“Vdiq nga mbidoza e narkozës”, Tritan Shehu kundërshton ekspertizën për 3-vjeçarin: Konkluzioni i pabazuar

11 Nëntor 2023, 19:12Sociale TEMA
“Vdiq nga mbidoza e narkozës”, Tritan Shehu kundërshton

Deputeti i Partisë Demokratike, mjeku Tritan Shehu ka kundërshtuar ekspertizën për vdekjen e 3-vjeçarit Brian Spahiu, i cili humi jetën pas ndërhyrjeve me narkozë të kryera në klinikën dentare të mjekut Roland Xhaxho.

Shehu thotë se ekspertiza është interpretuar gabim nga njerëz jo-profesionistë, pasi është publikuar në media. Por gjithashtu, në një postim në rrjetet sociale, ai shprehet se ekspertiza ka dalë në konkluzione të pabazuara.

Sipas tij, nuk ka asnjë provë që vuajtja e thellë e organeve celulare është shkaktuar nga mbidoza e narkozës. “Konkluzioni i mjeko ligjorëve është një tejkalim i asaj, që ata pershkruajnë”, shton ai.

Reagimi i plotë:

Konkluzionet mjeko ligjore-të pa bazuara.

Si Profesor dhe Kryetar Nderi i Shoqatës së Anestezi Reanimacionit po e bëj këtë koment.

Kjo sepse sot është bërë publike në media ekspertiza e humbjes së jetës së fëmijës, gjatë një ndërhyrje stomatologjike.

Sepse mbi këtë ekspertizë po lexoj disa interpretime jo profesionale, të pa bazuara, siç është dhe vetë konkluzioni i ekspertizës.

Realisht përshkrimi i materialeve të ekspertizës, që lexova nuk justifikojnë konkluzionin e saj:

”Se shkaku i vdekjes ka qenë dhënia e lëndës anestetike, që ka sjellë vuajtje qelizore të thellë me…”

Dhe aq më shumë ndonjë koment mbi atë, që thotë “se kjo ka ardhur nga mbi doza e lëndës narkotike”!

Ndryshimet e paraqitura në material flasin për një vuajtje të thelle celulare e të organeve, që haset nga zhvillimi e përfundimi fatal i një gjendje të tillë “shoku”, me çregullime të thella hemodinamike.

Këto janë ndryshime jo specifik të një dekursi fatal të shokut, të fazës së fundit hipo kinetike të tij në përgjithësi.

Si të tilla ato nuk flasin për origjinën e shkakun specifik, pra nuk tregojnë se lënda anestetike ka shpërthyer këtë situatë tragjike!

Dhe aq më shumë këtu nuk ka asgjë specifike të argumentuar për efektet “vdekje prurëse” të propofolit, siç shkruhet, një nga lëndët anestetike më të përhapura e bëninjë ky sot në botë.

Dhe aq më shumë nuk ka asgjë, që e lidh këtë me mbi doza të substancës.

Pra konkluzioni i mjeko ligjorëve është një tejkalim i asaj, që ata pershkruajnë.

Këto interpretime e konkluzione në këtë rast ngelin e drejtë e specialistëve të fushës.

E diskutimeve profesionale e konfrontimeve me literaturën përkatëse.

Ndërsa anatomo patologët, në këtë rast të  vështirë për konkluzionet, duhet të ndalonin tek observimi i tyre.

Sidoqoftë perfitoj nga rasti për t’i dërguar përsëri ngushëllimet e mia të sinqerta familjes, e cila si dhe e vërteta vetë nuk ndihmohen me konkluzione të shpejtuara, si dhe me dokumenta delikate të bëra publike me kaq shpejtësi.

18 Komente

 1. p
  pjeter

  O miku i preshit,po edhe ti o pyke si arrin ne kete konkluzion kur nuk more pjese ne autpsine ne fjale??!!Mediat edhe mund ta kene interpretuar gabim, nuk te vjen dyshimi? Apo jane te Rames edhe keta qe bene autopsine? Doemos te duhet ti frysh ndonje here fyellit e te tregohesh qe ke qene mjek??!! Ke qene se pas preshit,ke ngel vetem mjeku i sumes, me 30 vjet duke grire sallate pas Saliut!!

  1. L
   Lefkë Qorrolepsja

   Tritan Shehu, paska bërë ekspertizë PRASI made in Lushnja.

  2. N
   Na ruajt zoti

   Po kur qenka edhe kunder ekspertizave ky preshsaliu

   1. K
    Kercikuqi

    Po ti o Ter, Ter Tan, pse i fut hundët në gjëra që nuk i kupton? Akam a mban atë preshin në bythë? Aha, prandaj flet marrëzira.

    1. D
     Doktori

     Ishala te ndodhte ty vet Tritan qe mos kesh mundesi te llapesh kot poshte e larte, fare e keqe!

     1. Z
      Zaza

      Tani prasi ortaku i xhaxhos ka bere pislliqe te dy kane biznese bashke Po plaga operatore ne gjoks e femijes 3 vjec pse o bole tritan se ka bo arrest kardiak dhe e kane nis ne shtepi me plage ne gjoks. Autopsia duhet te ribehet dhe te shikojet dhe plaga ne gjoks. Turp tani ne spak.

      1. R
       Real

       Ti po mbron mikun tend kriminel; je dhe vete i tille prandaj mbroni njeri-tjetrin ne cdo fushe. I peshtire.

       1. f
        fisnik

        Ore gagac i ndyre ti ke 32 vjet qe e ke lene profesionin dhe tani na mbron je vrases te nje femije,o rrace e ndyre te shofte Zoti familjen.

        1. s
         sandri

         Zaza, plaga operatore ne gjoks ka ndodh ne pediatri.. kur e kan futur ne intubim.. mereni me qetsi dhe bjeri ti bjem...

         1. Z
          Zaza

          Avokati je ti. Po si ka mundesi 7 ore mbahet femija 3 vjec ne narkoze. Po tani prasi pse ha mut Apo ka zullume Ka vjedh tani ????

         2. S
          Shqupisti

          Doli bastardi piset ky kurva qe ha ne xhdo sistem , e paska mik doktorin , kundershton ekspertizen , ferefikoeni po doli siç thot ekspertiza çoeni ne gjyq kte bythqir te ndyr.

          1. l
           lesh e li

           Trapi eshte mesuar me lojra politike qe kerkon ti shtrije ne mjeksi. Tritani ka qene mjek dikur, tani jo. Ai kundershton pa dhene pergjigje, pse ndodhi. Trupi i nje femije ne operacion te panevojshem, per disa ore! Kjo nuk eshte normale. Gjera te tilla behen me seanca.

           1. E
            Edi25252

            Tritan shehu dhe roland xhaxho kanë punua 30 vjet bashkë në kardiokirurgji . Të dy ishin anestezistë dhe reanimator në kardiokirurgji tek spitali Nënë Tereza . Korbi korbit nuk i nxjerr sytë

            1. A
             Androniku

             Kur do ta leme drejtesine te bej punen e vet? O Tritan,ju ka mesuar Saliu,vetem te kundershtoni,te rrezoni çdo gje qe vjen nga institucionet e shtetit! Te gjithe jane te Rames. I ka kapur Rama. Ju katandiset institucione ne paçavure, keshtu edhe mjeksine. Per mjeksine e keni transformuar ne mafie “Te bluzave te bardha “, qe mbajne kontakte me kompanite funerale dhe mund te ikesh per lesh. Nuk e kam fjalen per rastin ne fjale. Por qe mjeksia duhet futur ne binar,se ka ne dore jetet tona,kjo nuk diskutohet. Mjekut duhet te dine qe ka edhe ligj,qe ka edhe ndeshkim! Se jeto e kujdo eshte e çmueshme dhe nuk konvertohet ne 100,200 mije,edhe me teper ,per te ngohur xhepat e disa felliqsirave qe i thone vehtes mjek. Mjeku ne fjale, duhet t’i nenshtrohet te gjithe proçedurave ligjore,sepse i ka vdekur nje femije i vogel ne dore. Te gjithe kuptojme nga pak,se ai ka faji,te pakten por mos kokeçarjen pas operacionit. Dhe kete,se sa? E zgjdh vetem drejtesia. Ti Tritan,mos na çaj trapin,por shko atje,tek prokuroria dhe jep versionin tend!

             1. L
              Luzati

              KY doktori qe ka lene mjeksine per 30 vite ben expertin ketu , injorant i teri

              1. L
               Luzati

               KY doktori qe ka lene mjeksine per 30 vite ben expertin ketu , injorant i teri

               1. p
                preshi kasharit

                Na sufshi rrumen Mero fillove prape tikokrra e legenit mos i botosh komentet e mia.Halbete ke lindur kelysh i pd-s

                1. M
                 Mami i Tritanit

                 O Tritan te keqen nena, si ma mbajte preshin berenda. Koooorbaaa tritan.

                 Lini një Përgjigje