FOTOT/ “Vendi i huaj nuk bëhet kurrë i yti, më ka thirrur gjaku shqiptar” – Futbollistja që refuzoi Zvicrën për Shqipërinë

23 Shtator 2022, 12:06Sport TEMA

FOTOT/ “Vendi i huaj nuk bëhet kurrë i yti, më ka thirrur

Mimoza Hamidi, e lindur në Preshevë, edhe pse u kërkua nga Kombëtarja e Zvicrës, vend në të cilin jeton, zgjodhi të përfaqësojë Shqipërinë.

Futbollistja e Basek tha se e ka thirrur gjaku shqiptar.

“Ata në Zvicër janë sjellë shumë mirë me mua. Kam pasur shanse të mëdha të luaja, por jam menduar mirë dhe kam ecur me shprehjen që vendi i huaj nuk bëhet kurrë i yti. Më ka thirrur gjaku shqiptar”, deklaron ajo.

Kur ka qenë më e vogël, i është dukur intriguese Kombëtarja e Zvicrës. Në rrëfimin e saj, ajo tregon se ka qenë pjesë e disa seleksionimeve të zhvilluara nga përfaqësuesja zvicerane si dhe ka qenë pjesë e ekipeve zinxhir të moshave.

Kur në 2017, Kombëtarja shqiptare e ftoi të ishte pjesë e ekipit kuqezi, ajo nuk pranoi në mënyrë direkte. Ishte mes dy zgjedhjeve, vendi ku kishte lindur, apo vendi ku ishte rritur:

“Kam qenë pjesë e disa seleksionimeve si dhe e ekipeve zinxhir të moshave. Kur më erdhi ftesa nga Shqipëria dhe më kërkuan të bëhesha pjesë e Kombëtares, nuk isha gati. Isha mes një dileme të madhe, pasi thuajse në të njëjtën kohë më erdhi edhe ftesa nga Zvicra.

Por kur duhet të vendosja, kam thënë Shqipërinë dhe nuk e kam diskutuar më. Ata në Zvicër janë sjellë shumë mirë me mua. Kam pasur shanse të mëdha të luaja, por jam menduar mirë dhe kam ecur me shprehjen që vendi i huaj nuk bëhet kurrë i yti. Më ka thirrur gjaku shqiptar. E kam ndjerë veten shumë mirë aty, por nuk është e njëjta gjë”, tregon ajo.

Pavarësisht se është rritur në Zvicër, ajo mbetet një tifoze e përjetshme e Shqipërisë, ndërsa shprehet se fanella e Kombëtares është e rëndë, por ajo po mundohet ta mbajë sa më lart:

“Kam qenë gjithmonë tifoze e Shqipërisë, që prej momentit kur kam filluar të luaj futboll. Jo vetëm unë, por të gjithë si familje. Vjen ndoshta edhe nga fakti se jemi shumë patriotë. Edhe kur e vesh fanellën kuqezi, e kuptoj rëndësinë që ka. Është e rëndë për mua, por mundohem që ta mbaj sa më lart dhe uroj të shënoj sa më shumë gola”.

 

46 Komente

 1. H
  Hajdarovski

  Ik o goc ne Zvicer. Te tjeret po mbyten ne det per te ikur. Ty ta ben Zoti rrisk e thua nuk dua. Ta paskan shpelare trurin me propagande. Ce do kete vend te cmendur qe nuk te jep asgje.

  1. 3
   34

   si hajdar luaj me topet e hajdarit o plako se me top futbolli ka se kush luan.

   1. O
    Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

    Gjak turku (jo shqiptar),vari kkkkkkk........

    1. T
     Torino

     Qitaxe Ere gamuto jiftos!Meqenese dike SHQIP(edhe pse eshte ofendim qe gjuhen tene e perdorin edhe jevgjit:po cti besh atij merhumit qe donte ti shkollonte edhe jevgjit e gerqise).Kjo vajza ka ne vena(damare)gjak SHQIPTARI.Dhe beri zgjedhjen e saj.Po te ishe ti cfare do zgjidhje?Edhe pse pergjigjen e imagjinoj jam kurioz-cfare do zgjdhje ti?

     1. p
      prong

      do zgjidhte motren e tij. dava evgjitesh.

      1. P
       Prog

       Pse e shani apo ste le helmi qe ke ne shpirtin e zi dhe djallzor

     2. t
      tifozi

      Te sugjeroj te shikohesh ne pasqyre qe te kuptosh se surratin e zi e ke prej Azise, nga kane ardhur te paret e tu. Kjo cupa duket qe ne fytyren e bardhe qe eshte rrace Europiane. Keta jane vajzat dhe djemte tane, njeri me i bukur se tjetri, qe e kane ne ADN-ne e tyre dashurine per vendin e te pareve.

    2. R
     Raimond vlonjati

     Legen Urime Vajzes se qenka edhe yll e bukur Bravo Prinderit qe i kane mesuar Dashurine per Shqiperine

     1. D
      Daku

      Ca e bukur mer poç. Shalet si shtangiste, pa pik feminiteti si lop

      1. s
       shqip

       shko mor kar; me siguri qe jot shoqe duhet ti kete shalet si shtylla betoni, prandaj te jane merzitur. Ke pare ti ndonje futbollist apo futbolliste me kembet si shkopa trumpete?

       1. D
        Durimi

        Eshte futbolliste mer king, nuk ben pasarela neper sfilata qe te jete si e keputme.

      2. M
       Martin

       Yll i rralle i bukurise dhe atdhedashurise!

       1. A
        Andi

        Gabele zez dhe trup i rend si shitse bulmeti

        1. M
         Martin

         Mua me shijon rrushi i zi qe e ben 21 grade rakine!

      3. l
       lexuesi

       E morrem vesh per futbollin, po na thuj pak, a shkon me u fal ne xhami aty ne Zvicer?

       1. A
        Ardi

        Sa keq qe s flet dot asnje germe per mbylljen e shkollave mehnet akif dhe turgut ozal. Cudi mero. Pse se prek kete teme ti. Ky vellau turk qe i kemi borxh 500 vjet prapambetje na detyron me dhune dhe ty sta mban kokerr fjale te thuash se ke merak mos humbet persheshin e Rames. Je tamam perfaqesues i standartit shoqeror te shqiperise Mero.

        1. V
         Vranakonti

         Bravo te qoft moj cupe per ndjenjat e atdhedashurise qe ke.

         1. D
          Detari

          pdh i mire por duket rrace e perzjere, e zeze me mbiemer hamidi

          1. E
           Edi Shpata

           He Mo dakar lepiji buzet.....gjakprishur

           1. l
            lexues

            Deari-je vetem nje IDIOT(iperveluar)

           2. M
            Mirel

            Qënka si shpirt .

            1. M
             Mendja gje e madhe

             Te kripsha mendjen,se keshtu qenke goxha vajze si kollofac

             1. Z
              Zjarri

              Yll bote je

              1. F
               Fatmiri

               Edhe 100 vite gezueshme moj bij,qe e respekton kombin tend!

               1. J
                Jugu

                Kesaj i thone te hash buken e turkut e te besh duhan e kaurit. Ik o vajze rri rehat ne Zvicer. Leni dogmat me patriotizm se nuk shkojne me. Vetem po qe se atje ka me te mira se ty, atehere hajde nga Shqiperia. Ose hajde te gjesh no nje biznesmen apo no nje nga cunat a Londres, se per gje tjeter nuk eshte Shqiperia.

                1. b
                 ben

                 Zakonisht njerezit pa identitet si puna jote mohojne vendin e tyre per ca euro me shume. Per fatin tone te mire, jeni pakice. Shqiptaret, kudo ku kane shkuar mendjen gjithmone e kane patur ne vendin e tyre, Shqiperine. Nuk thone kot pleqte se "guri eshte i rende ne vendin e vet".

                2. I
                 Iliri

                 Nji shpirte i vertete shqiptareja .Te ecte mbare, nga zemra te urojme.Le te grijne sallate ato qe mohojne gjuhen e ndjenjen e shqiptarise.

                  1. R
                   Romioi filohelen alla TurkoPontos

                   Bravo krenarja Shqiptare

                   1. Z
                    Zak

                    BRAVO!!! ????????????????????????????????????

                    1. >
                     >>>>>

                     Po te doni shqiptare te bastardhuar te perzier me gjak muti lexoni disa komente me siper.

                     1. d
                      dolen Krimbat e Janullatos nga vryma e B se gr

                      Rrespekt Hübsche . Je nji vajze e mrekullueshme shqiptare dhe shume suksese ne Futboll . Gjithcka ke deklaruar eshte me se e vertete . Mos i lexo kto Funderinat Minoritare apo kta qe ushqehen si qent me Sufllaqe Greku ,sepse jane te semure mendore dhe se duke ber Zhurme ktu ne Mediet Shqiptare fitojne Sufllaqin e dites .(juve greqireve ,cfar ju shqeteson ktu ne kte Lajm ?! Hajt se do vij dita ,si Karafici do perfundoni te gjthe ju pederaste Kamikacet e Hisbullaut te Athines ,rbt Dules kemi me ja shkerdhy dhe gjith juve zorraxhinjeve minoritare )

                      1. T
                       Tironci

                       Rrespekte moj vajz per vendimin qe more , atdheu esht gjithçka per njeriun ti perfaqson shqiptaret e vertet , jo kta plera qe shajn ne komente , kta jan llumi shqiptar , te uroj nje karier brilante ne futboll , zoti te ruajt je shum e bukur dhe me shum karakter rrespekte , krenohem me ty .

                       1. B
                        Bobi

                        Hallall komenti jot. Ishalla nuk e perfshin politika, se gati eshte E. V. Per ti dhene celsin e Tiranes dhe teseren e P.S

                       2. A
                        Aldo

                        Meqe qeke aq patriote ec jeto ktu, mos ec vetem per 2-3 dite ne vit se ashtu eshte kollaj. Rob patetik

                        1. L
                         Lapraks

                         Kjo karja eshte bere ajo qe eshte nga zvicra dhe prej zvicres. Tani i kthen kurriZin shtetit qe beri njeri. Njerez mosmirenjohes dhe katunare ne palce. Zvicra duhet ti jeqe shtetesine e ta ktheje andej nga erdhi meqe e ka kaq qejf ferren

                         1. J
                          Junanistan

                          Kurse ty (laprakas) I burdellos se janulles,,duhet,te te heqin fare pashaporten e “njeriut “,,ty duhet te keshe certifikate miu,,,mallkuar qofte kush te dha pashaport njeriu,,,pty

                         2. L
                          Labi

                          Iriqin nxirre nga ferra prap ne ferre shkon. Ah moj lope do ta kuptosh shpejt ca ke bo. Le nje vend me njerez e shkove te kafshet qe hane njeri tjetrin.

                          1. S
                           Shkodra Loce

                           Mire se vjen moj goce dhe te prifte e mbara. Shembull qe duhet ndjekur nga te gjithe.

                           1. I
                            Igli

                            Mire ti behet po he meqe dashka llumin dhe balten. Koka ben koka peson mi lop fushkruje. Meqe e dashke llumin ec e jeto ne llum edhe u llumofsh perjete, shurranjose.

                            1. B
                             Black Jack

                             Back to Kosovo and don’t eat much shit , you grow up in Switzerland ???????? ok , back to Kosovo and and play all ur life for Albania and Kosovo

                             1. S
                              S-New York

                              Tu prifte mbare moj vajze,mos i ve re komentuesit injorant.

                              1. D
                               Drilon

                               E bukur, e talentuar, me karakter. Fiks ADN shqiptari, jo e perzier me grek

                               1. m
                                metalar

                                Si lop 200 kilshe, mulla barkut kala dhe per me teper mosmirenjohese ndaj shtetit qe e beri njeri.

                                1. S
                                 Shqptari

                                 metalar , eh mer korifillak ,qe ne vend te gjakut kemi Helm . Shqiptaria eshte nji figur Femerore e Mrekullueshme ,por syt e perdersteve grek shikojn shktrember . Pastaj nuk jane te gjitha aq seksi sa motra jote ushqyer me car ! Cfar shteti e beri mor te dhjefshin qent e greqise ne kok ? Njeriu ka Komb /Nacionalitet / ka Dinjitet ,po ku i njihni ju greqirat kto gjera ,ju s'keni qen kurr Komb ju s'njihni dinjitet por Sufllaqe qensh . Zhdukuni nga Mediet Shqiptare kermat e ksaj Bote e diskutoni per Jevgat e Greqise

                                2. L
                                 Liljana

                                 Shume respekte per ty Mimoza qe zgjodhe Shqiperine ne vend te Zvicres per te luajtur! Te urojme suksese dhe sa me shume fitore me fanellen kuq e zi! Vetem dikush qe jeton jashte Shqiperise ne vend te huaj e ndjen se sa e embel eshte ajo fanelle me ato ngjyra...... Disa injoranteve me siper mos jua ver re cfare thone. Tipat si puna e tyre jane arsyeja pse Shqiperia ka vuajtur dhe vuan. Mos ju zente shpirti rehat kurre se nuk dine te shohin dicka positive, vetem negativitet!

                                 Lini një Përgjigje