me kulture Shkerdhatash Njerezore . Po ju mor jus hkerdhefte dreqi faren ,qe vodhet Boten dhe ndetuat Londren e ju pederasta grek qe keni 1/2 e Teritorit te Shqiperise ,dhuruar nga Bushtra Plake ,si i keni ndertuar shtepite tuaja , ju rodhi paraja nga qielli apo nga bytha duke u palluar me turistet europiane etj yyyyyyyyyyt kermat e botes ,shikoni surratin tuaj te ndyre pa shqiptari ju dhjet surratin juve plehra

                1. P
                 Po

                 Shtepi qe 90% e Anglezeve e shohin ne enderr.. dhe ju thone shqiptareve te varfer.

                 1. -
                  ----------------------------------

                  hahaha. cna dhive tu qesh

                 2. I
                  Ilia Klasidhiari

                  Pse I Shani njerezit nga Feja o Pjatalaresit e Eladhes. Krishti ishte Hebre jo gabel as nuk ishte orthodhoks. Hani nje mut juve dhe Greket e paster si Klasidhiari e Mihalgabeliako . Mire qe po ju qijne grate e shumica jeni bere Qerrata po na beni dhe historine. Ku mesuat juve Histori me fushat e Vurgut apo Ne Xhungelat e Bregut . Bjerini Sqeparit aty se nuk fshin njeri Karin me zgjebes nga Xaxiqistani . Keta jane me te bardhe se Qipriotet Arab dhe Gabelet e Kretes

                  1. E
                   E verteta dhemb....

                   Reeee ouuussstttt vrromotourkalvane......qe qelbesh shurre arabi hahahaha.

                  2. d
                   demokrati

                   Media angleze ka kaluar vertet ne kufijte e peshtirosjes. Ishte kjo medie me kembenguljen e saj vrastare e coi ate qe e cila sot mund te ishte mbreteresha Britanise ne tragjedi.

                   1. E
                    Erdogan

                    O Arnaute. Ketu quhet Vorio Epir. You e mohoni se kini Ndergjegje Turke. Sa per Glosan (Gluhe "camce") dhe Istorine e ketij populli te Lashte e kane shkruar Greket. Dhe Osmanet 500 vjetet e fundit. You ndryshuat Emertimet dhe Topo-Onomat (toponimet) Greke te Vorio Epirit. Mallkuar qofshi. Populit i thoni italisht nga popola. Mikut nga Amico po ashtu Armik. Familje nga family. Pranvera nga Primavera etj e te tjera,Ecetera.

                    1. N
                     New York

                     Na turperuan maloket

                     1. C
                      Ceni

                      Me shtepi jane mbushur luginat dhe fushat. I ndertojne dhe dy tre katshe, pa ditur pse. Jo si nevoje, per tu dukur, prandaj jane te braktisura.

                      Lini një Përgjigje