FOTOT/ “Rosa Mandarinë” rosa e rrallë që është shfaqur në Liqenin artificial të Tiranës

19 Shkurt 2023, 20:54Turizëm TEMA

 

FOTOT/ “Rosa Mandarinë” rosa e rrallë që

“Rosa Mandarinë” (Aix galericulata), që vlerësohet nga vëzhguesit e zogjve si një nga shpendët më të bukur në botë është një vizitore shumë e rrallë edhe në Shqipëri.
Dimrin e këtij viti vetëm një specie është shfaqur në Liqenin artificial të Tiranës duke bashkëjetuar me rosat e tjera.
“Rosa Mandarinë” është me prejardhje nga Azia Lindore dhe shquhet për ngjyrat mbresëlënëse dhe format që merr gjatë notimit në ujë.
Studiuesi i shpendëve Mirian Topi i tha Zërit të Amerikës se rosa mandarin mund të jetë shkëputur nga ndonjë rezervat i ruajtur natyror në vendet e rajonit nga ku ka ardhur në Shqipëri.
Rosa mandarinë u fotografua në Liqenin e Tiranës nga gazetari Raimond Kola

26 Komente

 1. J
  Jimi

  Shum bukur! Por e rendesishme eshte qe keto specie kaq te rralla dhe kaq te kufizuara ne numer, te mbrohen me fanatizem dhe pse jo te krijohet shtrat per rritjen e numrit te tyre. Kjo konsiston ne sensibilizimin e opinionit publik per vlerat e rralla qe kjo specie ka ne faunen shqiptare, si dhe ndeshkimi i te gjithe atyre individeve qe me dashje, apo pa dashje kerkojne te shfarrosin keto specie te rralla.

  1. M
   Mbroheni mos e vjedhin Gerrket e janulles

   Rose e rralle e mjaft e bukur . Kujdes ruheni se Rreklama ber ktu ne medie mundet te jet nji sinjal Alarmi dhe mundet te behet Objekt sulmi nga Bandat AntiShqiptare qe qarkullojne te pakontrolluara,te lire ne gjithe Shqiperine . Nuk duhet par me naivitet ky Alarm ,kur dijme se gjate gjithe Historise na vjedhur qe nga Heronjt Histori Kisha Ikona gjithcka gjetur nenToke e mbi Toke ,Anije Polumbare Dokumente Kishtare antike etj etj etj dhe sot gjenden ne Muzet e vendeve te tjere ose Private .Shteti e Bashkia duhet te mbaje nen vezhgim kte Mrekulli Shqiptare .

  2. E
   Eda

   O zoot sa e bukur qe eshte!! Ishalla na vjen prape..Çfare kenaqesie per syrin, te mallengjen

   1. $
    $antiago-@-Chil€

    Në amerikë dërgojnë balona spiunazhi kurse në Shqipëri rosa spiune kinezët.????????????????????????

    1. D
     Draper dhe Çekan

     Te qifsha tetem qe edhe kur shikoni ndonje gje te bukur e lidhni me spiunazhin.

    2. V
     Vlora.Vlora

     shume specie e bukur ,cuditem si eshte gjalle

     1. B
      Baca-Bajram

      shume e bukur, le te shpresojm qe do qendroj gjate dhe s'do zhduket nga barbaret qe s'din gje tjeter vec se te shkaterrojn dhe zhduking...

      1. E
       Epirioti II

       Respekte per gazetarin Raimond Kola qe nuk e braktisi kurre dashurine per te gjurmuar dhe fotografuar zogjte

       1. K
        Kur ta shifni me lajmeroni

        o Jimi, kjo specie eshte japoneze dhe kushton 5 mije euro cifti, ca lesh te mbrohen thua??!!! Ajo patjeter qe i ka ikur nga shtepia ndonje paralliu. Kush i le ne liqenin artificial ato!!!!!! Une sapo lexova lajmin i bera nja 10 xhiro nga liqeni.

        1. L
         Likja

         Per cfar i bone nja 10 xhiro nga liqeni,per te kap Rosen,,se ja dike dhe cmimin,nje rose ,2500 euro,

         1. M
          Mos e prek rosen o pall

          Ja albanistani i pare,,c'è lesh te mbrojtur Jan thot,,,ka bo nja10 xhiro ky sum kapuci me kap Rosen,,,do shesi 2500 euro,po' te pash un po' nuk ti preva veshet,,,

          1. K
           Kur ta shifni me lajmeroni

           o pall k ari e fisriqa, ajo qe shkruajta ishte per te treguar se ajo Rose nuk eshte ne abitatin e vete dhe ngaqe kushton nuk mund te jete aty per shkak te klimes, por se i ka ikur dikujt qe e ka blere nje hale me leke. Sa per Rosen qe kerkoja verdalle liqenit e kisha fjalen per motren tende qe e gjeta ne xhiron e pare te gjiri i kurvave.

         2. A
          Andreas

          Mos! Pse e dhate lajmin? Do ta vrasin dhe do ta hane!

          1. C
           Cecua ka bicak

           O zot sa e bukur do e kete marre vesh qe eshte rama duke qeverisur dhe ka erdhur ti thote sa bukur e ke djallosur shqiperine Kjo do jete arritja me e madhe e kesaj qverie neqofte se e mban ketu kete rose dhe ta beje ministre pa protofol si elisen dhe pasaj ta shpalli investitore strategjike si olten posht komunistat hajdute dhe faqe zinj

           1. C
            Ceco bitha

            Ceco ziu,,rosa sa mori vesh qe saliu eshte akoma gjalle iku andej nga erdhi,,,se i kishin then qe ka vdekur,,,kur te vdesi dhe komunisti fundit sali,,atehere do kthehet prap,

           2. C
            Cecua ka bicak

            O zot sa e bukur do e kete marre vesh qe eshte rama duke qeverisur dhe ka erdhur ti thote sa bukur e ke djallosur shqiperine Kjo do jete arritja me e madhe e kesaj qverie neqofte se e mban ketu kete rose dhe ta beje ministre pa protofol si elisen dhe pasaj ta shpalli investitore strategjike si olten posht komunistat hajdute dhe faqe zinj

            1. J
             Juli

             Shume e bukur te ruhet nga bashkia ne kopesht

             1. J
              Juli

              Ishalla eshte cift

              1. J
               Juli

               Ishalla eshte cift

               1. J
                Juli

                Ishalla eshte cift

                1. J
                 Juli

                 Ishalla eshte cift

                 1. M
                  Mereni ne Mbrojtje menjiher

                  Eshte padyshim nji Rose e rralle e mjaft e bukur .Them ne titull merreni menjiher ne Mbrotje dhe kjo te Sigurt , te financohet per mbrojtjen dhe kultivohet me tej si Ekzemplare i vecante , te meret ne mbrojtje ,kur dijme mire se sa AntiShqiptare qarkullojne ne Shqiperi dhe ushtrojne nji Veprimtari te Shkaterruari gjithcka Shqiptare ,qe nga FakeAkadamia ,Politika, Mediet, Letersia, pengimi pra i shoqerise Shqiptare ne gjithcka munden ,ku ne Medie ka nji prezenc shume Alarmante te Qerqeve e Politikave AntiShqiptare ,fale naivitetit por dhe paaftesise se funksionimit te Shtetit

                  1. G
                   Goni Gal

                   E ka bojatis piktori modernist , lideri boteror , madheria e tij Edvin .K.Rama. Eshte vepra e tij e fundit.

                   1. d
                    demo

                    Armaxhij,Gjuexhij,delenxhij te gjithe fshatit,ka ardhe p,,i ri ne fshat. O burra nga liqeni!

                    1. S
                     Skenderbegasi

                     Ne Saliun e dyte u llahtaris dhe trumcaku qe po i reziston luftes ne Ukraine.

                     1. D
                      Drejtesia e munguar

                      Shteti të vërë një roje me turne të vëzhgojë rosen e ta mbrojë nga shqiptarët. Vetëm dhelprës, çakalli apo një grabitqari 4 këmbësh I lejohet të bëjë ç'të dojë me të. Pagesën e rojeve ta bëjë Saliu si garantues I demokracisë edhe për kafshët.

                      Lini një Përgjigje