Ujërat termale të Bënjës, destinacion i preferuar dhe gjatë dimrit

30 Janar 2023, 17:36Turizëm TEMA

Ujërat termale të Bënjës, destinacion i preferuar dhe

Vizitorë të shumtë zgjodhën qytetin e Përmetit dhe thesaret natyrore të tij për të kaluar fundjavën e fundit të janarit.

Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura ndau sot në rrjetet sociale pamje nga ujërat termale të Bënjës, me vizitorë.

Vizitorët kanë shijuar gjatë kësaj fundjave pavarësisht temperaturave të ulta vetitë kurative të këtyre ujërave.

Ujërat termale të Bënjës ndodhen rreth 13 km larg qytetit të Përmetit.

Të njohura që në antikitet këto burime sulfurore, që dalin nga një çarje e thellë tektonike, janë të ndryshme e burojnë në të dyja anët e kanionit të Lengaricës.

Çdo burim zotëron veti terapeutike të ndryshme për kurimin e sëmundjeve të lëkurës, stomakut, veshkave, reumatizmës etj.

Ky vend i rrethuar nga një natyrë e paprekur, paraqet një përzierje unike midis historisë aventurës dhe natyrës. Përveç banjave termale atje gjendet edhe kanioni i Lengaricës dhe Ura e Katiut.

Ujërat termale të Bënjës, destinacion i preferuar dhe

 

4 Komente

 1. x
  xzy

  Sa është temperatura e ujit në këto banja termale tani në janar? Mendoj se po t'i kishin vendet e huaja këto lloj banjash termale do të kishin 1 milion vizitorë në vit. Nuk e di nëse janë ndërtuar një apo disa hotele aty?! Apo është lënë në mëshirë të fatit.

  1. S
   Shtriga

   shyqyr qe nuk jane ndertuar, se do shkaterrohen sapo te ndertohet ndonje hotel

   1. l
    lexuesi

    keshtu i le edhe bota, shiko ketu ... https://www.turismo.it/natura/articolo/art/saturnia-bagni-termali-gratis-alle-cascate-del-mulino-id-20320/

   2. E
    Era

    More komentus,shaj,shaj nuk thatë një fjal të mirë për ktë vënd po vetëm bota,bota. Shkoni,në botë të gjitha ujrat termale i keni me euro.Në Bënjë shkohet brenda ditës nga Tirana,bën llixhat pa asnjë qindarkë dhe në orën 18 je në shpi.Po kur ta bëjnë me lek do thërisni pse e bën.

    Lini një Përgjigje