Tërmet Peçi: Komandant! Vjosën do ta ruajmë si lumë të egër, por mos na kërkojnë dhe njerëz të egër se s'kemi më

15 Mars 2023, 16:27Turizëm TEMA

Tërmet Peçi: Komandant! Vjosën do ta ruajmë si lumë

Kryetari i Bashkisë së Tepelenës, Tërmet Peçi ka tërhequr sërish vemendjen në takimin e mbajtur për Vjosën si Park Kombëtar në Tepelenë.

Në fjalën e tij ai theksoi se banorët e Luginës së Vjosës do ta mbrojnë Vjosën si lumin e egër të vetëm në Evropë, por nga ana tjetër kërkoi që jeta e re banorëve të Parkut Kombëtar të Vjosës të mundësohet duke ndihmuar financiarisht këtë projekt. 

“Deri më sot, gjithë qytetet dhe fshatrat nga Carshova deri në Adriatik, kanë mbijetuar falë Vjosës. Vjosa ka qenë arsyeja përse të parët tanë kanë ngritur vendbanimet e tyre buzë saj. Ajo ishte për ne, burim i jetës, luginë e komunikimit mes Greqisë dhe Adriatikut, dhe mbi të gjitha lumi që siguronte mbijetesën tonë në shekuj.  

Nga sot e tutje, me shpalljen e Vjosës Park Kombëtar Natyror, do ta na duhet ne të kujdesemi për Vjosën dhe ti kthejmë asaj borxhin shekullor për mbijetesën tonë. Tani është ajo që ka nevojë për mbijetesë. Dhe ne jemi mbledhur sot të zotohemi se do ta mbrojmë atë.  

Pra ne prej sot, nuk do të na duhet të mendojmë vetëm për mbijetesën e Vjosës së egër, por dhe për ekonominë tonë, për mbijetesën tonë dhe duhet të përshtatim të ardhmen e zhvillimit tonë ekonomik dhe social në përputhje me objektivin për ta ruajtur Vjosën si një park kombëtar.  

Jeta jonë e re si banorë të parkut Kombëtar të Vjosës, natyrisht do të jetë e ndryshme nga jeta që kishim planifikuar më parë. Do të jetë një jetë me më pak investime publike, më shumë turizëm natyror, më shumë kujdes për mjedisin dhe ujerat e zeza të mos derdhen në Vjosë, më shumë kujdes për mbeturinat që ndotin lumin, më shumë kujdes për fshatrat dhe qytetet buzë Vjosës që të mos kthehen në problem për pastërtinë e saj dhe shumë probleme të tjera.   

Me një fjalë jeta jonë e re si banorë të Parkut Kombëtar të Vjosës, rrezikon të na kthej në banorë të një rezervati, me shumë më pak mundësi për zhvillim dhe shumë nevoja financiare për mbijetesë.   

Shpresoj që të gjejmë një të mesme të art, ku bashkë me Vjosën të mbijetojë dhe ekonomia e Vjosës, e cila është vendimtare për të mbajtur njerëzit në këtë territor dhe për tu kujdesur për Vjosën.  

Ndaj nëse duam të gjithë të mbrojmë Vjosën, duhet të mendojmë për ekonominë që duhet të prodhoj ky Park Kombëtar Natyror. Dhe kjo ekonomi duhet të jetë e qëndrueshme dhe e shëndetshme, për ti siguruar se Vjosa do të mbijetoj si lum i egër dhe ne banorët e Parkut Kombëtar të jetojmë si njerëz normal", tha ai.

Në fund duke mbyllur fjalimin, Tërmeti ju drejtua kryeministrit Rama:

"Komandant. Dhe një gjë desha ti siguroj këta miqtë komandant. Vjosën do ta ruajmë si lumë të egër, por mos na kërkojnë dhe njerëz të egër se s'kemi më".

13 Komente

 1. M
  Mir ja ja then Kanibaleve me sjelkje Engjulli

  mos e rruani carin nga Mashtruesit e Njerzimit ,me te tilla Metoda gjasme per shqetesimin e Natyres dhe mbrojtjes se ambjentit Fshehin Helmin bit e Baballareve qe kan ndryshuar taktike vs Shqiptareve mikeprites e te padjallezuar .Shqiptaret s'duhet te harrojne se bijt e Dajllit rriten e behen po Djall dhe mos t'ju bejne peshtypje fjalet qe ata perdorin dhe vene ne Loje per me depretu aty ku duan ._______ si i thone asaj Fjale te Urte Shqiptare ; Me te qeshur me te ngjeshur _tjua rrasim edhe ne ,sepse s'jemi budallenje ja njohim mire Faren e Djallit

  1. B
   Bela mbesa e beqos

   Jo shoku Beqir Peçi ! Nuk do te kete kerkesa per gjera per te cilat ju jeni pa u kerkuar askush.

   1. E
    Erdogan

    Qe ne momentin qe Greket i thone Aos lumit qe buron nga Greqia dhe you Turkoalbanians i thoni Vjose tregon qe jini jo te eger por egersira. Ilyret dhe Epirotet i thonin Agrio egersires. Ashtu sic kini ndryshuar te gjitha Topo-Onomat (toponimet) Greko-Ilyre ne Vorio Epirin e Kastriotit nga you ne emer te nje Pashalleku turk ashtu consideroheni nga Ata qe ndane Epirin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke.

    1. L
     Liapi

     Per ti e ka fjalen ki mo?Kur ylliret dhe eiprotet jetonin ne dy anet e Vjoses, a(e)ger/griot e races tende ishin akoma ne Etiopi , ju dhame gjuhe, ju dhame gjak, ju dhame liri, egersira mbetet.

    2. sapa

     Ne shqiperi te egrit dhe te korruptuarit kane mbetur.Sigurisht edhe shume pak te ndershem qe e kane te pamundur te ikin nga atdheu i hajduteve!

     1. D
      Drejtesia Popullore

      Termet, i ke rene pikes, ke folur me pambuk. Qe do te thote po tallin Gencin me ne. Qe Vjosa, ky park te kthehet ne rentabel, sic jane ketu ne Amerike, dhe Grand Canyon apo te tjere qe nuk gjenerojne me shume se 40 milion $ ne vit, duhet te kete investime masive, kanalizime qe me duket i permendi El Lider Massimo, pyllezime, kredi dhe mikrokredi per agroturizmin, trail per mountain bike, qe te lidhen me Greqine e me tej, rehabilitim i kishave ortodokse te lena djerre qe te vazhdojne e te lidhen me Greqine e me tej, do minimumi 10 vjet te realizohen dhe me shume se 150 milion dollare, ku pjesen me te madhe e ze pastrimi i ujrave te zeza. Te shohim sa do japin, eshte permendur nje shifer 80 milion dollare, por nuk eshte una tantum, do jete e shtrire ne 10 vjet besoj. Ndersa eliminimi i dy HC, Pocemit dhe Kalivacit, me rreth 1 miliard kWh ne vit dhe rreth 200 milion dollare te ardhura ne vit te munguara, pervec mbrojtjes nga prurjet dhe demet e saj, i krijonte te njejtat mundesi, turizem, agroturizem, ekonomi peshkimi ne dy liqenet dhe cdo gje, pervecse kishim dy vepra rentabel ne vendin tone.. Qe te barazohet fitimi nga HC plus turizmin qe do ishte, krahasuar me "lume i eger", do duheshin 1 milion dite turistike ne vit me nga 200 dollar secila dite per te barazuar. Shifrat nuk qendrojne kerkund. Cfare qoke politike kemi plotesuar? Koha do ta tregoje. Moda e Lumit te fundit te eger ne Europe, e zbatuar nga vendi me i vogel i Europes eshte nje tallje e madhe e Gencit me ne. Rrafshina e Patagonia eshte me milion km katrore, edhe hapesirat e pafund te Rusise jane me milion km katrore, aty ka kuptim natyre e eger. Keshtu i dashur Termet ke te drejte, mos na karkojne njerez te egjer me pas.

      1. g
       gjithcka vjen nga Djalli 1913 -es eshte AntiShqipt

       Shqiperia duhet te mexhoje gjithcka vete e jovetm ne kte raste me Vjosen por gjithcka duke pare ne radhe te pare interesin ekonomik te Shqiperise jo prrallave te Djallit qe na ka shkaterruar ne shekuj

       1. n
        nderhyjne ne Shqiperi vetem per te Penguar Shqipta

        Te huajt nderhyjne ne Shqiperi ,ne Problemet e Brendeshme te Shqiperise ," te Shqetesuar " vetem per Funksionimin e Pederastise dhe Lesbizmit ne shoqeirne Shqiptare e cila nuk eshte ne Nivelet qe Europa deshiron te shikoje ne Shqiperi ,______________ nderhyjne ne Problemet Fetare duke sjell nga Bota e Huaj -Djallin me te bir dhe bere Corb fete ne Shqiperi ,______ nderhyjne ne Politike e gjithcka munden , ________ mbeshtesin ne Politike Kriminele e Funderina si salih berisha e ilir metaj , qe shkaterrojne Shqipeine ne cdo drejtim ,_________ pra nderhyjne edhe per gjasme Mbrojtjen e Natyres dhe "Peshkut te Vjoses " dhe mosNdryshimit te Ngjyres se Vjoses ne Dimer , ____________ por KURR nuk Investojne ne Shqiperi ,ate qe ka imediate ku popull e ky Vend ,psh ne Industri , kur ne Europa ka Mijra Fabrika e Industri qe rri ne Tako jashte Funksioni si rezultat i superprodhimeve e Standarteve qe gezojne .__________ Pasi ja kan arritur asaj Mireqenje ne vendin e vet , Fillojn e ekpserimentojne me vendet me Qeverri Naive si Shqiperia nen Maska Ambjentalistesh (por qe ne Realitet mundet te jen gjithcka tjeter Djalli vet ) duke ju Imponuar si Organizata "Civile" nji Shteti i cili e ha Sapunin per Djath BE-je ! E gjithe Loja e fakeAmbjentalisteve te Huaj per Vjosen ka qen nji Fasade mbas se cilen luhen interesa komplet te tjera nga kto Akrobate (shikojini ne surrate si zgerdhihen e Djajve per Fitoren e arruitur vs Kaqolit KM ) Kjo eshte nji Pafytyresi e ksaj qeverria .Turp o injorante Naive qe i nenshtroheni Politikave te Djallit

        1. A
         Anonim

         O Tërmet Ka të egër Tepelena ka. Po si dallon dot do të jap një ndihmë, ca flasin akoma më titullin komandant sikur të ishim në luftë.

         1. M
          Malsori

          Ti anonim kurrë nuk ke për të kuptuar gjuhën e mprehtë të labit . Më dukesh si një analfabet funksional . Ironia e Tërmetit është therrëse , për ata që e kuptojnë . Ashtu siç ke pseudonimin do të mbetesh ANONIM .

         2. C
          Canon

          Ky eshte komplet idiot.

          1. N
           NO PASION

           SERVILIZEM DERI NE NEVERITJE E KRYEBASHKIAKUT ME EMRIN ME TE PAPERSHTATSHEM NE BOTE...GJITHSESI KJO ESHTE TAKTIKA TASHME NORMALE E KRYEMINISTRIT I CILI VENDOS TE KANDIDOJE QELLIMISHT NJEREZ QE URREHEN NE KOMUNITETET E TYRE POR QE KETA TE FUNDIT DUKE QENE FANATIKE TE SE MAJTES VOTOJNE TE DETYRUAR KEDO QE VENDOS SER MAXIMUS...NQS KENI DYSHIM TEK KY KONSTATIM PO JU JAP NJE FAKT EDHE ME TRONDITES NE SARANDE KANDIDAT PER KRYETAR BASHKIE U VENDOS NJE BANOR NGA TEPELENA ME MERITEN SEPSE BABAI I TIJ I NDJERE KA PAS NDERTUAR PALLATE ...IMAGJINONI NE NJE QYTET SI SARANDA KU MINIMUMI 80 perqind TE BANOREVE FLASIN NGA 3 GJUHE TE HUAJA PA PERMENDUR KOEFICIENTIN E INTELIGJENSES I CILI ESHTE NE NIVELIN PERENDIMOR...DHE TE GJITHE KETE NO SENS ME ZHVILLIMIN.. SER MAXIMUS E BEN QELLIMISHT PER TE NXJERE NE DUKJE VLERAT PERSONALE TE TIJ SI DHE PER TE VERTETUAR ATE QE SHOKET PATRONAZHISTE E THONE QE EDHE NJE GOMAR TE VEJE EDI RAMA NE SARANDE A TEPELENE APO DIKU TJETER AI DO FITOJE....

           1. D
            Deglisi

            Cfar eshte ky lum I 'eger" dhe SA lumenj te there Jane te "eger" ne Shqiperi? Po lumenj jo te "eger" kush Jane?

            Lini një Përgjigje