Fenomeni Leo Ballhysa

30 Maj 2023, 15:01Sport TEMA

Fenomeni Leo Ballhysa


Nga Genc Gripshi

LEOGOLI. Peqinasi i pare Kampion i Tirones U.19.

Golashenuesi i 10 golave te bukur e plot fantazi te ndeshjeve te rendesishme te Tirones U 19 qe kete vit shpallet Kampion Kombetare dhe do mare pjese ne Champions League U 19.

Fenomeni Leo Ballhysa eshte nje pjesez historie e lojes magjike te futbollit qe Peqini e konsideron Mit,si dhe skalitet ne memorjen historike te qytetit si nje etis krenarie.

Fenomeni Leo Ballhysa shperthen si nje kulm ne futboll, kur Shkumbinit tone e ka kapluar nje vello zymtesie, si kurre ndonjehere me pare ne historine e tije 112-Vjeçare.

Leo Ballhysa qendersulmuesi gjigand, me nje teknike mahnitese dhe fantazi te admirueshme, terhoqi Tironen U19 drejt titullit kampion mbas gati dy dekadash.

Fenomeni Leo Ballhysa nuk erdhi rastesish,por ai vjen nga nje tradite futbolli shekullore te fisit te vjeter Ballhysa.

Katragjyshi i tije Hysen Ballhysa luan futboll me Peqinin ne ate finalen e pare me Tironen me 14 Prille 1911 ku Peqini shpallet Nenkampion i pare i Panairit te topakembes dhe Tirona Kampione.

Zyhdi Ballhysa nje nga themeluesit e SK Shkumbinit 1924,si dhe futbollist i tije, po qe ne diten e themelimit te klubit luan ne ate ndeshje miqesore dhe historike me Tironen qe u mbyll ne barazim 1-1.

Myslym Ballhysa sulmuesi i talentuar i Peqinit ne vitet 1935-1950.

Petrit Ballhysa mesfushori magjik ikona e futbollit peqinas i viteve 1970-1985.

Babai i Leo golit Arjanit Ballhysa, portieri dhe trajneri i portierave ne Peqin prej tre dekadash .

Kjo tradite solli dhe fenomenin Leo Ballhysa.Urime Leogoli.Urime KAMPION.

Lini një Përgjigje