Leao mes futbollit, modës dhe muzikës: Fama dhe suksesi janë kalimtare, me Ibrahimovic flasim si… burrat

22 Shtator 2022, 18:00Sport TEMA

Leao mes futbollit, modës dhe muzikës: Fama dhe suksesi janë

Intervistë e gjatë e dhënë për revistën “Outpump” nga Rafael Leao, i cili foli për dy pasionet e tij të mëdha; muzikës dhe futbollit. “Origjina ime? Nag vendi ku të gjithë burrat duken të heshtur. Sepse nga vij unë, të gjithë më duken të padukshëm. Në fund të fundit, kur rritesh në një lagje të vështirë është kështu, është praktikisht e pamundur të të shohësh.

Askush nuk të shikon, askush nuk dëshiron të të shikojë. Nëpërmjet asaj që bëj sot, futbollit, muzikës, modës, dua t’iu tregoj të gjithë fëmijëve të lagjes sime dhe lagjeve të ngjashme se mund ta bëjnë këtë, pavarësisht origjinës së tyre. Megjithatë, një gjë është thelbësore: nuk duhet të harrojmë kurrë se nga vijmë”.

Rruga e tij si fëmijë: “Kur mendoj për ato orë, mendoj të udhëtoj me babanë tim në tren. Isha i vogël. Nuk dinim si të paguanim biletat dhe se transporti ishte mënyra e vetme për të arritur në terrenet e stërvitjes. Mendoj se ai reflekton çdo natë, para se të flejë, duke kërkuar një mënyrë për të sjellë para dhe ushqim në shtëpi.

Futbolli ishte ëndrra ime dhe, pavarësisht gjithçkaje, familja ime arriti të më jepte mjetet për ta realizuar atë. Ajo ka qenë gjithmonë pranë meje. Për këtë arsye, tani dua t’u jap mundësinë për të jetuar të qetë, pa shqetësime, atyre që ndanë ato momente me mua.

Dhe kjo është arsyeja pse unë i mbaj gjithmonë këmbët fort në tokë, sepse e di mirë që fama dhe suksesi janë kalimtare, sidomos në futboll, ku një moment je më i miri dhe tjetrin më i keqi. Ju duhet të keni mbështetjen e duhur dhe qëndrueshmëri të madhe mendore. Jam i lumtur që jam ky që jam sot dhe çfarë mund të bëj për familjen time, fundi i lumtur për të cilin flas në ‘Escolhas’ është i mbyllur këtu”.

Mbi ditët e para te Milani: “Dy vitet e para te Milani ishin të vështira. Vija nga Franca, ku gjithçka ishte më e vogël dhe jeta shumë ndryshe. Kur mbërrini te Milani, e dini se duhet të jeni fitues, se shumë legjenda kanë veshur të njëjtën fanellë si ju, duke fituar shumë trofe. Ju e ndjeni dhe e përjetoni atë menjëherë.

Pas një procesi tranzicioni, u bëra një person tjetër dhe një lojtar tjetër. Në këtë periudhë familja ime, trajneri Pioli dhe Ibra, të cilët i mbaj afër çdo ditë, ishin thelbësorë. Zlatan është një shembull, ai më mësoi rëndësinë e të kërkuarit, për të qëndruar gjithmonë i fokusuar, edhe jashtë fushës.

Ne flasim sa herë që mundemi, jo si profesionistë apo kolegë, por si burra. Tani dua të përfitoj nga të gjitha mundësitë që janë në horizont, dua të jem protagonist dhe të meritoj vendin tim në formacionin titullar të kombëtares portugeze. Dhe nëse ka një shans për të fituar, mirë, do të jetë shumë bukur”.

1 Komente

  1. S
    Sara

    O gazekare.... pse i lini lexuesit tuj injorante?! nuk mund te na thopnit c'lloj muzike ben ky metalari?!!!!

    Lini një Përgjigje