ANALIZA/ Luftërat pa një fund të Amerikës

24 Tetor 2017, 14:58Bota TEMA

Shtetet e Bashkuara kanë qenë vazhdimisht në luftë që nga sulmet e 11 shtatorit dhe tani kanë pak më shumë se 240,000 trupa aktive dhe rezervë në të paktën 172 vende dhe territore. Ndërsa numri i burrave dhe grave të vendosura jashtë shtetit është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme gjatë 60 viteve të fundit, shtrirja e ushtrisë nuk ka bërë të njëjtën gjë.

Forcat amerikane janë angazhuar në mënyrë aktive jo vetëm në konfliktet në Afganistan, Irak, Siri dhe Jemen që kanë dominuar lajmet, por edhe në Niger dhe Somali, të dy së fundmi skenë e sulmeve vdekjeprurëse, si edhe në Jordani, Tailandë dhe gjetkë.

Një shtesë prej 37,813 trupash shërbejnë me detyrë të fshehtë në vende të shënuara thjesht si “të panjohura”. Pentagoni nuk dha shpjegime të mëtejshme.

Ekzistojnë vendosje tradicionale në Japoni (39,980 trupa) dhe Koreja e Jugut (23,591) për t’i mbrojtur kundër Koresë së Veriut dhe Kinës, nëse është e nevojshme, së bashku me 36,034 trupa në Gjermani, 8,286 në Britani dhe 1,364 në Turqi – të gjithë aleatë të NATO-s. Ka 6.524 trupa në Bahrein dhe 3.055 në Katar, ku Shtetet e Bashkuara kanë baza detare.

Operacionet e Amerikës në zonat e konfliktit si Afrika janë duke u zgjeruar: 400 personel të Forcave Speciale Amerikane në Somali trajnojnë trupat vendase që luftojnë grupin islamik Shabab, duke siguruar inteligjencë dhe nganjëherë duke shkuar në betejë me ta. Një anëtar i SEAL-it të Marinës u vra atje në një mision në maj.

Më 14 tetor, një sulm masiv i atribuar gjerësisht Shabab në një rrugë të Mogadishu vrau më shumë se 270 vetë, gjë që do të tregonte zgjerimin e grupit. Rreth 800 trupa janë të bazuara në Niger, ku katër Beretat e Gjelbra vdiqën më 4 tetor.

Shumë prej këtyre forcave janë të angazhuara në operacione kundër terrorizmit – për shembull kundër talebanëve në Afganistan; kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri; kundër një filiali të Al Kaedës në Jemen. Deri më tani, amerikanët duket se pranojnë që këto misione dhe operacionet që kërkojnë do të vazhdojnë pafundësisht.

Megjithatë, është një pyetje shumë e vërtetë nëse përveç përkrahjes së këtyre angazhimeve, të cilat kanë kosto triliona dollarë dhe shumë jetë mbi 16 vjet, ato do të kenë befasi të reja të llojit që Presidenti Trump duket se ka pasur parasysh me kërcënimet e tij të nxituara dhe vendimet e diskutueshme në Korenë e Veriut dhe Iranin.

Vetëm për këtë arsye, është koha të mendohet se sa gjerësisht forcat amerikane tashmë janë të angazhuara në rajonet e largëta dhe të fillojmë të mendojnë shumë për atë se sa i nevojshëm është ky investim, sa kohë duhet të vazhdojë dhe nëse ekziston një strategji përtej të drejtës për të vrarë terroristët. Këte gjë, Kongresi me keqardhje, nuk e ka bërë.

Nëse publiku është i qetë, kjo është pjesërisht për shkak se shumë pak familje mbajnë aq shumë nga kjo barrë ushtarake, dhe pjesërisht për shkak se Amerika nuk është e përfshirë në asgjë të krahasueshme me Luftën e Vietnamit, kur viktima të mëdha amerikane prodhuan protesta të qëndrueshme publike.

Kjo është gjithashtu për shkak se Kongresi ka kaluar pak kohë duke marrë parasysh çështjet e tilla në një mënyrë gjithëpërfshirëse ose duke debatuar përse të gjitha këto operacione janë të nevojshme.

Kongresi ka shmangur në mënyrë të përsëritur përpjekjet e senatorit Tim Kaine, demokrat i Virxhinias dhe të tjerëve për të vënë luftën kundër Shtetit Islamik, i cili ka mbështetje të gjerë popullore, por nuk ka ndonjë autorizim të veçantë kongresional, në një bazë ligjore të fortë.

Presidenti Trump, ashtu si paraardhësi i tij, insiston që legjislacioni i miratuar në 2001 për të autorizuar luftën kundër Al Kaidës është i mjaftueshëm. Nuk është. Pas tragjedisë së Nigerit, kryetari i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, Bob Corker nga Tennessee, ka rënë dakord së paku të mbajë një seancë dëgjimore lidhur me çështjen e autorizimit. Është planifikuar për 30 tetor.

Andrew Bacevich, një kolonel i pensionuar i Ushtrisë, i cili humbi një djalë në Irak dhe është kritik i operacioneve ushtarake, thotë se “një indiferencë kolektive ndaj luftës është bërë një emblemë e Amerikës bashkëkohore”. Ideja që amerikanët mund të jenë të lidhur me luftën dhe të gjitha tmerret e saj është frikësuese, dhe është një recetë për vendime të rrezikshme me degëzime të gjera. Ka shumë faktorë që kontribuojnë në këtë trend:

Gjatë luftërave të hershme, duke përfshirë edhe Vietnamin, luftërat vurën shumicën e familjeve në rrezik që të paktën një i dashur të shkonte në luftë, por tani Amerika ka forca të armatosura tërësisht vullnetare. Më pak se 1 përqind e popullsisë tani shërben në ushtri, krahasuar me më shumë se 12 përqind në Luftën e Dytë Botërore. Shumica e njerëzve thjesht nuk kanë një anëtar të familjes pjesë e rrezikut.

Normat e viktimave amerikane kanë qenë relativisht të ulëta, sidomos në vitet e fundit pasi shumica e trupave amerikane u tërhoqën nga Afganistani dhe Iraku. Gjithashtu, Shtetet e Bashkuara janë zhvendosur në një strategji në të cilën amerikanët ofrojnë mbështetje ajrore dhe inteligjencë, dhe trajnojnë dhe ndihmojnë trupat vendase, të cilët pastaj bëjnë pjesën më të madhe të luftimeve dhe shumicën e të vdekurve.

Këtë vit, për shembull, 11 anëtarë të shërbimit amerikan vdiqën në Afganistan dhe 14 në Irak. Për krahasim, 6,785 anëtarë të forcave të sigurisë afgane vdiqën në 2016 dhe 2,531 vdiqën në pesë muajt e parë të këtij viti, sipas qeverive të Shteteve të Bashkuara dhe Afganistanit. Dhjetëra mijëra civilë u vranë gjithashtu në duart e luftëtarëve të ndryshëm, përfshirë edhe vitin 2017, por shifrat kanë pak publicitet. Shumica e amerikanëve tentojnë të mos mendojnë për to.

Që nga 11 shtatori, udhëheqësit amerikanë e kanë përcaktuar luftën kundër terrorizmit si një luftë të përhershme kundër një kërcënimi të përhershëm. Zoti Obama tërhoqi forca të rëndësishme nga Afganistani dhe Iraku. Por ngritja e ISIS në Irak dhe Siri dhe Talibanët e rilindur në Afganistan çuan në angazhim të përtërirë edhe pse në nivele më të ulta të trupave. Sulmet terroriste këtu dhe në Evropë, dhe ulërimat e z. Trump, kanë përforcuar ndjenjën e rrethimit të publikut.

Ushtria është thelbësore për sigurinë kombëtare, por nuk është e vetmja gjë që ta mbajë Amerikën të sigurt. Këtë gjë e bëjnë gjithashtu diplomacia e fuqishme dhe angazhimi i Amerikës në institucionet multilaterale, për të cilat kemi fajësuar z. Trump për injorim ose nënçmim. Pentagoni, përkundrazi, lulëzon.

Pas disa shtrëngimeve të rripave gjatë krizës financiare, ajo ka një audiencë pozitive në Kongres dhe në Shtëpinë e Bardhë pasi shtyn për më shumë para për të përmirësuar gatishmërinë dhe modernizimin e armëve.

Senatorët që nuk paguajnë për kujdesin shëndetësor dhe misionet bazë diplomatike të Departamentit të Shtetit miratuan një buxhet prej 700 miliardë dollarësh për mbrojtjen e 2017-18, shumë më tepër se sa zoti Trump madje kërkoi.

Nëse kjo bujari do të vazhdojë është e paqartë. Por pyetja më e madhe përfshin publikun amerikan dhe sa aventura të reja ushtarake, nëse ka, është i përgatitur të tolerojë./The New York Times – Lexo.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje