Guximi i lojtarëve iranianë dhe hipokrizia e atyre evropianë

22 Nëntor 2022, 22:40Sport TEMA

Guximi i lojtarëve iranianë dhe hipokrizia e atyre evropianë

Ajo buron kur truri dhe ndjenjat nxiten në të njëjtën kohë dhe ashtu shmanget frika.

Për shembull, në hapjen e Botërorit me një komb që shikon dhe një regjim që gjykon, i gjithë ekipi i Iranit vendosi të mos e këndojë himnin.

Ata janë kokëfortë dhe të heshtur, rreth njerëzve që i duartrokasin, dikujt që përshëndet dhe nuk është e qartë nëse janë të inatosur me burrat apo me institucionet.

Shumë njerëz dëgjoheshin tek bërtisnin brenda dhe jashtë stadiumit Khalifa ku luhet ndeshja Angli-Iran.

Perëndimi fitoi 6-2, dhe Lindja e Mesme dha një provë karakteri, një nga ato të pa kërkuarat dhe të nevojshmet, që u japin forcë atyre që ushqehen me ëndrra.

Kjo lloj prove është vetë jeta për një popull që ka shumë muaj në rrugë, për njerëzit që rrezikojnë të vdesin në emër të lirisë që pretendojnë.

Duke e ditur se ata nuk janë vetëm, ky gjest ka rëndësi.

Edhe anglezët kishin një gjest në mendje, e kanë promovuar prej ditësh, krenarë për idealet që duan të sjellin në fushë: kapiteni Kane donte të mbante shiritin “One Love” që ka mbajtur gjithmonë dhe që do të kishte një kuptim të fuqishëm.

Brezi ka një zemër ylber në qendër. Është për komunitetin LGBTQ+ por është për të gjithë dhe është për të fshirë dallimet.

Këtë lloj mesazhi sporti e sponsorizon me kënaqësi, dhe është një lloj angazhimi që duhet t’i pëlqejë FIFA-s.

Vetëm se jemi në Katar dhe nuk është saktësisht vendi më i lehtë për të testuar aktivizmin e lojtarëve bashkëkohorë.

Këtu ekziston një ligj që ndalon homoseksualët të njihen si të tillë dhe preferojnë të mos kenë një ylber para syve.

Ditën e djeshme një gazetar britanik tentoi të futej në stadiumin, ku po luhej ndeshja Uells-SHBA me një fanellë ylberi dhe u bllokua.

Shumëngjyrëshi nuk është i përshtatshëm dhe kështu FIFA e krahasoi rrezikun e kaosit me ngjyrat e forta.

Një paralajmërim që shtatë skuadrat evropiane e pranuan menjëherë.

Vëmendje, FIFA nuk e ka ndryshuar kurrë mendjen për këtë temë, vetëm ka shmangur të shprehet dhe ka luajtur me paqartësitë që shpeshherë argëton politikën.

Të gjitha janë të mirëseardhura, përveçse nuk është rasti të përdoren këto ngjyra.

Shiriti në krah është pjesë e uniformës së ndeshjes dhe ka një dizajn të miratuar, ndryshimi i tij do të thotë të ekspozoheni ndaj ‘ndëshkimeve’.

Të cilat nuk njiheshin dhe zyrtarisht nuk dihen as sot.

Vetëm se federatat i kishin përkthyer rregullat sipas dëshirës dhe e kishin kuptuar se për të vendosur shiritin do të duhej të paguanin një gjobë, shumë fisnike, përkundrazi zbuluan se mund të merrnin një paralajmërim.

Të kesh atë mbi supe që në minutën e parë do të ishte një barrë.

Anglia, Holanda, Uellsi, Danimarka, Gjermania, Zvicra dhe Belgjika njoftuan tërheqjen e tyre të frustruar.

FIFA u kufizua në sqarimin se në rast të grupeve të pamiratuara, sipas kodit të shkruar shumë përpara Katarit, do të kishte pasur “sanksione sportive”.

Dialogu shkoi pak a shumë kështu dhe përballë operacionit të bindjes u ndal Evropa e të drejtave.

Nëse këto shtatë skuadra, me historinë dhe trofetë e tyre së bashku, do të kishin shkuar drejt, do të ishte turpi i FIFA-s.

Ka gjithmonë dy nivele të sfidës.

Golat numërohen në të parën, gjestet në të dytën.

Angli-Iran ka më shumë rezultate.

Në tribuna, iranianët kanë ngritur pankarta për barazinë e grave: Gratë, jeta, liria.

Ata nuk kanë ardhur për të brohoritur, janë aty për të demonstruar dhe në fakt para se të hyjnë bërtasin emrin e Mahsa Aminit, viktimës së parë në këtë vjeshtë të përgjakshme.

Vrarë për fijet e flokëve të padisiplinuar.

Kombëtarja hesht dhe në kujtim të saj.

“Në emër të zotit të ylberit”, tha kapiteni Ehsan Hajsafi.

Ndërsa po i bashkonte fjalët, sigurisht që nuk i interesonin sanksionet sportive.

Irani nuk mund ta fitojë Kupën e Botës, mes shtatë kombëtareve që kanë hequr ylberin nga krahu, ka kërkues seriozë.

Ali qëndroi jashtë ringut për vite me radhë kur refuzoi draftin, Tommie Smith dhe John Carlos u izoluan për dekada pasi ngriti grushtin, Colin Kaepernick humbi punën e tij në NFL sepse ai u gjunjëzua i pari.

Asnjëri prej tyre nuk e kishte llogaritur dëmin, ata kanë vepruar nga nevoja.

“La Stampa”

3 Komente

 1. q
  qefliu

  Na cane trapin me bythaxhinjte. Nuk ka reklame, film apo eveniment sportiva po artistik qe nuk dalin bythaxhinjte duke u puthur apo me shume. Mire ata paskan te drejta, po shumica a nuk paska te drejta qe te mos lejoje qe ne publik te shfaqen keta dylbere? Ne ne Shqiperi jemi popull tolerant, por se cfare bejne njerezit ne dhomat e tyre te gjumit eshte pune per ta, por kur dalin ne publik, behet ceshtje per te gjithe.

  1. T
   Teo

   E para Irani lufton per.liri dhe Jo per liri te homove sic bejn Anglezet. Ka ndryshim te madh. NE angli mesojn femijet ne klase te dyte SE esht ok te Kesh tendashur,te jesh homo ,transgender e ku di un. Po ashtu predikojn qe pedofilet duhen lejuar e Mo's denohen se gjoja u mohoet e drejta. Po femijeve a nuk iu mohoet e drejta,duke u shfrytezuar NGA keta pedofil ? Perendimi.na.mbyti me brockulla gjoja ne emer te lirise. LGBTQ and whatever ndoshta Jane 1 perqind ,dhe KY 1 perqind do tju.imponohet 99 perqind te popullsise. Dmth sipas perendimit.liri fjale per 1 perqindshi,dhe mbyllje goje per 99 perqinshin. Te keqen e demokracise europiane qe duan keta palaco wokista qe NGA amerika gjer NE Angli e France. Prandaj Iranianet luftojn per lirine e te gjitheve,Anglezet per.lirine e 1. perqinshit. Ska me hipokrit SE anglez francez gjerman e amerikanet. Keta gjoja kapiten skuadre.kushedi SA para marrin gjoja ne emer te.lirise. Doni me u qi ne byth shkoni.ore,po Mo's na I predikoni si te natyrshme,se as kafshet e nje gjinie nuk.shkerdhehen me njeri tjetrin.

   1. A
    Analisti

    Ore ibeni bythes cfare tju doje qejfi por me futbollin c’keni.uau ku jemi katandisur IRANI nje skuader me bura Anglia nje skuader me kurva

    Lini një Përgjigje