Mallkimi global: fituesi në fuqi i Kupës së Botës, del në raundin e pare

20 Nëntor 2022, 22:08Sport TEMA

Mallkimi global: fituesi në fuqi i Kupës së Botës, del

Franca, kampione në fuqi prek ferrin. Trajneri Deschamps është i shqetësuar, jo vetëm për dëmtimet (i fundit është Benzema), por edhe për precedentët e mëparshëm. Në fakt, kushdo që fitoi Kupën e Botës nuk e ka kaluar fazën e grupeve për tre edicione, një mallkim i vërtetë: Italia e Lippit në Afrikën e Jugut 2010, Spanja në Brazil 2014 dhe së fundi Gjermania në Rusi në 2018. Një mallkim që në të kaluarën  gjithashtu goditi kampionët e Brazilit në 1958 dhe 1962 (jashtë në raundin e parë në Angli në 1966) dhe vetë Les Bleus, të cilët shkuan direkt në shtëpi në 2002 në Japoni-Koreja e Jugut pas triumfit në shtëpi të 4 viteve më parë.

Mallkimi goditi Italinë në 2010, kampionen e botës 4 vite më parë në Berlin. Në Afrikën e Jugut, Lippi-bis ishte një dështim i vërtetë, me “Azzurri” të eliminuar në një grup me Paraguajin, Zelandën e Re dhe Sllovakinë. Pas barazimeve me dy të parët, Italisë i duhej vetëm të mos humbiste ndaj Hamsik dhe shokëve të tij për të kaluar në turin tjetër, por sllovakët befasuan dhe fituan 3-2. Një nga momentet më të trishta të futbollit italian, i përsëritur në vitin 2014 në Brazil, por nuk ka të bëjë me zhgënjimin e hidhur të moskualifikimit të dyfishtë, në 2018 dhe 2022.

Mallkimi botëror goditi edhe Spanjën, sundimtare midis 2008 dhe 2012 me dy kampionate evropiane dhe një Kupë Bote të fituar në 2010. Dalja në fazën e grupeve në Brazil 2014 shënoi fundin e ciklit të “Furie Rosse”, të mundur nga Zvicra dhe Kili në dy daljet e para. Kështu Spanja u bë kombëtarja e parë që u eliminua nga Kupa e Botës në fazën e grupeve me një ndeshje të lirë si kampione në fuqi.

Katër vjet më vonë mallkimi goditi dhe Gjermaninë. Gjermanët u eliminuan në grup me Meksikën, Suedinë dhe Korenë e Jugut, zhgënjimi erdhi në ditën e fundit ndaj koreanëve, të cilët fituan 2-0. Një dramë e vërtetë për djemtë e Loeë, të cilët që nga viti 1982 arrinin gjithmonë të paktën deri në çerekfinale dhe që u eliminuan në raundin e parë vetëm në 1938.

Deschamps nuk mund të flejë i qetë sepse edhe Franca e tij ka rënë viktimë e mallkimit global. Si kapiten, në fakt, trajneri aktual e ngriti në qiell Kupën e Botës 1998. Megjithatë, katër vjet më vonë, kur i kishte varur këpucët prej dy vitesh, transalpinët kombinuan në Kupën e Botës në Japoni dhe Kore: dy humbje, kundër Senegalit dhe Danimarkës dhe një barazim me Uruguain, pa gol dhe vendi i fundit në grup me vetëm një pikë. Kush mbështet Francën prek ferrin...

Lini një Përgjigje