ZYRTARE: Dorëzohen Federatat, asnjë lojtar nuk do të mbajë shiritin me ngjyrat e LGBT në Kupën e Botës

21 Nëntor 2022, 11:29Sport TEMA

ZYRTARE: Dorëzohen Federatat, asnjë lojtar nuk do të mbajë

Çështja e shiritit me ylber që kapitenët e disa skuadrave pritet të mbanin veshur ka sjellë shumë reagime dhe polemika. 

Të parët ishin anglezët që me anë të presidentit të Federatës njoftuan se do të përdornin shiritin “OneLove” pavarësisht gjobave të vendosura. 

Pas tyre u bashkuan edhe Gjermania, Uellsi, Danimarka, Holanda dhe Zvicra.

Por mëngjesin e sotëm, në email-et e këtyre federatave ka ardhur një komunikim direkt i prerë nga FIFA që ndalon rreptësisht përdorimin e simboleve politike në fanellë dhe do të përdorë sanksione të ashpra në rast se shkelet ky rregull.

Të gjitha federatat e sipërpërmenduar kanë dalë me një komunikim të përbashkët ku thuhet se: 

“FIFA është treguar shumë e qartë se do të imponojë sanksione të ashpra sportive nëse kapitenët tanë do të veshin shiritin ‘OneLove’ në fushë.”

7 Komente

 1. e
  ee,

  Nga saksionet me para nuk pjerdhin keta; ( i shkreti i popull i varfer, i qajne hallen e qijne nenen ), por kushdo qe perdor gjera te tilla jashte normave dhe rregullave te vendit, duhet te perjashtohet menjehere nga kupa e botes. Degjova dje nje shqiptar qe fliste ne nje intervist ne A1 REPORT nga Katari dhe tha: Denisi e pyeti per ndalimin e birres, por ai u pergjigj: miku ne shtepine time do ti pergjigjet rregullave te shtepise dhe jo te vije e te beje si te doje ai. Po deshe te vish si mik hajde, ne kundert nga majat dhembrat. Dhe eshte e vertete: duhet mbrojtur shtepia me çdo kusht se u be kurveria norme, rregull, nder e lezet dhe pastaj sid, covid dhe kolere...

  1. t
   toni montana

   O shoku eshte ndryshe te ftosh 1 person ne shtepi, dhe ta hapesh shtepine per salle eventesh. Po deshe leket e mia do sillesh me moralin tim, kaq e thjeshte puna. Fakti eshte se morali i katarit nuk perputhet me moralin e shumices prej shteteve qe marrin pjese ne boteror dhe se katari e fitoi boterorin vetem per shkak te rryshfeteve, i cili skishte as kulture as kapacitet futbolli (stadiumet e ndertuara enkas per boterorin). Me keto nuk ben dot llafe e kane vertetuar dhe gjykatat qe hoqen Sepp Blatter dhe te tjere nga pozicionet. Nderkohe Katari ndalon edhe lutjen e hebrenjve dhe pregatitjen e ushqimit Kosher. Kjo eshte absurde dhe nuk duhet mbeshtetur ne asnje menyre.

  2. t
   toni mavrija

   Perse duhet vene ai simbol kur LGBT ne poullsin e botes jane nje minorance.

   1. t
    toni montana

    Edhe shqiptaret jane minorance ne bote, vetem 0.035% e botes. Por prape ne duam simbolin e shqiponjes dhe flamurin tone. Sepse disa gjera behen per perfaqesim jo vetem te mazhoritetit.

   2. A
    Arseniku.

    Sot bota eshte bere lemsh, sepse 2.3 % e popullsise se botes qe ka dale nga trute e kokes dhe ka shkuar per shkarpa, duan ti imponohen 97.7 % te popullsise dhe futbollistet i ka zene meraku per dylberet. O ju shplaftye mortja dyleber e dylbere, si dhe futbollistet e menderes. Luani more futboll dhe lerini budallenjete ne cmendinen e tyre.

    1. E
     Ermali

     TURPI I KESAJ EPOKE JANE LESBIKET ME TEPER SE LUFTRAT E SHUMTA SHKATERRIMTARE TE PANEVOJSHME. GELBAZEN SURRATIT LESBIKVE DHE MBROJTESVE TE TYRE. EDHE LESBIKET E DIN SE ATA JAN TE NEVERITUR SE FSHIHEN SI MINJT E TARTABIQET DITEN.

     1. N
      Noe

      Gabimi u be tani pirdhini ne te muhabetit.Nuk marre ne mbrojtje bythqiret por Katari nuk eshte vend per evenimente kaq te medha futbollistike.Vend fondamentalist eshte jashte llogjikes per shumicen e pjeses tjeter te botes me fanatizmin dhe intolerancen.Ajo qe duhet te kuptojne komentuesit eshte se Fifa nuk ishte e detyruar ta bente ne kete vend qe te degjojme qe paskan rregulla se duket sikur ja paskan keta nevojen Katarit dhe jo se u caktua si afere korrupsioni.Prandaj nuk duhet te organizohen kurre kompeticione te ketyre permasave ne vende ekstremiste bota eshte e te gjitheve si e atyre qe e han ne bythe si e atyre ne gop se besoj se eshte ndonje qejf te jetosh ne Katar para Frances,Gjermanise Danimarkes,Hollandes apo SHBA.

      Lini një Përgjigje