Zbardhet dialogu që hapi Botërorin, lumë kritikash për Morgan Freeman

20 Nëntor 2022, 19:13Sport TEMA

Zbardhet dialogu që hapi Botërorin, lumë kritikash për

Aktori i madh amerikan, Morgan Freeman, ishte protagonist i ceremonisë hapëse të Kupës së Botës në Katar, përmes një dialogu me sipërmarrësin vendas Ghanim al Muftah.

Aktori 85-vjeçar e nisi duke rrëfyer vetëm me zë një segment të titulluar “thirrja”, por pas disa batutash u shfaq edhe vetë në skenën e ngritur në mes të fushës së stadiumit “Al Bayut”. 

“Jemi mbledhur të gjithë këtu si një tribu e vetme e madhe”, tha Freeman.
Freeman u prit në skenë nga 20-vjeçari Muftah, i cili ka lindur me një sëmundje të rrallë, si pasojë e të cilës nuk ka gjymtyrët e poshtme. “Afrohu”, i tha Muftah.

Kur Freeman iu përgjigj: “Nuk jam i sigurt, a jam i mirëpritur?”, Muftah i tha: “Prandaj bëmë thirrjen, sepse të gjithë janë të mirëpritur. Ishte një ftesë për të gjithë botën”.

Freeman iu përgjigj: 

“Më kujtohet se, edhe pasi morëm thirrjen, në vend që të gjenim një mënyrë tjetër, e hodhëm poshtë dhe donim të bënim sipas kokës sonë. Dhe tani bota ndihet më e largët dhe e përçarë. Si mundet kaq shumë vende, gjuhë dhe kultura të bashkohen, nëse pranohet vetëm një mënyrë?”.

Në rrjetet sociale, tifozët e futbollit kanë reaguar negativisht kundër aktorit, që shfaqej katër vjet pas akuzave për sjellje të padenjë dhe ngacmim seksual nga plot 16 persona. 

Ndërkohë, mediat britanike raportojnë se televizionet atje vendosën të mos e transmetonin ceremoninë, duke shfaqur në vend të saj një reportazh për abuzimet me të drejtat e njeriut që ndodhin në Katar.

Katari është kritikuar shpesh për trajtimin e punëtorëve të huaj, pjesëtarëve të komunitetit LGBTQI+ dhe kufizimet sociale që janë në fuqi në vend.

13 Komente

 1. H
  Haku

  Per puntoret mir bejn qe e ngrejn zerin... ama per komunitetin dhe rrjetet sociale, vari lesht. Kto te dyja neve euriopianeve qe i kemi lejuar, sna e bene jeten me te bukur, as nuk i dhan e as i shtuan shoqerise vlera, madje thjesht po e shkaterrojn ate cdo dite. Tani kush duhet te jete modeli..!? v.k

  1. H
   Hipokrite

   Jane hipokrite edhe per punetoret emigrante.. ne evrope i lene te vdesin nuk u hapin as portet. Jane me qindra mijera qe kane vdekur. Ndersa ketyre ne Katar ju bejne si moraliste te medhenj. Parate e arabve i marrin nuk bejne llafe kur blejne ekipet e tyre si Manchester City apo PSG.

   1. G
    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

    Nese eshte ashtu sic thua ti, perse keta punetore emigrante qe ne Evrope nuk u hapin as portat, nuk marrin rrugen e Katarit. Iranit, Kuvajtit, Arabise...

    1. A
     ABC

     Në sa fanella të skuadrave me prestigjoze në Europë kemi parë logon e Qatar airlines? Kujton se është falas?

     1. G
      Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

      Paraja nuk te ben te qyteteruar. Arabet kane para por jane te prapambetur. Ndoshta ke degjuar se gjate punimeve te stadiumeve ne Katar rreth 6500 punetore, kryesisht nga vendet sic jane Bangladeshi, India, Pakistani kane vdekur per shkak te mos mbrojtjes ne pune. Dhe per cudi as edhe nje kerkim falje nga shteti. Shume me mire do te ishte qe Katari te sillet me njerezishem ndaj punetoreve te huaj se sa te jep para te medha per fanellat e klubeve evropiane. Por s'ke se c'ben, kjo eshte sjellja e kombeve qe ndihen inferiore ndaj kombeve tjera qe jane te qyteteruara.

    2. P
     Petrit

     Ku jeton more njeri qe je kaq i painformuar kur thua qe ne Evrope te lene te vdesesh?.

   2. R
    Rilindasi

    Kush jane vlerat e perendimit qe vendet muslimane si Shqiperia e Katari duhet ti perqafojne. Veliaj po punon shume per kete me ndihmen e Soros. 1) Qirja be byth eshte virtyt i madh. Ata qe e bejne duhet te jene krenare dhe te salon te marshojne nje here ne vit ne qender e qytetit. 2) Shkollat ti mesojne femijet si te perdorin bythen per seks dhe ndryshojne gjinine pa pyetur prinderit. 3] Njerezit te mesojne te hane miza e buburreca jo mish vici qe te shpetojme nga ngrohja globale 4) Vrasja e femijve te palindur deri ne muajin e 9 te shtazenise detyre mbi detyra! 5) Jeta e te bardhve nuk vlen. Ajo e atyre me ngjyre po. Keto jane vlerat qe Katari duhet ti perqafoje. Ata nuk i kane perqafuar. Jazik ju qofte.

     1. P
      Patronazhisti

      Kur nuk u bem vend mysylman 500 vjet te pushtuar skemi per tu bere kurre sa do te luten bilevegjelit si puna jote qe kane frike te shohin nje femer ne sy. Feja e shqiptarit eshte shqiptaria leket e arabit blejne vetem fakirat.

      1. D
       Dakord

       Rilindas nuk kam ndonje gje kunder komentit tend perveç fakteve: 1. Shqiperia NUK eshte vend mysliman. 2. Shqiperia nuk eshte vend mysliman. 3. Shqiperia nuk eshte vend mysliman.... NE SHQIPERI JETOJNE SHQIPTARE. Nese ti etiketon ne baze te fese atehere prano edhe etiketa ne baze te preferences seksuale LGBTQI . Une jam partizane e heqjes se etiketimeve te grupeve me interesa te ndryshme.

      2. L
       L

       Po sju rruhet angleEve per punetoret or.jo,SE kta SA Kan vrar jo me shume se 10 vjet me.pare,ne Irak qe e kishin fiksim,vrane 2 milion femij,pleq e gra. Anglezet Jane rrace me bqire, e kane hallin te teorit e Sorros e wokismit qe duan LGBTQ e whatever. Keta bq ja mesojn femijeve be klase se 4 e 5 ,qe esht ok te qihesh ne bythe. Rrace perverse,

       1. P
        Pidhi plakes Meros

        Çlidhje ka me hapjen e botrorit o karat e Zeros! Çlume kritikash o lume-medhenj! Maskarenj te titujve te artikujve. Ju qifsha robt.

        1. A
         Alpizo

         E pse atëhere zgjodhë Katar ?!!!! Koooorrrrruuuuuupsioooni !!!!

         Lini një Përgjigje

         Blog Tema