“Është si e Shqipërisë”, Shqiponja dykrenore në fanellat e Serbisë nxit polemika

21 Nëntor 2022, 15:00Sport TEMA

“Është si e Shqipërisë”, Shqiponja dykrenore

Serbia do të debutojë këtë të enjte kundër Brazilit në Botërorin e Katarit (Stadiumi Lusail, ora 20:00) me uniforma të reja që kanë nxitur një polemikë të fortë. 

“Orlovi” (Shqiponjat) do të luajnë për herë të parë në një kampionat botëror me një logo tepër diskutueshme në fanellë (të prodhuara nga Puma), si sponsor teknik).

Një shqiponjë dykrenore e ndryshme nga ajo që valon në flamurin e vendit, e krijuar “ad hoc” për ekipin kombëtar të futbollit dhe që në një popullatë me karakter të theksuar nacionalist, ka ngjallur dyshime të shumta.

Ka nga ata që e konsiderojnë një lajthitje marketingu mosrespektuese me simbolet aktuale zyrtare e të tjerë që shohin ngjashmëri të patolerueshme me kombet tradicionalisht rivale.

Një tifoz serb e sheh më afër shqiponjës dykrenore të Shqipërisë (përveç se është e ngjashme me stemat e Polonisë, Maqedonisë apo Malit të Zi) sesa me atë që shfaqet në flamurin kombëtar të Serbisë.

29 Komente

 1. G
  Gre

  Duken si koka gjarperinjsh!

  1. S
   Shkodrani

   I re pikes!

   1. K
    Kapedani

    Serbet Jan me fat se po te punoja une per kompanine PUMA do tju beja ne fanellat e tyre Rrocken e Ismail Qemalit Mos te ankohen fare

    1. P
     Pip

     Ata qe pastrojne halete ne kompani si Puma,vetem pastrojne halete.Heqin dhe letrat qe fshijne bythen ata qe bejne uniformat.o Kapedan.

     1. E
      E verteta dhemb....

      Kete "fat" te madh e fituan birazeret turkoshqipfolese o beqir turk. Nje jete te tere nder shekuj i ka mbetur rrocka e sullton Muratit.... gezuar ramazonin. Sa per symbolin bizant,pasuri kjo kristiane, eshte e drejta e cdo shteti kristian qe ta mbaj,ok dhe nuk do te piesi korraket e palare te simbolit arab......

      1. .
       .

       O Turk i pist, Ismail Qemali ishte krenar qe ishte Patriot Otoman, rrocken sa bamje te Qemalit mbaje ne goje dhe ik shporu ne A Anadoll, aty ku 40 vjet sherbeu Turko-Qemali si guvernator i Sulltanit, perpara se sa ta dergonin ne Shqiperi si nje Skipëtar "Patriot" te kamufluar. $$$$$$ Lexoni ne internet "ISMAIL QEMALI, BESNIK I PERANDORISË OTOMANE, PËRPLASET ME ITALINË" $$$$$$ "Babalia i Kombit" ishte kundra shkeputjes nga Perandoria Osmane te Shqiperis, madje u konfliktua egersisht me Italianet. $$$$$$ Lexoni Intervisten e TURPIT. Ju qifsha Babalen e Kombit mu ne goje o ndyresira hipokrite. Qe dhe flamurin Bizant te Skenderbeut e deformuat ne Shkab, (kurse Serbi e mbajti Orgjinale) dhe sot beni dhe viktimen (qe ju a vodhi Serbia).

       1. P
        Pjella te poshtra jevgjitesh.....

        Mos u acaro se mos na dhjesesh ngs goja o jevgjit Libani...qe na beni ketu e 200 vjet "grekun"......shqiptareve tu hash m.....ti dhe ndonje azap si puna jote.....qe i keni mesuar edhe gjuhen gje qe tregon inferioritetin e juaj kundrejt shqiptarit.....o kolon te ndyre aziatike.....zhabzinj qe na qelbet keto ane.....me pranine tuaj

     2. K
      Klimax

      Si do që të ngjaj, vendet rreth e rrotull nga e njëjta rrënjë e kanë simbolin e flamurit, nga Perandoria Bizantine!

      1. @
       @@@@

       Shko mor klluf....shqiponja eshte shume e vjeter si simbol ...se sa Perandoria Bizantine.....e cila e mori nga Roma.....thuhet qe Iliriet (perandoret e tyre) e futen si simbol ne Rome gjate qeverisjrs se tyre......

       1. K
        Klimax

        Thuhet?!!! Ku e dëgjove, në pazar nga shitësi i bananave?

        1. T
         Ti

         E degjuam kur Nona jote evgjite greke,po ja merrte ne goje shqiptarit. E morre vesh Klimax aziatiku..

         1. Y
          Ylli

          Klimax ai e meriton ta mbaje se eshte shqiptar ordodoks i slavizuar sic je ti ortodoks shqiptar I greqizuar

          1. K
           Klimax

           Çudi, por edhe Perandoria Romake-gjermanike, ne vitet 962 - 1806, ku përfshiheshin popujt gjermanofolës të njëjtin simbol kishte. Mos ishin edhe ata shqiptarë të gjermanizuar?

       2. D
        Detari

        I takon serbve me shume se mbajne akoma kulturen Bizantine, skiptaret turq vodhen simbolin e Kastriotit (po ashtu bizantine) dhe krenohet me turkiet per renien e Konstandinopojes.

        1. T
         Taulant

         Edhe pickes se sateme.

         1. G
          Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

          Kur ne vitin 1453 u sulmua Konstandinopoja nga sulltan Mehmeti II, 1500 kalores serbe i shkuan ne ndihme sulltanit dhe kontribuan ne pushtimin e saj.

          1. M
           Millosh kopiliqi

           Preise dekar , kush u perngjane me shume turqëve , greket apo shqiptarët …….

           1. S
            SKAMPINI

            [email protected] e ke fjalen per gopin e sateme Te shkerdhefsha rropt ty dhe turqise mor bythqir...Shqiptaret nuk jane Turq por gjak i Ilireve. Shqiptaret kane rrenjet nga Krishterimi mor qen i berishes...Shqiponja me dy koka ne Flamurin kombetar tone Shqiperise eshte Simbol i Krishterimit. Dhe Serbia etj jane te krishtere.

           2. D
            Durresi

            Polemika koti. Shqiponjen me dy koke e ka edhe rusia. Edhe kokat e shqiponjes jane shume te ngjashme me ato te stemes se serbise.

            1. U
             USA

             Principaliteti I Raskes (me vone Serbija) e kishte shqiponjen dykrenare ne simbolin e saj ne shekullin e 11.George Kastrioti dhe disa familje te tjera prominente shqiptare e adaptuan me vone.Mos e merrni me shume seriozitet.

             1. A
              Arli

              Ke mësuar historinë nga serbët dhe e din gabim. Stema është bizantine, ose perandoria lindore romake. Kur u ndanë, perandorët e parë kanë qenë ilirë, si Konstandini, Anastasi i Durrësit, Justini, Justiniani, etj., ndërsa serbët nuk ishin në Ballkan. Kur u krijua Mbretëria e Serbisë, po ashtu u krijua edhe Principata e Arbérit, në vitin 1198, por të dyja kishin qenë nën bizantin. Mbretëria e Rusisë është krijuar shumë vonë, më 1548 dhe familja e perandorit të fundit bizantin, u strehua në Moskë, pas pushtimit të Kostandinopojës. Kjo është arsyeja që Rusia, Serbia kanë shqiponjë në flamur, sepse e morrën nga Bizanti, të cilët kishin perandorë ilirë. Më shumë u takon shqiptarëve si popull më i vjetër se sa serbëve dhe rusëve.

              1. E
               Elo

               Shoku ty historia te fillon ne shek e 18 apo 19. Cke qe grricesh me shek 10 apo 11? Kur shqiptaret jetonin ketu serbet e majmunet sllav e rus e grekerit e sotem ,ishin akoma ne loqet e neadertaleve.

              2. U
               USA

               Po ashtu Perandoria Romake dhe Russia jane polemuar shume per dykrenoren si rezultat Rusia adaptoi nje shqiponje me 3 koka qe nuk pati sukses kohor.Mos u nxehni shume Shqiperia vjen mbrapa ne histori.

               1. F
                Futja kot

                Edhe "ato"... jane me dy kokrra.

                1. U
                 USA

                 Bile une kam nje ide.Te adaptojme nje shqiponje me 4 koka qe se ka kush dhe te jemi autentike.Ta fillojme direkt pas kampionatit boteror,se tani shume vende nuk e kane mendjen nga ne.Direkt pas World Cup,vemendja e gjithe botes do te kthehet nga Shqiperia si zakonisht.

                 1. T
                  Talibanet islamike te kosoves

                  [email protected] jo po me 20 koka..

                 2. i
                  ilir spiuni ka mar hijen e vdekjes

                  i ngjan shqiponjes ilir spiunit kur bie ne gjunje.... figure me qesharake nuk behet,kur doli budallai nga presidenca dhe ra ne gjunje....

                  1. b
                   bajate

                   E mbani mend qe kete shqiponje e kur ishte kryeminister doboçi shelqeres, e vuri ne kryeministri? E paskeni harruar kaq shpejte, ndej shkoni pas eres fendes tij ju qe ngelet brekexhij,

                   1. R
                    Ramo

                    FLAMURI QE MBAN SHQIPERIA ME SORREN E MALLKUAR E NDJELL-KEQE, ESHT ME MOSH 350 VJECARE. ESHTE FLAMURI ME I RI NE EVROPE SIPAS HISTORIS FLAMUJVE TE BOTES. FLAMURI I SKENDERBEUT KA QENE PA ASNJE VIJE NGJYRE TE ZEZE. NGJYRAT E KOBESHME TE FLAMURIT SHQIPTAR, GJAK E ZI JANE INPONUAR NGA PUSHTUSIT DHE EMIGRANTET ARAB E AZIATIK. SHQIPONJA ME DY KOKA ESHTE NE SHUM FLAMUJ TE TJER ME TE VJETER SE FLAMURI SHQIPTAR SI, RUSIA, GJERMANIA, SERBIA, MALI I ZI,. DERI SA TE JET AI FLAMUR NE SHQIPRI DO MBRETEROJE KOBI E ZIA. LARGOHENI ATE FLAMUR PO DESHIRONI TE LARGOHET MALLKIMI, ZIA E MJERIMI NGA SHQIPERIA. SHQIPERIA NE MES TE EVROPES DHE FLAMURI SHQIPTAR PA ASNJE SIMBOL EVROPIAN?! VETEM ME SMBOLE AZIATIKE?!

                    Lini një Përgjigje