Shtypi botëror bën “leckë” presidentin Infantino pas fjalimit pro-Katar: Dukej si Trump

20 Nëntor 2022, 17:32Sport TEMA

Shtypi botëror bën “leckë” presidentin Infantino pas

Kritika unanime dhe reagime mjaft të habitura nga i gjithë shtypi botëror. Këto janë ndjesitë që zgjoi fjalimi i numrit një të FIFA-s, Gianni Infantino mbajtur në prag të hapjes së Katar 2022. Një fjalim i çuditshëm, në të cilin ai mbrojti zgjedhjen për të luajtur turneun në Emirat. Infantino e quajti FIFA-n si udhërrëfyes të ndryshimit në vendin në Gjirin Persik. Fraza që, sipas shumëkujt, dukej se ishin shkruar nga dikush tjetër, veçanërisht nga përfaqësuesit e vendit që do të jetë pritës i ngjarjes. Ai që komentoi më ashpër kundër presidentit të FIFA-s, ishte e përditshmja autoritare Telegraph, që e bëri leckë Infantino -n.

“Në prag të një Botërori të ndërtuar fjalë për fjalë dhe metaforikisht në rërë, Gianni Infantino pati momentin e tij ‘trumpian’. Duke qenë se presidenti i FIFA-s foli për 56 minuta para se të qortonte kritikuesit e tij…”. Kështu nis shkrimi i gjatë me të cilin Telegraph mbyt çdo pikë të fjalimit të presidentit të FIFA-s. Një shkrim shumë i ashpër, në të cilin gazeta britanike i etiketon fjalët e ekzekutivit zviceran si “qesharake”, dhe insinuon dyshimin se fjalimi i tij është shkruar nga një palë e tretë.

“Infantino po përpiqej të vlerësonte FIFA-n dhe Kupën e Botës për ndryshimin në Katar. Por duhet kujtuar se ai tha se turneu transformoi ‘perceptimin e botës për Rusinë’. Pastaj në vitin 2018 pranoi me shaka medaljen e Urdhrit të Vëllazërisë nga Vladimir Putin. Në fillim të këtij viti ai e shmangu pyetjen nëse e ka ende atë medalje…”

“NUK ËSHTË FIFA QË KOMANDON”
Por Telegraph nuk ndalet me kaq: “Fjalimi i Infantinos dukej i shkruar nga autoritetet e Katarit. Ai erdhi një ditë pas ndalimit të birrës në stadiume për shkak të presioneve të Katarit. Vendi që detyroi turneun të zhvendosej në mes të sezonit dhe më pas ndryshoi orarin e ndeshjeve pasi u shpall. E gjitha kjo për të treguar se FIFA nuk është në komandë”. Për Telegraph, fjalimi i Infantinos kishte për qëllim qetësimin e Katarit dhe i drejtohej pikërisht Emiratit.

4 Komente

 1. b
  bk

  Infantino foli shume mire per Shqiperine dhe vetem per Shqiperine para gazetareve nga e gjithe bota. Habitem shume se si media jone nuk i ka bere jehone ketij momenti. Dhe foli jo pak. Ai solli Shqiperine si shembull solidariteti me mikpritjen qe u beri refugjateve afgane, nderkohe, u shpreh ai, vendet tona perendimore, por edhe pjesa tjeter e botes nuk pranoi t'i priste, etj.

  1. a
   anti25642654censurë

   si trampi?! jo mër jo! dhe si erdoqëni dhe si putana që nga sulmi në ukrainë dhe si gjithnjë i madhërishmi "mbreti" i pakurrorzuar nipi i mbretit të vetbërë, eeeeeeeeeeeeedvvvvvvvvvviiiiiiiiiiiin koqjaaaaaaaaa!! ky ma merr mëndja se do ta lërë shumë pas të shkretin blater,që duhej të shkonte mëpër gjyqe për gjëra koti!!

   1. a
    anti25642654censurë

    si trampi?! jo mër jo! dhe si erdoqëni dhe si putana që nga sulmi në ukrainë dhe si gjithnjë i madhërishmi "mbreti" i pakurrorzuar nipi i mbretit të vetbërë, eeeeeeeeeeeeedvvvvvvvvvviiiiiiiiiiiin koqjaaaaaaaaa!! ky ma merr mëndja se do ta lërë shumë pas të shkretin blater,që duhej të shkonte mëpër gjyqe për gjëra koti!!

    1. L
     Labi

     Nuk eshte Infantino qe vendosi qe kupa te zhvilohej ne Katar,kete vendim e moren te tjeret,cfare do thoshte tjeter Infantino per kete,ai eshte lindur dhe rritur ne Zvicer po me origjune eshte Italian i jugut,mos te them Kalabrez.

     Lini një Përgjigje