FOTO/Corriere Della Sera: Udhëtim me biçikletë në Shqipëri mes detit, qyteteve historike dhe tokave të egra

9 Shkurt 2023, 13:03Turizëm TEMA

FOTO/Corriere Della Sera: Udhëtim me biçikletë në

Gazeta prestigjioze italiane “Corriere Della Sera” i ka kushtuar së fundmi një reportazh turizmit në Shqipëri, teksa citon një itinerar të ndjekur me biçikletë në çdo cep të vendit tonë.

Ndërkohë, në çdo vend ku gazetari i “Corriere” ka shkelur me biçikletën e tij, ka fotografuar pikat më të bukura për t’u vizituar.

“1085 kilometra, 4 vende të UNESCO-s, 15 ditë. Këto janë numrat e itinerarit me dy rrota për të zbuluar një nga vendet më të egra dhe më pak të njohura të Evropës, Shqipërinë.

Me biçikletë duke udhëtuar në rrugë mes tokave të egra ku majat, luginat, vreshtat dhe fshatrat e lashta të varura në shpatet e maleve ndjekin njëri-tjetrin, por edhe manastiret e kështjellat me pamje nga deti dhe qytetet historike, ku koha duket sikur ka ndalur.

Një aventurë që fillon dhe mbaron në të njëjtin vend, në Tiranë, kryeqytetin e zhurmshëm të Tokës së Shqiponjave dhe vazhdon në rreth.

Dy javë udhëtim përgjatë brendësisë jugore të Shqipërisë deri në kufirin me Maqedoninë e Veriut, përgjatë brigjeve të liqenit më të vjetër dhe më të thellë në kontinentin e vjetër dhe më pas në brigjet e lumit të fundit të egër në Evropë, Vjosës, gati për t’u bërë park kombëtar.

Dhe më pas drejt qyteteve me një histori mijëravjeçare të përfshira nga UNESCO në listën e vendeve të trashëgimisë botërore, vende arkeologjike të paçmueshme, plazhe të pacenuara, gjire sekrete dhe kështjella me pamje nga deti.

Një mundësi unike për t’u larguar këtë pranverë ose në fillim të verës, në një nga territoret e fundit të paeksploruara dhe autentike në Evropë. Një udhëtim i ngadaltë me biçikletë, mes fshatrave me shpirt të lashtë, manastire me pamje nga deti, fshatra të gurtë dhe mikpritje të kohëve të tjera.”

Artikulli i “Corriere Della Sera”

 

Lini një Përgjigje