Mamaja e Ndojit ankohet: Na përndjekin në Greqi por edhe në Shqipëri, jemi në pozitë të vështirë

16 Nëntor 2022, 20:16Sport TEMA

Mamaja e Ndojit ankohet: Na përndjekin në Greqi por edhe në

Pak ditë më parë, mbrojtësi 19-vjeçar me origjinë nga Shkodra, Andrea Ndoj, zgjodhi të përfaqësonte Greqinë dhe jo Shqipërinë.

Një vendim që bëri shumë zhurmë, madje deri në Athinë ku edhe mediat helene e kanë trajtuar gjerë e gjatë rastin e talentit të Olympiacos.

Në një intervistë dhënë orët e fundit për “Fosoonline”, mamaja e lojtarit, Dora Ndoj shprehet se ndihet e persekutuar si nga shqiptarët, por edhe nga grekët.

“Kam 22 vite që punoj në Greqi, i kam bërë të gjitha punët, nga ato të shtëpisë, të shkallëve, hekurosje, kam ndihmuar burrin si punëtor ndërtimi, digjem edhe në zjarr tani.

Dhe të kërcënohem, të mallkohem, të më shajnë me çdo etiketim unë që jam martuar që 15-vjeç, burri im ishte 22-vjeç atëherë, thjesht se djali nuk zgjodhi Shqipërinë?. Pyetini të gjithë se çfarë familje jemi. Me shumë mundim arritëm të blejmë shtëpinë.

Po i dërgojnë shumë mesazhe abuzuese edhe djalit tonë, është shumë i mërzitur. I kishin marrë firmën në një letër në Shqipëri, ai nuk dinte të lexonte mirë shqip, nuk e dinte se po firmoste për të kaluar te Shqipëria.

Fëmija nuk do të luaj te Shqipëria, ai do Greqinë. Në Shqipëri tani e quajnë “tradhtar” dhe në Greqi disa i thonë: “o shqiptar idiot”, nuk do të bëhesh kurrë grek”. Të huaj andej, të huaj këtu. Vazhdoj të qaj me atë që na ka ndodhur në ditët e fundit”.

36 Komente

 1. A
  Artan Hysi

  Po pse jeni ne veshtiresi eshte kollaj fare thoni me gojen plot jemi Shqipetar.E jo ashtu po dhe keshtu.

  1. N
   Naim Frashëri

   Po pse moj ,sdi Femija Shqip? Ti Shqiptare, Burri Shqiptar ,skeni Turp qe si keni Mesuar Shqip, Po Ajo qe Burri jot kishte molloisur, që Femija është i Gruas time, Trago Ti tani ,kush eshte Babai, se Femija nuk zgjodhi kot Greqine.

   1. k
    kanadezi

    Keta jane nga ato idjotet e trashe qe kur shkojne jasht shtetit u duket vetja se u bene te mencur dhe te paren gje qe bejne u lejojne femijeve qe te flasin edhe ne shtepi gjuhen e vendit ku kane emigruar. Femijet e mi erdhen ne Kanada ne moshe fare te re dhe kudo qe shkonin, ne shkolle, aktivitete artistike apoo sportive flisnin anglisht, keshtuqe e kishin kollaj qe te komunikonin ne kete gjuhe me njeri tjetrin edhe ne shtepi. Ate qe une dhe gruaja ime beme, eshte se sa here qe na drejtoheshin ne anglisht, ne i pergjigjeshim: "cfare the" ne shqip. Po he o babi me thonin- se ti anglishten e flet shume mire. Jo - i pergjigjesha- nga dera kryesore dhe brenda shtepise sone, eshte Republika e Shqiperise. Nga dera kryesore e jashte, eshte Kanadaja. Ne Republiken e Shqiperise, gjuha zyrtare eshte gjuha shqipe. Ne Kanada eshte anglishtja, prandaj juve do flisni vetem shqip sa here qe jeni ne truallin shqiptar. Sot ata jane te rritur dhe kane krijuar jetet e tyre, por gjuhen tone e flasin dhe e shkruajne perbukuri, pasi edhe sot me ne dhe njeri tjetrin ata komunikojne eskluzivisht ne gjuhen shqipe. Ne jemi nje komb fare i vogel dhe cdo person eshte i rendesishem per vazhdimesine e kultures sone, duke filluar nga gjuha. Njerez si keta Ndojt, jane te peshtire, jo se perse i biri shkoi te luaje per Greqine, pasi nuk eshte faji i tij qe u rrit si grek, por i prinderve te tij qe e rriten si te tille. Ai kete gje do ta kuptoje kur te shkoje e te luaje me skuadren greke, ku do jete gjithmone i perbuzur, si nje mish i huaj ne trupin e ekipit grek.

    1. B
     Berati

     Te pershendes "kanadezi" shqiptar 24 karat!

     1. S
      Shoku

      Bravo mik shqipia eshte gjuha e shpirtit

      1. S
       Shoku

       Bravo mik shqipia eshte gjuha e shpirtit

      2. S
       Shqiptar dardan

       Kisha nji profesor te gjuhes shqipe kur isha i ri e pyesnim per shqiptaret qe preferonin qdo gjuh te huaj perveq gjuhes se vet shqipe,profesori u pergjigj se qdo shqiptar qe i thot bukes :ekmek ose hleb lyp per tja qir nenen me gjith Qka ka,po sa shqipe jan ra qe ne sot te flasim shqip.

      3. .
       .

       Keshtu eshte kur mungon shtylla kurizore…

       1. Z
        Zagorjani.

        Mashtrues! Ne se ju perndjekin ne Greqi,pse djali luan per Greqine? Do shihni me vone se si do tu perbuzin kur te fillojne te shajne djalin me liber shtepije! Po emrat pse i bete greke,apo nga qe ju perndjekin? Po ne Shqiperi pse ju perndjekin! Ne se eshte keshtu sic thoni atehere do jeni familje e poshter!

       2. o
        opo olo

        Vazhdo te qash zonje se ke 22 vjet ne Greqi dhe nuk e ke kuptuar se kush jane greket. Per ta djali yt nuk do te jete kurre grek edhe sikur ti ndihmoje te fitojne kupen e botes.

        1. D
         Dibrani-uk

         Pederast do behet nqs do luaje me Greqine

        2. N
         NIKO DENAJ

         Kush u'a ka fajin e harruat Ninin djalin e mikut tim nga Kudhesi se sa keq e trajtuan Greket e Shqiptaret per vendimin qe mori. NINI ALLVANE Elinas dhen tha gjinis pote i therrisnin me kore ne stadiume, pale patriotet e tij qe nuk lane gje pa i thene. Burri jot e ka fajin dhe mos u anko fare. Per nje grusht eurosh po telendiset djali.

         1. T
          Top ne loje Top ne mendje

          Ne Greqi je e huaje ne Shqiperi jo te pakten mos genje mos beje paralelizma idioteske nese djali zgjodhi Gréqin mire beri ishte zgjedhje e tije por por por e gabuar pasi asnje Shqiptar qe ka perfaqesuar Greqin nuk ka parur sukses per shkak te nacionalizmit primitiv ndaj mos u anko as tani e as me vone per nje ballkanas marja e passeportes nuk eshte asgje thjeshte nje bllok fletore me nje fotografi. E nderuar zonje nuk behesh Greke se ke lindur ne Greqi nuk behesh Kinez se ke lindur ne Kine djali jot nuk ka prespektive atje nje sportist pervec talentit duhet te kete dhe menyren si i gjykone gjerat .

          1. S
           S'ka gjo me poshteruese se te jesh apo quhesh Grek

           Nuk i ve faj aspak femijes ,djalit ne kte raste , Eshte i njohur Rracizmi i Cigneve Terroriste Grek ne Greqi ndaj shqiptareve , e strukturuar kudo nga vet Shteti (me shkerdhate ne Bote ) Terrorist Grek , por qe femijet shqiptate ne Greqi nuk dijne mir Gjuhen e nenes Shqip gjuhen e gjakut te tyre , kjo eshte e pafaleshme dhe faji kryesore eshte i Prinderve Shqiptare . Pra s'kam asgje me femijet shqiptare ne greqi as me kte djalosh Futbolliste ,Prinderit i them TURP TE KENI jeni TE PAFYTYRE

           1. Zeska

            Mos gjykoniasnje sepse ashtu na trajtovi. Shteti. Prinderve. Ju bie. Bretku. Qe punojne. Te ushqene. Femijet. Me gjak. Se ngordhi n. Gjith. Diten. Dhe femijet. Mos. I demoralizoni. Respekt. Per te gjithezeska

            1. k
             kanadezi

             Zeska-shumica e shqiptareve neper bote u bie bretku ne pune, por kjo nuk i ka ndaluar qe ti mesojne femijeve gjuhen e te pareve te tyre. Te justifikosh keta njerez, eshte budallallek. Ne cfare gjuhe kokmunikojne keta me te birin? Me siguri ne greqishte capra-cupra si emigrante qe jane. Apo nuk komunikojne fare me te? Kam lexuar lajmet ne lidhje me kete rast dhe duket se ka qene i jati ai qe e ka shtyre djalin qe te pranoje te luaje per Greqine duke akuzuar FSHF-ne se nuk i paska marre leje atij kur ka firmosur me djalin. A ka gomarllek me te madh qe nje djale i rritur, ti marre doren babait se per cilen skuader do luaje. A e kuptojne keta debile, se thirrja per ne kombetaren shqiptare eshte nje nder qe i behet djalit te tyre dhe jo anasjelltas? Eshte detyra jone qe ti edukojme femijet qe te behen qytetare te ndershem dhe po keshtu edhe patriote te mire. PEr veten time nuk i ve asnje faj djalit, por gomereve qe e kane rritur.

            2. A
             AA

             Kujdes Kodosh Turk I paguar. Ne Greqi nuk ka me racista se ne Shqiperi. Ja vlen te lexosh nje Turk si puna jote. Ti hiqesh shqiptar pie shkruan si tyrk. Po te ishte aq keq 600 mije shqiptar nuk do ishin ne Greqi. Sa shqiptar e shkolla shqipe ka ne Turqine tende o kodosh

             1. S
              Shqiptari

              AA , nga e kupton ti mer putane Sufllaqesh se qenkan un Turk dhe madje i Paguar ? - I paguar me sufllaqe je ti ktu etj perdeasta antishqiptare ,qe Ne Shqiptaret ju njohim mire se cfar kermash jeni .- Un jame shqiptare dhe flas Realitetin si Shqiptare . leri mor bythqim ,kur na flet edhe bytha e monorikarit per Shkolla ne Turqi . Po Ciganet Rraciste Grek , nuk len Gazetaret e Shqiptare te vizitojne Epirin e Camerine qe jane tokat e Shqipüerise ,nuk len Camet Shqiptare te vizitojne Shtepite e Pronat e Prinderve e Gjyasherve qe masakroj Graqiri Cigan me Armet Gjermano Franceze me Gjenerat Anglez pas mo ta shkerdhefte Djalli faren ,qe ke edhe bytha jote surrat na tregon ne ktu se c'eshte ky e ai . Ku ka shkolla Shqiper ne Greqi mor qelbs halesh Ciganesh ? Greket kane bo raprezalje ne gjithe Epirin e camerine duke ndaluar te flitej Gjuha Shqipe mor ju e shkerdhafte Turqia faren e mos ju lente kembe gjalle o rraca e mutit te Njerzimit .Yyyyyt ta shkerdhefsha Dule Karaficin e c'i pemban pragu .Hajt se robt do ju shkerdhejm kerma anadolli

            3. J
             Jorgo

             njerez pa shtylle kurrizore

             1. ?
              ?./

              Ka të drejtë gruaja. Ky është fati i mërgimtarit. Në vendin pritës do mbetet gjithmonë i huaj. Nga vendi i tij tashmë është larguar. Dhe fëmijët që lindin në vendin pritës nuk do të jenë kurrë vendas për sa kohë që mbajnë emër ose mbiemër shqiptar. Dhe ata nuk do të jenë kurrë të sigurt se çfarë janë. Tê huaj këtej, të huaj andej.

              1. D
               Detari

               kush te perndjek ne greqi ty? te lejon greqia te punosh dhe te besh nje jeter 1000 me te mire se ne skiperi dhe prape ankoheni. fajin e ka greqia qe sju ve fshesen

               1. E
                Edi

                Ti detar si gjithmone nxitohesh ta hash m..tin te nxehte

               2. K
                Krenari qe eshte Sportist .panvaresisht me ke luan

                Juve Si Familie duhet te jeni krenare qe djali i juaj eshte nje Sportist i mire dhe Zoti i dhente shendet te gjithve Juve ... Saper ata zagare apo Pleura apo mbeturia qe Ju kritikojne ose Ju bejne presion..Ata Jane njerez pa nder dhe pa karakter...Ata le te shikojne Familiet e veta per pjestaret e tyre ... Ata mbeturina nuk kane te drejte asnjehere te perzihen ne Jeten private te te tjeteve ..Per cdo shqetesim therisni policine dhe kjo eshte nje zgjidhje e castit,,,deri sa atyre qe Ju kritikojne tu dali Rakia nga koka... Zoti Ju ndimofte dhe krenari per djalin e juaj....

                1. N
                 Njerz kote karakter , patriotizmi..

                 Ore keta qe kritikojne. ! Ha keni tru ne koke apo i keni mbushur me zhavore...Jemi ne vitin 2022 nuk ka dallim Njerezimi eshte njesoje kudo.. Pervece ca Greke dhe ca shqipfoles qe bejne Bla Bla Bla ketu ... Ne vend te shikojne. Frigoriferin se mos Ju mungon gje Families,,, dhe te punojne . Lereni rehat Njerezimin se nuk do zgjidhji Juve jeten e te tjereve... Ju do zgjidhni vetem nese do lini. Testament se ku do te varroseni,ne cilin vend ,,

                 1. s
                  shqip

                  Ti e paske mire more mik. Mendoke vetem per te ngrene, njesoj si bagetia.

                 2. E
                  Eda

                  Ah sa keq zonje qe ju bejne te ndiheni te trishtuar! Njeriu sakrifikon gjithe jeten e tij per femijen dhe kur vjen dita qe ai behet i mire e i talentuar te mos mundni ta gezoni e te ndiheni te qete. Beni ate qe mendoni se eshte me mire per femijet tuaj. Te kete mbaresi e suksese e te degjojme vetem mire per bashkekombasit tane kudo ku ndodhen!

                  1. A
                   Artur

                   Zonje djalit tend i uroj te behet si maldini , por nuk mendoje se e ke idene kush eshte maldini, gjithsesi nuk po ju shan njeri , doni thjesht te beni publicitet , dhe vetem blla blla blla neper media, djali juaj te lozi per ke te doje , te them te drejten nuk na merzit fare, por ju qe po beni rolin e viktimes, jo sakrifica e derci verci themi nga anet tona, te gjithe kemi halle e probleme por nuk dalim te qahemi dhe te bejme si llapaqener neper media dhe te bejme si viktima, juve tju vije turp si prinder qe po kerkoni me doemos te beheni protagoniste negativ . ju duhet thjesht te heshtni dhe jo te lehni si qene rrugesh.

                   1. E
                    Ervis

                    Zonjë duhet të dish që nuk t'a ka fajin as Greqia as Shqipëria. Ky është çmimi i të qenit një figurë publike. Do kesh njerëz që të duan dhe që të urrejnë hapur. Nqs do të mirat që sjell fama do durosh dhe të këqijat. Nqs mendon se nuk i duron dot lëre atë punë. Në qoftë se je i famshëm dhe në skenë nuk është vetëm sa di të luash futboll. Do luftosh me racizëm seksizem konkurenc e plot e po lot të tjera.

                    1. A
                     Alban

                     Njerez pa karakter sidomos keta shqiptaret qe lindin ne Greqi. Familje te shkelura me kembe lindin femije me probleme te personalitetit.

                     1. L
                      Leon

                      Bravo ???? families qe punoi she sakrifikoi per te ritur nje talent, Edhe I uroj suksese ketij fubollisti kudo ku te luaj Nuk po Flasim per lufte Po Flasim per sport ! Greket dhe Shqiptaret e vertete gjithemone kane jetuar bashke si vellezer ❤️????????

                      1. M
                       Mira

                       Po te luante me shqiperine do ishte me I respektuar

                       1. s
                        shqip

                        Njerez pa dinjitet dhe atdhe.Edhe sa vite duhet te jetojne ne ate shtet terrorist,ku shqiptaret shihen thjesht si portokalle dhe asgje me shume? Nuk e pate si u sollen me "djalin e tyre ,Spiro e Dhime" ? Te njejtin fund ,shume shpejt madje do te kete edhe ky "talenti" qe kujton se duke zgjedhur GERQINE do shkoje shume larg.Fatkeqsisht ,brezi i ri ne Gerqi nuk e ka kuptuar urrejtjen qe vlon nen lekuren e grekeve per shqiptaret.Prinderit e dine shume mire kete gje por nuk kane c'te bejne.

                        1. A
                         Analfabeti

                         Zonjë këtu nuk ka faj as Shqiprija dhe as greqija dhe as djali jot djali e ka vetë jetën e vet në dorë atë nuk e kërcënon njëri se me çin luan apo më çin sluan faj është i juaj si prindër që dilni dhe ekspozoheni dhe thoni po kërcënohemi si nga greku si nga shqiptar ju i fusni zjarrin vetes se nuk ka njeri të drejtë të kërcënoj ty apo djalin tënd për kundrazi ju keni 20 vjet në Greqi dhe je shtetas greke më fal që po t'a them këtë fjalë të vijë turp që je shqiptare dhe seke mësuar djalin shqip ose ti oj zonjë e bën për të fituar klikime zoti t'a ruajtë djalin dhe suksese

                         1. U
                          Ura.Guri

                          Per'fat t'keq na Shqiptart (si'kur shumica e komentusve) s'mun rrim pa lujt rrolin e gjykatsit dhe pa e ç'u gishtin e moralit, n'ven se me e vu vedin n'poziten e asaj familie e per t'a kuptu hallin qe e kan, pa pas nevoi per t'a gjyku. Kurr'kush nuk del fitus n'kyt situat kur njana an kjan hallin qe ka, e tjetra an i ven shtjelmin dhe i funos ma thell n'dilemen qe i ka kap. Lin pytja, se a jena na aq perfekt, sa per ç'do problem t'tjerve t'çojm gishtin e moralit per'p'jet n'ven se me u munu per t'i kuptu ata??

                          1. S
                           Spot eshte mor jahu

                           Lerini more njerezit te luajne per kete tu doje trapi .me levizjen e njerezve dihet qe do kete dilema se lojtaret kualifikohen per te luajtur per disa vende, .Zgjidhja do te jete vetem nje e te gjitheve nuk ua ben dot qejfin.Po italiania skiatore qe garon per shqiperine, po mundesi cecen , po gjimnasti rus ,mos valle keta duhet te shpallen tradhetare nga vendet e tyre ?po gjykojme rob qe si njohim e jane ne hall te tyre .Cudi e madhe!!

                           1. S
                            Shqiptar

                            Kjo grua dhe familja e saj akoma nuk e paska kuptuar qe po nuk nderove veten dhe identitetin tend, po nuk nderove gjuhen dhe vendin nga rrjedh, po nuk nderove gjakun tend dhe te paraardhesve te tu, askush ne bote nuk do te nderoje, do jeni gjithmone te perbuzur. Si mund te doni Greqine dhe greqishten kur nuk doni vendin, gjakun dhe gjuhen tuaj?

                            Lini një Përgjigje