Japonia surpriza e radhës e madhe e Botërorit, përmbys Gjermaninë dhe merr një fitore fantastike

23 Nëntor 2022, 16:03World Cup TEMA

Japonia surpriza e radhës e madhe e Botërorit, përmbys

Gjermania nuk është mësuar me dështimet e Kupës së Botës dhe synon që “të harrohet” aventura e fundit në “Rusi 2018”, duke nisur që në ndeshjen hapëse të këtij edicioni përballë Japonisë. 

Gjermanët janë katër herë fitues të këtij kompeticioni dhe ia kanë dalë që në katër nga pesë turnetë e këtij shekulli të arrijnë minimalisht deri në gjysmëfinale, si asnjë kombëtare tjetër, ndërsa në vitin 2014 triumfuan në Brazil, ndaj Argjentinës, në finale.

Në “Rusi 2018” ishte hera e parë që nga viti 1950 që Gjermania nuk e kalonte grupin. Ndeshja me Japoninë është shumë e rëndësishme duke marrë në konsideratë faktin që më pas do të ketë sfidën me Spanjën dhe në fund me Kosta Rikën. 

Gjermania nuk do të ketë të disponueshëm Leroy Sane për shkak të një problemi në gju, ndërsa sytë do të jenë tek Musiala.

Japonia ka fituar vetëm 1 nga tetë ndeshjet e fundit të Kupës së Botës, por kjo nuk e pengon aspak që të tentojë surprizën ndaj katër herë kampionëve të botës. 

Edhe pse kanë marrë pjesë plot 7 herë në Botëror, aziatikët asnjëherë nuk kanë arritur që të kalojnë fazën e grupeve.

10 Komente

 1. I
  Ilir

  Gjermania sa here te kete Tomas Myler ne fushe konsiderohet me nje lojtar me pak sepse ai eshte lojtar i skaduar dhe me shume i prish pune kur eshte ne fushe

  1. L
   L

   E la vet Nojer,se Nuk rri dot gjate ne Katar...se Nuk e len te q.het ne bythe. E cna bere o FIFA e katar qe sna.le shiritin ne krah e sna le LGBTQ qe te q.hen lirshem ne katar.

   1. M
    Mos u merzit

    Thomas Muller dhe gabimet feminore ne mbrojtje

    1. H
     Hasani

     Shikoni ndeshje ju bole me kto komente leshi?Gabimet i ka trajneri me ate mbrojtje ne krah me nje lojtar qe luan gjithmone me qender Shule 200 kile apo nderimet skandaloze heq Musialen dhe fut Getzen,Guindoganin me Gorecken dh mban Gnabrin gjithe lojes.Per cfare eshte trajneri ?Ta kesh lojen ne kontoll dhe te humbesh per gabime trashanike te drejtimit.

     1. T
      The truth

      Gjermania, USA dhe shume vende perendimore problem numer nje tani kane q. ne b., keshtu nuk u behet vone fare per fitore ne futboll.

      1. K
       KOLI

       Tamom e tha njoni aty sa te jete Muler aty skane per te pas hajer Nuk ka me gjermani per nje jave do bejne ndeshje miqesore ne Rrome me Italine

       1. V
        Vezhguesi

        Une pajtohem plotesisht me kemmentin e Hasanit me lart. Nuk u mor vesh pse u bene ato nderrime. Gjerment e kishin lojen nen kontroll dhe e humben kot fare. Shpresojme ti fitoje gjithe ndeshjet e tjera.

        1. K
         KAPEDANI

         Ekipi Gjerman .e GJERMANE te HUAZUAR . Emigrante nuk mund te behen GJERMANE TE VERTETE pa kaluar 3(tre)breza .

         1. K
          KAPEDANI

          Ekipi Gjerman .e GJERMANE te HUAZUAR . Emigrante nuk mund te behen GJERMANE TE VERTETE pa kaluar 3(tre)breza .

          Lini një Përgjigje