BBC World nis zbulimin e "Mrekullive të Shqipërisë”

21 Janar 2023, 21:40Turizëm TEMA

BBC World nis zbulimin e "Mrekullive të Shqipërisë”

Një prej programeve më të njohur në botë, i transmetuesit “BBC World” ka zbuluar të shtunën e 21 janarit pamjet e para të dokumentarit të titulluar “Mrekullitë e Shqipërisë”.

Ky i fundit, do të eksplorojë mrekullitë e vendit tonë për t’ia paraqitur ato të gjithë botës.

Gazetarja Bettany Hugs shprehet se Shqipëria është një vend i mrekullueshëm, ku mund të gjesh edhe site arkeologjike dhe të njohësh kulturën e vendit.

Fillimisht programi me disa seri ndalet tek qyteti antik i Butrintit.

“114 kilometra nga Italia dhe vetëm 3 kilometra nga ishulli i Korfuzit këtu është siti kombëtar i Butrinit, i shtrirë në 200 hektarë ky park arkeologjik është një udhëkryq i kulturave duke filluar nga antikiteti tek epoka e bronzit dhe ajo otomane”, vijoi gazetarja e BBC.

Dokumentari ndalet më tej tek historia e lashtë e qytetit dhe rëndësia që pati ai për kohën.

“Në shekullin e parë para Krishtit Butrinti ra pre e ambicies së romakëve, të cilët u shtrinë nga Evropa deri në Afrikë dhe Azi. Në shekullin e 4-ët para Krishtit Jul Çezari ishte kokë më kokë me kundërshtarin e tij Pompei i cili kishte stacionin e flotës së tij në atë që njihet sot si Korfuzi”.

Por Butrinti ishte edhe vendi i fushëbetejave të përgjakshme.

“Këtu është pika ku perandori Oktavi mundi mbretëreshën e Egjiptit Kleopatrën dhe të dashurin e saj Mark Antoni”.

Qyteti antik i Butrintit ishte edhe streha e shkrimtarëve të kohës si ajo e këtij momenti ku gazetarja citon poetin Virgjil i cili shkroi vargjet e tij të famshme për Butrintin.

Por për mijëvjeçarë ky vend mbeti i pazbuluar deri në vitin 1932, nga arkeologu italian Luixhi Maria Ugolini i cili ishte me mision nga vetë Musolini për të hedhur dritë mbi Butrintin.

“Këto janë disa nga gjetjet e Ugolinit. Janë statujat e familjes mbretërore që zbukuronin teatrin”.

Dokumentari vë në dukje gjithashtu se Butrinti është siti i parë arkeologjik shqiptar që ka hyrë dhe mbrohet nga UNESCO.

Sipas dokumentarit, ky sit arkeologjik është një nga ato vende ku mitologjia takon realitetin dhe ai është po aq magjik sa vetë mitologjia. Në pjesën e dytë BBC-ja ndalet tek alpet shqiptare.

“Zyrtarisht ato njihen si alpet shqiptare por vendasit i quajnë Bjeshkët e Namuna” .

Në këto alpe mund të gjesh kulla të shumta si ato të ngujimit të ndërtuara në shekullin e 17-të.

Kjo ishte banesa e atyre familjeve që për arsye gjakmarrje detyroheshin të ngujoheshin këtu.

“Familja ime, ne e kemi trashëgimi brez pas brezi, jo ka 389 vite që është ndërtuar dhe kjo ishte kullë e ngujimit, ose e pajtimit”, shprehet njëri prej banorëve.

Një element tjetër i rëndësishëm i shfaqur nga transmetuesi britanik ishte dhe lahuta, një instrument muzikor autokton.

2 Komente

 1. R
  Raimond vlonjati

  Ik moj shekrdhat muti se na fyen intelektin e koqeve, me keto gjasme emisionet pro Shqiperis e Nje shtet qelbesire si United Kingdom of Fagost, po na hiqet si humanist kur nderkaq , keta bastarde "Brim-anik" lol ,kane 400 mij emigrante ilegale dhe Shqiptaret qe nuk perbejne as 4 % te totalist te kesaj shume , i jane neshtruar nje propagande tipike rraciste Naziskine si ne kohen e Hitlerit , kur Nazistet ne " Naten e Kristaleve " ndiqnin cifutet me te njejtat parrulla qe ndjek sot ne shekullin e 21 qeveria britanike emigrantet Shqiptare Absolutisht nuk duhet lejuar te vijne ne Shqiperi , keta bastarde , seeshte kjo BBC qe ka share dhe ofenduar njerezit tane edhe para 10 vjetesh , kur nuk ka pasur emigrante fare Eshte e cuditeshme Armqiesia qe kane Media Britanike from 1990 dhe deri tani, Sic duket ata vazhdojne politiken Armqiesore Britanike qe nga viti 1919 , e cila ka vahzduar ne menrye kostante deri ne vitin 1949 , kur ja mbushen mendjen edhe Amerikaneve dhe u sulen kunder Jugut tone --Por atehere kishte Zot , Enverin Shqiperia qe ju shkerdheu motrat Britanikeve dhe Grekeve , se Amerikanet nuk moren pjese fare , vetem ju dhane disa arme Pra media Brim-atikee, apo Vrim-atike, gjithmone sa here u jepej rasti vetem ofendonin njerezit tane Me kujtohet para nja ca vieteve , bene nje artikull ne mediat e tyre ku shanin vajzat Shqiptare,, Ishte skandaloze Kur te shikosh femrat britanike te gjitha e kane surratin si bythe ,bashke me meshkujt-Ata jane popullsia me e shemtuar e Europes, Une nuk e kuptoj pse duhet te mbajme maredhenie me kete shtet qelbesire , , pse ? Keta jane armiqesore ne ekstrem Edhe keta gazetaret jane kryesoret Antishqiptare --Dhe keta kane nje cilesi, qe nqs ti i pret mire, ( dhe Shqiptaret kane te meten qe jane mikpritesa , kjo nuk duhet vazzhduar me ) keta ta marin per dobesi dhe do shkruajen artikuj me nenkuptim se keta jane njerez budallenj Ndaj o Shqiptare ku ti gjeni keta gazetare britanike, ju shekrdheni motrat pa hezitim , Me grusht fytyres futuani , se keta jane si gjarprinj Lere ca genjejne me keto artikuj bajate te tyre --Keta jane te gjithe anti-shqitpare ndaj ne asnje menyre mos i mik-prisni se ua marrin per dobesi ,

  1. P
   Perrallat e rradhes ne interes te tyre..

   Faleminderit per. "Eksplorimin " e nje vendi me nature perrallore ,Si ne cilin do vend tjeter ,qe ka te tilla siperfaqe naturore te bukura .. Por do te ishte akoma me e bukur dhe nje ndime apo nje bukuri e rradhe ,te kishit ardhur ne Shqiperi ,per te Ndimuar Popullin Shqiptare ,Duke Ju mesuar tju Sugjeronit ,se si e si mund te Eleminoni keto Politikane Kriminele Shqiptare .. Qe ne keto 32 vite , keta plehra sollen me Juve Si Popull duke Ju vrare ne die kohe me lloje e lloje makinacionesh..

   Lini një Përgjigje