Plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas Tripadvisor!

28 Shkurt 2023, 21:00Turizëm TEMA

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas

Të shtrihesh në plazhin më të mirë në botë nuk do të jetë e lehtë. Baía do Sancho është e arritshme vetëm me varkë ose me anë të shkallëve që zbresin nga shkëmbinjtë e pjerrët në rërën e artë poshtë. Plazhi është në Fernando de Noronha, një arkipelag rreth 354 kilometra nga brigjet e Brazilit, pjesë e shtetit Pernambuco të vendit. Vizitorët në ishuj mbërrijnë me avion ose varkë.

Arritja atje kërkon disa punë, por ajo që pret udhëtarët këmbëngulës ia vlen përpjekja, sipas renditjes së re të Tripadvisor. Baía do Sancho është vija bregdetare më e mirë në botë për vitin 2023, sipas listës vjetore të faqes së udhëtimit të plazheve më të mira në botë, e cila u publikua të martën.

Vitin e kaluar, Baía do Sancho ishte numri 7 në listë. Lista e plazheve është pjesë e Tripadvisor’s Travelers’ Choice Awards, të cilat përcaktohen në bazë të miliona komenteve të dorëzuara nga udhëtarët gjatë vitit 2022. Tripadvisor shikon cilësinë dhe sasinë e vlerësimeve në përcaktimin e renditjes.

Karaibet fituan tre vende në 10-shen më të mirë të 2023-ës, duke përfshirë plazhin nr. 2 Eagle në Aruba, plazhin nr. 5 të Grace Bay në Turks and Caicos dhe plazhin nr. 9 Varadero në Kubë. Vitin e kaluar, plazhet Grace Bay dhe Varadero u renditën respektivisht në vendin e parë dhe të dytë. Eagle Beach ishte numri 5 në 2022.

Lista e top 10 përfshin gjithashtu një plazh në Shtetet e Bashkuara – Plazhin Ka’anapali të Maui-t në numrin 10. Plazhi renditet i pari në listën e veçantë të Tripadvisor me 10 plazhet më të mira amerikane për vitin 2023. Ka’anapali nuk u rendit në top 10 në listën globale në 2022 dhe ishte nr. 17 në listën e SHBA vitin e kaluar.

Europa ka tre plazhe në 10 plazhet më të mira të Reynisfjara 2023 në Vik, Islandë, në numrin 4, Praia da Falésia në Olhos de Agua, Portugali, në numrin 6 dhe Spiaggia dei Conigli të Italisë në nr.8. Vetëm një nga të tre u shfaq gjithashtu në 10 më të mirat e vitit 2022 Spiaggia dei Conigli në Siçili ishte numri 10 në 2022.

Australia fiton një vend në top 10, me Cable Beach nr. 3 në Broome, që ndodhet në rajonin Kimberley të Australisë Perëndimore. Një nga përvojat më të kërkuara të Broome është një udhëtim me deve në perëndim të diellit përgjatë kësaj shtrirjeje 22 kilometra të vijës bregdetare të Oqeanit Indian. Cable Beach ishte numri 11 në listën globale të vitit të kaluar. Nr.7 Plazhi Radhanagar në ishullin Havelock (Swarag Dweep) në Andaman përfaqëson Indinë në listë. Plazhi bie një vend nga renditja e tij nr. 6 në 2022.

10 plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas Tripadvisor

1.Baía do Sancho – Fernando de Noronha, Brazil

2.Eagle Beach – Aruba, Karaibe

3.Cable Beach – Broome, Australi

4.Plazhi Reynisfjara – Vik, Islandë

5.Plazhi Grace Bay – Turks and Caicos, Karaibe

6.Praia da Falésia – Olhos de Agua, Portugali

7.Plazhi Radhanagar – Ishulli Havelock, Indi

8.Spiaggia dei Conigli – Siçili, Itali

9.Plazhi Varadero – Kubë, Karaibe

10.Plazhi Ka’anapali – Maui, Hawaii

Lini një Përgjigje