VIDEO/ Hapet Qendra e re e Inovacionit, Sigurisë dhe Mbrojtjes, Rama: Hap një tjetër faqe në modernizimin e ushtrisë

3 Prill 2024, 15:38Sociale TEMA
VIDEO/ Hapet Qendra e re e Inovacionit, Sigurisë dhe Mbrojtjes, Rama: Hap

Hapet Qendra e re e Inovacionit, Sigurisë dhe Mbrojtjes. Gjatë inagurimit ka qenë i pranishëm dhe kryeministri Edi Rama.


“Hap një tjetër faqe në modernizimin e Ushtrisë Shqiptare, si edhe krijon kushte optimale për zhvillimin e teknologjive të reja, jo vetëm në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes, po edhe në funksion të modernizimit të qeverisjes e të mbështetjes së sektorit privat”, shkruan Rama.


Qendra do të ketë si mision nxitjen e inovacionit dhe të gjitha proceseve të lidhura me të nëpërmjet mbështetjes, monitorimit e vlerësimit të programeve, teknologjisë dhe projekteve që i përkasin fushës së sigurisë dhe mbrojtjes.

Kjo Qendër do të ketë si përgjegjësi zhvillimin e iniciativave dhe projekteve inovative me rëndësi strategjike për zhvillimin e kapaciteteve në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë, sipas projekteve të përbashkëta dhe marrëveshjeve të bashkëpunimit me persona fizikë e juridikë, publikë ose privatë, si dhe partnerë të ndryshëm për zhvillim, vendës dhe ndërkombëtarë të kësaj fushe.

Realizimi i testimeve dhe eksperimenteve për aplikimin e teknologjive të reja, produkteve industriale dhe shërbimeve me rëndësi strategjike, të përcaktuara për përdorim në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes dhe raporton për gjetjet tek autoritetet përkatëse, është një tjetër përgjegjësi e Qendrës.

Po ashtu, Qendra ka përgjegjësi mbështetjen e kërkimit, zhvillimit, komercializimit që i avancon idetë e reja të sipërmarrjes në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, në faza të ndryshme zhvillimi përmes ofrimit të aksesit te mentorët, këshilltarët, trajnimet, kapitali dhe burimet si dhe ndërveprimin me ministrin përgjegjës për sipërmarrjen në masat, me qëllim mbështetjen dhe zhvillimin e ekosistemit të startup-eve në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë.

6 Komente

 1. U
  Ushrari i mirë Shvejk

  Po ai super kompjuteri për përgjime që bleu Arben Imami nga përfundoi? Nuk ishin pak një 1.2M€. Pyeteni njëherë se mos i kujtohet tani? Ose më mirë t'a pyes SPAK se ata nuk i gënjen dot dhe me dash...

  1. K
   Kalec Dega

   Keto kompjutera te fuqishem do ti instalojme ne Aeroportin e Kukesit qe te lidhemi me Egjiptin nga malet e Hasit dhe pastaj fluturojme mga Vlora ne Mars me hekurudhat e Edrahmanit.

  2. k
   kapterr Rahmiu

   hahahaaaa panasonic tough books laptop, radio komunikimi hahahaaa keto jane “gear” e avancuar e Qendres ! Puro propagnde si puna e droneve turq qe na i bene sikur “ ushtria” mori F-22 Raptor. Boll se na cate karin o idiote turkoshake me xhufke

   1. S
    Shkodrani

    Pavaresisht se shqiptaret kane humbur besimin un mendoj se diku duhet te fillohet. Kam besim se do te behen permiresime te vazhdueshme deri sa te arrihet ne nje nivel te pranueshem per permasat tona.

    1. P
     Pilolala

     Ka harru te pi ilacin e bardhe Zhozefina e Shkodres....

    2. S
     Sufllaqja me qepe

     Do prodhoj Peleshko drona me lazer ti djegin plerat nga ajri prandaj nuk na duhet inceneratori

     Lini një Përgjigje