Giroud bën 52 gola dhe kalon Henry, sulmuesi më i mirë në historinë e Frances

4 Dhjetor 2022, 17:10Sport TEMA

Giroud bën 52 gola dhe kalon Henry, sulmuesi më i mirë në

Olivier Giroud gjithnjë e më shumë në historinë e Francës. Falë golit të shënuar ndaj Polonisë në 16-shen e Kupës së Botës, sulmuesi i Milanit arriti në 52 gola dhe kaloi Thierry Henry (51) për të kaluar në krye në renditjen e sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave me fanellën e Les Bleus.

Lista e golashënuesve më të mirë të Francës:

1 Olivier Giroud (nga 2011) 52 gola

2 Thierry Henry (1997-2010) 51 gola

3 Antoine Griezmann (dal 2014) 42 gola

4 Michel Platini (1976-1986) 41 gola

5 Karim Benzema (dal 2007) 37 gola

6 David Trezeguet (1998-2008) 34 gola

7 Zinedine Zidane (1994-2006)31 gola

8 Just Fontaine (1953-1960) 30 gola

8 Jean-Pierre Papin (1986-1994) 30 gola

10 Kylian Mbappé (dal 2018) 29 gola

Lini një Përgjigje