Veliaj pritet nga Papa Françesku në Vatikan, i jep lajmin e mirë për ndërtimin e shenjtores së Nënë Terezës te Parku i Liqenit

10 Nëntor 2022, 12:46Sociale TEMA

 

Veliaj pritet nga Papa Françesku në Vatikan, i jep lajmin e

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, u prit dje në një takim nga Papa Françesku në Vatikan.

Në këtë vizitë, kryebashkiaku ishte i shoqëruar edhe nga skuadra e Tirana “Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022”.

Të ftuar nga Papa Françesku në kuadër të Vitit të Rinisë, Veliaj e njohu atë me lajmin për ndërtimin e shenjtores së Nënë Terezës në Kodrat e Liqenit Artificial.

Ndërsa, Papa Françesku vlerësoi faktin se Shqipëria ka mbrojtur hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërsa sot po vepron njësoj me iranianët, afganët e ukrainasit. Ai u shpreh shumë i mbresuar nga vizita e pak viteve më parë në Tiranë, si dhe e kujtoi atë me shumë mall për t’u rikthyer.

Në një postim në rrjetet sociale, Veliaj shkruan kështu për takimin e veçantë: “Një kënaqësi e jashtëzakonshme takimi me Papa Françeskun në Vatikan, me skuadrën e Kryeqytetit të Rinisë – plot kujtime për vizitën e parë apostolike të Pontifex në Tiranë dhe mbresat e një Shqipërie që vrapon në vëllazëri besimesh, pavarësisht së kaluarës së hidhur”.

2 Komente

 1. L
  Lymi

  Mossss! Mos ja jep dorën atij At i Shenjtë se ai vjedh edhe tërmetet e qyteteve të tjera jo ora dote po e po

  1. E
   Erdogan

   Kush eshte "At i Shenjte" o Idiot me comentin Lymi? Ai eshte President i republikes se nje Shteti mec Ambasadore,Banka,Radio,Benza,Porshe,Para,vila etj. Krishti "Ishte i Zbathur' o Ko........e. Te Krishteret dhe Myslimanet jane Ignorante dhe skllever.

   Lini një Përgjigje