“Ra kambana e Papandisë”, kënga arbëreshe në televizionin grek

16 Gusht 2016, 23:24Kulturë TEMA

Tepër mocionuese, shfaqen djem arbnor duke shqiptuar në gjuhën e tyre këngën e vjetër të të parëve nga Moreja

Është kaq emocionuese të dëgjosh këtë gjuhë arbnore të këndohet nga arbëreshët e Moresë në një televizion grek.

Teksti emocionues i këngës arbëreshe në televizionin grek, tregon se sa krenarë ndjehen ata për gjakun e tyre arbnor. Profesor Shenasi Rama e përcjell videon përmes një mesazhi domethënës në facebook:

“Gjaku nuk bëhet ujë… na thanë se u asimiluan të gjithë. Për shumë vite kam dhënë e kam marrë me shumë nga shqiptarët e vjetër që e dinë mirë se kush janë, edhe me shoqatat e botimet e tyre.

Edhe pse heshtin dhe nuk e kanë pranuar për shumë kohë se kush janë, por e dinë mirë dhe janë shumë krenarë.

Ja edhe kjo këngë e mrekullueshme lirike e dashurie nga Manol Kapetanaki dhe shqiptarët e Moresë.

Arbërorët e Moresë këndojnë në një televizion grek këngën “Ra kampana e Papandisë” (katedralja në Kalamata, në jug të Moresë-Peloponezit).

“Ra kambana e Papandisë,

gru vajzo të vesh ndë klishë.

Ra kambana di tri herë,

gru Mari të pres te derë.

Ea të të puth një herë,

nani që kam pirë verë.

Ea nani kata nani,

ç’është mëma ga ljuvadhi”, shkruan Rama.

29 komente në ““Ra kambana e Papandisë”, kënga arbëreshe në televizionin grek”

 1. barcelona says:

  Morea eshte atdheu i Cameve te ikur ne Calabri..jane kthyer ne vendin e tyre dmth rrenjet e Tyre..

  1. tfgs1 says:

   PLEHRAAAAAAAAAAAAA sunitoshqipfolese te Shenasi Rames,nuk keni asnje lidhje me tous arvanites tis Kambanas e Kishes,pra ORTHODHOXISE ,ok!
   Ju merruni me pallmen m’arabisht te muftiut 5 here ne dite ne maje te xhamise dhe kendoni : ” u rrit cuni do llokum……

   https://www.youtube.com/watch?v=tZe-XSULmaA

   1. Arjan says:

    Arnautet po na vjedhin edhe folklorin gjuhen se Arberia ka qene gerke i kane kenget nga gerket e lashte sic moren Epirin .Hahaha ik e futi nje te dhime tfgs mos harrovtemarresh me vete janullenEPIRI EPIRI EPIRI ESHTE SHQIPERI

    1. tfgs1 says:

     o koqe kandari,qesharakja eshte se muslimonet shqipfoles[pra,turqit] pretendojne lidhjen mes arvaniteve te Greqise dhe atyre,por kjo eshte CMENDURI! kjo me irriton,jo totalisht por vari kkkkkkkkk plehra sunite jeni dhe nuk ua var qillon askush…………..
     Ju vazhdoni ti kendoni sulltanit……….
     Te vetmit qe kane kete nder origjinen dhe lidhjen e ADN ,jane vetem kristianet orth/xe dhe ata katolike[pra,shqiptaret] me arvanitet e greqise ose arbereshet e Italise.

     1. G says:

      Me ate IQ tende sa nje cope llamarine dhe diskun qe ta ka ngecur tek fjala “sunit” e “turkoalvanit” veshtire se mubd te kthjellohesh nje dite nga trute e kokes ore pic derr

     2. arbereshi says:

      PUCOFAGO qetesohu katundari, edhe ata atje edhe keta ketu flasin shqip, as turqisht e as greqisht more BOLJA i JANULLES. T i beson ne P….n e nones tate por flet shqip ama, nuk civilizohesh duke thene se je grek se beson ne ortodoksi prap katunar je o BOLE i JANULLES. Tani po na flet edhe per ADN pa e patur haberin se cfar eshte ADN. Te kane pjellur dhite mo po pulat te kane rene kllocke? Po motra mo vazhdon ne buzuqe more greki katundari. Ke therur ndonje femije mo se ne ADN cobani eshte vetem per te therur.

     3. ANTEU=plehu says:

      Mos je gje ai ANTEU I Balkanweb-it ti ore dammlla’, kahur ,qen bir qeni Po ja qe myslyman jo praktikant jemi ne te shumtit SHQIPTAR por vllezrit niprit i kemi te martuar me kahurre se te pelqen me shum ky term ,dhe po do te jap dhe emra e mbiemra se te gjith me origjin andej jan nga Bregu nga mund te jesh dhe ti .I degjeneruar.

     4. DIA says:

      O tfgs1 mos u irrito se rrezikon te te marrim bashke me Jorgon qe hante qen e tu fusim ne nje vathe se jeni te nje kategorie.

   2. Arjan says:

    U LODHE TFGS U LODHE SI S’TU MBYLL AJO NEVOJTORE TI VEC HELM E VRERE NXJERR SI HALEJA QE MBAN ERE.

 2. stil says:

  Tekst emocionues shume … se ka fjalet kembane e kishe, Mari, puth e vere! Mund te jete e bukur muzika apo interpretimi, por teksti eshte ne nje nivel me Ra Faja prej fiku!

  1. u dhim tu qesh says:

   Jo po do fliste per kometen Hallej! Idiot ?

 3. mirel says:

  I thoni atij entuziastit Shenasi ta perketheje pak prezantimin qe i beri greqiri ne televizion

 4. dash says:

  Ku humbe Shenasi….(megjithate flm per botimin emocionant)

 5. erion brace i verteti says:

  Kjo per ne shqiptaret nuk thote ndonje te re, por thote shume per tolerancen e grekeve. Keni pare ne televizionet shqiptare kenge greke?

  1. ada says:

   Po kemi pare disa here. Si me muzike te lehte greke, ku ftohen kengtar grek, por dhe me entik nga minoritaret. Majde qe ne kohe te xhaxhit, minoritaret kishin programin e vet ne festival te Gjirokastres ku flisnin greqisht. Ik shko se keto dite ke ekspoziten e kallkove te Dropullit ne Tirane. Ku jane ekspozitat e veshjveve shqiptare ne Greqi? te shkojme ti shohim jo per gje.

  2. DIA says:

   Cfare thua mo palle edhe Cani ka vene 20 here kenge greke, Te shkoka pseudonimi qenke njelloj i pjerdhur si Bracja.

 6. Arla says:

  Tani keto mund te jene disa pamje, por s’duhet te harrojme si manipulohen keto ne Greqi. Sot ne Greqine shovinisto nacionaliste, dhe arvanitasit s’jane shqiptar, por thjeshte grek qe mesuan shqipen nga halli. Madje kane filluar te bejne dhe teori sesi arvanitasit vijne nga arvanon. Dhe c’eshte e verteta dhe vet arvanitasit kane rene pre e nje propagande te tille. ku shumica e brezave te rinj s’pranojne te thuash qe jane shqiptar. Une kam njohur shume prej tyre, dhe mund te them qe arvanitasit e rinj jane shume radikal po ti thuash qe s’jane grek. ai lloj shovinismi dhe megallomanie ne ate vend ka bere punen e tij.

  1. katarakti says:

   Ndofta kane te drejte. Kane breza te tere qe jetojne ne Greqi. Dhe qe te jesh krenar qe je shqiptar, duhet se pari te jesh krenar per vendin e origjines se te pareve te tu. A ju kujtohet Bledi me ” O race e qelbur”?!

  2. zz says:

   Te besosh sot ne kohen digitale se e paske mesuar gjuhen shqipe nga “halli” ose per sport dhe se vjen nga “Arvanon” duhet te jesh analfabete te jesh fushe nga trute e kokes dhe te jesh copa e injorantit qe nuk e ka shokun por ma do mendja se nuk qendron ketu arsyja e arvanitasve po diku tjeter ata jane thjeshte nje turme bastardesh si shume ketu ne kete forum thjeshte gjak mercenaresh se te tille ishin tere jetes se tyre mercenare te ndyre dhe kjo menyre jetese i ndjek kudo qe shkojn se perndryshe nuk shpjegohet antishqiptaria e tyre e terbuar

   1. e di si eshte puna says:

    Mos u nxito,duhet te njohesh realitetet historike dhe realitetet e sotme atje qe te mund te kuptosh!!!

    1. zz says:

     Nuk ka pune “njohje” fare te besosh te tilla pacavure sot ose je hajvan ose ben sikur je i tille per interesa te tjera jane keto dy dimensione ku nuk mund te dalesh dot jashte nuk ta lejon Natyra dicka tjeter kjo Natyre qe na ka formuar te Menduarit e te Llogjikuarit dhe kjo vlen per cdo njeri te ketij Planeti

     1. e di si eshte puna says:

      Njohja eshte mema e dijes! Duket qe mema jote eshte dimensioni i idiotizmit!

     2. e di si eshte puna says:

      Ti mor buf ZZ i ke dimensionet deri te hunda jote! Si ke guxim dhe i jep vetes te drejten e vleresimit te nje realiteti (njohje) qe ti nuk e di! Ndoshta eshte ceshtje deliri,ndoshta ceshtje karakteri,por e sigurte se ka te beje me trurin! Ti mor derdimen je i godidur dhe i frustruar menderisht dhe llogjika jote eshte ajo e Natyres se gomarit!
      Me fjale te thjeshta : Mendesia kolektive e nje grupi shoqeror eshte koncept historik,pra ka te beje me realitetin historik ne te cilin formohet. Mendesia kolektive eshte e lidhur fort me dy elemente,njeri absolut e tjetri relativ :
      1.me origjinen etno-kulturore te atij grupi (absolut dmth origjina nuk ndryshueshon ne kohe)
      2.me kushtet historike (politiko-ekonomike) ne te cilat jeton ai grup njerezish (relativ,dmth te ndryshueshme ne kohe)
      Ka rreth 200 vjet qe ky grup njerezish (arvanitet) ndodhen nen nje propagande politiko-fetare dhe nen nje sjellje te caktuar politiko-administrative te nje shteti te tere,qe i ka te gjitha mekanizmat ne dore (ekonomine,fene,shkollen,propaganden,dhunen,parane).Realitetet historike tregojne se popullsia arvanite (dhe jo vetem) ne Greqine e Re i eshte nenshtruar nje presioni te madh asimilues qe me krijimin e ketij shteti (1830) Natyrisht pra eshte e kuptueshme per cdo njeri me dy gram tru ne koke (jo debil si ZZ) qe sjellja e ketij grupi njerezor eshte ne varesi te pikerisht ketyre realiteteve historike te kaluara dhe te tashme. Duke marre nje shprehje te ketij “zz” – VETEM NJE HAJVAN nuk i beson ose ben sikur nuk i beson keto gjera fare te kuptueshme!
      Ndaj duhet te jemi krejt te kuptueshem edhe me sjellje te caktuara te disa arvaniteve. Por duhet te kuptojme se keto jane sjellje qe kane lidhje me nje mendesi te caktuar. por kjo mendesi eshte e lidhur me kushte te caktuar historike (politiko-ekonomike),pra eshte relative,ndryshon me kohen ne varesi te kushteve kohore! A kuptoni!? Ndersa ajo pjese e mendesise kolektive,pra qe eshte absolute duket qe nuk ka ndryshuar tek ky grup njerezor (arvanitet). Pra ata vazhdojne ta kene te qarte prejardhjen e tyre etno-kulturore e dine dhe trashegojne mendesine absolute qe jane arvanite,pavaresisht “ngjyrosjeve” qe mund ti japin.Thelbi nuk paska ndryshuar. Ata jane arvanite,e dine dhe nuk e mohojne kete fakt absolut (edhe sikur ti veshin nje kostum neogrek).
      Nese do ndryshojne kushtet historike (politiko-ekonomike) atehere eshte afermendsh qe do ndryshoje edhe mendesia kolektive e ketij grupi njerezor,APO JO!? Po nese keto kushte historike ndryshojne ne favor te shqiptareve ne rajon,a mund ta paramendoni se si mund te ndryshoje edhe mendesia kolektive e arvaniteve!? Nese hapesira gjeografike te banuara ne shumice nga arvanite,ndodhen nen juridiksion te nje shteti shqiptar ,pra ne kushte politiko-administrativo-ekonomike krejt te tjera,a mund te mendoni se si do jete mendesia kolektive e ketyre njerezve!? Ata s’do jene asgje tjeter vecse SHQIPTARE!!!
      Prandaj eshte e kuptueshme qe interesat shqiptare jane fare te qarta dmth qe shtetet shqiptare ne rajon duhet te forcohen ekonomikisht,administrativisht,politikisht dhe e kane te gjithe mundesine dhe te drejten historike te forcohen me tej edhe gjeografikisht!

     3. e di si eshte puna says:

      Ti mor buf ZZ i ke dimensionet deri te hunda jote! Si ke guxim dhe i jep vetes te drejten e vleresimit te nje realiteti (njohje) qe ti nuk e di! Ndoshta eshte ceshtje deliri,ndoshta ceshtje karakteri,por e sigurte se ka te beje me trurin! Ti mor derdimen je i godidur dhe i frustruar menderisht dhe llogjika jote eshte ajo e Natyres se gomarit!
      Me fjale te thjeshta : Mendesia kolektive e nje grupi shoqeror eshte koncept historik,pra ka te beje me realitetin historik ne te cilin formohet. Mendesia kolektive eshte e lidhur fort me dy elemente,njeri absolut e tjetri relativ :
      1.me origjinen etno-kulturore te atij grupi (absolut dmth origjina nuk ndryshueshon ne kohe)
      2.me kushtet historike (politiko-ekonomike) ne te cilat jeton ai grup njerezish (relativ,dmth te ndryshueshme ne kohe)
      Ka rreth 200 vjet qe ky grup njerezish (arvanitet) ndodhen nen nje propagande politiko-fetare dhe nen nje sjellje te caktuar politiko-administrative te nje shteti te tere,qe i ka te gjitha mekanizmat ne dore (ekonomine,fene,shkollen,propaganden,dhunen,parane).Realitetet historike tregojne se popullsia arvanite (dhe jo vetem) ne Greqine e Re i eshte nenshtruar nje presioni te madh asimilues qe me krijimin e ketij shteti (1830) Natyrisht pra eshte e kuptueshme per cdo njeri me dy gram tru ne koke (jo debil si ZZ) qe sjellja e ketij grupi njerezor eshte ne varesi te pikerisht ketyre realiteteve historike te kaluara dhe te tashme. Duke marre nje shprehje te ketij “zz” – VETEM NJE HAJVAN nuk i beson ose ben sikur nuk i beson keto gjera fare te kuptueshme!
      Ndaj duhet te jemi krejt te kuptueshem edhe me sjellje te caktuara te disa arvaniteve. Por duhet te kuptojme se keto jane sjellje qe kane lidhje me nje mendesi te caktuar. por kjo mendesi eshte e lidhur me kushte te caktuar historike (politiko-ekonomike),pra eshte relative,ndryshon me kohen ne varesi te kushteve kohore! A kuptoni!? Ndersa ajo pjese e mendesise kolektive,pra qe eshte absolute duket qe nuk ka ndryshuar tek ky grup njerezor (arvanitet). Pra ata vazhdojne ta kene te qarte prejardhjen e tyre etno-kulturore e dine dhe trashegojne mendesine absolute qe jane arvanite,pavaresisht “ngjyrosjeve” qe mund ti japin.Thelbi nuk paska ndryshuar. Ata jane arvanite,e dine dhe nuk e mohojne kete fakt absolut (edhe sikur ti veshin nje kostum neogrek).
      Nese do ndryshojne kushtet historike (politiko-ekonomike) atehere eshte afermendsh qe do ndryshoje edhe mendesia kolektive e ketij grupi njerezor,APO JO!? Po nese keto kushte historike ndryshojne ne favor te shqiptareve ne rajon,a mund ta paramendoni se si mund te ndryshoje edhe mendesia kolektive e arvaniteve!? Nese hapesira gjeografike te banuara ne shumice nga arvanite,ndodhen nen juridiksion te nje shteti shqiptar ,pra ne kushte politiko-administrativo-ekonomike krejt te tjera,a mund te mendoni se si do jete mendesia kolektive e ketyre njerezve!? Ata s’do jene asgje tjeter vecse SHQIPTARE!!!!
      Prandaj eshte e kuptueshme qe interesat shqiptare jane fare te qarta dmth qe shtetet shqiptare ne rajon duhet te forcohen ekonomikisht,administrativisht,politikisht dhe e kane te gjithe mundesine dhe te drejten historike te forcohen me tej edhe gjeografikisht!

      1. ANTEU=plehu says:

       Sikur SHQIPERIA te ishte Zvicera te gjith arvanitasit do ta kishin per krenari , dhe do shprehnin te qenurit SHQIPTAR .

 7. epiroti says:

  A ka SHISH Shqiperia dhe organe qe mbrojne kushtetuten per ata qe bejne krim ne rrjetet sociale qe mbjellin urrejtjen midis popujve dhe besimeve fetare ”?.Si ka mundesi te mos lincohet nje person me pseudonimin TFGS qe duket se eshte ortodoks grek te perdhose 70 % TE shqiptareve duke i quajtur arabo sunite.TI MORE GAMISU shko dhe hapu bythesh ne GREQI O RRACE E QELBUR DHE GJAK PRISHUR.Po per k r imet e nxitjes se urrejtjes ka kod penal.TA DISH MIRE TI MORE BIR k……ve se do te gjejme dhe do ti lepish te gjitha cke shkruar NE PORTALE.

 8. Gora says:

  E TFG sic ke ven dhe emrin do vesh me te semes atje ne Kurdistan nga e ke prejardhjen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje