FOTOT: Gjenden në malësinë e Pogradecit fosilet e rralla detare

5 Korrik 2022, 15:48Turizëm TEMA

FOTOT: Gjenden në malësinë e Pogradecit fosilet e rralla detare

Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura përcolli pamje nga malësia e  Pogradecit, e cila fsheh thesare me vlera natyrore, historike e kulturore.

Në degëzimin e rrugës Egnatia, pranë Kanionit të Llëngës në Trebinj të Pogradecit, ekskursionistë të ndryshëm, kanë gjetur fosile mijëra e mijëravjeçare. Sipas paleontologëve këto janë fosile shumë të lashta detare, të cilat gjenden në Malet e Pogradecit, në një lartësi 900 metra mbi nivelin e detit dhe 91 km nga vija e sotme bregdetare.

Këto fosile tregojnë qartë se deti, mijëra vite më parë, ka qenë deri në këto lartësi.

Sipas njërës teori për moshën e tokës, këto specie gjalluan diku te 500 milion vite më parë, e pastaj u zhdukën njëherësh me dinozaurët.

Kanioni i Llëngës, ku kanë kaluar ekskursionistët, është i shkurtër (~500m) dhe nëpër të kalojnë ujëra të Shkumbinit. Në një nga përrenjtë e lumit Shkumbin shikohen qartë fosile shumë të lashta detare. Në të djathtë të kanionit  kalon një degëzim i rrugës romake Egnatia që kalon nga ura e Golikut në Selcën e poshtme, e që të nxjerr në Voskopojë. Këtu kemi një trekëndësh interesant me vlera të pallogaritshme historiko-kulturore sepse jemi në zonë të banuar nga komuniteti arumun: Voskopoja, Llënga dhe Grabova.

Anri Pashaj, fotot e te cilit na servir AKZM, thotë se ky është një udhëtim i pabesueshëm që duhet shtuar në guidat turistike. “Brenda pak orësh depërtuam thellë në malësinë e PG, gjetëm fosile mijëra e vjeçare, pamë shpellë e kishë me afreske të klasit botëror nga Kostandin Shpataraku, ecëm në një degëzim të rrugës Egnatia dhe pamë kanionin e Llëngës”, -tregon Pashaj.

 

7 Komente

 1. L
  Ladi

  Perrallore...

  1. J
   Janullatos arxidoglyftis

   jo, Greke !

  2. J
   Ju lutem , a mund te komentoni me konkretisht per

   Ju falenderoj per kete shkrim. Por per ngjashmeri , edhe mbi fshatin Nikolice nga ku e ka fillesen dega me kryesore e lumit Devoll , eshte nje rruge me kalldrem te tille pergjate pjeresive lindore me Malin e Kuq. Thirret rruga e Karvaneve , ose rruga e vjeter . Se dyti . Po nje rruge me kalldrem te tille eshte dhe ne pjeresite perendimore te malit te Visokules ne fshatin Sinice te Devollit te siperm , shume afer me Shpellen e Ariut dhe vend banimin teper te lashte te Selishtit . Gjithashtu po ne fshatin Sinice , ne vitet 1980 , tek Shkalleza u ndertua nje furre per prodhim te gelqers . Duke nxjere gurret nga faqja e malit , neper gurret e copetuar jane pare fosile te gjallesave detare . Per mendimin tim keto fosile jane si prova per te konceptuar se Kataklizmoja e Tokes ka ndodhur dikur . Kam degjuar se Nikolica nepermjet rruges se Karvaneve mbante lidhje me Voskopojen me ne veri-perendim , ndersa kjo rruge vazhdonte me tej edhe ne juge apo juge-lindje .

   1. a
    albanian

    Do te ishte me e udhes qe per keto gjetje fosilesh te merrej edhe mendimi i studiuesve tane per kete fushe dhe pastaj te pasqyrohej ne nje artikull me te plote per lexuesit! Dhe te mos shkruhen " perla" si ky rrjesht i shkruar me lart ne artikull: "Këto fosile tregojnë qartë se deti, mijëra vite më parë, ka qenë deri në këto lartësi"!! Keto fenomene kane ndodhur si pasoje e levizjeve te fuqishme tektonike ne miliona vite me pare dhe Ne sot mund te shohim keto fosile!

    1. s
     shqip

     Material per grekun ti pervetesoje dhe te trilloje histori ,sic ka bere me shume gjetje arkeologjike ne Shqiperi,te cilat gjenden ne muzete e saj meqenese ne jemi nje popull qe nuk na intereson as e kaluara dhe as e ardhmja.

     1. A
      Anastasios Janullatos Haleluja

      Nqs ato Fosile Detare jane me ngjyre si Katran i Zi, atehere sigurisht i perkasin popullit thalassinos grekofonis me origjine nga Afriqí, nga Anatolí dhe Deti Mavrí.

      Lini një Përgjigje