Skandali i minutës 104

9 Maj 2024, 10:22Sport TEMA
Skandali i minutës 104

Nga Malte Achilles, BILD

Ishte pika kulmore e dramës së Bajernit në Bernabeu.

Në kohën shtesë (90+13), de Ligt barazoi rezultatin 2-2. Por arbitri Marciniak (Poloni) nuk e jep golin. Pasoja: Reali fiton 2-1, Bajerni është jashtë.

Një top i gjatë nga Kimmich. Mendy në një duel ajror me Mazraoui. Müller e ndjek. Topi bie në këmbët e de Ligt, i cili shënon golin e supozuar të barazimit. Mirëpo, në momentin e gjuajtjes, Marciniak i ra bilbilit. Offside? Asistenti Listkiewicz ngriti flamurin. Në vend që ta lërë lojën të vazhdojë, arbitri i heq shansin Bajernit për të barazuar dhe për ta zgjatur ndeshjen. Çfarë skandali!

Protesta të egra nga Bajerni. De Ligt turret drejt Marciniak. Tuchel është gjithashtu jashtë kontrollit, duke bërtitur: “Jo jashtë loje!” Të tërbuar janë edhe ndihmësit dhe zëvendësuesit e tij. Müller ankohet si i çmendur.

Matthijs de Ligt (24): “Është e pabesueshme. Ne vendosëm rregullin që duhet të vazhdojë loja edhe nëse është jashtë loje. Unë nuk e kuptoj këtë. Ai kërkoi falje, por kjo nuk na ndihmon. Ky është ndryshimi. Nuk dua të them se Real Madridi e ka gjithmonë arbitrin me vete, por kjo e bën diferencën sot”.

Drejtori sportiv Max Eberl (50): “Shumë e çuditshme dhe e dyshimtë. Arbitri i fryu bilbilit përpara se de Ligt të gjuante, kështu që VAR nuk mund të ndërhyjë më. Arbitri tha se ishte gabim i tij. Ne nuk mund të blejmë mut nga kjo! Ne ishim të gjithë për një finale gjermane. Të gjithë përveç gjyqtarëve polakë!”

Trajneri Thomas Tuchel (50) në DAZN: “Skena në fund është qershia mbi tortë. Kjo është një fatkeqësi absolute! Edhe goli i dytë i Realit e mbyll ndeshjen. Arbitri nuk ka pse t'i bjerë bilbilit. Kjo është një shkelje e rregullave.”

Ai më vonë u ankua në ZDF: "Kjo nuk ka kufi, është e turpshme!"

Michael Ballack (47): “Vijërojtësi duhet të presë me flamurin e tij. Së pari pret rastin dhe më pas ndërhyn. Nuk e di pse flamuri u ngrit kaq herët. Nëse ngrihet, arbitri duhet t'i fryjë bilbilit. Pra, ne mund ta fajësojmë atë vetëm për gjysmën. Një vendim absolutisht i gabuar!”

Eksperti i arbitrimit në BILD, Thorsten Kinhöfer (55): “Një gabim i pafalshëm në një gjysmëfinale të Champions League! Jo vetëm nga arbitri, por sidomos nga asistenti. Ai në fakt është i udhëzuar të presë dhe të shohë. Ai duhej të priste.”

Eksperti i arbitrave të ZDF-së, Manuel Gräfe (50): “Gabime të qarta nga ekipi i arbitrave: Së pari, ndihmësi duhej të priste me flamurin. Dhe edhe kur ngrihet flamuri, arbitri i bie bilbilit.”

Ai nuk e bëri këtë - dhe Bajerni u habit dhe u tërbua me të drejtë...

17 Komente

 1. L
  Lleshi

  Rrenc, mashtrus. Bilbilit i ra para se me gjujat ne porte. Lojtaret e Realit u ndalen sapo ra bilbili

  1. K
   Kola

   Llesh, te lutem shikojeni edhe nje here rastin dhe do te bindeni se nuk eshte ashtu sic shkruani ju! Me respekt!

   1. n
    nardi

    lesh jo llesh respekte

  2. H
   Humoristi

   Rreshtimin e Bajernit e shkaterroi vete trajneri Tuhel me zevendesimet e tija injorante.Edhe shtese me ke sulmues e llogariti qe te fitonte!?

   1. T
    Tirona

    Në një ndeshje të tillë të një rëndësie të veçante midis dy ekipeve më të mëdha të futbollit botërorë , meqenëse Vari nuk ka mundesi të nderhyje nga gabimi i albitrave duke shkelur rregulloren , duhet të ndërhyjë UEFA që me anën e një Vari tjetër dhe të lejë golin në fuqi , ashtu siç lë në fuqi Gjykata e apelit një vendim të gjykatës se pare dhe të luhet ndeshja e 30 minutave shtese një ditë tjeter

    1. T
     Tirona

     …..se ekipit të Bayernit ju humbën miliona euro nga gabimi i Albitrave

     1. S
      Sportdashes.

      Mos flisni me tifozllek! Formalisht arbitri beri gabim te madh, por nuk ndryshoj asgje ne realitet. E para lojtaret ishin realisht offside, qe eshte thelbi i diskutimit, dhe e dyta lojtaret e Realit bashke me portjerin ndaluan lojen nga fishkellima e arbitrit.

      1. T
       Tironsi ZZ, NYC

       Janë dy gabime rresht në një aksion: Vijërojtësi ngre flamurin, rregullorja thotë s'duhet t'a ngrejë. Kryesori i bie bilbilit, rregullorja thotë vazhdon loja. ... kur pozicioni nuk është I dukshëm jashtë loje ( dmth disa metra offside). Muler, që pasoi te DeLight, nuk është jashtë loje, dukshëm. Mos harrojmë, që arbitri vazhdoi lojën kur dy topa ishin DUKSHËM në fushë. Lojtarët, kamerat, tifozët në ekran po vazhdonin lojën në gjysëmfushën e Real, loja po zhvillohej te porta e Bayern. Nëse nuk I kishte pritur Neuer? Kishte 4-5 raste kur madrilenët ndërprenë me fallen të rënda nga mbrapa kundërsulmet e Bayern. Asnjë karton i verdhë dhe ata vazhduan ndërhyrjet. Këto ( e të tjera) e bëjnë gjykimin skandaloz në favor të Real

     2. N
      Niku

      Sae gol pasi sapo ra bilbili as portieri as mbrojtesit se vazhduan me lojen

      1. F
       FC Bayern

       ishte nje turp i madh per futbollin europian Goli qe i rregullt

       1. A
        Autogoli

        Gabim absurd i arbitrave,në një ndeshje ‘shpejtësi në skëterrë’,që tregon qartë polakët e blerë,se u kombinun frikshëm në atë çast. Nga ana tjetër ,jam dakort me dikë më sipër që thotē për zëvendësimet e gabuara të trajnerit gjerman. Po,une si tifoz i Bajernit që nga vitet 70’ ,kam kërcyer në këmbë duke bërtitur kunder trajnerit dhe duke thënë se ky ska bythë të drejtoj një klub fitues se është frikacak,se tani do t’a humbë ndeshjen . Si është e mundur të fut një mbrojtës korean që i dha barazimin Realit ndeshjen e kalum me gafat e tij.!? Si është e mundur të heq lojtarin më sulmues Sanè ,duke e bërë më të sigurtë mbrojtjen e Realit,se ska një rrezik permanent.!? Ndryshimi taktik,për t’u mbrojtur me një rrjeshtim të përforcuar në mbrojtje,prishi ekuilibrin e mbrojtjes,i cili deri në min 88 ‘ ja kishte dalë shumë mirë,falë dhe pritjeve spektakolare të Noir. Momenti i golit,ishte po një pasiguri e portierit,por topi ishte i fortë,pastaj pse ishte përforcu mbrojtja,që të mos lejonte depērtimet e lojtarëvr të Realit me top dhe pa top dhe çfar bënë,ia futën një sy gjumë se është Noir në portë. Ngado që ta kapësh,difekti ishte në mbrojtjen ‘e përforcuar’,pra faji i trajnerit,pastaj se albitri ishte i shitur,këto janë muhabete të tjera

        1. H
         Hamleti

         E mira, të mbetet Reali të luajë me vetveten. Një skuadër e Mirë, por skajshmërisht e favorizuar. Futbolli nuk ka më etikë për tu ndjekur. UEFA është ajo ekorruptuara e frymës Platini...

         1. C
          Colina sygerdalla

          Iku Colina njeriu i Florentinos dhe i Realit ....por njerezit e tij dhe te Florentino Perez jane akoma ne UEFA , Diku strukur duke favorizuar Realin pa mase ...vetem nje gje po tregoj ....cdo te ndodhte nese ne vend te Realit per krijimin e nje tjeter filiali i ashtuquajtura Superliga elitare paralel me Champion League ......c'mund te ndodhte ???? Reali jo tani , dje dhe pardje ...por nje jete eshte favorizuar nga arbitrat ...vetem kur ka qene bloze , nuk shifej atehere as arbitrat nuk kane se cte bejne gje ....vec gjithmone skaudrat e forta gjithmone favorizohen ...nese jap 95 % , 5% do ti japi arbitri ....e njejta gje dhe dje ...qe merhum Tuhel qe i dha te drejta arbitrit ...se ashtu sic po jepte fushe per barazim Reali nese ne vend te Bayernit ishte nje skauder tjeter 3 gola do i raste ...vec Tuhel u tregua leshko ...e ky eshte futbolli , cdo hedhesh do presesh ...tung

         2. L
          Leonardi nje FCB i hershem

          Eshte pare edhe nje here filmi me gjyqtarin hungarez ne 2017 ten ...jo vetem qe pranoj dy gola ofside te Cristiano por largoj dhe mesfushorin kilian me karton te kuq per nje nderhyrje qe nuk u prek kundershtari fare ....gjithsesi kjo i perket se kaluares ...per ndeshjen e djeshme per mendimin tim personal e humbi Tomas Tuhel dhe askush tjeter , vec ai duhet me zevendesimet qe te mbante Realin larg zones se mbrojtjes dhe jo ta sillte ate sa me prane ...gabime fatale ...atje qe Gorecka perse nuk e perdori ?? dhe Largimi i Sane ishte kryekomplet i gabuar ...per mendimin tim krejt personal Bayerni duhet te beje nje lifting te gjere nga mesfusha dhe mbrapa ....mbrojtesi koreanojugor nuk eshte per Bayernin ...dhe dicka tjeter qe eshte shume e rendesishme dhe qe nuk e ka kapur askush eshte se Bayerni eshte nje klub shume i sukseshem ekonomikisht duhet patjeter te heqe dore nga asfiksia e perdorimit te financave .....atje ishte Belingham ...te Borusia , perse nuk e mori ?? Bile po te shkojme me pas do te kujtojme dhe ofendimet e Karl Henz Rummenigges ndaj Toni Kros ....ti djalosh nuk je lojter i madh qe kerkon kaq shume para ...per mua fillo bisedimet me klube te tjera per largim ...., atje ishte Haland , atje ishte de Bruyne te gjithe ishin ne Budesliga Gjermane .....dhe dicka tjeter qe do ta shofim ne te ardhmen ...atje eshte dhe Florian Virtz...dha ai nje dite te bukur do shkoj diku qe do tja dine rendesine dhe klasin e tij ..behet gati te largohet raketa kanadeze drejt realit , kane filluar bisedimet me Teo Hernandesin , mbylle cpret ?? Mbrojtesin e Barcelones qe do ti bashkohet Bayernit si i cmendur pse nuk e mbyll ?? pra gabimet e Bayernit jane te medha ....duhet te filloje dha ai te shpenzoje shuma te medha qe te konkuroje klube elitare si Real Madrid dhe Mancester Sity .....politika e shpenzimeve sa me ekonomike ka mbaruar , ....po te shikojme se cialt kompani jane mbrapa Bayernit do te kuptojme qe nuk ka as me te voglin problem ekonomik ...vec duhet te shkulin mentalitetin qe ne kete klub nuk mund te japim roga te tilla ...andej fillon e keqia....nga shpenzimet ....duhet qe lojtaret talente dhe te medhenj te shikojne Bayernin jo me nje sy por ta shikojne ball per balle ......lojtare te dores se dyte nuk duhet ti afrohen Sabener Strasse 51 kurre ...sot Koreati dje dikush tjeter pardje nje tjeter ....duhen perforcime te medha ...vetem keshtu do te perballosh klube gjigante si Real dhe Mancester

          1. K
           Kot

           Po prandaj eshte Bajern sepse eshte ndryshe nga shpenzimet rrogat te cilat realisht e kane prishur futbollin.Gjermanet nuk jane budallenj fundja eshte nje loje dhe nuk duhet te kaloje disa limite te cilet ata i kane tabu sipas bindjes se tyre ky kriter i ben te dallueshem nga bota vertete skane rezultatet e Realit por kane stabilitet jane gjithe kohes top nuk jane te cmendur prandaj jane aty ku jane.

          2. m
           mirel

           Kur luan kunder Realit duhet te pregatitesh mire se ke 12 kundershtare ne fushen e lojes...

           1. B
            Beni

            Ore ca fllisni se kur anesori e shikon qarte pozicionin jashte loje ka te drejte te ngrej flamurin dhe kryesori ndalon lojen !

            Lini një Përgjigje