Llogaritë e shortit të grupeve, Shqipëria përfundon në vazon e dytë

19 Nëntor 2023, 13:00Sport TEMA

Llogaritë e shortit të grupeve, Shqipëria përfundon në


Në shortin e 2 dhejtorit Shqipëria do të jetë në vazon e dytë, pra në fazën e grupeve në “Gjermani 2024” do të jetë e sigurt se do të ketë një ndeshje me një përfaqësuese të madhe.

Rregullorja për këtë short është e qartë, do jenë katër vazo me nga gjashtë skuadra. Skuadrat në këto vazo do të renditen sipas ecurisë në eliminatoret e Europianit dhe përjashtim bën vetëm Gjermania, e cila automatikisht është pjesë e Vazos së parë si vend organizator.

Në këtë vazo, e cila do të nxjerrë të gjitha kokat e grupeve në “Gjermani 2024” aspironte të futej edhe Shqipëria, e cila për shkak të pikëve të grumbulluara duket se do ta ketë të pamundur.

Shqipëria edhe nëse fiton nesër përballë Ishujve Faroe mbyll këtë fushatë eliminatoresh me 17 pikë. Në Grupin A skuadra e Spanjës ka 18 të tilla dhe ka ende një ndehsje për të luajtur atë kundër Gjeorgjisë.

Në Grupin B Franca ka 21 pikë ndërsa ka ende një tjetër takim për të luajtur pasi udhëton drejt Greqisë. Në Grupin C Anglia ka 19 pikë dhe pret të ndeshet me Maqedoninë e Veriut në transfertë. Në Grupin D Turqia e Montelës ka 16 pikë dhe luan ndeshjen e fundit në Uells.

Në Grupin F Austria ka mbyllur fushatën e saj të eliminatoreve me 19 pikë, por në këtë grup është ende në lojë Belgjika e cila ka dy pikë më pak dhe nëse fiton kundër Azerbajxhanit shkon plot 20 pikë.

Në Grupin G, Hungaria (15 pikë) sfidon Malin e Zi (11 pikë) në takimin e fundit ndërsa Serbia (13 pikë) pret Bullgarinë (3 pikë). Në Grupin H Danimarka (22 pikë) ka siguruar vendin e parë ndërsa pret të ndeshet me Irlandën e Veriut.

Në Grupin I, Rumania (19 pikë) dhe Zvicra (17 pikë) luajnë përballë njëra-tjetrës ndeshjen e fundit dhe do të vendosin se cila do të jetë e para. Në Grupin J Portugalia ka dominuar plotësisht me 27 pikë ndërsa mund të bëjë 30 nëse mund Islandën në nbdeshjen e fundit.   Grupet H, I dhe J janw me 6 skuadra dhe sipas rregullores vendeve të para do t’iu zbriten 6 pikë.     

Vazo 1: Gjermania (vend organizator), Portugalia (27 pikë), Franca (21 pikë)

22 Komente

 1. R
  Realisti

  Edhe sikur ne te grumbullonin pike te plota ose te barabarta me Spanjen,Portugaline,Francen etj perseri ne vazon e dyte do rreshtoheshim sepse nuk jane piket por niveli i ç'ka perfaqeson!Ekipi yne pavaresisht nga grumbullimi i pikeve nuk krahasohet me shume vende qe nuk mundin dot te shkojne ne finalet e Gjermanise,perfshi ketu edhe ekipin e futbollit te Kosoves e cila fatkeqesisht ndodhet jashte ketij kompeticioni ku mund te ishte surpriza e ketij kampionati.Sa per ekipin tone ne jemi akoma ne nje futboll si para 20 vitesh ,nje ekip qe nuk ke nga ta kapesh e nga ta leshe!Me thoni nese ka mbrojtje,mesfushe apo sulm.Gurre budallai qe po te ra te le çyryk si me Moldavine dhe ekipet e grupit!A mos valle kemi individe qe shkeqejne,mesfushe apo ndonje sulmues perjashto Brojen qe fatmiresisht nuk luan me kete ekip per te mos u njollosur.Fati te çon ndonjehere ku deshiron por nuk te ndjek gjithandej!

  1. t
   true

   Bravo realisti, jam dakort plotesisht me ty.

   1. S
    Sebastia

    Ty te thente Hoxha/Prifti n'rreze t'veshit! Po mire mor rrot k@ri po thot njeri qe Shqiperia eshte ne te njejtin nivel me Francen Gjermanin Angline apo Portugalin? "A ka mbrojtje Shqiperia"? Pse flet kot? A i ke pare stastistikat e ketyre eliminatoreve? Ja ku po ti sjell un. Shqiperia ka 12 gola te shenuar dhe 4 gola te pesuar. Jemi ne top 5 e mbrojtjeve me te mira te te gjithe ekipeve Europiane. Me mire se na kan bere vetem Franca, Portugalia dhe Anglia. Franca dhe Portugalia kan pesuar nga 2 gola secila ndersa Anglia 3 gola te pesuar. Ne jemi ne te njejtin nivel me Spanjen dhe Kroacine me 4 gola te pesuar. Pra jemi me mire se gjithe kombetaret e tjera qe jan kualifikuar. Ne sulm kemi 12 gola, per te kuptu sesa mire eshte sulmi jon mjafton te sjell ktu stastistikat e nen kampiones botes, Frances, qe deri para ndeshjes se mbremshme me Gibraltarrin kishte nje sulm prej 13 golash,pra nje gol me shume se sulmi jone. Shqiperia ne kto kualfikime eshte me stastistika nje nder ekipet me te mira te Europes. 12 gola te shenuar e 4 te pesuar. Kemi te njejtat stastistika me Kroacine,me nen kampionen e botes ne 2018 , me gjysem finalisten e Qatar 2022 qe mori dhe medaljen e bronxte duke fituar vendin e trete ne boteror, me nen kampionen e Nations League. Realisti i ktij k@@@rit tim!

    1. S
     Sid

     @ Sebastia. The deri dje para Gjibraltarit, Franca kishte 14 gola, nje me shume se ne. Perditesoje rezultatin se France - Gjibraltar doli 14 - 0.

     1. S
      Sebastia

      Lexoje mire komentin sepse un thash Franca para ndeshjes me Gjibraltarin kishte 13 gola te shenuara e jo 14. Pra nje gol me shume se sulmi jon.

     2. N
      Na mbytën "demokratët"

      Po ti çfare pate qe more kot? Polic komentesh je? Ai Realisti.dha nje mendim, kurse ti e ofendon me rrotë k@*i. Si të erdhi? Debil. Shkruaj per vete dhe leri të tjerët të shkruajne çfare të duan.

      1. S
       Sebastia

       Se me do k@ri ti them rrot k@ri. Kishe noj problem ti ? Plus nuk i shkon me nickun qe ka zgjedh prandaj edhe iu prgj. Nuk eshte realist por komplet budall! Keni dy dite qe vetem helm hidhni neper komente o shpirt katrana. Ec tash mos do dhe ti noj k@r gojes? Nese ke argumente me fakte dhe me stastistika me kundershto ne ato cka thashe,perndryshe trus bothen i thojne ato matane Luksit!

       1. S
        Sahale Ramut Brrisha.

        Bravo "Sebastia"! Je gjaku jem komplet. M ke gja mue. Kush sun o takort me mue o rrot kari komplet.

        1. T
         Tom

         Sebastiani ka të drejtë. Nënvlersimi i suksesit të kombëtares sonë nuk ju pëlqen "Realistëve“ antishqiptarë këtu . Edhe prej meje, të gjthëve që hedhin helm nga një rot k@@ri. ????

      2. A
       Alban

       Kosova do ishte surpriza e kampionatit!!! hahahahah ti qenke nje rrot kari qe ske haberin e futbollit I la dy barazime zvicra se atje luajne futbolliste kosovare

       1. A
        Alban

        Kosova do ishte surpriza e kampionatit!!! hahahahah ti qenke nje rrot kari qe ske haberin e futbollit I la dy barazime zvicra se atje luajne futbolliste kosovare

        1. V
         VL

         Realist po, por me shume i bie Realist-Skeptik. Jam dakort deri diku me percaktimin tend per shkak te menyres se lojes qe bejme ende, por mos harro se vijme nga erresira ku te fusin traineret italiane me konceptmin e tyre per lojen ku me shume ka rendesi rezultati sesa vete loja e futbollit. E vertete qe nuk kemi yje ne skuader por a sme thua nese te kujtohet ndonje emer i ndonje lojtari te perfaqesueses greke qe fitoi kampionatin europian, pervec ndonjerit qe i ngjante tjesht si paraqitje Roberto Karlos. Jam plotesisht dakort me mendimin tend persa i perket perfaqesuese se Kosoves se ata luajne vertete futboll te bukur krahasuar me Shqiperine. Nuk jam dakort me elozhet qe i ngre Brojes, pavaresisht se eshte sulmues shume i mire. Por mos te harrojme qe Lionel Mesi eshte nder lojtaret me te mire te te gjitha koherave dhe me skuadren e tij kombetare nuk dha thuajse asgje perpos titullit te fundit qe ja dhane gati gati dhunshem ne tavoline. Sebastia e respektoj mendimin tend dhe statistikat e pamohueshme qe sjell, por nuk eshte nevoja te ofendosh njerezit qe japin mendimin e tyre, aq me teper qe nuk eshte teme politike.

         1. R
          Realisti i realitetit aktual , jo virtual.

          Ti qe hiqesh si Realist , je nje disfatist qe nuk ke besim tek ekipi kombetar . Per mendimin tim modest , nuk kemi patur ndonje here ekip me te mire se ky i sotmi . Kjo nuk eshte nje percaktim sipas deshires por nje realitet . Nuk ka bere vaki qe ekipi shqiptar te dale ne krye te grupit dhe te renditet ne vazon e dyte te europianit . Mund te bente edhe me mire , po te mos ishin demtuar lojtare si Broja tek Çelsit apo Kumbulla tek Roma . Kualifikimi per ne europian ishte i merituar . Ti qe hiqesh si realist me duket se kerkon qiqera ne hell .

         2. V
          Vlonati

          O shoku Ti nuk je realisti por thjesht Trap

          1. V
           Vlonati

           O shoku Ti nuk je realisti por thjesht Trap

           1. V
            Vlonati

            O shoku Ti nuk je realisti por thjesht Trap

            1. E
             Ekipi

             Do na bjeri me ndonje France a Gjermani e do ikim per lesh qe ne fillim. Kishim shanse te ecnim perpara po te dilnim ne pot nr.1

             1. S
              Sebastia

              Per te kuptu dhe me mire sesa e madhe eshte kjo kombtare o iu bq e vegjel qe nuk merrni vesh fare nga futbolli mjaftojn dhe disa shembuj pervec stastistikave qe solla me siper. Kombetare te medha si Italia,aktualisht kampione Europe dhe Kroacia nuk e kan siguru ende kualifikimin direkt ne Euro2024. Tani dhe sa mbaroi ndeshja Serbi - Bullgari, ndeshje ku Bullgaria per pak sa nuk mori fitoren. Serbia qe ka mar pjese nga 2006 e ktej ne 4 prej 5 boterorve te fundit mezi u kualifikua ne Euro2024. Si shtet me vete Serbia po kualifikohet per here te pare ne Europian ndersa si Jugosllavi hera e fundit qe merrte pjese ne Europian ishte Euro2000 ,pra 24 vite me pare,CEREK SHEKULLI! Shqiperia ne me pak se 10 vite merr pjese ne dy Europiane. O rrota k@rash, as nuk ia keni iden se cdo te thote,sidomos kur behet fjale per nje kombtare qe prodhimin vendas e ka baraz me zero duke qen se superliga shqiptare eshte e 5 e fundit ne Kontinent per sa i perket cilesise dhe rezultateteve. Iu doni qe Shqiperia te dominoje cdo kombtare tjeter e te fitoje gjithmon,kurre mos te mare nje barazim apo humbje,tipik mentalitet BUDALLENJSH! Krenar per KOMBTAREN SHQIPTARE! Si per ate te 2016 si per kte te sotmen!

              1. B
               Bujar Kanapari

               Atehere, per te mbyllur debatin. Pa Brojen u kualifikuam, me Brojen shkojme ne gjysmefinale.

               1. S
                Sillo

                Mos ndillni keq o njerez, gezojuni kualifikimit nje here.

                1. T
                 Titi.de

                 Une nuk e kuptoj pse gjith kjo Kritik ndaj ksaj kombetarje qe arriti per her te dyt europianin. sido qe te jet ky ekip . Eshte me i miri qe kemi pas ne historin e futbollit. Per mua kritikohet ai qe nuk arrin asgje, e jo ai qe ka arrit me te miren qe kan arritur ndonjeher pararardhesit e tyre. Para shqipetaret ku do qe jeni.

                 1. L
                  Luli

                  Urime kombetares. Kush fiton nuk shahet. Shqiperia ne evropian dhe ne krye te grupit, nuk ka me mire. Ai tipi i pakenaqur, ose nuk njeh futbollin ose ka probleme mentale.

                  Lini një Përgjigje